Домой Статті Скільки отримують міністри освіти у світі?

Скільки отримують міністри освіти у світі?

121
0

У нещодавньому інтерв’ю міністр освіти Ганна Новосад сказала, що її заробітна плата — 36 тисяч гривень. Ми поцікавилися, скільки заробляють її колеги урядовці у різних країнах світу. 

Фінляндія

Фінляндія — країна, що успішно здійснила освітню реформу близько 20 років тому, і відтоді входить до лідерів світового рейтингу PISA. Зокрема, за результатами PISA 2018 Фінляндія посіла найвищий щабель списку разом із Естонією і Канадою. Станом на 2019 рік, за даними офіційного джерела, міністр фінського уряду отримує 10 147 євро на місяць (близько 276 тисяч гривень), а прем’єр-міністр Фінляндії — трохи більше ніж 12 тисяч євро на місяць без вирахування податків. 

За даними Організації економічної співпраці та розвитку, станом на 2018, середня зарплата вчителя з 15-річним стажем складає від 3 до 3.5 тисячі євро на місяць.

Держава зробила вчительську професію дуже престижною. Вчителі мають високий соціальний статус, а на педагогічні спеціальності великий конкурс — зараховують тільки одного кандидата з десяти. Усе зроблено, щоб залучати до шкіл найталановитіших випускників. Від педагогів сподіваються постійного професійного розвитку. Вчителі не отримують аж таку високу зарплату (за європейськими мірками, зарплати фінських вчителів є середніми), але ця професія вважається дуже шанованою.

Естонія

Естонія у 2018 році підняла заробітні плати державних посадовців на 9% і посадовців місцевого рівня на більше ніж 16%. Того ж року прем’єр-міністр Естонії Юрі Ратас (Juri Ratas) отримував 6 168 євро на місяць до вирахування податків, тоді як очільник податкової і митної комісії Естонії — 6 500 євро на місяць.

У 2019 році міністр освіти і досліджень Естонії Майліс Репс домоглася підвищення заробітних плат вчителям до 1 500 євро на місяць. 

Ми нещодавно писали, що Майліс Репс вперше очолила Міністерство освіти Естонії у 2002 році, коли їй самій було 26. Її нищівно критикували за молодий вік і недосвідченість, а вона боролася за збільшення фінансування галузі. Удруге Майліс була міністром освіти у 2005–2007 роках: займалася підготовкою нової загальної навчальної програми, поширенням і вдосконаленням вивчення естонської мови в російськомовних громадах та запровадженням безкоштовних шкільних обідів. Із 2016 року триває її третя каденція на посаді міністра. Репс виховує шістьох дітей і ніколи не брала декретної відпустки. 

Естонії вдалося створити одну з найбільш ефективних освітніх систем у світі. Це вкотре показав рейтинг PISA 2018, глобального дослідження учнівських компетентностей, де Естонія потрапила до лідерів поруч із Канадою та Фінляндією, і  показала найвищі зі значним відривом результати у математиці серед усіх пострадянських країн.

Канада

За даними ресурсу зарплата канадського міністра в середньому становить 112 тисяч американських доларів на рік — це приблизно 220 тисяч гривень на місяць.
Вікіпедія пише, що прем’єр-міністр Канади Джюстін Трюдо заробляє понад 352 тисячі канадських доларів на рік — це понад 6,5 мільйонів гривень на рік.

Розмір зарплати канадських вчителів суттєво залежить від провінції, у якій вони працюють, та від стажу роботи. Цікаво, що вчителі провінції Онтаріо вийшли на одноденний страйк 4 грудня 2019 року із вимогами скоротити чисельність учнів у класах та збільшити кількість педагогів у школах. За офіційними даними Міністерства освіти провінції Онтаріо вчитель середньої школи у 2018–2019 роках отримував майже 90,5 тисяч канадських доларів на рік — це майже 1 мільйон 700 тисяч гривень на рік, тоді як вчитель старшої школи — близько 93 тисяч канадських доларів на рік.

У огляді найкращих освітніх систем світу ми вже писали, що Канада продемонструвала чудові результати під час оцінювання PISA у 2015 році, посівши третє місце з читання й опинившись у першій десятці з математики та природничих наук. Особливістю канадської освітньої системи є акцент на справедливості й уміння домагатися відмінних результатів від учнів з різних соціальних верств, зокрема мігрантів. Відмінності між успішністю багатих і бідних учнів у Канаді незначні. Це відповідає державній політиці, спрямованій на здоров’я і добробут усіх родин. Які ж причини академічного успіху Канади? Як і в більшості найефективніших освітніх систем, за даними PISA, учителів у Канаді ретельно відбирають. А кваліфіковані вчителі (які отримують вищу зарплату), як правило, допомагають учням досягнути кращих результатів.

Польща

Результати України у дослідженні PISA можна порівнювати із так званими референтними для нас країнами — наприклад, Польщею і Молдовою. Навесні 2019 року польські педагоги вийшли на масовий страйк у 22 містах країни із вимогою підвищити їм заробітні плати. На той момент польський вчитель отримував у середньому від 3 до 5,5 тисяч злотих на місяць — 19 – 35 тисяч у гривнях. Новий міністр освіти Польщі Даріуш Піонтковський, який і сам у минулому працював учителем у школі в місті Білосток, обіцяє підвищення зарплат педагогам із вересня 2020 року на 6 %. Тим часом за даними польських ЗМІ, середня зарплата для керівної посади у Міністерстві освіти Польщі становить близько 9 тисяч злотих — це понад 57,5 тисяч гривень.

Вірменія

Влітку 2019 року зарплатний скандал відбувся у Вірменії — там ЗМІ дізналися, що прем’єр-міністр країни Нікол Пашинян таємно підвищив винагороди для працівників свого кабінету. За офіційними документами зарплатня міністра Вірменії становить майже 800 тисяч вірменських драм на місяць включно із податками — це близько 1 670 американських доларів або майже 41 тисяча у гривнях. Після так званого «секретного підняття» зарплати вірменських урядовців подвоїлись.

Також минулого року вірменський уряд обіцяв, що мінімальна заробітна плата вчителя, що працює на повну ставку, буде не менше 108 тисяч драмів — близько 225 доларів або 5,5 тисяч у гривнях.  Вірменія не брала участі у дослідженні PISA 2018, але сподівається приєднатися до нього у майбутньому.

Річні зарплати учителів зі стажем 15 років (кружечками — початкова школа, ромбами — середня), у американських доларах. Дані 2018 рік, OECD

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here