Масована атака 29 грудня: що відомо про ракети “Кинджал”, якими Росія атакувала Україну

Чим небезпечний “Кинджал” / Колаж 24 Каналу (Ілюстративне фото)

Росія має на озброєнні чимало високоточних ракет, якими тероризує Україну. Одна з таких ракет – це “Кинджал”, яку окупанти в 2023 році почали все частіше застосували для ударів по Україні. 29 грудня саме “Кинджали” завдали чи не найбільшої шкоди.

  • 1Х-47М2 “Кинджал”: хронологія терору
  • 2Скільки ще разів Росія використала “Кинджали” в Україні
  • 3Російський “Кинджал” не долетів до України
  • 4Випустили відразу 6 “Кинджалів” 9 березня
  • 5Особливості ракети “Кинджал”
  • 6Чому “Кинджал” складно перехопити
  • 7Чим ще Україна зможе збивати “Кинджали”
  • 8″Кинджал” не змінить правила війни
  • 9Який запас “Кинджалів” у Росії та скільки часу треба на їх виготовлення
  • 10Росія кошмарить українців електронними пусками “Кинджалів”

“Кинджал” – це одна з найновітніших російських ракет, носієм якої є літак МіГ-31К і ці ракети стали частиною великого комбінованого удару росіян по Україні 29 грудня 2023 року. 24 Канал розповідає, чим небезпечний “Кинджал”, як часто ворог застосовує цю ракету та чи можуть наші сили ППО протидіяти їй.

Х-47М2 “Кинджал”: хронологія терору

У квітні 2023 року Україна нарешті отримала від західних партнерів ЗРК Patriot, тактико-технічні характеристики якого дають спроможність збивати російську ракету “Кинджал”. Саме цей ЗРК і збиває “Кинджали”, якими Росія тероризує Україну.

Зверніть увагу! 9 серпня Німеччина офіційно оголосила про передачу Україні ще двох пускових установок ЗРК Patriot.4 травня 2023 року

  • Перший випадок збиття “Кинджала” стався у ніч проти 4 травня 2023 року. Командувач Повітряних сил Микола Олещук 6 травня підтвердив, що українська ППО справді збила “не имеющую аналогов” ракету Х-47 “Кинджал” у небі Київщини. Ракету випустив МіГ-31К з території Росії.
  • Однак Олещук звернувся до журналістів. Він закликав “не бігти поперед батька в пекло”. Тобто не слід завчасно оприлюднювати інформацію, якою може скористатися ворог. Командування Повітряних сил обов’язково повідомлятиме що, де, чим, і коли збили.

16 травня 2023 року

  • Другий офіційний випадок збиття “Кинджалів” стався у ніч на 16 травня 2023 року. З шести літаків МіГ-31К було випущено шість аеробалістичних ракет Х-47М2 “Кинджал”. Усі ракети знищено силами та засобами протиповітряної оборони Повітряних сил ЗС України.

16 червня 2023 року

  • Офіційно збиття “Кинджалів” підтвердили й 16 червня 2023 року. Росіяни удень атакували територію України ракетами різних типів, серед яких – й аеробалістичні. Ворог вкотре націлив їх на Київщину, проте Повітряні сили ЗС України знищили 6 ракет Х-47 “Кинджал”.

До уваги. Протягом травня – червня над Києвом було знищено всі 13 “Кинджалів”, які випустили окупанти.26 липня 2023 року

  • Під час масованого ракетного удару ввечері 26 липня окупанти знову випустили по Україні 4 “Кинджали”. Окупанти завдали удару аеробалістичними ракетами Х-47 “Кинджал” у напрямку Хмельницької області.
  • У Повітряних силах розповіли, що під ударом росіян опинився аеродром у Старокостянтинові. Також українські військові підтвердили певні пошкодження.

5 серпня 2023 року

  • Ввечері 5 серпня ворог застосував три “Кинджали”. У Повітряних силах ЗСУ заявили, що не будуть оприлюднювати інформацію щодо “Кинджалів”.
  • Крім “Кинджалів”, росіяни спрямували на Хмельницьку область, зокрема на аеродром у Старокостянтинові, крилаті ракети “Калібр” та Х-101.

11 серпня 2023 року

  • Близько 10.00 противник здійснив пуски 4 “Кинджалів” з чотирьох літаків МіГ-31К. Пуски здійснювались з повітряного простору Тульської та Липецької областей.
  • Окупанти намагалися атакувати аеродром Коломия Івано-Франківської області. Одну ракету Х-47 вдалося знищити в межах Київської області. Решта вдарили неподалік аеродрому.
  • Унаслідок обстрілу уражено об’єкти цивільної інфраструктури, є влучання однієї з ракет у житловий сектор. За даними Івано-Франківської ОВА внаслідок ракетного удару російських терористів загинула дитина, є травмовані.

14 грудня 2023 року

  • Близько 11:07 під час так званої “прямої лінії” з диктатором Путіним росіяни підняли кілька бортів МіГ-31К з аеродрому Саваслейска. Через півтори години був оголошений відбій;
  • Близько 14:10 знову піднялися МіГи й Повітряні сили зафіксували запуск “Кинджала” з Липецької області у напрямку Хмельниччини. Вибухи пролунали в Старокостянтинівській громаді;
  • Близько 15:25 по всій країні знову оголосили тривогу. Через пів години знову пролунали вибухи на Хмельниччині. За даними ОВА, під ударом опинилася Миролюбненська громада.
  • За попередніми даними, руйнувань та постраждалих немає.

29 грудня 2023 року

Росіяни випустили по Україні 5 ракет “Кинджал”. Вони стали частиною масованого удару, який складався з БпЛА, а також крилатих і балістичних ракет.

Спершу ворог запустив “Шахеди”, а потім крилаті ракети Х-101/Х-555 – більшість з цих цілей були перехоплені силами ППО, проте, надмірна кількість російського заліза в небі вичерпала сили українців і тоді Росія застосувала балістику та “Кинджали” – перехопити їх у ППО вже не було ні сил, ні часу.

О 6:30 ранку було зафіксовано зліт 5 російських винищувачів МіГ-31К, які здійснили пуски 5 аеробалістичних ракет Х-47М2 “Кинджал” із Астраханської області. Всі вони не були перехоплені. Які саме об’єкти були цілями російських “Кинджалів”, наразі невідомо.

Скільки ще разів Росія використала “Кинджали” в Україні

Достеменно невідомо, скільки “Кинджалів” має Росія. Українські портали “Мілітарний” і Defense Express припускають, що Росія володіє дуже обмеженим запасом таких ракет. Зокрема, йдеться про десятки ракет. Той факт, що ворог не застосовує масово ці ракети, дійсно може свідчити, що їх не так багато.

Перший випадок застосування “Кинджала” в Україні став відомий 18 березня 2022 року. Росія завдала удару по складу боєприпасів в Івано-Франківській області, що підтвердили в ЗСУ.

У мережі навіть опублікували відео з падінням ракети нібито в Делятині, що в Івано-Франківській області. На відео видно, що ракета влучає під кутом 90 градусів до поверхні, що характерно для балістичних ракет, які використовує “Іскандер”.

Відео ракетного удару по Делятині (Увага! На відео нецензурна лексика 18+)

9 травня 2022 року з літаків стратегічної авіації Ту-22М3 по цивільних об’єктах в Одеській області було запущено три ракети комплексу “Кинджал”.

Командування Повітряних сил ЗСУ повідомило, що 7 серпня 2022 року росіяни застосували “Кинджал” для удару по об’єктах у Вінницькій області.

Під час масованого ракетного удару 26 січня 2023 року російські військові застосували два МіГ-31К для пусків ракет “Кинджал” з повітряного простору Росії по об’єктах в Києві та Запоріжжі.

Також окупанти використали відразу 6 ракет “Кинджал” під час масованої ракетної атаки по Україні 9 березня 2023 року. У Повітряних силах не пригадують, щоб таку кількість використовували в рамках одного удару.

14 грудня 2023 року росіяни кілька разів підіймали у повітря носії “Кинджалів” та запустила аеробалістичні ракети у напрямку Хмельниччини під час так званої “прямої лінії” з диктатором Путіним. Під ударом опинилися Старокостянтинівської та Миролюбненської громад області. За попередніми даними, руйнувань та постраждалих немає. 23 грудня росіяни запустили по Україні лише 5 ракет.

Російський “Кинджал” не долетів до України

14 вересня у російському Туркменському окрузі Ставропольського краю поблизу села Кендже-Кулак впала ракета “Кинджал”. Фотографії з місця події оприлюднив ставропольський губернатор Володимир Владіміров.

Від вибуху “Кинджалу” постраждало шестеро людей: один пожежник і п’ятеро цивільних, які прийшли подивитися на місце пригоди. Як пише “Мілітарний”, це свідчить про те, що ракета здетонувала через певний час після моменту падіння.

Російські медіа просували версію, що у Ставропольському краю упав безпілотник Ту-141. Однак залишки на місці вибуху не дають підтвердження цій версії.

“Кинджал”, який впав у Росії: відео

14 вересня росіяни атакували Кривий Ріг. Тодішній глава Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко інформував, що росіяни ударили по Кривому Рогу саме за допомогою ракетного комплексу “Кинджал”.

Місце падіння ракети розташоване на відстані 200 кілометрів від бази носіїв “Кинджала” МіГ-31 в Ахтубінську. Населений пункт міг знаходитися на траєкторії руху ракети Х-47м2, яку російський МіГ-31 міг запустити з акваторії Каспійського моря.

Випустили відразу 6 “Кинджалів” 9 березня

Російські військові вийшли за рамки своїх передбачуваних атак. Під час масованого ракетного удару 9 березня ворог використав відразу 6 гіперзвукових ракет “Кинджал”.

В ефірі 24 Каналу речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат тоді вперше озвучив цю цифру. Згодом її почали поширювати інші офіційні джерела, зокрема Валерій Залужний.

Не пригадую, щоб раніше таке взагалі було. Шість “Кинджалів” загалом випустив противник. Використовував він різні літаки, зокрема стратегічної авіації,
– розповів Юрій Ігнат.

Ігнат прокоментував атаку 6 “Кинджалами”: дивіться відео

Зауважимо, що один із “Кинджалів” влучив в об’єкт інфраструктури у Києві. Про це розповів глава КМВА Сергій Попко.

Особливості ракети “Кинджал”

Х-47м2 “Кинджал” – це російський гіперзвуковий авіаційний ракетний комплекс, який відноситься до найновіших. Це ракета з ядерним або звичайним боєзарядом.

Гіперзвукова зброя – це ракети, в яких бойова частина рухається на гіперзвукових швидкостях в атмосфері. Тобто в проміжку 5 000 – 25 000 кілометрів на годину.

Максимальна швидкість “Кинджала” – 10 Махів – приблизно до 12000 кілометрів на годину.

Ракета була прийнята на озброєння Росії у 2018 році. За габаритами та зовнішнім виглядом ракета комплексу “Кинджал” подібна до балістичних ракет ОТРК “Іскандер”. Різниця між комплексами полягає тільки в тому, що Х-47 запускається з літака.

МіГ-31К здатний нести 1 ракету і вражати цілі на відстані до 2000 кілометрів. Також носіями ракет “Кинджал” можуть бути стратегічні бомбардувальники Ту-22М3, які здатні нести 4 ракети. З Ту-22М3 ворог може вражати цілі “Кинджалами” на відстані 3 тисячі кілометрів.

Що відомо про ракети “Кинджал” / Інфографіка 24 Каналу

Чому “Кинджал” складно перехопити

Враховуючи те, що ракети можуть маневрувати на траєкторії польоту, вважається, що перехопити їх майже нереально: засоби ППО засічуть їх надто пізно та не встигнуть відреагувати.

Відтак, головна перевага “Кинджалів” – їхня швидкість, що призводить до двох основних наслідків:

  • ракету надзвичайно важко перехопити,

  • перед вибухом ракета здатна пробивати будь-яку броню.

Через це “Кинджали” розглядають як засіб проти великих кораблів та бункерів.

Побачити момент запуску “Кинджала” у Повітряних сил поки технічної можливості нема. Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявляв, що для маскування самого моменту пуску росіяни підіймають у повітря десяток МіГ-31, один із яких виступає носієм гіперзвукової Х-47М2.

Одразу після старту “Кинджал” залітає в стратосферу і летить на великій швидкості вниз. “Часу для того, щоб ефективно її виявити і пробувати збити, надзвичайно мало”, – повідомляв Ігнат.

Військовий портал Defense Express писав, що через те, що ракета досягає швидкості до 12000 кілометрів на годину, перехопити її на маршовій ділянці неможливо навіть спеціалізованими протиракетними комплексами.

Водночас при ударі, на термінальній ділянці, її швидкість все одно, скоріш за все, становить до 3,4 Маха, а кут падіння складає 80 – 90 градусів, що також потребує спеціалізованих протиракетних комплексів для її ефективного перехоплювання.

Через те, що “Кинджал” фактично є другим ступенем балістичної ракети “Іскандер”, то літак для неї слугує засобом для розгону на надзвукові швидкості на висоті понад 10 кілометрів.

Чим ще Україна зможе збивати “Кинджали”

Військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко розповідав, що зенітна ракета Aster 30 Block 1 може перехоплювати балістичні та надзвукові ракети, зокрема російські ракети “Кинджал”.

Ракети Aster 30 Block 1 запускають із ЗРК FSAF SAMP/T, які Україна отримає від Італії та Франції.

Система може відстежувати десятки цілей і перехоплювати відразу 10. За словами міністра закордонних справ Італії Антоніо Таяні, зенітний ракетний комплекс SAMP/T може бути розгорнутий в Україні протягом двох місяців.

“Кинджал” не змінить правила війни

У травні 2022 року ексголова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявляв, що використання гіперзвукової зброї Росією “не мало значних наслідків”.

Крім швидкості зброї, з точки зору її впливу на певну ціль, на сьогодні ми не бачимо дійсно значущих ефектів, які б змінили гру,
– сказав Міллі.

Станом на травень у США заявляли, що Росія застосувала від 10 до 12 гіперзвукових ракет на території України. Міллі зазначав, що це був перший випадок, коли гіперзвукова зброя застосовувалася в бою, і сказав, що у Пентагоні проаналізували кожен такий удар.

Міністр оборони США Ллойд Остін сказав, що погоджується з Міллі, і він не думає, що використання гіперзвукової зброї “змусить Путіна підвищити ставки до використання ядерної зброї”.

“Я думаю, що він намагається створити специфічний ефект за допомогою цієї зброї. І, як зазначив Міллі, гіперзвукова зброя рухається зі швидкістю, що ускладнює протидію. Але це не змінило гру”, – заявив глава Пентагону.

Який запас “Кинджалів” у Росії та скільки часу треба на їх виготовлення

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов заявив, що Росія має близько 40 ракет типу “Кинджал”. За його словами, російські запаси багатьох видів ракетних озброєнь “критично низькі”.

Експерт Defence Express Іван Киричевський розповів 24 Каналу, що росіяни можуть виготовляти один або два “Кинджали” за місяць.

“Кинджал” називають покращеним “Іскандером”. Якихось проблем у їхньому виробництві в Росії немає. 1 – 2 на місяць можуть робити. Минулого року фіксували тенденцію, що росіяни дуже мало “Кинджалів” вистріляли – близько 16. І так само близько 16 виготовили і поставили на склади,
– зазначив Киричевський.

Коментар Івана Киричевського щодо “Кинджалів”

Киричевський нагадав, що системи ППО та ПРО, які має Україна, “Кинджал” неможливо збити. Крім того, він зазначив, що ще ніхто у світі не збивав гіперзвукову ракету.

Експерт додав, що теоретично це можливо зробити завдяки американському комплексу THAAD, який дуже дефіцитний і дорогий.

Росія кошмарить українців електронними пусками “Кинджалів”

Для українців повітряна тривога через зліт МіГ-31К, на жаль, стала буденністю. Річ у тім, що далеко не завжди зліт МіГ-31К завершується ракетними атаками по Україні, оскільки окупанти проводять тренувальні польоти, передислокацію тощо. У таких випадках повітряна тривога триває близько пів години.

Проте останнім часом росіяни намагаються залякувати українців електронними пусками “Кинджалів” та заплутати сили ППО. Так, по всій Україні 9 серпня лунала тривога, оскільки росіяни імітували пуски “Кинджалів”.

Під час цих пусків складно визначити, чи реально летить ракета, чи це імітація. Відтак, людям у будь-якому випадку потрібно перебувати в укритті й не нехтувати сигналами повітряної тривоги.

Речник Повітряних Сил Юрій Ігнат розповів, що 9 серпня фіксували так звану “засічку”. За його словами, окупанти створюють хибні “засічки”, працюють засобами радіоелектронної боротьби (РЕБ).

Як пояснив Ігнат, “засічка” зі швидкістю 7 500 кілометрів на годину – це ймовірна ознака того, що окупанти могли запустити гіперзвукову ракету.

Источник: www.24tv.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *