Домой Діти Коронавірус: як фільм 2011 року передрік епідемію

Коронавірус: як фільм 2011 року передрік епідемію

111
0

Голлівудський фільм «Зараза» (Contagion) режисера Стівена Содерберга, що вийшов на екрани у 2011 році, так і не став блокбастером.

Попри зірковий акторський склад (у стрічці знялися Метт Деймон, Гвінет Пелтроу, Джуд Лоу, Кейт Вінслет), за касовими зборами фільм тоді посів лише 61 місце у світі.

Проте дев’ять років потому, у 2020, «Зараза» увійшла до списку найчастіше завантажуваних стрічок американського iTunes Store, а в Google кількість пошукових запитів, що містять назву фільму, б’є усі рекорди.

Якщо у грудні, коли ми вперше почули про появу нового коронавірусу в Китаї, в каталозі студії Warner Bros. фільм посідав лише 270 місце за популярністю, то тепер «Зараза» поступається лише «Гаррі Поттеру».

Усе це — завдяки коронавірусу й дивовижній схожості сюжету фільму десятирічної давнини з подіями, що тепер розвиваються в реальності.

  • Коронавірус: італійські експерти пропонують дозволити старим людям вмирати
  • Зеленський: «В українців за кордоном є три дні, щоб повернутись додому»

Життя, що повторює кіно

Гвінет Пелтроу у фільмі зіграла «нульового пацієнта», з якого почалося поширення хвороби

  • Нульовий пацієнт епідемії коронавірусу: хто він і навіщо його шукати

У фільмі жінка, яку грає Гвінет Пелтроу, гине від загадкового смертельного вірусу, який вона підхопила в Китаї, і це спричиняє паніку в усьому світі.

Зв’язок із Китаєм — лише одна з численних паралелей, що прослідковується між стрічкою й реальністю. Саме тому глядачі останнім часом з величезним інтересом кинулися передивлятися це кіно.

Підігріла інтерес до фільму й сама Гвінет Пелтроу, яка оприлюднила в інстаграмі своє фото в масці під час трансатлантичного перельоту.

«Я вже бачила це кіно, — написала акторка. — Тому зберігайте спокій, утримуйтесь від рукостискань, частіше мийте руки».

Пропустити Instagram допис , автор: gwynethpaltrow
View this post on Instagram

En route to Paris. Paranoid? Prudent? Panicked? Placid? Pandemic? Propaganda? Paltrow’s just going to go ahead and sleep with this thing on the plane. I’ve already been in this movie. Stay safe. Don’t shake hands. Wash hands frequently. 😷

A post shared by Gwyneth Paltrow (@gwynethpaltrow) on Feb 26, 2020 at 2:59am PST

Кінець Instagram допису , автор: gwynethpaltrow

Знайдіть відмінності

Дійсно, паралелі з реальним життям у «Заразі» вражають.

Героїня Пелтроу через рукостискання заражається вірусом MEV-1 у Гонконзі від шеф-кухаря, який приготував свинину, а свиня, своєю чергою, була інфікована кажаном.

Жінка повертається додому в США, захворює і незабаром помирає. Помирає і її син, зате чоловіків, якого грає Метт Деймон, виявляється стійким до інфекції.

В реальності, вважають фахівці, зараження в Ухані почалося після того, як вірус подолав міжвидовий бар’єр і передався від тварини до людини.

Як і у фільмі, епідемія Covid-19 розпоачалася, на думку експертів, з передачі вірусу від тварини до людини

І є дуже велика вірогідність того, що, як і у випадку з епідемією SARS у 2002-2003 роках, першоджерелом вірусу були саме кажани. Вже потім через інших тварин вірус міг перейти до людини.

Як і справжній коронавірус Covid-19, вигаданий вірус із фільму розповсюджується при близькому контакті людей або через дотики до заражених поверхонь.

Все як в реальності?

І кіношна, і справжня хвороби вражають дихальні шляхи, проте MEV-1 — це мутація реально існуючого вірусу Nipah, який належить до іншого сімейства, аніж Covid-19.

І нинішній спалах набагато менш смертельний, ніж екранний. У фільмі герої часто згадують рівень смертності у 25%, тоді як смертність від Covid-19, за даними ВООЗ, коливається в рамках 3,4%.

У фільмі MEV-1 за місяць вбиває 26 мільйонів людей. Кількість жертв коронавірусу за три місяці з початку спалаху в Китаї ще не перевищила й 4 тисяч людей.

Поки що співставною за масштабом з кіношною епідемією є тільки іспанка, яка у 1918-1920 роках забрала понад 50 мільйонів життів.

Ізоляція

Коли у фільмі відбувається спалах вірусу, працівники Служби санітарно-епідеміологічної розвідки (така служба дійсно існує) отримують завдання виявити й ізолювати заражених.

Поступово Чикаго опиняється в карантинній зоні, що дуже нагадує реальний розвиток подій у Китаї, де цілі міста закриті на карантин.

Намагаючись впоратися зі спалахом коронавірусу цим самим шляхом пішла й Італія.

За масштабом з епідемією у фільмі можна порівняти тільки іспанку, яка у 1918-1920 роках забрала понад 50 мільйонів життів

Страх і ефект доміно

Сплеск інтересу до «Зарази» сильно здивував автора сценарію стрічки Скотта Бернса.

В інтерв’ю виданню Fortune він розповів, що автори фільму ставили перед собою завдання показати, наскільки сучасне суспільство не підготоване до подібних епідемій.

«Схожість «Зарази» й коронавірусу незначна, випадкова й насправді не така вже й важлива. Куди важливішою й точнішою виявилася суспільна реакція, поширення страху й ефект доміно», — каже він.

Ймовірно, Бернс говорить про одного з героїв фільму, блогера Алана Крумв’єда, який цікавиться конспірологічними теоріями. У стрічці він поширює необґрунтовані чутки про вірус і рекламує лікування, яке насправді не допомагає.

  • Як коронавірус шириться планетою. Мапа
  • Як подорожувати під час епідемії
  • Як перевіритися на коронавірус?

В реальності торговельний гігант Amazon нещодавно оголосив, що заблокував понад мільйон угод, оскільки продавці хибно стверджували, що їхній товар здатен вилікувати або запобігти зараженню Covid-19.

Спалах коронавірусу також спричинила потік фальшивих новин і чуток про те, що вірус був нібито розроблений як біологічна зброя.

Навіть сценарист Бернс опинився в центрі однієї з конспірологічних теорій. В інтерв’ю New York Times він розповів, що в соцмережах його звинувачують в тому, що він є членом таємної організації, яка керує світом.

«Найбільше мене вражає те, як поширення дезінформації може стати настільки ж широким і небезпечним, як і вірус», — каже він.

Наукова достовірність

Сплеск інтересу до «Зарази» частково можна пояснити тим, що Бернс під час написання сценарію намагався зробити фільм якомога більш науково достовірним.

Він консультувався з провідними вірусологами та епідеміологами, зокрема з експерта Всесвітньої організації охорони здоров’я. І вони не на жарт його налякали, зізнається Бернс.

«Коли я говорив із фахівцями, усі вони підкреслювали: епідемія — це не питання «якщо», це питання «коли».

Источник: www.bbc.com

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here