Домой Діти 25-та українська експедиція нарешті вирушила в Антарктиду

25-та українська експедиція нарешті вирушила в Антарктиду

51
0

25-а українська антарктична експедиція

25-та Українська антарктична експедиція нарешті вирушила на станцію «Академік Вернадський» після обсервації у Чилі.

До цього вся експедиція була під загрозою зриву через пандемію коронавірусу.

У середині березня українські полярники вже вирушали в Антарктику, але змушені були повернутися через карантин у Південній Америці.

  • Українці не доїхали на антарктичну станцію через коронавірус. Чому це важливо?
  • Антарктида: як живеться на єдиному континенті без коронавірусу

Через штормову протоку

У вівторок зранку команда 25-ї Української антарктичної експедиції завершила двотижневу обсервацію в Чилі і вийшла на судні «Бетанзос» з порту Пунта-Аренас до станції «Академік Вернадський».

Тепер її шлях пролягатиме через штормову протоку Дрейка. Зараз це — штормовий регіон, адже у південній півкулі вже осінь, а в Антарктиді наближається антарктична зима.

Очікується, що експедиція дійде до острова Галіндез, де розташована українська станція, за п’ять днів. Такі прогнози дають в Національному антарктичному науковому центрі (НАНЦ).

Перед відплиттям на «Бетанзос» завантажили шість фур продуктів, пального і обладнання.

Весь вантаж і саме судно продезінфікували.

На Антарктиді до цього часу не зафіксували жодного випадку COVID-19.

Повернення попередньої експедиції

Коли експедиція дійде до «Вернадського», там ще п’ять діб розвантажуватимуть «Бетанзос», і ще п’ять — як очікується — повертатимуться до Чилі з попередньою 24-ю українською експедицією.

24-а експедиція в очікуванні перезмніки

«Зусиллями наших дипломатів маємо домовленість, що уряд Чилі впустить нашу експедицію, яка вже понад рік пропрацювала в Антарктиді, на свою територію», — говорить керівник НАНЦ Євген Дикий.

«Звідти потім буде організована їхня відправка в Україну. Шляхи цього останнього етапу ще узгоджуються та залежать від того, як буде розвиватись ситуація з карантином в Україні та інших країнах на шляху додому», — додає він.

Найважча перезмінка в історії

Цьогорічна зміна експедицій на «Академіку Вернадському» — чи не найважча за всю історію українського дослідження Антарктиди.

Причиною цьому стала пандемія коронавірусу і непрогнозоване введення карантину в різних державах на шляху з України до острова Галіндез.

Почалося все 16 березня, коли 25-а експедиція екстрено вилетіла з Києва, щоб встигнути до карантину в країнах Південної Америки.

Але далі Стамбула відлетіти на вдалося.

«Ми встигли вилетіти в останній день, коли можна було виїхати з України. Але Колумбія закрила аеропорт для пересадки, і закрилась Чилі — запровадила драконівські карантинні заходи», — розповідав тоді ВВС News Україна Євген Дикий.

Після повернення всі учасники експедиції мали пройти в Україні обсервацію. Зрештою, ні у кого коронавірусу не виявили.

У кінці березня 25-а експедиція знову вирушила в Антарктику й змогла дістатися чилійського міста Пунта-Аренас.

Однак там їй знову довелося проходити двотижневу обсервацію — такі були вимоги Чилі.

При цьому, у березні-квітні кожен день для перезмінки має велику вагу — щоб встигнути все зробити, поки шлях до острова Галіндез не перекриє крига. Зазвичай станція ізольована 8-9 місяців на рік.

Розглядалась навіть можливість, щоб частина 24-ї експедиції залишилася на другу зимівлю і не довелося залишати станцію на рік.

«Ми відпрацьовуємо варіант, що навіть якщо людей не допустять, спільно з чилійською владою завезти на станцію запас харчів і продовольства, й евакуювати хоча б частину людей, бо зараз там багато їх», — говорив Євген Дикий у березні.

Але про консервацію станції і зупинку спостережнь мова ніколи не йшла.

«Припиняти ті спостереження, які є найбільш цінними, і які тривають впродовж десятиліть — метеорологічні, магнітометричні, іоносферні — такий варіант не розглядається», — наполягав Євен Дикий.

У найгіршому разі — там мали залишити мінімальний склад, щоб підтримувати життєдіяльність станції і дослідження.

Утім, зараз цього варіанту вдалося уникнути і 25-а експедиція нарешті вирушила на стрів Галіндез.

Разом з тим, через всі цьогорічні проблеми остаточно зірвалася частина робіт з модернізації станції.

До 25-ї експедиції увійшли 12 учасників: 7 науковців (метеорологи, біологи, геофізики) та 5 членів команди життєзабезпечення (лікар, кухар, системний механік, дизеліст-електрик, системний адміністратор зв’язку).

Керівник експедиції — досвідчений еофізик Юрій Отруба, для якого це буде вже шоста зимівка.

Источник: www.bbc.com

No votes yet.
Please wait...

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here