Маловідомі факти про Івана Франка, які вас здивують

27 серпня народився Іван Франко. Його знають як генія слова, поліглота, науковця та громадського діяча. Ми пропонуємо поговорити про менш відомі факти з життя Івана Яковича. Чи можна назвати його феміністом? Що спільного у шлюбу Франка та соборності України? Який модний тренд письменника масово підхопили українці? Зібрали факти про Івана Франка, що дивують.

1. Одружився з розрахунку

Справа була не в заможності нареченої. Письменник одружився з Ольгою Хоружинською, дівчиною зі сходу України. У такий спосіб галичанин Франко наче втілював мрію всіх українців — соборність.

У листі до А. Кримського він писав:

«З теперішньою моєю жінкою я оженився без любові, а з доктрини, що треба оженитися з українкою і то більш освіченою, курсисткою.»

Ольга — випускниця Харківського інституту шляхетних дівчат та жіночих курсів у Києві. Знала кілька мов, належала до заможної патріотичної родини. Проте дівчину не видали заміж насильно. Хоружинська також бачила переваги у цьому шлюбі. Чоловіки її сестер займались громадською діяльністю. Тому партнерство з відомим та радикальним Франком вона вважала гарною ідеєю.

Мету шлюбу ніхто не приховував. Тож на весіллі звучали тости не за щастя молодят, а за Соборність України.

2. Містик, що мав зв’язок із потойбіччям

Іван Франко був упевнений, що має надприродний зв’язок зі світом мертвих. Одного разу купив у львівського антиквара старий рукопис і видав власним коштом як невідому драму Адама Міцкевича. Бо так йому сказав дух покійного. Хоча у літературознавців немає сумніву, що це текст невідомого письменника.

Це був не єдиний випадок спілкування Франка з потойбіччям. Але записів про це небагато. Адже письменник не вів щоденників. Про його життя розповідають листи до друзів чи замітки. Наприклад, «Із спостережень над природою», 1915.

Але як почалося це спілкування з духами? Річ у тім, що у 52 роки Франко сильно захворів. І лікар відправив лікуватися його у містечко Ліпік, що у Хорватії. Не встановивши точного діагнозу, медики лікували Франка препаратами, що негативно впливали на нервову систему та викликали галюцинації. Очевидно, що звідси і  надприродні здібності письменника.

3. Франко-фемініст

Іван Якович підтримував діяльність українського феміністичного руху. Галицьке суспільство у той час було консервативним та радикальним. Проте Франко не був його типовим представником. Він вважав жінок рівними собі та поважав їхнє право на вільну поведінку в суспільстві.

Зокрема питання нерівності прав чоловіків та жінок Франко підіймав статті «Жіноча неволя в руських піснях народних».

Але феміністичний рух викликав цікавість у Франка не лише у контексті літератури. Він також підтримував боротьбу жінок за рівність виборчого права.

У програмі Русько-Української радикальної партії, одним із авторів якої був Франко, йшлося про наступне:

«В справах політичних хочемо повної волі особи, слова, сходин і товариств, печаті і сумління, забезпечення кождій одиниці, без ріжниці пола, якнайповнішого впливу на рішанє всіх питань політичного життя.»

4. Започаткував модний тренд

Іван Якович — перший, хто почав носити вишиванку під піджак. У родині Франків уміли вишивати та постійно носили вишитий одяг. Цієї традиції Іван Франко продовжував дотримуватися й коли переїхав до міста.

Син Івана Яковича Петро так згадує стиль батька:

«Батько залюбки одягався у сіру одежу. Майже завжди носив вишивану сорочку… На торжественні приняття одягав чорний «шлюсрок», рідко фрак.»

Таким описує Франка на святкуванні на честь Шевченка Михайло Яцків:

«Він сидів зі своєю дружиною, був у темно-синьому костюмі і вишиваній сорочці з синьою стрічкою.»

Тож Іван Якович відрізнявся своїм стилем серед галичан, які носили краватки чи пишні коміри. Але його тренд одягати вишиванку під піджак має відголос у сучасному суспільстві.

5. У будні — письменник, на вихідних — рибалка

З малих років та до самої старості Франко був завзятим рибалкою. Про це пише у своїх спогадах його син Тарас. Коли Іван Якович проводив з дітьми літні канікули, то вони перш за все йшли на рибалку. Він навчав синів плести сіті та робити приманку для риби.

«З тією рибою мати мала потім клопіт: треба було її варити, смажити чи маринувати,» — згадує Тарас Франко.

Також Іван Якович співпрацював при виданні альбому всіх видів риби. І після її презентації вдома у Франків висіли автентичні малюнки риб у рамках та за склом.

6. Майже лауреат Нобелівської премії

1915 року професор та доктор філософії з Відня Йосип Застирець подав до Нобелівського комітету кандидатуру Франка. В архіві Шведської академії зберігається документ, у якому зазначене ім’я Івана Франка.

Проте Іван Якович так і не став лауреатом Нобелівської премії. Річ у тім, що лист Застирця надійшов до Стокгольма надто пізно. На той момент список претендентів уже був затверджений.

На жаль, Франкові не судилося стати лауреатом. Наступного 1916 року він помер. А за правилами Нобелівського комітету, премія вручається лише живим претендентам.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

6 фактів про Стуса, які доводять, що він надзвичайно сучасний

Леся Українка очима сучасного підлітка: 5 приголомшливих фактів із життя письменниці

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *