#Anti2010: усе про новий небезпечний тренд у TikTok

Авторка тексту: Юлія Перекрест

«Моя донька з жахом думає про перший день навчання у середній школі через цькування тих, хто народився у 2010 році,» — пишуть занепокоєні батьки у мережі Твіттер у Франції. Усе через хвилю кібербулінгу дітей, що народилися 2010 року. Почалося цькування через відео у TikTok із хештегом #Anti2010, яке зібрало вже понад 40 мільйонів переглядів. Що тако #Anti2010 та як захистити дітей від цькування? Ми вирішили розібратися у тому, що сталося, та підготували кілька порад щодо комплексної протидії булінгу.

Що таке #Anti2010 та звідки він узявся?

Згідно з розслідуванням BFMTV та видання Le Parisien, ця ворожнеча пов’язана із відеогрою Fortnite. Старші гравці вже давно незадоволені тим, що до гри долучаються все більше і більше 10-річних підлітків, яких вони образливо називають «Fortkids». Старші дорікають молодшим за те, що ті буцімто «не дотримуються неписаних правил» і позбавляють гру будь-якого сенсу.

Ситуація загострилась на початку серпня коли молода французька інфлюенсерка Pink Lilly випустила пісню Pop-it Mania. У ній відеоблогерка співає: «Ми королеви 2010-го року; Без поп-іта не зробимо ні кроку», чим висміює нечувано популярну цього літа іграшку, якою бавляться юні школярі. Хоч це відео і стало одним із каталізаторів негативних настроїв щодо тих, хто народився у 2010 році, наразі воно отримало понад 400 тис. Відміток «не подобається».

Старші учні досить часто насміхаються над молодшими, однак у цій історії знущання швидко перестали бути зовсім невинними. Вони часто виходили за межі мережі і потрапляли до класних кімнат. Деякі учні повідомляли не лише про залякування і погрози в усній формі, а й навіть про бійки. Тож не дивно, що ситуація із цькуванням вкрай обурила батьків. Вони закликали уряд вжити серйозних заходів із протидії кібербулінгу та розробити нову політику захисту дітей у соціальних мережах.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Як інтернет і соцмережі тиснуть на дитячу психіку

5 текстів про те, як боротися з цькуванням у школі

Як відреагувала влада та соцмережі?

У відповідь на занепокоєння багатьох батьків голова провідної батьківської спільноти у Франції декілька днів тому закликав уряд «терміново відреагувати»: «Діти 2010 року народження стали мішенню кампаній ненависті. Образи, утиски та кібербулінг дітей є неприпустимими», — ідеться у пресрелізі спільноти.

Міністр освіти Франції Жан-Мішель Бланке доволі жорстко відреагував на ситуацію. За його словами цей тренд «абсолютно ідіотський та такий, що суперечить нашим цінностям». Він нагадав, що цькування карається законом і усім причетним загрожуватиме позбавленням волі строком у півтора року та штраф у розмірі 7500 євро. У четвер він закликав старшокласників бути милосердними і зазначив, що «булінгу не місце в стінах школи». Він також започаткував хештег #BienvenueAux2010, щоб підтримати нажаханих 11-річних школярів, які вперше потрапили до коледжу.

Своєю чергою, TikTok заблокував хештег #Anti2010 та контент на цю тематику чим, сподіваємось, поставив крапку у цій історії.

Як попередити булінг?

Незалежно від того, чи є ця прикра ситуація звичайним конфліктом поколінь, що вийшов з-під контролю, чи справжньою трагедію, якій вдалося запобігти в останній момент, батьки та вчителі мають бути напоготові. Ось кілька корисних порад для освітян і батьків, які допоможуть запобігти та вчасно ліквідувати булінг від письменниці, журналістки, громадської активістки та дослідниці теми булінгу Анастасії Мельниченко.

Дуже часто хочуть знайти просте рішення для проблеми булінгу. Але це комплексна проблема, тож і рішення має бути комплексним. Аналізуючи програми протидії булінгу у всьому світі, я відзначила ті, що справді показали покращення ситуації з булінгом. В усіх цих програмах були спільні риси: вони загальношкільні, тобто в них залучені і вчителі, і учні, і батьки, і адміністрація, і непедагогічний персонал. У деяких країнах практикують залучення представників громадських організацій, поліції.

Спільним в ефективних програм протидії також є те, що вони мають проактивний, а не реактивний підхід. У нас намагаються накласти штраф, покарати, викликати до директора. Але карання булерів не дає хороших результатів: штрафи взагалі неефективні, у світі їх не застосовують. Проактивний підхід: на загальношкільному рівні працюють з упередженістю стосовно інакшості, святкують різноманітність. Наприклад, роблять дні культур, на всіх рівнях пропагують прийняття; розповідають, чому не так багато є жінок в науці, проговорюючи історичний контекст; святкують свята інших релігійних течій.

Якщо спрощено сказати, що треба зробити школі, то це:

  • ознайомити всіх учасників навчального процесу з тим, що таке булінг, чим він відрізняється від з’ясування конфліктів. При цьому термін «булінг» варто розглядати не в тому визначенні, яке прописане в нашому законодавстві, бо воно неправильне. У світовій практиці булінг — це системне явище, що вчиняється для зумисного завдання шкоди. При цьому у людини, яка вчиняє булінг, відсутнє розкаяння, а в самому процесі залучена нерівність сил: не лише фізичних; це може стосуватися комунікаційних навичок, соціальних зв’язків.
  • коли вся школа вже знає, що таке булінг, і може його вирізнити з-поміж інших явищ, у школі виробляються політики ставлення школи до булінгу. Дуже важливо, щоб школа це проговорила на рівні батьків, дітей, вчителів. При чому таку політику має виробляти не адміністрація, а фасилітатори за участі учнів і батьків. Коли всі залучені в цей процес, вони не відчувають, що політики їм нав’язані;
  • скрізь має бути прописано, куди дітям варто звертатися за допомогою; і бажано, щоб ці звернення були анонімними та дитина могла непомітно це зробити;
  • на тлі того, що школа декларує нетерпимість до булінгу, повинна пропагуватися боротьба зі стереотипами: гендерними, релігійними, расовими, стосовно будь-чого.

Це дуже складний і тривалий комплекс заходів, які сукупно приведуть до зниження рівня булінгу.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Павутина соцмереж: у які пастки потрапляють діти?

Як відрізнити шкільний конфлікт від булінгу

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *