Після тривалої перерви Росія запустила “Калібри”: що відомо про ракети, якими атакували 7 лютого

Що відомо про ракети “Калібр” / Колаж 24 Каналу

Росія використовує проти України низку видів озброєнь, зокрема ракети “Калібр”. Ворог запускає їх по нашій країні найчастіше з акваторії Чорного моря. Тривалий час ворог їх не застосовував, однак під час масованої атаки 7 лютого таки запустив кілька одиниць. Це трапилося вдруге за цей рік.

 • 1″Калібри” – рідко та провально
 • 2Росія застосувала “Калібри” під час атаки 2 січня 2024 року
 • 3Попередня атака “Калібрами” була майже пів року тому
 • 4Основні характеристики ракет “Калібр”
 • 5Чи може українська ППО збивати “Калібри”
 • 6Кілька тисяч російських пенсій: яка ціна ракети “Калібр”
 • 7Знищення “Калібрів” у Криму
 • 8Скільки “Калібрів” ще є у росіян

Після майже піврічної перерви росіяни вже вдруге атакують Україну крилатими ракетами “Калібр”. 24 Канал зібрав для вас усе, що відомо про цю зброю.

“Калібри” – рідко та провально

Після майже піврічної перерви, росіяни застосували “Калібри” на початку 2024 року, а тоді знову утрималися від їхнього застосування. Причин може бути декілька. Найперша – критично малі запаси, а ще однією причиною може бути те, що виготовлені під час повномасштабної війни ракети мають вкрай погані показники.

Хай там як, уранці 7 лютого росіяни запустили 3 крилаті ракети “Калібр” з ракетоносія в Новоросійську. Однак усі 3 ракети успішно знищили сили ППО. Тож за 2024 рік росіяни застосували 6 ракет “Калібр”, але їх усіх знищили оборонці нашого неба.

Росія застосувала “Калібри” під час атаки 2 січня 2024 року

У другій половині 2023 року росіяни суттєво зменшили кількість ракетних обстрілів України із застосуванням ракет дальнього радіусу дії, що пов’язували із їхнім накопиченням для ударів по енергетичних об’єктах цієї зими. Проте натомість накопичені ракети ворог почав використовувати для терористичних атак по житлових будинках.

29 грудня Росія завдала масованого ракетного удару, використавши ледь не всі наявні типи ракет. Проте не ракети “Калібр”, хоч і в Чорному морі були носії цих ракет із сумарним залпом до 24 одиниць.

Проте під час першої масованої атаки у 2024 році Росія застосувала 3 крилаті ракети “Калібр” для ударів по Україні. Та усі 3 ракети були знищені силами ППО.

Попередня атака “Калібрами” була майже пів року тому

У Повітряних Силах ЗСУ повідомили, що всього протягом ночі 13 липня Росія випустила по Україні дві ракети “Калібр”. Як і зазвичай, росіяни здійснили пуски “Калібрів” з акваторії Чорного моря.

На щастя, всі ворожі ракети “Калібр” силам ППО України вдалося знешкодити. Відомо, що один “Калібр” було збито в небі над Хмельницькою областю.

Унаслідок ракетної атаки “Калібрами” влучань не було зафіксовано.

Також варто нагадати, що російські військові вночі 6 липня завдали удару “Калібрами” по цивільній та критичній інфраструктурі у Львові.

Після 2 години ночі у Львові під час повітряної тривоги пролунало 4 потужні вибухи. У Повітряних Силах ЗСУ повідомили, що Росія атакувала Львів крилатими ракетами “Калібр” з акваторії Чорного моря.

Наслідки удару “Калібрами” у Львові: дивіться відео

Всього окупанти випустили 11 ракет, з яких вдалося збити 7. Унаслідок ракетної атаки Росії у Львові загинуло 10 людей – 8 жінок та два чоловіки.

Також росіяни намагалися атакувати Україну “Калібрами” 2 липня. Тоді всі три ворожі ракети було знешкоджено.

Основні характеристики ракет “Калібр”

“Калібри” є цілим сімейством крилатих ракет розроблених російським конструкторським бюро Новатор. Уперше їх представили публіці в 1993 році. На озброєнні країни-агресора є:

 • ракетні комплекси Калібр для озброєння підводних човнів;
 • ракетні комплекси для озброєння бойових надводних кораблів;
 • мобільні ракетні комплекси Калібр-М;
 • комплекси ракетної зброї авіаційного базування Калібр-А.

Крилата ракета “Калібр” має довжину від 6,2 до 8,2 метра. Її маса коливається у межах від 1,9 до 2,3 тонни, зокрема бойова частина важить від 200 до 450 кілограмів, залежно від модифікації.

“Калібри” можуть вражати ворожі цілі на різних відстанях – від 200 до 2 500 кілометрів, але в експортних модифікаціях дальність обмежена до 300 кілометрів. До об’єкта ракета летить на наднизьких висотах – всього 10 – 20 метрів над поверхнею землі зі швидкістю від 180 до 240 метрів на секунду. Польоти на низьких висотах суттєво ускладнюють роботу сил ППО проти цих ракет. Розмах крил ракети – понад 3 метри.

Однак варто відзначити, що точних даних про ці ракети немає – усі вони засекречені ворогом.

Ці ракети називають надзвуковими. У ДСНС напередодні пояснили, що це означає те, що звук ракети чути разом із вибухом. Тобто, якщо ви чуєте, що летить ракета, то часу ховатися в укриття уже немає.

Чи може українська ППО збивати “Калібри”

Наявні в України системи протиповітряної оборони дозволяють збивати “Калібри”. Це може робити як радянський С-300, так і ЗРК Patriot, чи французька система SAMP/T, яку має отримати Україна.

Збиття “Калібра” ускладнює підвищена маневровість ракети. “Калібр” володіє здатністю до виконання маневрів під час польоту, що дозволяє ракеті уникати протиповітряних оборонних систем та забезпечувати більшу точність удару.

“Калібри” мають здатність виконувати політ на низьких висотах, що теж ускладнює їх виявлення. Зміна напрямку, швидкості та висоти ускладнює для сил ППО розрахунок траєкторії та прогнозування місцеположення ракети.

Здатність “Калібра” летіти низько надає ракеті можливість маневрувати поблизу поверхні води або території для уникнення виявлення і зниження ймовірності залучення протиповітряних оборонних систем.

Під час атаки на Львів 6 липня 2023 року, як розповів речник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат, росіяни випустили “Калібри” з моря, використовуючи і рельєф місцевості, і русла річок, зокрема Дніпра. Ракети летіли до Києва, але різко звернули в напрямку Львова.

Юрій Ігнат повідомив, що невелику частину ракет вдалося перехопити винищувальною авіацією. Швидше за все, мовиться про МіГ-29. Водночас він наголосив, що для ефективної протидії “Калібрам” Україні потрібні американські винищувачі F-16.

Кілька тисяч російських пенсій: яка ціна ракети “Калібр”

Точна вартість ракети, як і її характеристики, достеменно невідомі. Російські ЗМІ поширюють інформацію про те, що вартість однієї ракети для Росії становить нібито близько 300 000 доларів.

Водночас певний час в інформаційному просторі України фігурувала інформація про те, що вартість ракети “Калібр” становить близько 6,5 мільйона доларів. Однак видання Defence Express проаналізували дані та порівняли з цінами інших ракет, зокрема американських Tomahawk, вартістю близько 2 мільйонів доларів. Експерти дійшли висновку, що, ймовірно, такі дані з’явилися через експортні угоди цих ракет до Індії. Та у вартість проданих ракет входить не тільки власне “Калібр”, але й обслуговування й тощо.

Тому на думку експертів, вартість однієї ракети для Росії коливається у межах одного мільйона доларів. Якщо вірити офіційним російським даним, то середня пенсія у них десь близько 17 тисячі рублів. Тобто запускаючи одну таку ракету, окупанти випускають десь 4 600 пенсій своїх громадян. Однак варто відзначити, що будь-які цифри не можна порівнювати з наслідками влучання ракет, коли вони забирають життя людей.

Знищення “Калібрів” у Криму

Ввечері 20 березня 2023 року у Джанкої пролунала низка вибухів. О 22:54 20 березня з’явилася публікація, яка стосується ситуації в Джанкої. Згідно з нею, вдалося знищити крилаті ракети “Калібр НК”, коли їх транспортували залізницею.

І хоча росіяни заявили про “роботу ППО”, Головне управління розвідки МО каже про успішне влучання.

Довідка. “Калібр НК” – крилата ракета, яку створили для запуску з надводних кораблів російського чорноморського флоту. Вони здатні влучати на відстані 2 500 кілометрів по наземних цілях або 375 кілометрів – по морських.

Керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня Наталія Гуменюк наголосила, що вибухи у Джанкої – чіткий сигнал росіянам, щоб вони виїжджали з Криму.

Скільки “Калібрів” ще є у росіян

Точної інформації про те, скільки у росіян залишилося тих чи інших ракет, мабуть, не назве ніхто, Причина того – ретельне приховування даних ворогом. Якщо і є дані з довоєнних часів, то вони не актуальні та не достовірні. Причин кілька – чимало техніки й зброї у Росії з тих чи інших причин є несправними. Однак статистика не скаже, скільки саме ракет є непридатними.

Крім того, Росія старається налагоджувати виробництво ракет. Однак окупанти ще не застосовували ракети “Калібр”, які б були виготовлені у 2022 році. Тож ворог досі користується запасами ракет.

Источник: www.24tv.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *