“Викиньте звідси цих мафіозних українців!”: у В’єтнамі розгорівся скандал довкола українських дітей-сиріт та їхньої опікунки

Шукаєш правду?

Долучайся до нашого Telegram-каналу!

"Викиньте звідси цих мафіозних українців!": у В'єтнамі розгорівся скандал довкола українських дітей-сиріт та їхньої опікунки

15 українських дітей та їхня опікунка потрапили у незрозумілу ситуацію у В’єтнамі. Діти та жінка стали жертвами побиття, однак інша сторона заявляє про провокації та насилля над дітьми саме з боку опікунки

Днями українка Ольга Подусова заявила, що вона та діти, якими вона опікується, стали жертвами насилля з боку працівників в’єтнамської школи, що раніше прийняла дітей на навчання на час війни в Україні. Про інцидент вона повідомила на своїй сторінці у Facebook. Зараз ця сторінка вже закрита, але інформація, яку оприлюднила Ольга, привернула нашу увагу. УНН вирішив розібратися, що ж сталося, яка позиція сторін конфлікту і чи відомо про ситуацію українським дипломатам. 

Побиття дітей 

Інцидент, про який у своєму дописі повідомила Ольга, стався 17 квітня у місті Хошимін. За словами жінки, вона хотіла обговорити продовження візи, дія якої завершується 16 травня, з директором школи “APU International School”. Діти перебувають в цій школі з листопада 2022 року. Загалом йдеться про 15 дітей, серед яких один хлопчик з аутизмом. 

“Директор школи містер Трі Тран вдарив мене по руці та штовхнув. Він почав кричати, що я його переслідую. Декілька моїх дітей побачили це та підбігли до директора з криками, аби вони відпустили мене, інші ж знімали це на телефон. Головна лікарка Бінь Чан крикнула на охорону: “Викиньте звідси цих мафіозних українців!” Охорона схопила мене і сімох дітей за ноги і живіт, штовхнула і викинула за двері школи APU” – написала Ольга на своїй сторінці у Facebook.

Проте, за її словами, діти продовжили зйомку, після чого охорона оскаженіла та почала бігати за дітьми по двору. Далі, за описом Ольги, розгорнулася справжня драма, в якій діти стали жертвами побиття з боку співробітників школи. 

“Настя вдарилася головою та все ж продовжувала ховати телефон з відео, але три чоловіки почали бити дівчину ногами, а потім сіли на неї зверху всі троє вибивали з її рук телефон”, – пише вона.

16-річна Анастасія, в якої, за словами Ольги, епілепсія, знепритомніла від побиття. Також охоронці вдарили 14-річну Христину тростиною від парасольки по голові, внаслідок чого, вона теж знепритомніла. Під час інциденту, як пише Подусова, від дій охоронців постраждали й інші діти, які перебували з нею. 

“Настя 2 години пролежала на дорозі біля воріт на території  школи. Поліція викликала швидку, але школа не випустила карету швидкої з території школи. Дитина пролежала під воротами до ночі”, – пише Ольга.

За словами Ольги, школа відкрила ворота для швидкої, лише після того, як вона подзвонила до дружини українського посла. Далі Ольга самотужки повезла травмованих дітей до шпиталю на таксі. 

Ольга розмістила фото та відео з дітьми – ми не публікуємо їх з етичних міркувань. 

За словами опікунки, адміністрація школи для того, аби зняти із себе відповідальність та захиститися, зателефонувала українському послу у В’єтнамі – Олександру Гаману та оббрехала її. 

“Гаман Олександр на всі мої докази щодо побиття дітей та антисанітарії відповідав, що раніше мене це влаштовувало. А потім почав мені погрожувати та став на бік школи”, – написала Ольга. 

За її словами, Гаман сказав їй, щоб вона “не рипалась”, адже тоді у неї заберуть дітей, позбавлять опіки та звинуватять у розкраданні державних коштів. 

Згодом, за словами Ольги, її та дітей взагалі перестали випускати із території школи.

“Нас не відпускали, сьогодні відпустили за порошком. У нас забрали 3 телефони, на одному з яких був додаток банку, я фактично без грошей, я купую по штрихкоду. Ніхто нам не каже причину, чому нас не відпускають, ніхто з нами не говорить. Ми підходимо до воріт, а там замок”, – каже вона у коментарі УНН.

Також Ольга Подусова розповіла, що такі інциденти вже відбувались з нею та дітьми і раніше.

“Раніше вже були подібні ситуації, били мене і дітей, мені навіть довелось зробити операцію через це. Це відбулось минулої весни, але я терпіла заради дітей”, – каже вона.

Ольга розповідає, що у гуртожитку, де вона проживає разом із дітьми, повна антисанітарія, пліснява, проблеми із  водопостачанням та із пожежною безпекою.

“На дитяче ліжко ллється вода, вони прокидаються повністю мокрі, після чого у них починається сильний кашель і це неодноразово фіксувалось шкільною медсестрою” – пише вона.

На скарги Ольги директор відповідав, що вони живуть на 4 поверсі й відремонтувати труби буде дуже важко, тому варто терпіти.

Також українка поскаржилась, що всі фінансові витрати вона взяла на себе: мобільні телефони, велосипеди, шкільна форма та багато іншого.

“Я 14 років з цими дітьми, що я з них заробляю? Я не дитячий будинок сімейного типу, у мене немає зарплати, немає стажу. У нас всі гроші йдуть на ліки”, – скаржиться вона.

Ольга каже, що зараз вони очікують на рішення консула, адже покинути В’єтнам вони не мають змоги, бо елементарно немає грошей.

Цікаво, що за місяць до інциденту Подусова дала інтерв’ю, у якому зазначала, що у В’єтнамі до них ставляться прекрасно.

“Попри те, що ми у такій далекій та незнайомій для більшості українців країні, нам тут комфортно. В’єтнамці дуже ввічливі та доброзичливі люди, вони чудово ставляться до дітей. Я не знаю в’єтнамської мови, але не почуваюся тут чужою”, – сказала вона у інтерв’ю.  

Позиція школи 

“APU  International School” – це міжнародна приватна школа, навчання там відбувається за американською програмою, серед викладачів є й американці, й в’єтнамці, а власниками є в’єтнамці.

“На сьогодні Міжнародна школа APU приватно субсидувала понад 461 000 доларів США для 15 українських дітей та їхньої опікунки пані Ольги Подусової. З понеділка по п’ятницю діти відвідують школу з 07:30 до 15:30. Також їм безкоштовно видають шкільну форму та книжки. Передбачено триразове повноцінне харчування (сніданок, обід та вечеря) – крім суботи та неділі, коли шкільна їдальня закрита. У цей час їжа замовляється спеціально для дітей. Рівень освітніх послуг, включаючи проживання та харчування, дорівнює, якщо не вище, ніж у студентів з В’єтнаму, Кореї та Сполучених Штатів Америки”, – повідомили у школі. 

За словами адміністрації закладу, школа добровільно відкрила свої двері та запропонувала підтримку 14 дітям, “позбавленим батьківського піклування”, та 1 дитині з аутизмом (разом із його опікуном), включно зі стипендіями для оплати навчання, проживання та харчування для кожної дитини, в середньому 1,800 доларів США за дитину на місяць. 

Діти перебувають у закладі з листопада 2022 року. 

У розпорядженні УНН є лист, який адміністрація школи направила на посла України у В’єтнамі.

У цьому листі адміністрація, зокрема, коментує ситуацію із побиттям:

“Пані Ольга Подусова використовувала тактику залякування, щоб змусити школу продовжувати спонсорувати її візу до В’єтнаму, і вона надіслала повідомлення голові з вимогою 800 доларів США на місяць за те, щоб вона орендувала віллу на березі моря. Причина, з якої вона надала це прохання, полягає в тому, що гуртожиток, наданий школою, їй не подобається. Весь день 16 квітня 2024 року пані Подусова ходила коридорами, спрямовуючи свій телефон з камерою на співробітників, вимагаючи, щоб школа підтримала продовження її візи до В’єтнаму. Пані Подусова відвідувала відділ кадрів не менше 6 разів і почала знімати на відео одного зі співробітників відділу кадрів, пані Нхут Тхі Нгуєн, потім пройшла через коридор і увірвалася в офіс пані Ань-Ні Нвін (Головний офіс управління ризиками), щоб посперечатися з іншим співробітником виконавчого штабу, який проводив конференцію з пані Нвін. Коли пані Нвін спокійно і доброзичливо попросила її піти з кабінету, якщо у неї не буде призначеної зустрічі, пані Подусова зробила те, що вона просила. Тим не менш, через чотири години пані Подусова почала надсилати небажані текстові повідомлення на номер пані Нвін, стверджуючи, що вона підвищила голос і що пані потребує “освіти”.

Школа надала своє відео 

Представники APU International School у листі також розповіли, що Ольга залишала дітей без нагляду, застосовувала до них фізичне насильство та експлуатувала. Вони наводять кілька ситуацій:

  • Вересень 2023: приблизно через рік після їхнього приїзду вчителі початкової школи почали помічати ознаки фізичного насильства над однією дитиною. Сліди жорстокого поводження не були поодиноким випадком і були помічені не одним педагогом. Коли дітей намагалися розпитати, то вони відмовлялися говорити.
  • З листопада 2023 року по квітень 2024 року: принаймні 4 рази Ольга Подусова залишала дітей без нагляду ввечері – з 21:00 до глибокої півночі.
  • З листопада 2023 року по квітень 2024 року: Ольга Подусова відводила неповнолітніх дітей до місцевого російського бару після шкільних годин і змушувала їх «працювати» в барі з 16:30 до 22:00. Це призвело до того, що наступного дня діти засинали під час уроку. Крім того, ці діти добиралися до російського бару на велосипедах по великій автомагістралі, де не було велосипедних доріжок. Як уточнюють адміністратори школи – “Це неймовірно небезпечно, враховуючи кількість 18-колісних вантажівок та двоповерхових туристичних автобусів, які проїхали зазначеним шосе. Однак, відповідаючи на запитання, пані Подусова недбало виправдовувала свою небезпеку для дітей і називала «стажуванням» походи неповнолітніх дітей до закладу, де подають алкоголь”. 

У школі кажуть, що через такі випадки почали суворо дотримуватися комендантської години – рівно о 21:00. Це, як йдеться у листі, обурило Ольгу, вона вимагала “вільний” час, щоб мати змогу залишити дітей без нагляду.

“Вона часто відвідує уроки танців і нічні клуби. Коли вона не могла насолоджуватися щотижневими танцювальними клубними ескападами, пані Подусова посилалася на “психічний розлад”, тому що вона “замкнена” у “в’язниці”. Коли охоронці школи стояли на своєму і не дозволили пані Подусовій повернутися до школи після 21:00, вона вигукнула “зґвалтування”. Одного разу, коли вона повернулася лише після 01:00 ночі і її не пустили до школи, вона змусила своїх дітей вийти й спала з ними на тротуарі до 4:00 ранку”, – розповіли в APU International School.

Що кажуть сторонні спостерігачі та українська діаспора 

У соціальних мережах ситуацію активно обговорюють. Виявляється Ольга та її діти вже привертали до себе увагу. 

“Оля у своєму фейсбуці м’яко вициганювала гроші у підписників, не розкриваючи реальної картини та розповідаючи, що їм раптом стало погано у школі, в якій вони провели 17 місяців. Але якщо ви думаєте, що конфлікт такий перший і виною тому мовний бар’єр, то в Польщі трапилася практично така ж історія. Там Оля теж на початку війни звернула на себе і свою неадекватну здирницьку поведінку увагу польських опікунських служб і там теж постало питання про позбавлення її опікунських прав”, – пише підписник Ольги.

Крім того, відомо про Ольгу і українській діаспорі у В’єтнамі. 

“У Дананзі є велика спільнота українців. Ми пропонували допомогу, приїхати, розібратися, перекладача й т.д.. Вона блокує нас й видаляє коментарі. Їй не потрібна допомога, про яку вона наголошує, їй лише потрібно, щоб хтось їй зібрав гроші, не зрозуміло до чого й незрозуміл, звідки взялась сума 25.000$” – пишуть у коментарях.

Один із представників української діаспори запропонував Ользі безкоштовні послуги перекладача для врегулювання конфлікту, адже вона не розуміє англійської, але вона проігнорувала допомогу.

Також у коментарях ми знайшли людину, яка нібито безпосередньо брала участь у комунікації Ольги зі школою та посольством. 

“Я займалася допомогою у комунікації між школою та Ольгою, школою та посольством України, перевізниками на початковому етапі. Було зазначено, що школа надає навчання, переліт, проживання на території школи, харчування, шкільну форму та підручники для дітей на період навчання у школі. Я особисто уточнювала у Ольги фінансову ситуацію для забезпечення своїх та дитячих потреб, але це питання було сприйнято агресивно”, – написала під постом Ольги Ірина Шевчук.

Зрештою, згодом усі негативні коментарі були видалені. На запитання УНН, чому Ольга видалила коментарі, вона відповіла так: “Щодо того, що я блокую деяких людей. По-перше, я не знаю, хто вони, по-друге, дуже багато пишуть, а потім виявляється, що це люди від школи, тому я обережно ставлюсь до цієї ситуації й нікому не довіряю”.

Як реагує посольство України 

Для того, щоб мати повну картину ситуації УНН звернувся до посла України у Соціалістичній Республіці В’єтнам Олександра Гамана.

“Ми отримали повідомлення від школи, бо стався конфлікт за ініціативою Ольги Подусової. Звернення від Ольги безпосередньо до нас не було щодо цієї ситуації. Вже потім я намагався з нею поговорити і якимось чином врегулювати те, що відбулось”, – сказав Гаман УНН, коментуючи побиття, що сталося 17 квітня.

Він додав, що до Ольги уже прибув консул і вони намагаються вирішити  ситуацію.

За його словами, під час спілкування з Ольгою, жінка жодного разу не повідомляла, що її дітей били чи б’ють. Із скарг було лише те, що вона не хоче жити у гуртожитку та просить винайняти їй віллу.

Також він прокоментував ситуацію із фінансуванням. За його словами, те що Ольга самостійно усе фінансувала – неправда.

“Місяць тому ми звертались до наших органів опіки в Одеській області з тим, щоб вони допомогли врегулювати деякі питання, бо вже були певні розбіжності. З’ясувалось, що пані Подусова отримувала певні кошти на дітей та є їхнім офіційним опікуном. Те, що Ольга взяла на себе усе фінансування дітей – неправда. Перебування у В’єтнамі, навчання в школі, проживання, харчування, шкільна форма та книги –  усе це було придбано коштом спонсорів. Якщо ми говоримо про якісь додаткові речі, такі як цукерки, наприклад, то можливо вона це їм купляла, за кошти зборів, які вона періодично оголошувала у Фейсбуці чи інших соціальних мережах”, – сказав Гаман.

Він вважає, що цей конфлікт зайшов надто далеко, тому вони працюють над тим, щоб вивезти дітей назад до України.

“Враховуючи те, що конфлікт зайшов занадто далеко, школа відмовилась продовжити програму надання сприяння дітям Подусової. Ми звернулись офіційно до  українських органів опіки з тим, щоб забезпечити повернення дітей в Україну, ми сподіваємось, що це станеться дуже швидко. Ми працюємо над цим, адже дітей 15, супроводу однієї Ольги буде недостатньо. І, наскільки мені відомо, бажання повертатись в Україну Ольга немає” – додав він.

Також Гаман пояснив, що стосовно тих звинувачень, які висунула школа: “Розслідуванням цих справ займуться органи опіки в Україні, де буде висунуте питання, чи залишать вони опікункою після таких ситуацій чи ні”. 

“Те, що вона каже, що її та дітей не випускають до України – це неправда. Найближчими днями дітей повернуть в Україну, де будуть вирішувати долю дітей органи опіки”, – завершив він.

Також нам стало відомо, що Ольга не вперше потрапляє у скандал.

У 2021 році Ольга Подусова заявила у соцмережах, що їй умисно не віддають дітей, над якими вона встановила опікунство, щоб вони залишилися в системі інтернатів. Вона навіть влаштувала мітинг біля центру психологічної й соціальної реабілітації в Одесі, де перебували діти.

Керівниця обласної служби у справах дітей Наталія Утюпіна тоді повідомила, що Подусова подала відмову від реєстрації дітей для пошуку потенційних усиновлюючих родин.

УНН буде тримати ситуацію на контролі, адже головне в цій ситуації – діти, їхні безпека та здоров’я. 

Источник: www.unn.com.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *