Як говорити з дитиною про безпеку спілкування онлайн?

дослідження #stop_sexтинг підтвердило тенденцію зростання онлайн-часу дітей: наприклад, учні 6–8 класів (діти віком 11–14 років) проводять в інтернеті 3 та більше годин на день. Крім того, діти виділяють такі топ-5 категорій головних ризиків онлайн: неприємні або образливі повідомлення, запитання про місце проживання, пропозиція дружби від незнайомця, пропозиція відкрити невідоме посилання, прохання надіслати фото чи відео. Освітній проєкт #stop_sexтинг пропонує рекомендації для дорослих щодо правил спілкування з дітьми на тему безпеки в інтернеті.

7 лютого у світі відзначають Міжнародний день безпечного інтернету. Для того щоб кожний освітянин, учитель, мати або батько були обізнані про ризики для дітей в мережі, знали, як допомогти дитині та куди звернутися за консультацією, освітній проєкт #stop_sexтинг з 2020 року регулярно випускає уроки для дітей, методичні посібники та вебінари для дорослих. Освітній контент трансформується у книжки, мультики та VR-квести, розвиваються соцмережі та співпрацю з медіа з метою захисту дітей від сексуального насильства та експлуатації в цифровому середовищі, а також безпеки дітей офлайн під час війни.

Як поговорити з дитиною про безпеку в інтернеті?

Ніколи не пізно розпочати з дитиною розмову про безпеку в інтернеті, та краще це робити, щойно ви вирішили придбати смартфон для неї. До речі, на думку одних експертів, ідеальний вік дитини для цього – 12 років, а інших – 14 років. Але усі вони погоджуються, що поспішати з покупкою смартфона не варто, і що для комунікації з дитиною достатньо звичайного кнопочного мобільного телефону.

  • Легке спілкування

Розмова про безпеку в інтернеті з дитиною не має бути незручною або схожою на лекцію. Найкраще говорити про безпеку онлайн під час спільного проведення часу: під час їжі, за кермом автомобіля, у розмові перед сном.

Слухайте, що ваша дитина говорить. Давайте дитині час сформулювати свої думки, навіть якщо у вас є занепокоєння. Слухайте більше, ніж говоріть, щоб дитина бачила, що ви дійсно залучені. Ставте відкриті запитання, щоб спонукати до більш змістовних відповідей. Привітне та відкрите середовище допоможе вашій дитині комфортно спілкуватися з вами про своє повсякденне онлайн-життя.

  • Підготовка до розмови

Переконайтеся, що ви поінформовані. Ознайомтеся з додатками та платформами, які використовують діти, з поширеними проблемами безпеки в інтернеті, з якими вони можуть зіткнутися.

  • Складні теми – простими словами

Іноді як батьки, так і діти можуть уникати складніших тем, як-от порнографія, секстинг, онлайн-стосунки тощо. Однак такі розмови так само важливі, як і розмови про надмірний екранний час та кібербулінг. Вони відіграють ключову роль у тому, щоб допомогти дітям розпізнати ризик і шкоду в інтернеті.

  • Поговоріть про вплив онлайн-контенту

Деякий контент може викликати у молодих людей відчуття депресії, тривоги або невпевненості. Алгоритми, які пропагують самоушкодження, фейкові новини чи інший шкідливий вміст можуть впливати на те, як діти думають і відчувають навколишній світ. Важливо, щоб вони розуміли, куди звертатися, якщо їм потрібна підтримка, наприклад: дитина може поговорити з дорослим, якому довіряє, або зателефонувати на гарячу лінію 1545 (далі обрати 3).

  • Довірливі відносини – запорука успіху

Намагайтеся завжди підтримувати з дітьми довірливі стосунки. Тоді дитина просто і відкрито буде ділитися з вами інформацією про улюблених блогерів та ютуб-канали, розкаже вам, якщо якийсь незнайомець онлайн буде вимагати будь-що, звернеться за порадою щодо налаштування конфіденційності тощо.

Куди звертатися за допомогою щодо онлайн-ризиків для дітей?

1. Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті 1545 (3).

Звернутися на лінію можна анонімно, цілодобово та безкоштовно.

2. Психологічна лінія підтримки на тему онлайн-ризиків https://stop-sexting.in.ua/.

Діти та батьки можуть напряму звернутися за допомогою на сайті – кнопка внизу головної сторінки, заповнити анкету та отримати психологічну підтримку спеціаліста #stop_sexтинг. Консультації є конфіденційними та безкоштовними.

3. Портал повідомлень про небажаний контент IWF.

На сайті #stop_sexтинг можна повідомити про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми. Портал працює, як лінія звітування. Ці повідомлення допомагають захистити дітей та не допустити їх подальшої сексуальної експлуатації.

– найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в інтернеті. Отримав премію Глобального договору ООН та загалом навчив більше ніж 500 000 дітей та батьків. У межах інформаційної кампанії торкнувся мільйонів українських родин, а також створив першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті https://stop-sexting.in.ua/.

Источник: osvita.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *