Заповнення класного журналу викликає чимало питань у вчителів, якщо застосовані технології дистанційного навчання. Чи позначати, що дитини немає на онлайн-уроці? А якщо все, що вдається організувати, — домашні завдання та посилання на відеоматеріали, як записати, чи відбулося заняття? «Освіторія» зібрала відповіді на найпопулярніші запитання.
Локдаун скінчився. Але питання про те, як вести журнал на дистанційному або змішаному навчанні, цілком актуальне. Адже класи та школи закриваються на карантини та переходять на онлайн-уроки, якщо хтось з учнів чи педагогів захворів на COVID-19.
Чому до класного журналу ставляться особливо уважно? По-перше, це єдина форма звіту про проведені уроки та виконання навчальних програм. По-друге, це ще й фінансовий документ, який є підставою для нарахування заробітної плати.Тож все це навіює чимало побоювань.
Нині вже є чимало рекомендаційних листів МОН, у яких розглянуто це питання. Про ті ж самі теми йшлося і під час онлайн-сесії «Нормативні документи під час карантину: журнали, заміни, взаємодія з педагогами», де брав учасит керівник експертної групи з питань нормативно-правового забезпечення директорату шкільної освіти МОН Володимир Божинський.
1. Чи заповнення журналу однакове для всіх шкіл?
Нині заповнення не має бути уніфікованим для всіх закладів середньої освіти. Інструкція щодо заповнення Класного журналу для 1-4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів 1 вересня 2020 року втратила чинність.
Це сталося як елемент дебюрократизації процесів ділової документації закладів освіти. Тому в останні 5 місяців відповіді щодо того, як правильно, вже не можуть бути такими категоричними, як раніше. Йдеться про автономію шкіл у цьому питанні. Держава вже не контролює, яким має бути класний журнал, це має бути внутрішньо прийняте рішення школи. Але методичні рекомендації, як заповнювати паперову чи електронну версії ще залишилися як орієнтир, який за бажання можна використовувати.
2. Чи може керівництво вимагати приходити до школи, аби заповнювати журнал?
Саме заради журналу — ні. Але все залежить від того, яку форму роботи обрала дирекція школи: ходити на роботу (якщо, скажімо, треба залучити шкільні комп’ютери) або перейти на дистанційний режим. Вибір є, коли не йдеться про режим самоізоляції. Це рішення має забезпечити оптимальні умови для налагодження навчання онлайн.
Якщо вчителі працюють віддалено, немає доступу до паперового журналу. І зошити, нотатки, файли, куди тимчасово педагог виставляє оцінки, не мають юридичної сили. Доведеться переносити ці дані (які комусь зручно заносити до блокнота, а комусь до таблички чи текстового файлу) до журналу вже після карантину. Аби роботи не було так багато, деякі школи внутрішнім наказом вводять, що у журналі будуть зазначені не всі оцінки школярів, а лише середній бал кожного опитаного учня, отриманий з виставлених оцінок на період карантину.
3. Як завести електронний журнал?
Єдине, що може полегшити життя — електронний журнал, але обирати його має не кожен вчитель собі, а педрада. Адже це ще й питання забезпечення захисту персональних даних. Якщо заклад освіти не готовий остаточно перейти на нову форму журналу, це можна зробити тимчасово. За статистикою, навесні під час карантину саме цей варіанти обирали 64%. Школа може прийняти наказ щодо ведення документації на період карантину, де вказати період навчання за допомогою дистанційних технологій (дати) та те, що на цей час обрано не паперовий, а електронний журнал.
Посилання на електронний журнал та відповідну платформу мають дати на сайті школи для батьків та учнів. Та електронний журнал не може мати відкритий доступ, а про оцінки можна повідомляти лише батьків. Повідомляти про результати навчання класу чи школи дозволено, якщо не йдеться про персональні навчальні успіхи учнів.
Нині проблема вибору платформи не є гострою, адже в Україні запрацювала система електронних класних журналів для шкіл Electronic Journal.
4. Який документ дозволяє використання електронного журналу?
Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти.
У пункті 2.5 розділу III йдеться про те, що саме під час карантину можна використовувати технології дистанційного навчання. А у пункті 4 розділу IV записано, що «електронний класний журнал використовується закладом освіти за умови наявності відповідного технічного забезпечення та дотримання вимог законодавства щодо захисту інформації». Інформація має бути захищена від несанкціонованого знищення або змінення.
5. Як у журналі відзначати дистанційні уроки?
Дати та теми записують відповідно до календарно-тематичного планування. Школа має прийняти розклад навчальних занять у дистанційному режимі. Ось на нього вчитель і орієнтується. У графі зміст можуть зазначатися: «дистанційна онлайн-консультація, відеоурок, Skype чи Zoom-конференція, діагностичне тестування». Не треба відводити колонки на ті види діяльності, яку вчитель не може виконувати на час карантину (перевірка зошитів).
6. Чи має вчитель подавати весь матеріал на онлайн-уроках?
Ні, не має. І не повинен викладати тему 45 хвилин. За Положенням про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти (пункт 7 розділу I), лише 30% часу обов’язково потрібно давати у вигляді таких онлайн-уроків. Експерти радять давати лише 10-20 хвилин пояснення теми, а решту залишати на перегляд учнями відеоматеріалів з наступним обговоренням, онлайн-завдання, тестування тощо.
Для учнів ефективніше різноманіття форм подачі матеріалу, а для вчителів менше навантаження. Але йдеться не про педагогічне навантаження: незалежно від того, які види робіт обирає для учнів вчитель, все це — офіційні години його праці. Підготовка до уроків нового типу не лягатиме таким важким тягарем на плечі вчителів, якщо користуватися готовими розробками та не намагатися готувати щоразу, наприклад, 45 хвилин відео. Адже ці додаткові роботи ніяк не фіксуються та окремо не компенсуються. Позиція МОН поки що така: вчителі завжди мають готуватися до занять. Це входить до ненормованої частини педагогічної праці, що передбачена тарифно-кваліфікаційними характеристиками.
7. А що з іншим навчальним часом?
Його відведено на асинхронний режим занять (який теж фіксується у класному журналі). У журналі вказують режим уроку (асинхронний, синхронний). Йдеться не про домашні завдання по підручнику. Учасники освітнього процесу взаємодіють із затримкою у часі, застосовуючи освітні платформи, соцмережі, електронну пошту тощо. Це самостійна, пошукова, дослідницька, проєктна робота учнів, навчальні ігри, перегляд запропонованих учителем презентацій, прослуховування аудіофайлів, перегляд відеоматеріалу у зручний учневі час, у тому числі опанування уроків на платформі «Всеукраїнська школа онлайн».
8. Як проводити та відзначати у журналі урок, якщо у частини учнів немає гаджетів?
Якщо в учня немає технічних засобів для навчання, теоретично його має видати школа. Але ми всі розуміємо, що не багато закладів освіти мають на це ресурси. Це скоріше ідея на майбутнє. Але цілком законним є використання інших засобів комунікації, доступних для учнів — телефонного, поштового зв’язку тощо. Так само, якщо хтось з учнів не може виходити на зв’язок синхронно через поганий інтернет. Звісно, тоді вчитель працює з цими учнями за дуже спрощеною схемою. Тоді правило 30% не діє. Але для решти, навіть якщо їх меншість, учитель проводить онлайн-уроки.
9. А якщо проблеми геть в усіх учнів чи у школи?
Якщо, скажімо, у певному селищі настільки поганий інтернет-зв’язок, що взагалі не можна налагодити проведення занять, школа має вирішувати на рівні місцевої влади. Можливо, оголосити додаткові канікули (у межах можливого часу за рік).
Втім, якщо для учнів вищенаведені причини — поважні, то для школи — ні. Замінити дистанційне навчання наданням домашнього завдання та контролем за його виконанням по фотокартках робіт через те, що немає технічної бази, заклад освіти не може. І позначати це спілкування як уроки у класному журналі теж не є законним. Аби вчитель не залишався крайнім, треба вирішувати адміністрації школи, звертатися до вищих органів.
Якщо проблема в одному: технічні можливості не дозволяють провести оцінювання дистанційно, його можна зробити вже після завершення карантину.
10. Як позначати присутніх на уроці?
Фіксують тих, хто відсутній на онлайн-уроці, під час його проведення. Той матеріал, який проходять в асинхронному режимі, не потребує таких позначок. Якщо дитини немає понад 10 днів без повідомлення про поважні причини, слід встановити зв’язок з батьками. Проблеми з інтернетом, відсутність гаджетів у родині — поважна причина, щоб запропонувати інший спосіб роботи. Якщо ж інформації про дитину немає або батьки відмовляються від навчання без поважних причин, слід повідомляти про це дирекцію школи. А вона далі, за законом, мусить поінформувати органи опіки.
11. Яким документом унормоване змішане навчання та як записувати уроки у журналі, коли частина класу вдома?
Змішане навчання згадується у пункті 3 розділу III Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти. Під час дії карантинних обмежень окремі теми частиною учнів класу вивчаються очно, іншою частиною учнів класу — дистанційно.
Якщо клас ділиться на групи, то для кожної з них у журналі відводяться окремі сторінки для запису уроків. Для однієї вказують асинхронний дистанційний режим навчання, для іншої — очний.
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media