Де працюватимуть вступники 2024: IT-тренди для абітурієнтів

Усе більше вступників пов’язують свою кар’єру з ІТ. Торік абітурієнти подали найбільшу кількість заяв на спеціальність «Інформаційні технології». Тенденція має всі шанси продовжуватись. Абітурієнтам, які обирають вивчати ІТ, варто вже зараз відстежувати технологічні тренди. Так майбутні айтівці краще підготуються до роботи. Світовими IT-трендами для вибору професії ділиться Олексій Рубель, Group Lead напряму технічного навчання в Корпоративному Центрі Навчання NIX.

Олексій Рубель

Штучний інтелект

За даними Fortune Business Insights, ринок штучного інтелекту досягне понад $360 млрд до 2028 року. На це впливає розвиток 5G, Big Data і хмарних сервісів. Ці напрямки потребують розробників, аналітиків та ІТ-менеджерів для створення продуктів на основі цих технологій.

Штучний інтелект покращує бізнес-процеси та взаємодію з клієнтами. Компанії підключають чат-боти та автоматизовані системи обробки запитів споживачів у реальному часі, сервіси для аналізу поведінки людей на сайтах і в соцмережах. Така кооперація дозволяє швидше задовольняти клієнтів, надає персоналізовані пропозиції. Для бізнесу це очевидний плюс до ефективності обслуговування. Наприклад, такий інструмент на сайті магазину одягу може відповідати на популярні запитання покупців, рекомендувати товари, орієнтуючись на їхні вподобання в «‎кошику», відстежувати доставку онлайн та сповіщати клієнта на кожному етапі опрацювання замовлення.

ШІ робить зручними в користуванні веб-мобільні застосунки та програмне забезпечення, при чому для користувачів із різними потребами. Так, Apple анонсувала нові функції для iOS 18. Eye Tracking дасть можливість керувати пристроєм за допомогою очей. Для користувачів із порушеннями слуху розробили ​​Music Haptics. У такий спосіб вони відчуватимуть музичний такт та вібрації через iPhone.

Звісно, куди ж без генеративного чат-бота ChatGPT. Інструмент дає конкретні відповіді на запитання, генерує ідеї, підтримує розмову на різні теми. ChatGPT нагадує спілкування з людиною, що й відрізняє його від Google та інших пошуковиків.

DALL-E 2 — ще один продукт авторів ChatGPT — команди OpenAI. Але він — для генерації зображень. Для роботи з ним необхідно дати максимум вхідних даних про бажаний віжуал: описати об’єкти, предмети, кольори, стилі. Що детальніше поясните запит, тим точнішим буде результат.

В Україні використовують технологію ШІ навіть на рівні уряду. Так, Міністерство закордонних справ України створило цифрову особу — Вікторію Ші. Вона здатна коментувати новини для ЗМІ, що ймовірно економитиме час та ресурси представників МЗС у спілкуванні із журналістами. Щоб убезпечитись від цифрових підробок, на кожному оригінальному відео буде розміщено QR-код із посиланням на офіційну сторінку міністерства.

Хмарні рішення

За оцінками дослідницької компанії Gartner, до 2025 року понад 85 % організацій у світі перейдуть до роботи в хмарі.

Основні переваги:

  • Доступність. Можливість керувати даними з будь-якого місця та пристрою, що має вихід в інтернет.
  • Масштабованість. Різноманіття тарифів дозволяє збільшувати обсяг сховища.
  • Безпека. Хмарні сервіси автоматично створюють резервні копії файлів та можуть відновити інформацію в разі втрати оригіналу. Від кіберзлочинців захищають шифрування даних та безперервний моніторинг потенційних загроз.
  • Спільний доступ. Можливість одночасно працювати в одному документі кільком користувачам.

За даними Synergy Research Group, у 2023 році найбільш популярними провайдерами хмарних рішень стали:

  • Amazon. Займає найбільшу частку на світовому ринку — 32–34 %. Amazon Web Services (AWS) надає понад 200 хмарних сервісів та обробляє великі обсяги даних із високою швидкістю.
  • Microsoft. Провайдер володіє 23 % ринку та пропонує своїм користувачам хмарні платформи під різні запити — Microsoft Azure та OneDrive.
  • Завершує трійку лідерів — Google — 11 % від послуг. Google Cloud Platform відрізняється потужними інструментами для розробки моделей машинного навчання. Це дозволяє користувачам простіше аналізувати великі обсяги даних і приймати рішення на основі них.

Повномасштабне вторгнення росії змусило бізнес шукати надійні способи збереження даних. Так, український провайдер хмарних послуг GigaCloud фіксує, що у 2022 році рекордна кількість компаній надали перевагу хмарі. Йдеться про приватні й державні структури. Amazon Web Services підтримав Україну та виділив $75 млн, щоби перенести важливі для функціонування держави бази даних до хмарного середовища AWS. Це пов’язано зі збереженням конфіденційності й цілісності інформації.

Кібербезпека

Щороку вона стає актуальнішою і для корпорацій, і для персональних користувачів гаджетів та мереж. Мало не кожні 40 секунд десь у світі трапляється нова кібератака, пишуть Techjury. Бізнесу це приносить карколомні збитки. За оцінками тих же аналітиків, до 2025 року наслідки кіберзлочинів коштуватимуть $10,5 трлн на рік.

Відтак це формує великий запит на послуги із захисту мереж. За даними дослідницької компанії Statista, цей ринок зростатиме на майже 11 % до 2028 року. На розвиток сервісів та продуктів для кібербезпеки впливатимуть:

  • Блокчейн. Завдяки потужним криптографічним алгоритмам для захисту даних та децентралізації управління, зменшується ризик злому систем.
  • Цифрові двійники. Моделювання сценаріїв кібербезпеки дозволяє краще прогнозувати потенційні загрози та тестувати стратегії захисту у віртуальному середовищі.
  • Штучний інтелект та машинне навчання. Дозволяють аналізувати трафік та виявляти кіберзагрози або ж прогалини в безпеці, які можуть призвести до гірших сценаріїв.

Data Fabric

Фабрика Даних — екосистема управління, яка включає збір, обробку та аналіз даних із різних джерел. Технологія стає більш затребуваною серед сучасних підприємств. Дослідження Data Bridge показує: глобальний ринок Data Fabric зросте на понад 26 % до 2028.

Переваги технології:

  • Централізований доступ. Збирає воєдино дані з хмарних сервісів, локальних систем та гібридних інфраструктур.
  • Автоматизація процесів. Забезпечує швидкий збір, обробку, зберігання й аналіз даних. Відтак підприємствам не треба обробляти дані «‎вручну», що пришвидшує роботу та прийняття рішень.
  • Безпека. Включає захист від несанкціонованого доступу, забезпечення конфіденційності й цілісності даних.
  • Підвищення продуктивності. Завдяки ефективному управлінню даними зменшується час на збір і обробку інформації.

Втіленням концепції Data Fabric можна назвати платформу Microsoft Fabric. Тут відбувається інтеграція даних із різних джерел, пропонуються інструменти на основі ШІ для аналізу і створення інтерактивних звітів. Тобто можна комплексно працювати з великими масивами даних.

Інтернет речей

Internet of Things (IoT) — сукупність пристроїв, які під’єднуються до мережі для обміну даними. Технологія проникла у всі сфери нашого життя: від побуту та дозвілля до робочих процесів. Це й роботизовані пилотяги, і «розумні» замки, які відкриваються через смартфон, дзеркала, що показують погоду та новини, системи для віддаленого контролю фінансових активів тощо.

Ринок ІоТ набирає обертів. Наступні чотири роки світовий обсяг ринку зросте до $1,8 трлн, прогнозують аналітики Facts and Factors. Про це свідчить і застосування технології в різноманітних сферах:

  • енергетика;
  • будівництво;
  • транспорт та логістика;
  • е-commerce;
  • освіта;
  • охорона здоров’я;
  • сільське господарство.

В Україні почали використовувати цю технологію у сфері протезування. Кількість людей, які втратили кінцівки, зростає, адже війна триває. Так стартап Esper Bionics створив роботизовану руку з інтуїтивним контролем Esper Hand. Такий протез відрізняється від механічного вищим рівнем функціональності — відновлює дрібну моторику та повертає майже всі можливості справжньої руки. У 2022 році журнал Time визнав протез одним із найкращих винаходів людства.

Image from KyivPost

Технологія стане в пригоді для відновлення України після війни. Наприклад, щоб реалізувати концепцію Smart City та зробити міста комфортними для проживання. Йдеться про освітлення та відеоспостереження, які реагують на рух, «розумні» лічильники, що здатні сповіщати комунальні служби про повні сміттєві контейнери. Інтернет речей також допоможе створити безбар’єрне середовище для людей з інвалідністю. Це може бути управління ліфтами, ескалаторами, шлагбаумами через мобільні застосунки.

3D-друк

Перспективи застосування 3D-друку величезні. Ось кілька основних напрямів:

  • Медицина. Створення імплантатів та протезів, тканин та органів.
  • Будівництво. Друк декоративних елементів для інтер’єру та екстер’єру, а також цілих будівель.
  • Автомобільна промисловість. Виготовлення запчастин, деталей до авто.
  • Виробництво. Створення аксесуарів, прикрас, одягу, взуття, інструментів.

За оцінками MarketsandMarkets, обсяг світового ринку 3D-друку зростатиме. Така тенденція спостерігається через значні переваги технології: простота розробки індивідуальних продуктів, скорочення виробничих витрат і простоїв процесу, доступність матеріалів. Наприклад, американський виробник безпілотників General Atomics розпочав співпрацю зі стартапом Divergent. Так, використовуючи технології стартапу для 3D-друку корпусів та інших елементів, компанії вдалось пришвидшити складання БпЛА та здешевити собівартість. 

Image — General Atomics

В Україні технологія також активно використовується у defence-галузі. 3D-друк став простим та ефективним рішенням для виробництва медичних засобів, деталей для техніки та інших елементів. «​ДрукАрмія» об’єднала українців, які мають 3D-принтер та бажання наблизити перемогу. На сайті спільноти публікують запити військових: скиди для дронів, тримачі камер, хвостовики-стабілізатори снарядів. Щоб долучитись, зареєструйтесь, надрукуйте необхідні вироби або деталі та надішліть їх «замовнику».

Міністерство охорони здоров’я почало співпрацю з американською корпорацією A.D.A.M., яка спеціалізується на інноваціях у 3D-медицині. Йдеться про виготовлення імплантів кісток та інших частин тіла за допомогою 3D-друку, щоб допомогти постраждалим від війни українцям відновити втрачені можливості.

Цифрові гроші

Цифрова валюта центрального банку (Central Bank Digital Currency) — легальна форма електронної валюти, яку випускає центральний банк країни. Тобто цифровий аналог традиційним грошам, якими так само можна розраховуватись за товари й послуги. Держава відповідає за стабільність цього платіжного засобу.

Багамські Острови у 2020 році запустили цифрові гроші під назвою Sand Dollar. Ямайка стала першою країною у світі, яка визнала таку валюту законним платіжним засобом. Так, Jamaica Digital Exchange (Jam-Dex) прирівнюється до фізичних банкнот та монет.

В Україні ж дослідження «електронної гривні» розпочались ще у 2016 році. Перше тестування е-валюти пройшло в закритому форматі. Цьогоріч Нацбанк анонсував відкрите тестування, до якого можуть приєднатись усі охочі. Планують, що електронна гривня доповнюватиме (без)готівковий розрахунок, а не замінить їх.

Поради абітурієнтам

Майбутнім ІТ-спеціалістам важливо стежити за трендами вже сьогодні, цікавитися і досліджувати актуальні напрями. Для тих, хто тільки придивляється до роботи в ІТ, айтівці з NIX створили ITs WAY. Це безкоштовний проєкт для абітурієнтів, школярів та їхніх батьків. Сервіс знайомить із популярними ІТ-напрямами та задачами в тій чи іншій ролі. Також тут є профорієнтаційний тест. За його результатами можна обрати ІТ-професію, спираючись на власні інтереси та навички. На платформі пропонують перелік університетів, де надалі абітурієнт може вивчати бажаний напрям. Онлайн-калькулятор допоможе розрахувати ймовірність вступу на той чи інший факультет. Маючи таку інформацію, зі знанням основних трендів галузі, рухатися до омріяної професії буде значно простіше.

І абітурієнтам, і студентам раджу фокусуватись не лише на дисциплінах, необхідних у майбутній професії. Розглядайте свою кар’єру ширше, адже технології, як бачите, проникають в усі сфери. Який би напрям навчання ви не обрали, у більшій чи меншій мірі ІТ-знання вам неодмінно знадобляться.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *