Капуста – надзвичайно смачний овоч і разом з тим вона є джерелом безлічі вітамінів та мінералів, завдяки чому її вживання приносить неабияку користь нашому здоров’ю. Безсумнівно, капуста білоголова є однією з найпопулярніших культур, тому ці поживні плоди повинні бути в кожному господарстві!
Це овоч з дуже широким спектром використання, який зазвичай зустрічається в багатьох стравах. Капуста смачна та поживна, тому якщо ви зацікавлені в її власному вирощуванні, радимо придбати насіння капусти білоголової в Yaskravaklumba.
Білокачанна капуста – рослина, придатна для тривалого зберігання. За тривалістю вегетаційного періоду її сорти можна поділити на дуже ранні (вирощують з розсади в опалювальному приміщенні), середньоранні (вирощують у теплицях, розсадних грядках), середньопізні та пізні (вирощують у розсадному стані).
Залежно від сорту качани різняться за формою: кулясті, овальні, конічні або приплескані, м’які або жорсткі, великі або маленькі, зелені або червоні.
Походження і властивості капусти
Капуста родом із країн Середземноморського басейну. Вона була дуже популярною рослиною у Стародавній Греції та Римі. Звідти капуста потрапила майже в усі країни Європи.
Ця рослина стала невід’ємною частиною української кухні. Ми любимо її використовувати у багатьох стравах, а також часто маринуємо капусту. Крім смакових якостей, капуста має ще й лікувальні властивості. Найбільш відомими і цінними видами цієї рослини для застосування в кухні є такі сорти капусти:
- білокачанна,
- червонокачанна,
- пекінська,
- савойська.
Капуста має цілий комплекс вітамінів і мінералів, завдяки чому вона позитивно впливає на нашу імунну систему. Під час сезону грипу це допомагає захистити її від вірусних і бактеріальних атак. Також капуста підтримує роботу травної системи. Невірно вважати, що капуста важко перетравлюється. Це стосується скоріше деяких страв з капустою. Швидше важко засвоюються такі добавки як: жирне м’ясо та олія, а не сама капуста. Сире листя цього овоча заспокоює такі захворювання шлунково-кишкового тракту, як: печія, виразкова хвороба, гастрит. Не можна забувати й про квашену капусту, в якій багато вітаміну С.
Листя капусти (подрібнені) також можна використовувати у вигляді компресів. Вони мають заспокійливу дію при таких захворюваннях, як: набряки при артритах і травмах, опіках, виразках, ранах, ударах та укусах комах.
Який сорт білокачанної капусти вибрати і коли сіяти насіння?
При виборі сорту білокачанної капусти слід враховувати цільове використання рослини і очікувану врожайність. Важливий період вегетації та розмір плодів, якого він може досягти. Тип ґрунту, вміст у ньому води дуже важливі. А також необхідно, щоб ділянка була освітлена сонцем і була захищена від вітру.
Слід звернути увагу й на кореневу систему рослини, її здоров’я та стійкість до перепадів температури. Обраний сорт також повинен демонструвати високу врожайність і стійкість до погодних умов.
Висівають капусту з кінця січня до середини квітня залежно від сорту.
- Насіння ранніх сортів білокачанної капусти (вегетаційний період 60-90 днів) висівають з кінця січня до початку березня в ящики, а розсаду висаджують у ґрунт у квітні.
- Насіння середньоранніх сортів (100-110 днів) висівають з березня до початку квітня, а розсаду висаджують у ґрунт з кінця квітня до середини травня.
- Насіння пізніх сортів (120-160 днів) висівають в розсаду в квітні, а на постійне місце пересаджують з середини травня до середини червня.
Середньоранні та пізні сорти білокачанної капусти можна також вирощувати прямим посівом у ґрунт, висіваючи насіння на рубежі квітня-травня.
Вирощування капусти
Ранні сорти білокачанної капусти формують дещо дрібні качани, а пізні сорти – більші і компактні. Грунт для білокачанної капусти потрібен не надто важкий, багатий мінеральними речовинами, не кислий. Він також вимагає хорошого насичення вологою.
- Не рекомендується вирощувати капусту на одному місці частіше, ніж раз на 4 роки. Найкраще вирощувати через рік після бобових: гороху або квасолі.
- Рослина має низькі вимоги до тепла. Її насіння проростає вже при температурі 5-10 градусів, і при такій температурі добре розвивається розсада капусти, яку можна купити готову або заготовити самостійно (від посіву насіння до висадки розсади, розсади проходить 6-8 тижнів).
- Під час росту капусту необхідно поливати та удобрювати (2-3 рази приблизно кожні три тижні, а пізні сорти 4 рази). Грунт на грядках час від часу потрібно трохи розпушувати. Необхідно також видаляти бур’яни.
Збирають врожай капусти, коли качани досягнуть відповідного розміру. Ранні сорти збирають з початку червня до середини липня, середньоранні – з кінця липня до вересня, пізні – не раніше кінця жовтня (вони можуть залишатися в землі до перших заморозків).