
У Празі відбувається фестиваль «Місяць України 2026» Фото 02.03.2026 17:03 Укрінформ У Празі продовжується фестиваль української культури під назвою «Місяць України 2026».
Як інформує Укрінформ, про це сповіщає Міністерство культури України.
Фестиваль проводиться вже четвертий рік безперервно.
Даний проєкт зарекомендував себе як важливий культурний майданчик, котрий мовою мистецтва доносить до світової спільноти тему волі та боротьби України проти російської агресії.
Фестиваль проходить під егідою Президента Чеської Республіки Петра Павела і посла України в Чехії Василя Зварича.

В подіях взяла участь заступник міністра культури України Богдана Лаюк.
Цьогорічний «Місяць України» зосереджений на мистецькому житті Харкова, тому заступник міністра говорила про роль Харкова в сучасній українській культурі.
«Культура являється основою для системи національної безпеки – саме вона пояснює сутність українського спротиву. Коли ми згадуємо про Харків, то неодмінно усвідомлюємо ідею дому, котрий потрібно боронити, про який необхідно дбати. Сьогодні Харків приваблює митців не тільки з України, іноземці відчувають особливу енергію міста й теж вибирають його для життя та творчості – цьому не здатна завадити російська агресія», — акцентувала Лаюк.

Зі свого боку Зварич висловив подяку організаторам фестивалю – колективу Міських театрів Праги – за систематичну підтримку української культури, створення простору для українських митців у Чехії та солідарність з Україною у протистоянні російській агресії.
Церемонія відкриття містила вернісаж виставки «Екосистема України: Харків», яка представляє роботи українських митців – Костянтина Зоркіна, Павла Макова та Владислава Краснощока. Експозиція присвячена мистецькому осередку Харкова.
В рамках відкриття також відбулася публічна дискусія «Як війна впливає на національну та культурну ідентичність?».
Особливою подією цьогорічної програми стала світова прем’єра вистави за п’єсою Наталки Зарицької «Перейти межу» – спільного проєкту київського Театру ветеранів і Міських театрів празьких.

Окрему увагу приділили тематиці тимчасово окупованого Криму.
Заступник міністра також відвідала Національну та Слов’янську бібліотеки, де сторони обговорили співпрацю в рамках проєкту «Національна електронна бібліотека», питання бібліотечної стратегії та обмін досвідом реформування галузі.
До того ж, Лаюк приєдналася до акції солідарності з Україною, що пройшла біля пам’ятника Тарасу Шевченку з нагоди четвертої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
У заході взяли участь голова Сенату парламенту Чеської Республіки Мілош Вистрчіл, сенатори, представники дипломатичного корпусу, староста міської частини Праги 5 Лукаш Герольд, чеські медіа та українська громада.
Як повідомляв Укрінформ, в Ужгороді розпочався міжнародний фестиваль актуальної драматургії «Драма сьогодення».
Фото: Мінкульт
Фестиваль Україна Прага
