Серіал Венздей: як провести урок за мотивами серіалу

Скріншот з фільму Wednesday

А ваші діти та учні також дивляться серіал «Wednesday»? Дівчата повторюють нуарні й аскетичні образи Венздей, заплітають волосся в тугі косички й щосили намагаються не кліпати, коли знімають відео її дивацьких танців у TikTok. Та що там казати, хлопці теж не цураються танцювати в стилі Венздей. Отже, час і вам бути у тренді! «Освіторія» разом із вчителями-новаторами накреативила ідеї завдань для уроків із літератури, біології, хімії, фізики та англійської мови у стилі культового серіалу. Ми впевнені: з нашою допомогою ви проведете найхайповіший урок 2022 року. 

Про що цей серіал?

Венздей (Wednesday) – саркастична старшокласниця з недитячим інтелектом, старша донька Гомеса та Мартіші, з якими більшість із нас знайомі ще з олдскульного фільму «Сімейка Адамсів». Після відрахування із середньої школи Венздей Аддамс вступає до Академії «Невермор». Це школа «для маргіналів і вигнанців», де колись познайомились і закохались і її батьки. Щосили намагаючись відповідати своїм сучасникам і долаючи свої екстрасенсорні здібності, Венздей стає свідком кількох убивств, скоєних дивним монстром. Тож вона вирішує розслідувати ці злочини.

Біологія: ідеї завдань

Спікер: вчитель біології у Гімназії А+ (Київ), автор підручників із біології, телеведучий

Чимала община студентів у школі «Невермор» – вовкулаки, там цю «групу маргіналів» ще називають «Хутра». Тож поговоримо про істот, які є прямими «родичами» цих фантастичних істот – вовків?

Запитання і розгадки

Чому очі вовків світяться у темряві?

Вовк добре бачить уночі, бо його очне дно вкрите світловідбиваючим шаром «tapetum lucidum» (з латини перекладається як «яскравий гобелен»). Саме цей шар і світиться в темряві, як і у деяких інших ссавців, які ведуть нічний спосіб життя.

Чому в нас так люблять казати «голодний, як вовк». Невже вовки постійно хочуть їсти?

У невдалі для полювання місяці вовки можуть голодувати протягом кількох тижнів. А коли нарешті випадає можливість попоїсти – доросла особина може за раз з’їсти до 10 (!) кілограмів м’яса.

Чому вовки виють на повний місяць?

Насправді, це вже давно розвіяний наукою міф. Вовк – нічна істота, і його виття в темний час доби чутно ген-ген за кілометри. За допомогою виття вовки збираються в зграї для полювання, сповіщають суперників про свою територію, заманюють протилежну стать. Ну а яскраве місячне освітлення всього лиш краще допомагає людям розгледіти обриси небезпечного хижака, тож саме місяць у повні породжує стільки легенд і міфів. «Але чому тоді вовки неначе дивляться на місяць, коли виють?» Тут теж існує наукове пояснення: щоб отримати максимально гучний і чистий звук у витті, вовки піднімають догори пащу і витягують шию.

На танцювальній вечірці у «Неверморі» в якості декору – гігантські льодові скульптури. А чи знаєте ви, на Землі більше прісної води чи льоду? Де зберігається найбільше льоду на планеті? Скільки часу знадобиться, щоб за нинішніх темпів танення зник Ґренландский льодовик?

Розгадка

Льоду на планеті в рази більше, ніж прісної води у всіх річках, озерах і неглибоких ґрунтових водах. Велика частина льоду – а це близько 90%, або 25 млн км3, залягає в Антарктиді.

2 900 000: 375 = 7733 роки знадобиться, щоб за сучасних темпів танення зник Ґренландский льодовик. Антарктида втрачає лід повільніше і протримається близько 200 000 років, якщо танення не прискориться.

Головна героїня задля помсти виплюскує в шкільний басейн пакет із піраньями, щоб ті як слід вгризли учнів, які булили її брата. Де живуть піраньї? Чи й справді вони настільки агресивні, щоб за кілька хвилин пошматувати людину та залишити від жертви самі лише кісточки?

Розгадка

Ці страхітливі на вигляд рибки з пласким тільцем довжиною до 60 см та огидною мордочкою з гострющими зубами мешкають у прісноводних річках тропічної частини Південної Америки. У мові корінних народів Амазонки слово «піранья» означає «риб’ячий зуб».

Обов’язкова умова існування рибок – теплі води. У воді, холоднішній за 12 градусів, фірмові рибини з фільмів жахів просто не виживають.

Незважаючи на свій зіпсутий режисерами «жахастиків» авторитет, немає жодного свідчення про те, що піранья напала та вбила людину. Напади дійсно трапляються, особливо в період нересту риби, але досі відомі лише випадки тяжкого травмування людей.

Українська мова та література: ідеї для обговорень

Подруга Венздей – Енід – вовкулака. Вона ще жодного разу не перетворювалась, але за потреби випускає гострющі пазурі. А чи поширені в Україні легенди про вовкулак і перевертнів?

Розгадка

В українській фольклорній традиції образ вовкулаки – вельми поширений і облюбований. Наші пращури вважали вовків істотами мудрими й гідними поваги. Класичний вовкулака по-українськи – чаклун, який має суперздатність перекидатися вовком і перетворювати на вовків інших людей. Цікаво, що й образ української вовкулачки теж живе у переказах і легендах: це молода жінка, яка в подобі вовчиці народжує людське дитинча. Відчуваєте паралелі до легенди про Ромула, Рома та вовчицю-мати?

Ось цитати із записів XIX століття від наших із вами пращурів:

«Знахур миг… стати вовкулакою. Пасуть люде ввичкє, а вин пирикениця чириз пиньок тре разе догоре — і вже зробевся вовком. Забире ввечку, прейде назад чириз пиньок, знов пирикениця, тилько вже в другий бик — і вже знов чоловік і має що їсти. Но людени вовк вже ни чепить».

Дуже часто вовкулака у народних оповідках відчуває момент наближення лаконтронії: «Як прийшла до його тая пора, що вже цому треба бігти, то він так стогне! Вийшов за клуню, устрамив ножа в землю, почав розбиратися, геть розібрався, голий зостався. Потім перекинувся через той ніж й став вовком».

А ось ще одна цікава знахідка-розповідь про українських вовкулак. Записана вона на Волині:

«На Спаса, як ішли до церкви і чули вовче виття, казали, що то виє вовкулака. Сипали тоді свячоний мак під ноги й приказували: «Пу, пу, Мати Божа, поверни подобу людську тому, хто плаче-волає і в тебе ради благає». Хто не зробить, в того не буде пропадати худоба».

Проте розповіді про вовкулак в українській фольклорній традиції рідко пов’язуються зі Спасом. На Західному Поліссі вважали, що «вовкулакаме ставале у Руздві, на Свичке». Саме такі уявлення побутували в Галичині та Карпатах.

В цілому ж усі легенди про вовків пов’язані з «вовчими днями» — періодом особливої активності хижаків, що починалася пізньої осені й була обумовлена необхідністю вишколу молодняка. Закінчувалися «вовчі дні» на Коляду, коли в природі відбувався розпад вовчих сімей. Тому вважали, що вшанування вовків неминуче саме в цей день, коли їхня агресивність спадала. Таким чином відзначення «вовчих днів» було звужене. На Коляду у багатьох міфологічних легендах випадає й повернення вовкулаки — сім’янина до рідної домівки.

Цікаво, що в українських джерелах описано й перетворення вовкулаки на людину. Як же це відбувається? Зловленого вовка-перевертня просувають через хомут, б’ють житнім перевеслом, розрізують на ньому шнура чи пояса, після чого вовча шкура лопається і злазить сама по собі.

Інша частина «вигнанців» серед учнів-неверморців – «Ікла», себто вампіри. «Дехто з них тут навчається вже десятиріччя!» – шепоче юна учениця-вовкулака Енід на вухо новоприбулій Венздей. А чи знали ви, що в Україні був власний Дракула? Що відомо про легендарного українського вампіра?

Розгадка

Дивина, але Україна має свого Дракулу. І ця постать – абсолютно реальна і неймовірно таємнича, – мовиться в історичному розслідуванні 5 каналу. – Ім’я українського Дракули – Василь Дунін-Борковський – чернігівський полковник і нащадок данських шляхтичів. До речі, саме йому пророкували місце гетьмана замість Івана Мазепи, – це засвідчений факт в історії.

Шлейф недобрих чуток огорнув уже покійного Василя Дуніна-Борковського, коли на початку XVIII ст. у Чернігові почали загадково зникати люди. Люди почали говорити, що це справа «лап» справжнього упиря. І називали ім’я: «померлий кілька літ тому полковник Дунін-Борковський».

Звідки взялися такі страховинні чутки? Ще за життя цьому чоловіку приписували дружбу з нечистою силою. Він не ходив до церкви, а працював лише вночі, – в світлу пору дня дім не полишав. До того ж, мав імідж людини не лише мудрої, а й моторошно-загадкової. Ось так і почали пліткувати, що, мовляв, це полковник Василь «випиває з посполитих усю кров і кидає бездиханні тіла у криницю свого маєтку».

Ці міські легенди з часом поростали новими деталями й подробицями. Хтось уже «на власні очі бачив, як покійний полковник посеред ночі виходить з могили у стіні Єлецького монастиря, сідає у карету, запряжену чорними кіньми, та їде через місто до свого маєтку, де вказує рукою на криницю».

Такі розповіді містян не були до вподоби архієпископу Іоану Максимовичу. Священослужитель зібрав хресну ходу, аби згадки про нечисту силу зникли у водах річки Стрижень. «Щоб завершити ритуал, хресна хода рушила до поховання Дуніна-Борковського та забила на його могилі осиковий кілок», – розповів історик Ігор Ситий.

Урок англійської мови: ідеї для обговорень

Спікерка: Вікторія Ломака, вчителька англійської мови, фіналістка Global Teacher Prize Ukraine

Ваш урок в стилі серіалу Wednesday з англійської мови може складатися з кількох частин:

1. Представлення

2. Робота зі словником і вивчення нових слів

3. Цікава гра в складання слів із набору літер в анаграмі

4. Пошук відповідностей

5. Вікторина для справжніх фанатів серіалу 

6. Гра, в якій потрібно скласти речення із доступних слів. І паралельно – спільна руханка з класом. Звісно ж, у стилі шалених танців Венздей. Після кожного завдання виконуємо нову порцію рухів:)

Урок хімії: ідеї завдань

Спікер: Богдан Завидовський, вчитель природничих наук, фіналіст Global Teacher Prize Ukraine-2021.

На вечірці студенти-неверморці п’ють дивні «димні» коктейлі блакитного кольору. Яка хімічна реакція відбувається у коктейлі, що парує?

Розгадка

Цей пар – від рідкого азоту. Температура кипіння цієї речовини, коли та перетворюється на газ – нижча за 0 градусів. І конкретної хімічної реакції там не відбувається. Натомість відбувається перехід речовини з рідкого стану в газоподібний. В процесі такого «парування» молекули відходять на велику відстань одна від одної. Можна пояснити це ще й на прикладі кипіння води. Пар від кипіння ми бачимо, коли температура киплячої води – більше 100 градусів. Але є речовини, які киплять… саме за низької температури. І без нагрівання.

Шериф проводить ДНК-тест ікла монстра-вбивці. Що таке ДНК з хімічної точки зору? Що можна дізнатись про живу істоту завдяки тесту ДНК? За яким принципом виявляють злочинців, використовуючи тест ДНК?

Розгадка

ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) – біологічний код живої істоти, молекула, що несе певну інформацію. ДНК складається з нуклеотидів – це такі «запчастини» ДНК, яких існує 4 види та які мають свою унікальну послідовність. Від цієї послідовності залежить, які саме білки буде утворювати той чи інший живий організм. У кожного біологічного виду (у тому числі, і в людей) – є свій унікальний набір білків. Отже, у ДНК використовується чотири нуклеотиди — аденін (А), гуанін (G), цитозин (С) і тимін (T). Завдяки ним можна дізнатися, хто з людей має той чи інший ген.

Для цього використовується той самісійнький метод, завдяки якому виявляють і коронавірусну інфекцію – ПЛР, – полімеразна ланцюгова реакція. Сам метод цікавий тим, що використовується фермент бактерії Thermus aquaticus, знайденої біля італійських островів із термальними джерелами. Фермент цієї бактерії, який може копіювати ДНК, здатний витримувати екстремально високі температури. В ПЛР-тесті якраз і використовують високий нагрів, щоб реакція відбувалась швидше.

Навіщо копіювати ДНК під час тесту? Якщо на руках у спеціалістів замала кількість ДНК – її спершу потрібно багато разів скопіювати, допоки кількості матеріалу не буде достатньою для аналізу. І вже після цього можна зчитувати послідовність нуклеотидів. І порівнювати зразки ДНК – це та людина чи не та була на місці злочину?

Отрута беладонни розбивається в пробірці прямісінько на тілі одного з персонажів через сильний удар. Проникнувши через подряпини на шкірі у кров, викликає смерть. Які симптоми відчував персонаж через вплив отрути?

Розгадка

Атропін беладони викликає параліч дихального центру. Людина не може дихати, починається стан асфіксії – кисневого голодування організму.

Багато рослин, особливо сімейства пасльонові, для захисту від комах накопичують отруйні речовини в своїх органах. Цікаво, що в невеликих кількостях ці токсини використовують у медицині, бо фізіологічний і біохімічний принципи роботи нервової системи людей і комах схожі. Атропін у невеликій кількості капають в очі, для дослідження дна очного яблука, оскільки він розслабляє гладку мускулатуру, – є так званим міорелаксантом.

В епізоді серіалу «О скорботна ніч» стається вибух монументу у фонтані на міській церемонії. Чому горить порох? Вибухівку заклалали безпосередньо в фонтан, – яким чином може статися вибух у воді?

Розгадка

Вибухові речовини є різними за складом і призначенням. Порох складається з сірки, вуглецю і калійної селітри, яка є окисником. Він виконує роль ініціатора вибуху, оскільки його легко підпалити. Такі ж ініціюючі речовини можуть бути і у складі детонатора. Вони запускають вибух основної речовини. Кисень і повітря необов’язкові для вибуху, оскільки кисень може утворитися навіть при розкладанні, чим посилить реакцію. До прикладу, бертолетова сіль, що названа на честь її відкривача Клода Луї Бертоле, під час розкладання виділяє кисень. Цікавий факт: саме французькі порохові речовини з бертолетовою сіллю зробили французьку артилерією найпотужнішою в часи Наполеонівських кампаній.

Урок фізики: ідеї завдань

Один із подарунків на день народження Венздей – набір для таксидермії з мертвими гризунами. Щойно іменинниця відкрила ящик з мертвичиною – її подруга відсахнулась від жахливого запаху. Яким явищем фізики можна пояснити те, що ми здатні відчувати запахи навіть на доволі великих відстанях?

Розгадка

Це явище називається дифузія. Відбувається дифузія тому, що молекули однієї речовини самовільно проникають у проміжки між молекули іншої речовини внаслідок безперервного хаотичного руху. Швидкість дифузії залежить від температури та агрегатного стану речовин. Чим вища температура, тим дифузія відбувається швидше. Найповільніше проходить дифузія у твердих тілах, оскільки молекули в них розташовані дуже щільно.

Статуя Гаргульї, падаючи долу, мало не вбила головну героїню. Який це вид падіння? Які фізичні явища задіяні в процесі падіння предмета?

Розгадка

Це вільне падіння – на фізичне тіло діє лише гравітаційна сила. Оскільки сила тяжіння, що діє на кожне тіло поблизу поверхні землі, постійна, то вільно падаюче тіло рухається з постійним прискоренням, тобто рівноприскорено, що випливає з другого закону Ньютона.

Згадайте епізод із танцювальною вечіркою. Там ви могли побачити різні речовини, з якими взаємодіяли персонажі серіалу. Які саме агрегатні стани різних речовин з тієї вечірки можете назвати?

Розгадка

Твердий агрегатний стан – лід (йдеться про льодові скульптури з епізоду «О скорботна ніч»). Лід – кристалічне тверде тіло, в якому спостерігається впорядковане розташування частинок, що утворюють кристалічні ґратки.

Скло – аморфне тверде тіло (йдеться про бокали з коктейлями). Частинки аморфних тіл, які не утворюють кристалічні ґратки і в цілому розташовані безладно. Окрім скла – це ще віск, бурштин, смола.

Рідкий агрегатний стан: блакитні коктейлі, штучна кров. У рідкому агрегатному стані частинки, з яких складається речовина, володіють великим запасом енергії, відстані між ними більші, і рухаються вони поступально і хаотично (невпорядковано). За нормальних умов рідиною є вода, етиловий спирт, ацетон, ртуть.

Газоподібний агрегатний стан: дим, який парує над коктейлями (рідкий азот). Газоподібний стан характерний тим, що не зберігає ні форму, ні об’єм. Він заповнює весь доступний об’єм і проникає в будь-які його закутки. Це стан, властивий речовинам із малою густиною. Більшість речовин переходять у газоподібний стан з рідкого або твердого при підвищенні температури.

Один із учнів Невермору завдяки своїй суперсилі робить так, що Венздей летить у повітрі. А як пояснює процес левітації наука?

Розгадка

Левітація перекладається з латини як «легкість». Це явище, у якому певний об’єкт піднімається і висить у повітрі без жодної опори чи пристосувань.

Фізика пояснює левітацію як стійку рівновагу об’єкта у гравітаційному полі без безпосереднього контакту з іншими тілами. Для левітації необхідно кілька умов:

  • наявність вертикальної сили, що компенсує силу тяжіння;
  • наявність горизонтальних сил, що виникають за зміщення тіла вбік і забезпечують його стійку рівновагу.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *