На будь-який смак: 9 різдвяних мультфільмів та бонус

Кадр із мультфільму «Скрудж: Різдвяна пісня»

Що подивитися з дітьми у святковий вечір? Ми зібрали 9 чудових мультфільмів для родинного перегляду, в яких кожен може знайти щось своє. Хочеться до затишної атмосфери додати ще море милоти? Розчулитися та нагадати дітям про силу доброти та милосердя? Посміятися? Зануритися у фантастичні пригоди? А може, усе традиційне вам набридло й хочеться чогось дуже сучасного, але й казкового? Знайдеться все!

Із приходом Різдва в людині прокидається все найкраще. Жадібний і черствий Скрудж із мультфільму «Скрудж: Різдвяна пісня» раптом купує найбільшу індичку й допомагає сім’ї свого працівника. Зелений буркотун Ґрінч, який спершу мріяв зіпсувати всім свято, опиняється в колі друзів за святковим столом і вперше відчуває атмосферу Різдва. Діти без дорослих створюють нові традиції святкування та роблять звичайні дива, як в анімації «Те Різдво». А ваш сусід чи односелець, можливо, насправді Санта-Клаус, як загадковий лісоруб із мультика «Клаус»?

1. Сучасний: «Те Різдво», 2024

Оригінальна назва: That Christmas

Різдвяні традиції? У сучасних дітей вони під великим питанням. Дивитися давні повчальні фільми, доїдати святкові салати на другий день, мити гору посуду після гостей… А різдвяна смажена індичка? Мала екоактивістка Чарлі з британського мультфільму «Те Різдво» намагається врятувати всіх цих птахів, аби вони жили довго й самі мали змогу порадіти Різдву. У різдвяній виставі замінює отару овець на отару… броколі. Та дорослі чомусь вважають її бешкетницею. 

Її новому другу Дені теж не до Різдва: доводиться в передсвяткові дні, на канікулах надолужувати освітні втрати. Його батьки розлучені, тато не зможе приїхати, як обіцяв, а мама постійно на роботі, аби були гроші йому на подарунки. 

А вчителька Дені й ладна зробити його життя веселішим, адже вміє створювати цікаві уроки, але сама перевтомлена та самотня, бореться із професійним вигоранням та страждає за втраченим коханим. 

У цьому мультфільмі ніщо не пом’якшене та не прикрашене. Тут немає злодіїв та навіть конфліктів: скоріше, обломи, втрати, прикрі випадковості, які псують життя кожній людині. Це не щемлива та радісна різдвяна анімація. Вона таки порушує традиції. І глядач не дуже дивується, коли шторм затримує в дорозі батьків, а діти змушені самостійно влаштовувати одне одному свято та брати на себе відповідальність за нього.

Саме друзі, люди, що підтримують, це справжні чарівники. Усе робиться власними руками: сюрпризи, дива, подарунки, неповторна різдвяна атмосфера. А як же Санта? Він тут є. Але скоріше для того, щоб потішитися вигадливістю та добротою сучасних дітей.

У мультфільмі чимало фраз, над якими можна поміркувати навіть дорослим. Наприклад: «Різдво нагадує лупу для емоцій. Якщо ви почуваєтеся щасливими, Різдво зробить вас ще щасливішими. А якщо ви почуваєтеся самотніми, лупа спрацьовує та робить усі погані речі більшими та гіршими».

2. Душевний: «Скрудж: Різдвяна пісня», 2022

Оригінальна назва: Scrooge: A Christmas Carol

А цей британський мультфільм — варіант такої ж різдвяної класики, як святкова ялинка чи смажена індичка. Від часів Чарльза Дікенса, автора цього сюжету, люди згадували повчальну історію про скнару Скруджа. Духи Різдва дають йому зазирнути в минуле, де його серце ще не зачерствіло, у теперішньому побачити, як негативно він впливає на інших людей, а в майбутньому — як усі радіють його смерті. Ідея, що цинічний лихвар може покаятися, якщо йому детально роз’яснити, що в могилу гроші не забереш, була дуже популярною: про Скруджа створено майже сотню фільмів та мультиків.

У 1951 році історію подано як трагедію того, хто починає життя з гаслом «Не в грошах щастя», але реалії жорстокого світу переконують у протилежному. В оскароносному мультфільмі 1971 року сіро-льодяним кольорам Скруджа протистоїть барвистий світ людей, які радіють життю. У чорній комедії 1988 року «Скруджонутий» ідеться про сучасного телемагната в брендовому костюмчику, а його перевиховання приправлене прочуханами.

У мультфільмі «Різдвяна історія» 2009 року — техніка захвату міміки передала Скруджу обличчя Джима Керрі. Духи тут дійсно моторошні, аби глядачів «пробрало», як героя, а замість повчань — заклик насолоджуватися життям.

Скрудж-2022 — не дідуган, а по-своєму симпатичний чоловік у розквіті сил з виразними очима. Він не холодний, а самотній та озлоблений на весь світ. Він не буркоче, як інші Скруджі, а безжально, зі злорадним задоволенням діє: наприклад, вираховує із зарплати підлеглого гроші за вихідний на Різдво, удвічі збільшує відсотки за день прострочки. Та винні в усьому дитячі травми. Скрудж боїться прив’язуватися, щоб не зробили боляче, але з перших кадрів видно, як він потребує уваги, підтримки та намагається їх заслужити — хоча б від власного собаки. Племінника він не любить не через те, що той — зайвий рот, а тому, що його поява на світ відняла улюблену сестру Скруджа, яка померла під час пологів. Духи, немов психотерапевти, змушують героя згадати те, чого він боїться, але біль та гнів повертають позитивні почуття.

«Не бійся жити, віддавайся життю до кінця» — співають у мультфільмі. Уперше історія Скруджа — не про матеріальний статус, не про добрі вчинки, не про цінності, а про те, що стосується кожного з нас — вміння після сумного досвіду все ж вірити в найкраще.

3. Несамовито милий: «Справжній Санта», 2022

Оригінальна назва: The Real Christmas

Коротесенька трихвилинна шведська анімація може залишити чимало вражень. Хоча її не перекладали українською, усе зрозуміло, адже це мультфільм без слів. Він починається та завершується в інтернаті, такому собі Гоґвортсі або школі для людей Х. Усі ці підлітки — крутелики, що здатні спопелити поглядом або ставати невидимими, булять маленького хлопчика, який не вміє нічого особливого. Лише любить печиво, іграшки та чомусь у нього вже ростуть вуса й борода. У школі, де всі унікальні, надприродні та оригінальні, він занадто звичайний, тобто «інакший для інакших». 

Мультфільм — така собі варіація про гидке каченя — розповідає про дитинство Санта-Клауса, який і гадки не мав, ким він стане. У маленькій анімації чимало милих, зворушливих та красивих сцен. Наприклад, перша зустріч з оленятком Рудольфом або перший подарунок для малечі. 

4. Для найменших: «Різдво на Веселій фермі», 2020

Оригінальна назва: Christmas on the farm

А як тваринки святкують Різдво? Телятко Клара мріє про першу в житті різдвяну ялинку, святкові прикраси, яскраві вогники. Зазвичай Клара живе із мамою, та на свята вирушила до тата на Веселу ферму. На жаль, батько нічого не прикрасив та по самі вуха зайнятий роботою. Залишившись сама на господарстві, Клара береться прикрашати ферму. А допомагає їй у цьому, звісно, ельф. 

Цікаво, що ферма — це не просто вигадане казкове місце. Джерелом натхнення слугував зоопарк та парк розваг Крістіансан у Норвегії. Це найбільш відвідуване туристичне місце країни, де понад 100 видів тварин з усього світу вільно переміщуються по всій території.

5. Добрий: «Клаус», 2019

Оригінальна назва: Klaus

Шедевр від іспанських мультиплікаторів та стрімінгового сервісу Netflix пропонує альтернативну, кумедну й дуже душевну версію походження легенди про Санта-Клауса. Добродушний лісоруб Клаус, який полюбляє виготовляти іграшки для дітей, мешкає в похмурому містечку Смеренсбурзі, де жителі ненавидять один одного. Одного дня в це віддалене місце за Полярним колом приїжджає син поштового магната Джаспер. Батько відправив сюди непутящого сина в покарання за погані оцінки в академії листонош. Хлопець повинен відправити 6 000 листів, і лише тоді зможе повернутися додому. Юний поштар і дивакуватий старий намагаються змінити це похмуре місце, керуючись принципом, що один добрий крок надихає на два.

На противагу популярній нині комп’ютерній анімації, «Клаус» створений у техніці традиційного мальованого мультика. 

6. Мотиваційний: «Еліот — найменше оленя Санти», 2018

Оригінальна назва: Elliot the Littlest Reindeer

Маленький поні Еліот мріє допомагати Санті, дарувати радість дітям. Та ось біда: тому потрібні лише олені, та ще й які вміють літати. Але, здається, Еліот наближається на крок до мрії, коли легендарний олень Рудольф виходить на пенсію й оголошують конкурс на його місце.

Еліот вирішує надіти фальшиві роги та подати заявку… Цей радісний і красивий мультфільм нагадує нам: якщо дуже чогось хотіти, наполегливо йти до своєї мрії, не боятися падінь, то рано чи пізно переможеш. Як вийшло в маленького Еліота, який тепер щасливий у новорічній упряжці самого Санта-Клауса. 

7. Кумедний: «Ґрінч», 2018

Оригінальна назва: The Grinch

«Ґрінч» — це анімаційна комедія, створена за мотивами книги Доктора Сьюза «Як Ґрінч украв Різдво», а також римейк однойменного популярного кінофільму 2000 року з Джимом Керрі в головній ролі. У  версії 2018 року головного персонажа буркуна Ґрінча озвучує знаний британський актор Бенедикт Камбербетч. В українській версії головний герой говорить голосом музиканта Сергія Бабкіна.

За сюжетом, зелений вередун і самітник Ґрінч ненавидить Різдво. Разом зі своїм песиком Максом він намагається викрасти всі різдвяні подарунки та прикраси в містечку Хтовську, неподалік якого живе. Хтовці не здогадуються про лихий задум і на повну готуються до свята. З мультфільму глядачі дізнаються, що суть Різдва не в подарунках, а в милосерді та гостинності. Сирота Ґрінч не любить Різдво через те, що в це свято почувається особливо самотньо. Тож йому можна допомогти.

Мультфільм отримав схвальні відгуки критиків та побив рекорди касових зборів. Без сумніву, він розважить і вас у святковий зимовий вечір, бо містить чимало дотепів.

8. Технологічний: «Секретна служба Санта-Клауса», 2011

Оригінальна назва: Arthur Christmas

«Секретна служба Санта-Клауса» (інша назва «Місія “Різдвяний порятунок”») продовжує традицію чарівного пригодницького мультфільму, що виходить у прокат напередодні зимових свят і створює казкову атмосферу для всієї родини. Молодший син Санта Клауса Артур береться врятувати свято для дівчинки Ґвен, адже її подарунок залишився невідправленим напередодні Різдва. Як він це зробить? Просто, адже в сучасного Санта-Клауса на Північному полюсі є супероснащений центр керування подарунками та ще й ціла армія добре тренованих ельфів, не кажучи вже про надсучасний корабель S-1.

Цей фільм добре відповість на дитяче питання, як Санті вдається розвезти 2 мільярди подарунків по всьому світу за одну ніч. Меншим дітям він сподобається масштабом святкового дійства, а старшим та дорослим — вигадливим сюжетом та смішними персонажами, серед яких ціле сімейство Клаусів.

Окрім тата Малколма Клауса, чинного Санти, є ще відчайдушний дідусь Клаус, з яким Артур, власне, і вирушає у свою ризиковану подорож. Серед героїв — діловитий і трохи цинічний старший брат Артура Стів, якого в оригіналі озвучує британський актор Х’ю Лорі. Однією з інтриг фільму є те, хто ж стане наступним 21-м Сантою, адже батько Артура завершує свою різдвяну місію й готується вийти на пенсію.

9. Класичний: «Полярний експрес», 2004

Оригінальна назва: The Polar Express

Як можна вірити в Санта-Клауса, якщо всі факти свідчать проти цього? Ось фотографія, на якій хлопчик випадково зняв бороду із Санти. А в енциклопедії чітко написано, що Північний полюс, де мешкає цей загадковий бородань, непридатний до життя. Так міркує головний герой різдвяного мультфільму «Полярний експрес» хлопчик Стівен з невеликого американського містечка.

У Святвечір хлопчик не поспішає засинати, щоби переконатися, прийде Санта чи ні. Натомість на порозі його будинку зупиняється чарівний поїзд «Полярний експрес», який везе дітлахів до місця проживання Санти. Пасажири в піжамах і капцях пригощаються гарячим шоколадом, що його розносять вправні офіціанти поїзда. На Північному полюсі їм вдається на власні очі побачити містечко ельфів, фабрику дитячих новорічних подарунків та самого Санту, що зі святкової площі вирушає розвозити подарунки дітям по всьому світу.

Фільм зняв знаний режисер Роберт Земекіс за однойменною книгою Кріса Ван Оллсбурга. Головного героя та ще чотирьох персонажів в оригіналі озвучує актор Том Генкс. Матір та сестру героя — дружина режисера Леслі Земекіс. На початку мультфільму кондуктор називає адресу будинку, у якому мешкає головний герой. Це справжня адреса, за якою мешкав у дитинстві сам режисер.

Бонус: свято зі старими друзями

Чимало мультсеріалів або анімацій із продовженнями мають спеціальні випуски до Різдва. Побачити улюблених героїв у затишній святковій атмосфері чи в карколомних різдвяних пригодах можна за посиланнями. 

«Бебі бос: Різдво» 

«Шрек. Різдвяний шректакль віслюка»

«Льодовиковий період: Різдво мамонтів»

«Різдвяний Мадагаскар»

«Барбі: Чудове Різдво»

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *