Дефіцит учителів у світі: як це долають в різних країнах?

Вчителі у дефіциті! Світ потребує ще 44 млн педагогів, щоб надати освіту кожній дитині, згідно з новими даними ЮНЕСКО. У Європі, США та Канаді не вистачає 4,8 млн вчителів. Що роблять різні країни для того, аби усі вакансії в школах були зайняті? Які методи спрацювали, а які викликали обурення у батьків? Що можна запозичити українським школам?

Що ж сталося зі школами?

Причини нестачі вчителів, що є спільною проблемою майже для всіх країн Європи та Північної Америки, проаналізували фахівці Інституту економічної політики США. 

Ось головні причини: 

 • вихід на пенсію фахівців і при цьому відсутність заміни, адже на педагогічних факультетах університетів та коледжів нестача студентів. А в цьому винна низька популярність професії; 
 • демографічні зміни, зокрема, збільшення кількості дітей, що приходять до школи (щороку дітей народжується більше, ніж раніше);
 • приток дітей-біженців (здебільшого з України через повномасштабну збройну агресію рф);
 • негативне шкільне середовище у частині закладів освіти. У країнах, регіонах або частинах міст, де високий рівень бідності, типовими є прогули занять, низька мотивація учнів до навчання, відсутність участі в освітньому процесі батьків, шкільні конфлікти, булінг. Учителі вигорають, намагаючись впоратися з цим;
 • порівняно низька оплата праці. Навіть якщо вчителі отримують у певній країні Європи значно більше, ніж в Україні, йдеться про порівняння з представниками інших професій у тій країні. Якщо однолітки, які отримали таку ж за рівнем освіту (бакалаври чи магістри), мають вищу зарплатню, ніж учителі, це знижує привабливість професії. 

США: замість учителів у класі батьки та поліція

Ситуація. За оцінками Інституту політики навчання, у 2025 році не вистачатиме 100 тис. вчителів. При цьому така плинність коштує шкільним округам близько 25 тис. доларів за кожного вчителя, який залишає роботу. Згідно з останніми даними Національного центру статистики освіти США, у вересні 2023-го понад 40% шкіл країни повідомили про вакансії вчителів.

Які способи застосовують:

1. Дуальне навчання майбутніх вчителів. Створено нові програми, за якими студентів (окрім перших курсів) направляють для роботи у школи. У певні дні вони продовжують навчатися, а також доповнюють це дистанційними заняттями. А діяльність у школах відбувається разом з учителями-наставниками. Студенти можуть бути асистентами вчителя, також це дає змогу об’єднувати класи у школах, де не вистачає педагогів. Тож у класі може бути 60 учнів, один учитель та 1-3 студенти, що йому допомагають. Це вигідно і майбутнім педагогам. Адже щоб самостійно вчителювати, у США не досить отримати диплом, потрібно ще пройти сертифікацію. У цьому допомагають наставники. Спосіб визнали вдалим, адже значно більше студентів не кидають навчання та отримують диплом. Після завершення університету випускники значно частіше, ніж зазвичай, йдуть працювати до шкіл — тих, де вчителювали у студентські роки. 

Три штати ввели додаткове швидке навчання для студентів педагогічних коледжів та так само беруть їх до шкіл.

2. Пільги для майбутніх учителів. Для тих, хто хоче стати вчителем, університети пропонують гранти для навчання, а місцева влада вводить пільгові кредити на освіту, а інколи навіть на житло. Також шукають різноманітні способи стимулювання інтересу до професії вчителя серед молоді, рекламування її по школах та у ЗМІ, проводять різноманітні акції для підвищення авторитету педагога. 

4. Полегшене повернення. Вчителям, які покинули професію або пішли на пенсію, пропонують значно спрощену процедуру сертифікації (два іспити).

5. Помічники вчителів. Деякі способи визнані сумнівними та спричиняють критику від батьків. Людей «з вулиці», тобто без педагогічної освіти, приймають як викладачів на заміну або помічників учителів. Більшість штатів вимагає диплом бакалавра. Але є й такі, де достатньо середньої освіти, даних про стан здоров’я та відсутності судимості.  Кожен штат шукає категорію людей, яких легше залучити до школи.  Губернатор штату Нью-Мехіко Мішель Грішем закликала держслужбовців підробляти у школах, та сама пішла волонтерити у дитсадок. У Техасі по черзі працюють батьки учнів класу. Чимало штатів запрошує працювати студентів, які навчаються на професії, що не мають стосунку до школи. В Оклахомі  взяли поліціянтів. Утім, діти скаржаться, що писати тести поруч із людьми у формі та зі зброєю, сумно та нагадує про в’язницю. 

Завдання таких помічників: слідкувати за дисципліною та вмикати презентації, відео, онлайн-завдання, тести, які призначає вчитель, що залишається вдома (хворіє, у декретній відпустці) або працює в цей час в іншому класі. 

6. Дистанційні вчителі. Один з варіантів — робота з класом з дому або зі шкіл, що знаходяться за сотні миль від  учнів. Тобто освітянин поєднує роботу у своїй школі та тій, де була вакансія, але добиратися до неї занадто довго, пише преса. Від дистанційного навчання відрізняється тим, що учні ходять до школи, соціалізуються, а на інших уроках з ними працюють вчителі. Коштом місцевої влади у класи встановили високотехнологічні відеокамери. Вони дають змогу бачити дистанційному вчителю весь клас — чи всі діти працюють, чи ніхто не виходить із класу.
Другий варіант — поєднання дистанційного вчителя з помічником «з вулиці». Третій — вчитель проводить заняття у вигляді вебінару, одночасно для багатьох класів. А всі практичні вправи проходять разом із помічником учителя. 

Німеччина: додаткові гроші та пільги

Ситуація. Через демографічні причини вчителів і так бракує. За прогнозами, у 2025 році місцевих дітей 6-10 років буде рекордна кількість, порівняно з попередніми роками: 3,3 млн. Але також Німеччина прийняла аж 1 млн біженців з України, серед яких 200 тис. дітей шкільного віку. Це найвищий показник із 1950-х років. Тож у 2025 році не вистачатиме 15-16 тис. вчителів. Нещодавно Постійна конференція міністрів освіти та культури земель погодила, що усі федеральні землі (адміністративно-територіальні одиниці країни) мають робити, аби подолати нестачу педагогів. 

Які способи застосовують:

1. Чимало з них збігаються з наведеними вище: повернення пенсіонерів, прийом на роботу профільних студентів, залучення людей з вищою освітою як помічників учителів.

2. Збільшення часу праці. Невдалими варіантами визнали пропозиції вчителям за додаткову оплату працювати з одним вихідним замість двох, замість відпустки, вийти на повний день тим, хто працює пів дня. Це викликало опір та відмови педагогів. 

3. Підвищення кваліфікації замість диплома за спеціалізацією. Раніше в інклюзивних школах викладали лише вчителі, які отримали саме таку спеціалізацію в університеті. Відтепер вчителі  мають змогу пройти не тривале підвищення кваліфікації та зайняти ці посади під наставництвом.

4. Оптимізація роботи. Максимальне звільнення вчителів від організаційних та адміністративних завдань спеціальними наказами. 

5. «Бокові студенти». Сприяють переходу на навчання вчительської професії студентів з інших курсів навчання. Відтепер їх навчають у скорочені терміни, тож студенти не втрачають роки. Також на перенавчання запрошують людей з інших професій, безробітних, і мотивують їх тим, що стаж попередньої роботи додається до нової. Тобто випускник педагогічного факультету, який до навчання 10 років працював економістом, отримуватиме пільги як решта вчителів математики, що викладали 10 років. 

6. Винагороди. Тим, хто погоджується працювати на посадах, які довго залишалися вакантними, виплачують щомісяця  350 євро протягом першого року роботи.

7. Пільги в окремих землях. У Берліні, пише німецька преса, припинили наймати вчителів як держслужбовців 20 років тому. Контракти були дуже зручними для шкіл. З минулого року повернулися до попередньої практики, бо стабільність та пільги держслужбовцям більше приваблюють молодь.

У Бранденбурзі вчинили парадоксально: знизили навантаження на вчителів до 25 годин на тиждень, залишивши стандартну оплату як за 40 годин, і фахівці більш охоче пішли до шкіл.

Бельгія: соцпакет та підвищення комфорту

Ситуація. У невеличкій Бельгії, де населення 11,9 млн, нині, за статистикою, 3200 вакансій вчителів. Також тут додалося понад 2 тис. українських школярів, які ходять до місцевих шкіл.

Які способи застосовують:

1. Пільги вчителям-пенсіонерам. Пенсіонерів запросили до школи, і наявність цієї роботи не зменшує розмір пенсії, як в інших професіях.

2. Секретарі для вчителів. Винаймають помічників вчителів (на це залишають 20% бюджету шкіл), яким не потрібна педагогічна освіта. Але це не асистенти в класі. Вони — скоріше секретарі, які займаються документацією, готують матеріали для занять, знаходять необхідне для вчителя в інтернеті.

3. Соцпакети. Найбільш поширене рішення: школи пропонують соцпакет із вигодами, яких немає в інших закладах освіти. Наприклад, для мам-учительок з маленькими дітьми оформлюють ігрову кімнату та наймають виховательку. Пропонують безкоштовне харчування або навіть оплачують зимовий відпочинок. 

4. Послуги поза чергами. У деяких містах влада пропонує юридичну та медичну підтримку вчителям. Школи мають контракти з адвокатськими та медичними фірмами, які обслуговують учителів поза чергою або навіть у самому закладі освіти, до того ж за пільговими цінами або навіть безплатно.  Юристи ведуть судові процеси, якщо учні якісь рішення школи оскаржують в суді. Медики займаються не лише профілактичними оглядами, а й персональною допомогою. 

Велика Британія: допомагають зробити кар’єру

Ситуація. Окрім демографічних нюансів, стрімко знижується престижність професії: абітурієнтів на педагогічні факультети все менше, а кожен четвертий такий студент кидає бакалаврат, стверджують експерти. Кожен п’ятий з учителів-новачків залишає професію у перші два роки роботи. Після страйків учителів, які вимагали підвищення оплати праці, чимало фахівців звільнилися зі школи, бо були незадоволені результатами. Загалом з різних причин торік звільнилося 40 тис. фахівців, за статистикою. У 2023-му на 93% більше вакансій, ніж було три роки тому. У початковій школі — на початку навчального року було на 20% менше педагогів, ніж потрібно. У базовій школі найбільше не вистачає викладачів англійської мови, іноземних мов, математики, природничих наук. Директори шкіл стверджують, що знайти вчителя інформатики чи математики за оголошенням так само «легко», як знайти єдинорога. Менше половини з тих, хто працює на таких посадах нині в школах, в університеті навчалися викладати саме ці предмети. 

Які способи застосовують:

1. Не ефективні варіанти: скасувати частину шкільних предметів, об’єднати класи. Також є чимало позитивних варіантів, які також застосовують у США: дистанційні вчителі, залучення студентів, помічники без профільної освіти. 

2. Доплата. Вчителям вводять стипендії до 1 тис. фунтів стерлінгів на рік, додаткові до зарплатні, за роботу у найбільш неблагополучних школах. А також 2 тис. фунтів стерлінгів на рік сплачують для вчителів-новачків, які викладають предмети, за якими є найбільший дефіцит педагогів. Це загальнонаціональна схема надбавок. Також початкова зарплата тепер становить щонайменше 30 тис. фунтів стерлінгів на рік (після страйків збільшено на 9%). 

  3. Програми кар’єрного зростання. Відсутність перспектив розчаровує тих, хто хотів би вчителювати, особливо якщо людину не цікавить менеджмент і вона не планує згодом стати директором школи. Вчителі-новачки з більшою ймовірністю залишаться у школі, якщо їм надають безкоштовні консультації з розвитку кар’єри. Можна стати додатково до основної роботи наставником, освітнім консультантом, автором контенту, розробником навчальних ігор, блогером, керівником соціальних проєктів, які можна впроваджувати з учнями. Після створення індивідуального кар’єрного маршруту молоді вчителі отримують різноманітну допомогу у цьому напрямку: оплата онлайн-курсів та тренінгів, практична допомога силами шкіл. Скажімо, майбутньому освітньому інфлюенсеру,  вчителю англійської, на постійній основі і з оплатою послуг коштом школи вчитель інформатики допомагає у зйомках та створенні блогу. 

  ТАКОЖ ЦІКАВО:

  Визначте ваш рівень вигорання: тест і відеовправи для вчителів

  Вчителям теж потрібні канікули: де шукати сили та натхнення?

  Поділитися цією статтею

  Источник: www.osvitoria.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *