Зображення: UNICEF Ukraine
Уже в перші тижні після повномасштабного вторгнення, щойно вдалося відновити освітній процес, українські педагоги були налаштовані до змін. Вони насамперед запитували: як навчати в цих умовах, як підтримувати дітей, де шукати ресурси як робити «дистанційку» ефективною? То де ж учителям підвищувати кваліфікацію у новому навчальному році? Про це йшлося під час Серпневої конференції на панелі «Палітра можливостей професійного розвитку освітян», яку модерувала очільниця ГС «Освіторія» Зоя Литвин.
Практичне та реалістичне навчання
Юрій Гайдученко,
керівник тренінгового центру ГС «Освіторія»
— «Освіторія» ретельно вивчає запити вчителів і враховує, що основний критерій на сьогодні — практичне спрямування курсів. Торік тренінговий центр та онлайн-платформа «О університет», яку розробили спеціально для дистанційних форматів підтримки вчителів, охопили курсами та вебінарами понад 80 тис. вчителів.
У 2022-му, попри виклики часів повномасштабного вторгнення, вдалося провести навчання 300 тренерів для базової середньої освіти. Вони провели цикли тренінгів у різних регіонах. Розроблено курс для вчителів, які реалізують новий державний стандарт, і 12 тис. освітян вже успішно його завершили.
«Освіторія» також переймається тим, наскільки вчителі здатні сьогодні здійснювати психосоціальну підтримку учнів. Курси «Реальне навчання» та «Розумію» допомагають учителям саме налагодити роботу в складних умовах, в укриттях, з учнями, які потребують особливої уваги.
Що на часі у 2023/2024 навчальному році?
1. Безкоштовний курс «НУШ: базова середня освіта». Він може стати у пригоді і вчителям, і провайдерам, які займаються покращенням майстерності освітян (об’єднання їхніх зусиль є запорукою успішного рестарту НУШ ). Допоможе створювати різноманітні навчальні формати, у тому числі змішані, де учасники перед практичним курсом занурюються в тему за допомогою онлайн-занять. Також на онлайн-платформі доступний путівник за цим курсом, який дає цілісну картину: що таке НУШ на рівні базової середньої освіти.
2. Подолання освітніх втрат. ГС «Освіторія» у партнерстві з ЮНІСЕФ та МОН у жовтні розпочинає підготовку тренерів від IППО і Центрів професійного розвитку в рамках проєкту «Наздоженемо: курс про подолання освітніх втрат». Він допоможе вчителям ідентифікувати освітні втрати та мати набір інструментів, щоб їх долати.
3. Апгрейд «дистанційки». Щоб освітніх втрат не додалося наступного року, маємо, серед іншого, розібратися з незакритими «сліпими плямами» з дистанційним навчанням. А саме в цьому форматі, звісно, будуть продовжувати працювати чимало шкіл, чиї будівлі зруйновані або знищені. Розробимо спеціальний курс для тренерів і онлайн-курс для вчителів, який допоможе комплексно подивитися на процес дистанційного і змішаного навчання.
LEGO: нові варіанти
Оксана Рома,
координаторка освітньої ініціативи
фундації Lego
— Нещодавно американський національний інститут передових досліджень Брукінгс проаналізував 3 тисячі інновацій в освіті. Виявилося, що понад дві третини з них використовують ігровий і діяльнісний підхід. Саме такий підтримує фундація Lego, що присутня в Україні з 2010 року. Ми є данською корпоративною фундацією, яка спрямовує чверть прибутків бізнесу на наукові й освітні проєкти в різних куточках світу. Наш підхід ґрунтується на співпраці з формальною системою освіти (нині це від дошкілля до 5-6 класів базової школи). Ми стоїмо на таких засадах: якщо ми завершуємо діяльність у країні, все досягнуте маємо передати до державних шкіл та дитсадків. Тому саме через ІППО ми реалізуємо програми психосоціальної підтримки, спецкурси для вчителів початкової школи «Діяльнісний підхід у початковій школі: наскрізний вимір», інші варіанти навчань для них.
Що нового? Фундація Lego виділяє 100 млн грн та допомагає методично, щоб провести навчання всіх українських учителів початкової школи протягом жовтня 2023-го — квітня 2024 року.
МАН стає ближчим до вчителів
Анна Грітчина,
заступниця директора Малої Академії Наук з методичної роботи
— Багато хто знає МАН як тих, хто проводить фінальний етап конкурсу робіт школярів. Але це не лише захист, це щорічно майже 100 заходів для дітей. Також протягом останніх чотирьох років працюємо для освітян і з освітянами. Коли починали, було лише 10 програм різних напрямів (математика, хімія, інші предмети). На сьогодні — це понад 12 предметних напрямів і безліч програм щодо цифрової компетентності, емоційного інтелекту. На початку ми мали 10 тис. учасників на рік. Сьогодні — це вже близько 43 тис. Працюємо з регіональними Центрами професійного розвитку, які зараз відкриваються в кожній громаді. Це сучасні структури, що замінили методкабінети, які є помічними для вчителів.
Що нового? Нині чимало педагогів не мають доступу до «живих» заходів. Ще можна дистанційно навчити педагога-мовника, а ось біолога або хіміка значно складніше. Тому восени плануємо навчання викладанню природничих наук за 5 клас. Це спільний продукт з Інститутом педагогіки. Перевагу надаватимемо тим учителям, які проживають на тимчасово окупованих територіях або там, де ведуться бойові дії.
Ще 700 варіантів для вчителя
Олександр Елькін,
голова Ради EdCamp
— Нас знають як тих, хто організовує події в форматі неконференції: з 2015 року ми провели 8 національних і 234 регіональні заходи. Торік, попри повномасштабне вторгнення рф, організували з місцевими спільнотами 38 подій. Але це тільки верхівка айсберга, бо ми займаємося підтримкою реформи НУШ, впроваджуємо продуктивні ідеї з-за кордону і маємо антикризові ініціативи. Загалом у нашій спільноті понад 40 тисяч освітян. У кожній другій українській школі сьогодні є в середньому три едкемпери.
Торік різноманітні програми підвищення кваліфікації (у тому числі в рамках нашої EdCamp академії, яка працює за принципом «Рівний-рівному») пройшли понад 20 тисяч освітян. Наші пріоритетні програми: соціально-емоційне навчання, яке мріємо привести до кожної української школи, платформа для подолання освітніх втрат і розривів «Повір», а також новий підхід до підвищення кваліфікації освітян через запровадження так званого 3D підходу. 3D — це демонополізація, децентралізація, доброчесність. Більше про це дізнатися можна у безплатному курсі на Prometheus, який вже пройшли тисячі освітян.
Що нового? За підтримки міжнародної організації Safe the children, ініціативи Education cannot wait, фонду «Відродження», МОН, Комітету з питань освіти ВР, у серпні запропонували інструмент — «Національну платформу можливостей професійного розвитку педагогічних працівників». Це освітній компаньйон на шляху професійного розвитку, місце зустрічі тих, хто навчає, та тих, хто навчається у дорослому освітянському колі. Це цифрова підтримка для всіх сторін процесу підвищення кваліфікації, а також йдеться про розвиток ринку підвищення кваліфікації. На платформі понад 200 суб’єктів підвищення кваліфікації, від Інститутів підвищення післядипломної педагогічної освіти до недержавних гравців (громадських організацій, бізнесів), які вже пропонують 700 можливостей для підвищення кваліфікації вчителів.
20 та 22 вересня пройдуть майстерки про всі можливості оновленої та розширеної платформи.
Про освітній менеджмент та формувальне оцінювання
Ольга Донець,
координаторка ініціативи «Демократична школа» Європейського центру ім. Вергеланда
— Наша велика команда, яка перебуває і в Осло в Центрі імені Вергеланда, і тут в Україні, з першого дня реформи НУШ повірили в неї. І одразу стали планувати, як зробити, щоб демократичні цінності дійшли до вчителів і до дітей. Так з’явилася ідея створення масових онлайн-курсів. Маємо цілу серію на Prometheus: «30 кроків до нової української школи», «Виховуємо громадянина», які пройшли понад 150 тис. освітян. «Родзинкою» нашої програми є фасилітовані онлайн-курси, які пройшли понад тисячі освітян: поєднання синхронного та асинхронного навчання. Частину матеріалу проходять на навчальних платформах, а частину дізнаються та обговорюють під час онлайн-зустрічей з авторами курсу. Напрямки різноманітні: формування і розвиток громадянських компетентностей, підтримка адміністрації шкіл, учнівське самоврядування. Курс «Шкільне життя онлайн» про те, як зробити дистанційну освіту цікавою, пройшли 600 учителів.
Що нового? Невдовзі анонсуємо фасилітований онлайн-курс про формувальне оцінювання для вчителів. Цей курс для вчителів-предметників, які вже знають, що таке формувальне оцінювання, але не знають, з чого розпочати, не вистачає інструментів. З жовтня вводимо ще такий курс, але для керівництва шкіл, а також курс із освітнього менеджменту та командотворення.
Не лише для вчителів англійської
Жанна Севастянова,
керівниця освітніх проєктів Британської Ради з навчання вчителів англійської мови
— Британська Рада понад 30 років працює в Україні. Співпрацювали з педагогічними університетами за програмою «Вчитель нового покоління», з ІППО, коли створювали групи професійної майстерності по всій країні, допомогли натренувати велику когорту агентів змін, які потім навчали вчителів англійської мови початкової школи. Продовжуємо пропонувати програми професійного розвитку для вчителів 5-6 класів, які вже пройшли понад 7 тис. вчителів.
Що нового? Запускаємо нову програму підготовки вчителів для 7-9 класів з основними акцентами на медійній грамотності й використанні цифрових технологій.
Маємо амбітну мету до кінця березня 2024 року натренувати 7 тис. вчителів. Але цього замало: тільки вчителів англійської мови до війни було 36 тис. Тому зараз ми переглянули модель професійного розвитку для вчителів. З вересня ми починаємо тренувати координаторів груп професійної майстерності для вчителів англійської мови та будемо масштабувати цей проєкт. Збираємося надалі співпрацювати з ІППО. Керівники багатьох шкіл готові підтримати. А ми налаштовані передати цю методику, натренувати координаторів. За прикладом цього пілоту можна буде скопіювати такі групи для вчителів інших предметів.
На початку повномасштабного вторгнення на нашій платформі навчалося 3 тисячі вчителів. Курси призупинили, а вже в березні педагоги почали запитувати, чи буде відновлення. Тож розпочали з аналізу їхніх потреб. Так народився новий проєкт «Навчання і викладання у складні часи». Ми оперативно адаптували ці матеріали з експертами з Європи, адаптували для України. Перший тренінг провели у серпні 2022-го у Польщі. Фокус був на тих учителів які опинилися біженцями у Європі, і на цей курс також запросили вчителів з Польщі, Румунії, країн Балтії, які працювали з українськими дітьми-біженцями. Вчителі, які залишалися в Україні, сказали: нам теж потрібно. Тому ми почали запрошувати наших вчителів з України й протягом вже цього року провели 9 таких тренінгових курсів у Польщі, на яких побували 1,5 тис. педагогів.
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media