Хто, як і чому списує: 9 типів учнів за манерою списування

Чому учні списують? Ні, не лише через брак знань. А шпаргалка, яку вчитель перехопив на контрольній чи тестуванні, має не лише засмучувати. Вона може стати ключиком до розуміння особливостей дитини та навіть підкаже, як її мотивувати навчатися та спонукати відмовитися від всякого шахрайства. Підготували для вас жартівливу класифікацію учнів, щоб ви знали: хто, як та чому списує у вашому класі.

1. «Рятівник»

Навіть якщо в нього не дуже зі знаннями та навичками з предмета, за комунікацію можна ставити найвищий бал. Зазвичай його шпаргалки можна знайти й в однокласників, і навіть у дітей з інших класів. Такий учень думає одразу за всіх та заготовляє підказки у промислових масштабах. Групи у вайбері, де розсилаються варіанти контрольної, або десяток однакових мінівидруків другим кеглем, — це їхні ідеї. На занятті намагається підказати будь-що, ризикує, мало не відмахується від учителя, бо зосереджений лише на однокласниках. Приладнати відповідь на скотчі просто на спину педагогу? На таке здатен лише він!

«Рятівникові» не стільки важливі бали друзів, скільки власне геройство та доброта. Тож, на жаль, він намагається переконати інших, що їм потрібні саме його підказки, хоча в них помилки або взагалі це не ті питання тесту чи не той варіант контрольної. Захоплений поширенням шпаргалок, він сам може не встигнути відповісти. 

Як переконати: якщо з’ясується, що своїм порушенням правил він підвів усю групу або другові зробив ведмежу послугу (скажімо, той відповів би задовільно, а через списування має перескладати), це змусить його замислитися. Варто знайти для такого учня інше рятувальне амплуа: наприклад, доручити пояснювати тему однокласнику з великими прогалинами у знаннях.

2. «Тривожний»

Він зазвичай все більш-менш знає, усе повторював, але переконаний, що під час перевірки знань забуде. Може бути навіть відмінником та розумником, але боїться розчарувати педагога чи батьків, тож вдається до шахрайства. Стресостійкість у цієї дитини дуже низька, саме тому усіма способами намагається підстрахуватися. У класі його увагу відвертають звуки, погляди, навіть хмаринки за вікном. У нього чимало власних ритуалів: скажімо, ручку покласти суворо паралельно аркушеві паперу. Все акуратно розкласти. Без цього почувається безпорадним. 

Шпаргалка в нього класична: акуратним бісером — старі добрі «гармошки», вкриті формулами лінійки та ручки. Шпаргалки можуть бути занадто детальними, багатотомними. Трапляється, він так і не дістає ці домашні заготовки, ті просто гріють його душу та додають сміливості. Але запаси можуть бути як у хом’ячка: якщо вчитель забрав одну шпаргалку, десь у кишенях та за рукавами можуть причаїтися ще кілька таких самих. 

Як переконати: поговорити наодинці. Будь-який натяк його налякає, додумає все сам. Варто порадити методики, які дають змогу опиратися стресу. Найбільші новатори серед учителів можуть дозволити користуватися допоміжними матеріалами або навіть записами, адже завдання не стосуються відтворення інформації. 

3. «Майстер бодіарту»

Має звичку розписувати власне тіло, інколи залучає одяг. Такий хлопчик чи дівчинка взагалі зосереджені на власній зовнішності, але не настілки, аби вважати її ідеальною. Скоріше вони прагнуть експериментувати та покращувати, можуть бути майбутніми клієнтами пластичних хірургів. А поки що не бачать нічого дивного в тому, аби розписати формулами коліна під спідницею. Або домовитися із сусідом з парти попереду та вкрити тезами його шию, яку можна ховати під час небезпеки під комірцем.

Якщо здається, що роздивляється руки просто у задумливості, не будьте наївними! Імовірно, вони розписані невидимими чорнилами, а десь прихований ліхтарик, що дає змогу побачити інформацію, або щось вмонтовано в окулярах. Інколи так доводять себе, що пам’ятає лише: формула маси — це на лівому коліні, а закон Паскаля — це на правому зап’ястку. Найбільш вигадливі можуть навіть робити собі тимчасові тату з формулами! 

Як переконати: розказати, що списування шкодить… здоров’ю та красі. Це дуже чутлива для Майстра тема. Хімія, мовляв, псує шкіру та провокує зморшки. Сам процес списування додає стресів та розхитує нервову систему. Чи не краще трохи менше балів або трохи більше підготовки?

4. «Винахідник»

Приховані під одягом гаджети, смартгодинники, в яких заховані відповіді, та усілякі найсучасніші способи отримати інформацію — це про нього. Ці Винахідники з IT-підготовкою завантажують програми на шкільні ноути чи планшети, з яких проходять тестування. Нібито можна навіть сховати сліди такого завантаження. Прозоре віконце з ледь помітним текстом містить відповіді, які можна швидше знайти, вводячи перші слова запитань. Хто виготовляє крихітні гаджети, розміром у 2-3 нігті, які живляться від літієвих таблеток та на крихітному екрані демонструють відповіді? Теж він. Загалом робить такі речі, які вразили б вчителів, якби цю енергію спрямувати у корисне річище. 

Оскільки його більше цікавить сам спосіб передати інформацію, ніж отримані бали, часто, як то кажуть, палиться. Зовсім не вміє маскувати поведінку, невідступно дивиться в очі вчителю, немов голодне цуценя, або навпаки — ховає очі та метушиться. Пошепки, але занадто голосно, ставить запитання голосовому помічнику. Може так захопитися суперечкою з ChatGPT, що не помітить поглядів усього класу та вчителя.

Як переконати: це азартний учень, тож можна укласти парі, скільки відповідей знайде без шпаргалки, за скільки хвилин зможе максимально швидко відповісти. Можна оцінити його розробки та навіть поставити зайвий бал за винахідливість, а на майбутнє запропонувати креативні завдання та проєкти. 

5. «Читач між рядків»

Коли готується, намагається відчути, які саме запитання потраплять на контрольну чи тестування.  Дотримується усіх відомих забобонів та щиро вірить, що «шара таки приходить». На самому випробуванні намагається відчути серцем правильну відповідь. Скажімо, побачити підказку в формулюванні запитання або ж у виразі обличчя вчителя. Чому це він кахикав саме два рази?

Якщо Читач все ж підготував шпаргалки, вони можуть бути розфарбованими у різні кольори, можуть містити малюнки котиків або ніндзя (залежно від уподобань). Годі шукати в цьому логіку, Читач просто любить, щоб все виглядало красиво. Його шпаргалки не можуть зрозуміти інші, а подекуди й він сам. Наприклад, перші літери слів відповіді та загадкові символи. Згадувати матеріал за такими підказками важче, ніж без них. 

Як переконати: запевнити, що  саме на дату цього тестування чи контрольної зірки так зійшлися, що обдурювати вчителів небезпечно. Та й доля неодмінно винагородить за старанність та чесність, а найкраща прикмета — підготовка заздалегідь. 

6. «Правильний»

Зазвичай взагалі не порушує правил, бо не любить чітерство. Якщо ж іде на це, виглядає переконливо, викликає довіру спокійним, неквапливим виглядом. «Покер фейс» та вміння тримати себе у руках — його таємна зброя.

Досить консервативний та важко вигадує способи заховати шпаргалки. Це буде щось на кшталт схованки у порожній ручці або пенал із подвійним дном.  Може, навіть щасливий кулон, у якому нотатки ховала на іспитах ще його мама.

А ось самі шпаргалки — взірець системності та лаконічності. Навіть учителі раді були б побачити такі схеми й інтелект-карти у своїх презентаціях та у підручниках. 

Як переконати: попри зовнішню незворушність, він сам відчуває провину. Тож достатньо поговорити про академічну доброчесність, репутацію, відповідальність, як його совість прокинеться. 

7. «Фокусник»

Вважає, що за все слід платити. Тож напередодні купує ГДЗ, а ще шукає тих, хто може продати йому питання з відповідями. Часто натрапляє на шахраїв. Шпаргалки теж намагається придбати в інших.

Із матеріалом вміє віртуозно поводитися. Наприклад, якщо знає хоч щось, намагається прив’язати усі питання до того. Відкриті письмові відповіді, есе та усні відповіді — його сильна сторона. З тестами цей номер не проходить, і тут Фокусник покладається на спритність рук. Він здатен заховати між пальцями мінігармошки  та знаходити в них потрібне, не привертаючи до себе уваги. Фокусник здатен гарно орієнтуватися у великих масивах інформації.

Як переконати: Фокусник поважає свій час та інші життєві ресурси. Прорахуйте з ним, скільки він втратить на підготовку незаконних матеріалів та перескладання, а скільки — якщо повторить теми на цікавому гейміфікованому порталі. Продемонструйте, як часто в куплених матеріалах містяться помилки, тож він платить за неякісний товар.

8. «Актор»

Свідомо чи ні намагається розчулити вчителя аби завоювати довіру. Може удавати, що хворіє та мужньо переборює симптоми, а сам тим часом ховає підказки в упаковці ліків. Або навіть записує їх на зворотному боці медичної маски, яку нібито носить, аби не інфікувати однокласників. 

Інше амплуа — недолугого. Ставить чимало питань. Щось губить, із кимось свариться, запевняє, що в нього списують, шурхотить аркушами чистовика та чернетки. Коли  вчитель не хоче вже навіть у його бік дивитися, він досяг своєї мети та починає спокійно списувати. Зробить свідомо кілька помилок, аби його робота не впадала у вічі.

Як переконати: чи хотів би сам Актор бути об’єктом маніпуляцій? Зазвичай Актор уявляє себе на знімальному майданчику або хизується перед однокласниками. Якщо ж учитель спокійно поділиться своїми почуттями (як співчував або намагався відповісти на всі питання, переживав, а потім був розчарований обманом), це змусить глянути на ситуацію іншими очима. 

9. «Борець за права»

Загалом сприймає інформацію найкраще з вуст в уста. Тож його методи: сховати телефон у туалеті та запитати відповіді у друга або слухати через бездротові мінінавушники, як йому надиктовують речення. Підказка «Дзвінок другові» переважає решту форматів. Сподівається, що хтось допоможе навіть без попередніх домовленостей і ображається, якщо ніхто про нього не дбає. 

Якщо виникають проблеми, до останнього сподівається виторгувати якісь поступки. Доводить, що має право на мобільний, підручник, що тестування обмежує його креативність, а письмові відкриті відповіді — це вчорашній день. 

Як переконати: призначити головним, хто стежить за дисципліною та дотриманням правил академічної доброчесності в класі. Енергія сперечальника трансформується у натхнення контролера. 

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *