Зображення: Storyset
Текст: Єлизавета Саган
Нещодавно в Румунії в місті Ясси відбулася Європейська виставка креативності та інновацій під назвою «Euroivent». Це найбільший захід такого формату в Східній Європі. Цього року на виставці представили 750 проєктів, серед яких уперше були інноваційні винаходи молодих українців. Команда учасників з НЦ «МАНУ» здобула вражаючу кількість нагород: 13 золотих, 2 срібних та 13 спеціальних нагород. Чим вразила виставку креативності наша талановита молодь? Ми поговорили із кількома учасниками делегації НЦ «МАНУ». Приготуйтеся пишатися та захоплюватись їхніми ідеями.
Марії Годованець з Києва 17 років. Вона почала своє дослідження у 16 років та отримала золоту медаль та спеціальну нагороду від Universitatea Tehnica a Moldovei, від Urban INCD INCERC, від Grigoret T.Popa University of Medicine and Pharmacy Iasi, від National Institute of Reaserch and Development in Electrical Engineering ICPE-CA Bucharest. На виставці вона представила власну розробку біорозкладного матеріалу для одноразового посуду. Марі розповідає про свій шлях до креативних винаходів та міжнародних відзнак:
— У Малу Академію Наук я потрапила в 10 класі, коли вчителька запропонувала написати наукову роботу. Тоді я ще не знала, що це, але було цікаво спробувати себе в чомусь новому. Ідей для роботи було безліч, але вирішила зупинитися на дослідженні одноразового посуду та пакуванні із синтетичних полімерів, їхньому впливі на довкілля та організм людини. Тема дуже актуальна, адже ми щодня купуємо товари, замовляємо доставку їжі та п’ємо каву з одноразового посуду. Проте мало хто знає, що те саме «паперове горнятко» містить 5 % пластику, який забезпечує водостійкість, а на додачу ще й шкідливі речовини, які потрапляють в організм людини разом із гарячими напоями. Щойно ми викидаємо пляшку в смітник, її життя на цьому не закінчується: на сміттєзвалищі вона буде розкладатися сотні років на мікрочастинки пластику, які пізніше потрапляють у наші продукти та воду. Справді, зараз складно уявити життя без таких зручних пакетів для покупок чи одноразового посуду для пікніка. Проте проблема не в самому пластику, а в тому, що люди не утилізують його належним чином. Ця тема мене так зацікавила, що я продовжила досліджувати екологічні альтернативи і навіть почала експериментувати зі своїми власними. Оскільки в Україні вирощується багато агропродукції, а відходи з полів спалюються, то мені спало на думку застосувати у дослідженнях саме їх.
Спершу, це були прості зразки, де поєднувалися агровідходи з макулатурою, а пізніше почала використовувати лише агровідходи та натуральні клейкі речовини, щоб матеріал був біорозкладним. На виставці були представлені дослідження багатьох університетів. Мою увагу привернув проєкт у сфері дослідження якості води — це спеціальна конструкція, яка дозволяє збирати зразки води в озерах на різних глибинах, одразу визначати важливі показники, що полегшує подальше дослідження в лабораторіях. Також на виставці були представленні стартапи з різних країн. Мені найбільш сподобалася програма, яка навчає фінансовій грамотності. Вона розроблена для учнів, тому з раннього віку діти мають можливість розуміти, як працюють гроші та інвестиції. Один зі стартапів займається розробкою матеріалів із переробленого пластику для зовнішніх покрівель будівель, тому я одразу зацікавилася їхнім екорішенням у сфері будівництва. Зараз я більше зосереджена на навчанні та іспитах, проте влітку буду продовжувати удосконалювати матеріал, адже нам необхідно використовувати більше екоальтернатив у повсякденному житті. Планую розвивати свій стартап як резидентка бізнес інкубатора Ukrainian Future Incubator від НЦ МАНУ.
Ілля Рябко з Дніпра отримав золоту медаль та спеціальну нагороду від International Innovation Show, INOVA. Йому 17 років. На виставці хлопець представив розробку системи, що здатна врятувати життя людини, яка опинилась у зачиненому авто. Свій шлях науковці він почав у 8 років і відтоді не зупиняється:
— У 12 років я вже поїхав у відрядження в Ізраїль на конкурс-виставку у Техніоні — найкращому технологічному університету Ізраїлю. Потім кожного наступного року я брав участь у різних конкурсах. У 13 років вступив до МАН і тепер вже навіть не рахую, у скількох заходах я брав участь. Зараз працюю із ідеєю, що вирішує проблему безпеки пасажирів у припаркованому авто. Я часто спостерігав ситуацію, коли водій залишає авто на стоянці з дітьми або домашніми тваринами всередині салону. Як правило, водій закриває двері та вікна, щоб захистити їх від злодіїв. Однак у спеку такі дії загрожують життю та здоров’ю пасажирів: температура в салоні авто стрімко підвищується, це призводить до перегріву тіл пасажирів. І це стосується не лише авто, а будь-якого замкненого простору.
Я прагну створити систему моніторингу мікроклімату, яка допоможе уникнути таких ситуацій та зберегти життя тим, хто залишається всередині авто. У моїй розробці фізичний стан навколишнього середовища в салоні закритого автомобіля контролюється за допомогою вбудованих в мікропроцесорний контролер газоаналізаторів температури, руху і вуглекислого газу. У разі аварійної ситуації в салоні автомобіля його місцеперебування можна визначити за допомогою вбудованого в мікропроцесорний контролер модуля GPS-навігації — NEO-6M. Оповіщення здійснюється через смс та дзвінки. А якщо ніхто не відповідає, система надсилає сигнал SOS (з усіма потрібними даними) до компанії, яка обслуговує систему. Та своєю чергою вживає заходів для порятунку. Зараз я готуюся складати іспити та вступати в університет. Але планую продовжувати наукову роботу: за весь час розробки корисних систем та проведення дослідів, вони стали частиною мого життя.
Тарас Онищак із Дрогобича почав займатися винаходами у 10 класі, а у свої 17 років отримав срібну медаль. Зараз молодий винахідник вдосконалює свою ідею:
— Основною ідеєю мого проєкту було забезпечити контрольований доступ до громадських місць вакцинованих осіб в часи епідемії Covid-19, щоб запобігти поширенню цієї хвороби. Тому я створив програму, яка сканувала ковід сертифікати і перевіряла належність цього сертифікату особі. Це забезпечувало максимально точну перевірку особи на наявність вакцинації від коронавірусу. Зараз моя розробка вже не є такою актуальною, маю плани для збільшення можливостей програми.
В майбутньому хочеться розширити мою програму для сканування різних документів і перевірки їх на дійсність. Також планую додати систему контрольованого доступу до офісних приміщень на основі Qr-кодів і сканування облич осіб. Оскільки зараз я вже не можу брати участь в змагання як учасник МАН, то активно беру участь в університетських конкурсах. Нещодавно був на конкурсі від SofServe і захистив проєкт, який ми розробляли з моїми одногрупниками.
ТАКОЖ ЦІКАВО:
10 школярів, які наближують перемогу України
(Не)дівчачі професії: як STEM is FEM руйнують гендерні стереотипи
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media