Tallinn Digital Summit. Introduction for elementary school children to coding through a robotics programme Rene Ämarik
Естонії вдалося створити одну з найефективніших освітніх систем у світі. Із року в рік ця країна посідає лідерські позиції в рейтингу PISA. Чи можливо розгадати секрет її успіху? Він складається з багатьох пазлів: повна довіра до вчителя без перевірок і звітів, тотальна диджиталізація освіти і десятиліття послідовних освітніх реформ. Про найефективніші надбання естонської освіти розповідають учасники освітянського туру, який організувала Освіторія.
Спікери:
Анна Сидорук,
виконавча директорка ГС «Освіторія»
Євген Кравченко,
учитель «Школи Супергероїв», переможець Global Teacher Prize Ukraine в категорії «Вибір серцем»
Олена Бельма, програмна менеджерка Тренінгового центру Освіторії
— Естонія — невелика пострадянська, або ж, як кажуть самі естонці, мікроскопічна країна з напрочуд близьким до нас контекстом, зі спільним сусідом і схожими проблемами, — розповідає Анна Сидорук. — Але естонцям вдалося побудувати одну з найпотужніших освітніх систем у світі.
Всього в Естонії:
👩🏻💼
171 тис. учнів
👩🏫
17,5 тис. учителів
🏫
510 шкіл
Напевно, ви чули про те, що естонські школярі лідирують у рейтингу PISA в різних дисциплінах і визнані найкреативнішими серед європейських однолітків. А ще мають найвищі у світі показники growth mindset. У чому ж секрет? ‘
У пріоритеті — якісна підготовка вчителів
Для того щоб працювати у садочках, у вихователів має бути ступінь бакалавра, а до школи вчитель приходить мінімум зі ступенем магістра. Готуючи кадри, університети тісно співпрацюють зі школами — це база.
При цьому заробітна плата вчителів усе ще невисока для Європи — близько 1650–1800 євро. Цікаво, що в Естонії зарплати вчителя-початківця і вчителя з досвідом не відрізняються. На рівні держави вчительська зарплата не вважається високою і педагоги не задоволені рівнем оплати праці. Точаться дискусії про те, щоб встановити зарплату вчителя на рівні 120% від середньої по країні.
Вчителів в Естонії бракує, як і скрізь.
Свобода і довіра
Естонія — держава, заснована на довірі. Це відчувається на рівні всіх учасників освітнього процесу: від батьків і дітей до вчителів і адміністрацій. А ще на рівні суспільства, адже громадяни сплачують податки, спрямовані на розвиток освіти, і розуміють — це їхній вклад у розвиток країни.
Держава визначає необхідні навчальні результати, а школи і вчителі вирішують, як їх досягти. Такий підхід стимулює ініціативність і творчість, а також покладає велику відповідальність на освітян.
— Шкільна освіта Естонії славиться безпрецедентною свободою вчителя, — додає Олена Бельма. — Вчитель може створювати і видозмінювати навчальні програми. Як і може регулювати кількість навантаження з того чи того предмета. Вчителя в цьому не контролюють, звітів не вимагають.
Також цікаво:
Як Естонії вдалося стати
світовим освітнім лідером
Успіх диджиталізації
на різних рівнях освіти
— Після розвалу срср Естонія шукала свою унікальну нішу, а це було непросто без земельних ресурсів і потужної економіки. Зрештою такою нішею стала цифровізація, — зазначає Анна Сидорук. — Ще з 1996 всі школи Естонії долучилися до програми технологізації освіти Tiger Leap, і за пʼять років усі вони отримали комп’ютери, доступ до інтернету та навчання для вчителів. В Естонії 100% державних послуг цифровізовано. Навіть вибори в Естонії проходять онлайн! За даними NCSI (National Cyber Security Index) у 2023 році Естонія посідала 3-тє місце у світі за рівнем цифрової грамотності та кіберзахисту.
Програма технологізації не стала одноразовою акцією, а триває і зараз — уже з приставкою ШІ. До прикладу, цього літа всі вчителі в країні пройдуть навчання з теми штучного інтелекту.
Кожен садочок і школа обладнані сучасною технікою. Дошкільнята вивчають робототехніку (robotics) і програмують роботів змалечку.
— Усі дитячі садочки Естонії працюють на єдиній платформі, — акцентує Олена Бельма. — На ній можна відслідкувати поточне навантаження працівників, запланувати зустрічі з батьками, подивитися повноцінний розклад для кожної групи і знайти фото- та відеозвіти для батьків. Чатів з батьками немає. Запізнюєтесь у садочок чи дитина не прийде? Можна надіслати миттєве повідомлення в системі.
Дошкільнята вчаться надавати домедичну допомогу в ігровій формі та з інтерактивними інструментами (до речі, такий пілот є зараз і в Україні).
— «Ваші міста потерпають від обстрілів, а наша цифрова інфраструктура — від кібератак росіян. Причому це відбувається чи не щогодини», — цитує естонських освітян Анна Сидорук. — Саме тому держава закладає мільйонні бюджети на кібероборону.
До слова, естонські хлопці мають обов’язково пройти службу в армії (8–10 місяців) після випуску зі школи чи закінчення бакалаврату. Якщо обирають напрямок IT — як варіант, це може бути служба у кібервійськах Cybersecurity.
Всеохопна інклюзивність
— Із розповідей естонських колег: батьки можуть соромитися моментів, пов’язаних з «інакшістю» дитини, — з несподіваного факту починає розповідь про інклюзію в Естонії Євген Кравченко. — Тож діагностика інклюзії не рідко відбувається вже під час відвідування дитиною дитячого садка чи школи. На одну дитину з інклюзією в садочку виділяють одразу три місця. До роботи з дітьми залучають різніх фахівців, яких окремо наймає на роботу орган місцевого самоврядування. Він же фінансує.
У загальноосвітніх школах інклюзія, за словами естонських учителів, практично непомітна — цих дітей ніхто не вирізняє з-поміж інших. Для них є чимало програм з розвитку, часто з урахуванням ступеня інклюзії.
— А ось таких проєктів, як українська «Школа супергероїв», в Естонії немає, — не без гордості зазначає Євген Кравченко.
Ставка на ранній розвиток дітей
15 років тому Естонія розпочала освітню реформу — сталу і системну. Ранні інвестиції дають найбільшу віддачу, переконані очільники естонської системи освіти. Одним з перших кроків стало підвищення заробітної плати вихователям дитячих садочків. Був період, коли вони отримували більше, ніж учителі у школах. Із часом усе вирівнялось, а імпакт залишився.
Також цікаво:
Десять знахідок естонської освіти: чому ці школи визнають одними з найкращих у світі
Освіта в Естонії повністю безкоштовна
Це стосується і початкової школи, і профтехів, і університетів (включно до рівня PhD). А для науковців в Естонії створено неймовірно привабливі умови роботи з величезною кількістю державних грантів. Так «заманюють» в Естонію крутих профі, які підписують контракт на 3–4 роки, а потім часто залишаються в країні.
Послідовність реформ
Це те, що дуже хочеться перейняти в Естонії. Країна уникає того, щоб нові уряди ламали чи кардинально змінювали щось, що було започатковано попереднім. Кожен етап реформи — надбудова, ніхто не нищить будівлю до фундаменту. І це працює — і на рівні політиків, і на рівні суспільного договору.
Не можна робити щось нове, не розуміючи, чи спрацювало попереднє, — тоді втрачається сенс реформ.
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media