Освітня омбудсменка показала школу на Закарпатті, де за три з половиною роки ніяк не можуть відремонтувати вуличний туалет.
Про це у Фейсбуці повідомила освітня омбудсменка Надія Лещик.
"Освіта починається з поваги до гідності дітей та працівників закладів освіти. Нам інколи складно уявити, що в закладах освіти ще залишилися вуличні вбиральні, що принижує учнів та працівників закладу освіти. Але ще є громади, де зневажаються базові потреби їхніх мешканців, і не забезпечуються належні умови в закладах освіти.
"Мою увагу в соцмережах привернули шокуючі світлини вуличних вбиралень, розміщених у Станівському закладі загальної середньої освіти I-III ступенів Верхньокоропецької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області. У закладі навчається 213 учнів", – написала Лещик.
За її словами, крім того, що ці вбиральні є вуличними, що неприпустимо для здоров'я та безпеки дітей і педагогів, це порушує їхнє право на повагу до гідності та приватність.
"Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти встановлює вимогу розміщення вбиралень у приміщенні з кабінками та дверцятами. Звертаю увагу, що забезпечення належних санітарно-гігієнічних умов у санітарних вузлах закладів освіти безпосередньо пов’язане із цим правом. Тому, щоб перевірити ситуацію і з'ясувати, чому порушуються права дітей і педагогів на гідність та приватність, і що робить засновник закладу освіти для облаштування вбиральні у приміщенні закладу освіти, надіслала звернення до Верхньокоропецької сільської ради", – йдеться в повідомленні омбудсменки.
Лещик додала, що з листа-відповіді їй стало відомо, що засновник вже протягом 3,5 року не може вирішити питання вбиральні, чим порушує законодавство.
"Як зазначається у листі, директор школи ще у 2021 році, тобто до повномасштабного вторгнення та зменшення спроможності місцевих бюджетів, звернувся до Верхньокоропецької сільської ради щодо необхідності проведення капітального ремонту внутрішніх вбиралень. 8 липня 2021 року сільська рада виділила 44 тис. грн на проєкт змін до проєктно-кошторисної документації щодо реконструкції з влаштування внутрішніх санвузлів закладу. Тобто проєкт був виготовлений ще раніше? А 6 липня 2023 року було виділено 500 тис. грн на облаштування внутрішніх вбиралень, з яких оплачено за роботи 497,7 тис. грн. 8 листопада 2024 року було виділено додатково ще 400 тис. грн для облаштування вбиралень. Станом на 27 грудня 2024 року кошти не були використані", – повідомила Лещик.
Вона також акцентувала, що у листі зазначається, що, реагуючи на звернення директора закладу освіти, у 2024 році сільська рада виділяла 20 тис. грн на очищення та викачування фекалій, а також 80 тис. грн для поточного ремонту зовнішньої (надвірної) вбиральні.
"Але ці кошти, цитую: “з незрозумілих (прим. – для сільської ради) причин не були використані до 7 листопада 2024 року”, – пише Лещик.
Також сільська рада повідомила омбудсменці, що Станівський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів перебуває в оперативному управлінні Відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньокоропецької сільської ради. Тож він укладає договори на проведення певних робіт у закладі та здійснює контроль за їх виконанням, а сільська рада виділяє кошти на такі потреби.
"Разом з тим сільська рада повідомила, що, за словами начальника Відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньокоропецької сільської ради, причиною невиконання робіт є недобросовісне виконання договірних умов підрядником. У результаті голова сільської ради дав доручення начальнику привести в належний стан хоча б зовнішні вбиральні, для цього придбали 3 біотуалети", – пояснила Лещик.
Юрій Пайда, директор Станівського закладу загальної середньої освіти I-III ступенів, у телефонній розмові повідомив, що для закладу придбали три біотуалети, які забезпечать потреби початкової школи. Ці біотуалети необхідно очищати, зокрема здійснювати викачування фекалій орієнтовно один раз на тиждень.
Як бачимо з цієї однієї історії, не тільки відсутність фінансування може стати причиною того, що учні та вчителі не мають належних умов у закладі освіти. У цій ситуації причиною вбачаю неналежні управлінські рішення, відсутність контролю з боку органів влади за використанням коштів та виконанням робіт, відсутність відповідальності за те, що відбувається у закладі освіти, байдужість до потреб та здоров'я мешканців громади.
Зрештою, освітня омбудсменка повідомила, що готує вимогу до Верхньокоропецької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області облаштувати вбиральні закладу освіти відповідно до вимог Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти та відновлення прав дітей і педагогів.
Як повідомлялося, у 2019-2020 роках була реалізована програма “Гідність дитини”, яка спрямовувалася на облаштування вбиралень у закладах освіти.
Фото: Надія Лещик / Фейсбук