З’їсти смішинку: 15 книг для веселого читання з дітьми

Як зробити так, щоб дитина за літо не відвикла від книжки? А може, навіть полюбила читати? І бажано, щоб при цьому відпочила, особливо після виснажливого дистанційного навчання. Дуже просто: потрібно обрати найсмішнішу у світі книжку! Головна редакторка сайту BaraBooka Анна Третяк проконсультувалася у своєї 8-річної доньки Єви, а також у своїх колег, які мають чималий батьківський та літературний досвід, і от який список вони склали. У ньому і вірші, і оповідання, і повісті для дітей молодшого та середнього шкільного віку, щоб розчитатися і посміятися.

Смішна книжка — для радості та задоволення

Сміх викликає радість і задоволення. Діти люблять читати веселі книжки більше, ніж серйозні та проблемні, а проте дуже мало авторів можуть по-справжньому розсмішити. Смішна книжка безпечніша, її можна читати без дорослих. Сміх дає внутрішній ресурс, тоді як до проблемних книжок треба готувати себе і дитину. Хоча іноді автори використовують гумор, щоб розкрити якусь складну тему.

Різні діти підходять до певних книжок у різний час. Одних важко змусити читати навіть короткі вірші, інші — того ж віку — ковтають повісті. Читання не є універсальним хобі для всіх дітей. Якщо повести дитину у книгарню і попросити самій обрати книжку, це значно збільшує шанси, що вона її прочитає.

Не варто особливо сподіватися, що на пляжі чи в горах дитина буде читати. На природі діти повинні досліджувати природу, лазити по деревах і зривати шовковицю. Краще сконцентруватися на читанні вдома. І якщо ви вже обрали для себе книжку, то нехай вона буде смішною, і її хотітиметься читати ще і ще!

«Чудернацькі вірші» та «Лімерики»

Автор: Сашко Дерманський

Цього року у відомого автора прозових дитячих творів Сашка Дерманського вийшли дві нові поетичні збірки: «Чудернацькі вірші» у видавництві «Талант» та «Лімерики» (видавництво «Крокус»). «Чудернацькі вірші» — це колекція веселих поетичних історій, в яких читачі легко зможуть упізнати себе. Вони про слона, що живе поверхом вище, чи про те, як сильно починає боліти живіт, коли не хочеться йти в школу. А віршик «Як коала шпиці купувала» достеменно відтворює досвід походу в магазин з дитиною.

Автор має чудове відчуття парадоксу, завдяки якому й досягається гумористичний ефект. Особливо помітно це у збірці «Лімерики», яка популяризує маловідомий в українській літературі жанр. Лімерики — це віршована форма, яка складається з п’яти рядків, де перший, другий і останній римуються між собою. Діти інтуїтивно вловлюють принцип створення поетичних форм, тож будьте готові, що вони заговорять лімериками, як у книжці:

«Жив та був собі пан у Лубнах,

Знався він на бродячих котах.

З ними дружбу водив,

І Лубнами бродив,

І співати залазив на дах».

Ілюстрація Олега Петренка-Заневського до збірки «Лімерики»

Ілюстрація Світлани Медведєвої до збірки «Чудернацькі вірші»

«Віршаки-розбишаки»

Автор: Анатолій Костецький

На поезії Анатолія Костецького виросло вже не одне покоління бешкетників. А кілька років тому його вірші перевидало видавництво «Час майстрів». Видавці запевняють, що завдяки цим смішним віршам та актуальним ілюстраціям будь-якого розбишаку-нечитайка до книжки притягне магнітом. Сучасні діти чудово сприймають комічні оповіді про школу, яка за останні роки мало чим змінилась. Адже школярі, як і раніше, катаються на поручнях:

«Увага! Увага!

У класі — змагання!

Вид спорту — новітній:

перильне катання.

Змагання — нечувані,

перші всесвітні!

До спорту такого

ще в світі не звикли.»

«Іванна і ванна»

Автор: Олеся Мамчич

Це вже не поезія, а збірка коротких дотепних оповідань. Вони допоможуть перейти від віршів до читання більших за обсягом творів. Можна прочитати одне оповідання чи два, а якщо сподобається, тоді й усю книжку. Назву збірці «Іванна і ванна» дало оповідання про Іванну, яка гралася у схованки — не повірите — зі звичайною ванною! Втім, у ній є і про хлопчика, який умів зменшувати школи чи про смайлика, який перестрибував з повідомлення у повідомлення. Фантазія авторки не має меж і створює неймовірні сюжети. У видавництві «Ранок» запевняють, що ці веселі, іронічні, а часом абсурдні й парадоксальні оповідання змусять реготати кожного.

«13 історій у темряві»

Автор: Галина Ткачук

Не варто боятися за дитячу психіку, коли берете до рук збірку оповідань Галини Ткачук «13 історій у темряві». Адже насправді перед вами смішилки, які лише замасковані під страшилки, розказані увечері біля багаття. В основу ліг дитячий фольклорний жанр страшилок, які починаються так: «Одного темного осіннього вечора одна дівчинка лишилася вдома сама…», «Якось один хлопчик прокинувся вночі від того, що…» У кожній оповідці авторці вдається гармонійно поєднувати страшне й комічне. І це надає книжці легкості й невимушеності, допомагає з усмішкою подивитися на власні страхи й відокремити уявне від реального. Батькам ця книжка допоможе зрозуміти, чого бояться діти. Для дітей фантастичні історії зі сміхом — прекрасний засіб від страху.

«(Я × трамвай + зоопарк)2»

Автор: Кузько Кузякін

Збірка оповідань з вигадливою назвою «(Я × трамвай + зоопарк)2» об’єднана одним персонажем. Це допоможе юним читачам перейти до сприйняття більших та цілісних творів. Якщо ж ваші читаки беруться за книжку не дуже охоче, вони можуть долати по одному-два розділи на день — короткі та динамічні, вони не переобтяжать їхню увагу. До того ж гумористичні історії про життя хлопчика-школяра читаються легко та весело. У них водяться таргани і бруновухі черепахи, можна покататися на машині часу і подружитися навіть із грушею. А головне — сумно не буває!

«Космічні агенти проти Сирного Монстра»

Автор: Аня Хромова

Повість Ані Хромової «Космічні агенти проти Сирного Монстра» — це вже цілісна історія з одним персонажем. Знайомтеся: Вітя Малюченюк — учень другого класу звичайної української школи. А ще він Йотан Йотог — космічний агент, захисник Землі та досвідчений розвідник. І саме йому довірили місію з порятунку нашої планети від Сирного Монстра. Йотан Йотог упевнений, що батьки — це високотехнологічні андроїди, приставлені до нього задля безпеки. І вони незле справляються. У тата є програми «приготувати смачний бутерброд до школи» і «кататись разом на великах». А у мами — «читати вголос книжки» і «цілувати на ніч». Завдяки багатим ілюстраціям Марини Шутурми ця космічна історія перетворилася у динамічний напівкомікс.

Ілюстрації: Марина Шутурма

Ілюстрації: Марина Шутурма

Ілюстрації: Марина Шутурма

«Нечуй Невмирущий»

Автор: Олександра Орлова

Канікулярна повість «Нечуй Невмирущий» розповідає про хлопчика Остапа, який приїхав улітку в село, і до нього з друзями прибивається кіт. Побутує думка, що у котів 9 життів, тож хлопець починає вести щоденник, як кіт свої життя втрачає. То шибеник з іншими котами побився — мінус одне життя, то якоїсь рослини наївся, і його ледь відкачали у ветеринарці — ще мінус одне життя. Остап робить веселі замальовки із життя кота, хоч їх насправді створила художниця Грася Олійко. За нездатність чути інших невгамовний кіт отримав кличку Нечуй, що нагадує читачам про класика української літератури Нечуя-Левицького, який майстерно описав стосунки в родині. Книжка Олександри Орлової також спонукає замислитися про взаємини в сучасній сім’ї, цінність дружби та співчуття. А ще вона з головою занурить в пригоди, канікули і літо.

Ілюстрації: Грася Олійко

Ілюстрації: Грася Олійко

Ілюстрації: Грася Олійко

«Сім нескладух Говорухи» та «Книга рекордів Говорухи»

Автор: Саша Кочубей

Персонаж цієї гумористичної повісті Андрій Говоруха (шкільне прізвисько Андроїд) рахує вже не життя кота, а нескладухи, які йому напророкувала однокласниця Єва. Нескладухи починають збуватися — і хлопець усе дужче нервує, через що раз у раз потрапляє в усе кумедніші ситуації. «Сім нескладух Говорухи» — це дебютна повість Саші Кочубей, яку видавництво «Фонтан казок» опублікувало за результатами конкурсу на найкращу повість для дітей середнього шкільного віку. «Книга рекордів Говорухи» — нова пригода улюблених героїв, ще більш хвацька, весела й капосна. Подруги Андрія Говорухи і його друга Юрчика захопилися популярним актором і перестали звертати на них увагу. Але Говоруха не здається! Він ладен сам встановити які завгодно рекорди, щоб прославитися й перемогти несподіваного «суперника»… У цих персонажах сучасні українські діти обов’язково «впізнають себе». Можливо, секрет успішності авторки у тому, що вона надихалася досвідом свого сина.

«Таємне завдання капітана Кепа»

Автор: Сергій Лоскот

Головними героями цієї книжки є не люди, а тварини. Морський капітан Кеп, син капітана й онук боцмана — видр. Він отримує таємний лист із проханням прибути у країну Щастя та повернути її рубінове серце, яке раптово зникло. Серед мешканців цього незвичайного королівства головний кобр, головний пес, головна жаба і власне король Черепах, які створюють комічні моменти у цьому детективі. Суворий капітан приймає виклик, а заодно розкриває секрет власного щастя. Кажуть, що читачі «Таємного завдання капітана Кепа» так переймаються за серце країни, що потім стрибають на радощах, коли воно врешті-решт знаходиться.

«Білка Квасоля та Опівнічний Пожирака»

Автор: Галина Ткачук

А це вже фентезі про дівчинку Квасолю, яка живе в древньому Києві часів Київської Русі та вміє перекидатися на білочку. Одного разу вночі у місті починає зникати їжа. Квасоля вирушає на розшуки цього злочинця та потрапляє в карколомні пригоди. Письменниця Галина Ткачук веде дитячий гурток «Написатор», учасники якого буквально «розгромили» новинку: «У Квасолі у вигляді білки дуже стрьомний хвіст. Наче скручена кулька», «У коняк маршрутки Київ-Фастів дивакуваті носи, як дві картоплини, завбільшки з гарбуз». Не зважаючи на «критику», журі відомої премії «Книга року BBC», внесло книжку «Білка Квасоля та Опівнічний Пожирака» у списки фіналістів премії.

«На щастя, молоко»

Автор: Ніл Ґейман

Таке могло трапитися в кожній родині. Мама поїхала у відрядження, тато залишився вдома з дітьми. Вранці з’ясувалося, що в хаті закінчилося молоко. З чим же їсти пластівці на сніданок? Тато пішов по молоко і зник. Його дуже довго не було, ну дуже довго… На щастя, він повернувся з молоком і розказав неймовірну історію, що з ним трапилася. Виявляється, його викрали інопланетяни, він натиснув на якусь кнопку, випав в дірку і потрапив у море. Пірати хотіли згодувати тата акулам, але його врятував динозавр на повітряній кулі. Ну і це ще не вся історія під назвою «На щастя, молоко», майстерно розказана англійським фантастом та лауреатом численних книжкових премій Нілом Ґейманом.

«Щоденник слабака»

Автор: Джефф Кінні

Ґреґ Гефлі переходить у середню школу, і мама пропонує йому вести щоденник. Підліток одразу заявляє, що це не щоденник, який ведуть лише дівчата, а просто записник. І у нотатнику прописними літерами, ніби написані від руки хлопчиком, починають з’являтися напрочуд реалістичні історії з його повсякденного життя. Ґреґ знає, що він не найпопулярніший у школі і постійно хоче щось із цим зробити: то пробує накачати м’язи, то дебютує у шкільній виставі, то ліпить найбільшого у світі сніговика. Американський письменник Джефф Кінні оздобив свій роман у малюнках життєвими карикатурами, які дозволяють з легкістю зазирнути у непростий світ молодшого підлітка. Автор майже вісім років працював над цією книжкою перед тим, як показати її нью-йоркським видавцям. У 2004 році вона вийшла онлайн, а у 2007 друком і дуже швидко стала світовим бестселером, а тоді й основою для фільму. Наразі «Щоденник слабака» має продовження із 15 основних книг і 4 додаткових. Загалом серія налічує 200 мільйонів примірників та 77 видань 65-ма мовами. На сайті українського видавництва «КМ-БУКС» більшість із них можна замовити в українському перекладі, а також мовою оригіналу.

«Останні підлітки на Землі»

Автор: Макс Бралльє

Із п’яти книг серії «Останні підлітки на Землі» українською мовою перекладено три. Головний герой — 13-річний хлопчик на ім’я Джек Салліван живе в будинку на дереві свого зведеного брата після того, як в їхньому місті стався зомбі-апокаліпсис. Із ним його найкращий друг-експериментатор Квінт Бейкер, кохана Джун Дель Торо, місцевий хуліган із винятковими бойовими навичками Дірк Севідж. Підлітки змушені виживати і боротися з монстрами, щоб зупинити наймогутнішу істоту на ім’я Режокх, який має намір захопити Землю. Серія бестселерів була адаптована в мультсеріал компанією Netflix. Містить елементи коміксу та кумедні ілюстрації.

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *