7 секретів турботливого вчителя 1 вересня: як показати учням, що школа скучила за ними

1 вересня 2020 року, певно, найбільш очікуваний і тривожний початок нового навчального року: вчителі та учні скучили одне за одним, проте усім доведеться пройти період адаптації до школи у нових умовах. І це не лише про маски та часте миття рук. Не менш важливим є відчуття безпеки та емоційного затишку в школі. Як показати дітям, що школа з нетерпінням чекала на їхнє повернення, та як почати будувати доброзичливу атмосферу у класі від першого дня навчання? Ми зібрали 7 маленьких секретів кожного турботливого вчителя, щоб ваші учні відчули, що ви з ними у одній команді.

Місце із запискою

Учні не були у стінах школи понад пів року — не дивно, що разом із захватом повернення буде і тривожність, і новий період адаптації до шкільного життя. Навіть знайомий колись клас тепер виглядає інакше: парти розсунули для фізичної дистанції. Як би вам не хотілося дати дітям можливість самостійно обрати своє місце, це може бути невдала ідея — увесь процес імовірно перетвориться на галасливі суперечки. Але ви можете допомогти учням знайти своє «нове» місце у класі: приклейте на кожен стільчик стікер із номером і з самого ранку дайте учням навмання витягнути папірець із цифрою. Найцікавіше їх очікує саме на новому місці — на звороті кожної наліпки напишіть коротке особисте побажання дитині: «Ти здатен звернути гори», «Ти маєш крила, я допоможу тобі злетіти», «Освіта — найпотужніша зброя, що здатна змінити світ», «Не дозволяй тому, що ти не можеш, впливати на те, що ти можеш», «Людина, яка ніколи не помилялась, ніколи не спробувала нічого нового». Це мотиваційні фрази для вашого натхнення, ми впевнені, ви знаєте, що саме написати кожному із ваших учнів.

Дайте їм наговоритись

Місяці карантину і брак живого спілкування для дітей — це надзвичайно складне випробування. Звісно, упродовж літа вони обмінювалися сторіз у соцмережах, короткими повідомленнями чи відео, але не мали змоги тусити разом, говорити про свої почуття, ділитися емоціями. Дайте їм час і змогу наговоритись у перший день навчання. Попросіть розповісти, чим це літо було незвичним, особливим для них? Які відкриття вони зробили, як нові глобальні правила життя вплинули на подорожі та відпочинок? Хай це будуть дружні невимушені теревені, яких дітям і вам так бракувало під час карантину.

Поділіться своєю історією

Після веселих балачок про літо діти почуватимуться комфортніше — у них з’явиться відчуття повернення до свого класу і вчителя. Саме час провести рефлексію щодо дистанційного навчання. Цей досвід був непростим для усіх учасників, і дітям важливо почути, що вам також було ніяково, страшно і незвично навчати через екран. Поділіться своєю історією проживання локдауну: як спершу ви відчули шок і неприйняття, а тоді поступово опановували нові навички, інструменти, лайфхаки. Що вам давалося найважче? Що вас підтримувало у той період? Підготуйте свою історію заздалегідь — може ви маєте скріншоти кумедного моменту Zoom-уроку? Чи пригадаєте найзворушливіший лист від учня? Будьте щирими, відкритими і не бійтеся разом посміятися.

Рейтинг карантинних досвідів

Світові освітні експерти радять дуже уважно поставитися до відгуків учнів про їхній досвід навчання вдома під час карантину. У всіх він був різний: хтось мав сучасний ноутбук, швидкий інтернет і допомогу батьків із цифровими інструментами, хтось мав ділити один гаджет на двох із братом чи сестрою і не завжди виконував завдання вчасно. Щоб учні почувалися вільно, а їхні відгуки були відвертими, розділіть великий аркуш паперу на дві частини: одна матиме заголовок «Мені дуже сподобалось», інший — «Я терпіти не мігне могла». Роздайте дітям стікери двох кольорів і попросіть написати їхні враження і причепити у відповідну колонку. Спонукайте дітей бути дуже лаконічними, але конкретними у своїх враженнях: хай пригадають фрази, вправи чи рутини під час навчання на карантині, які їм сподобались, і які їх просто бісили. Коли увесь простір паперу заповниться наліпками, запропонуйте учням зробити спільний рейтинг: що на дистанційці їм найбільше припало до душі, а що зовсім ні. Можливо, вам вдасться впровадити у навчання у класі топ-3 зі списку улюблених практик.

Структуруйте усі нові «можна» і «не можна»

Новий навчальний рік має багато незвичних правил — допоможіть дітям прийняти необхідність цих обмежень і запам’ятати їх. Окрім інформаційних плакатів, що можливо вже висять на стінах у класі, усі правила треба ще раз проговорити. Намагайтеся робити формулювання позитивними, наприклад: «На перерві вдягай маску», «Перед їжею помий руки протягом 30 секунд», «На уроці користуйся лише своїм приладдям» тощо. Формулювання із «не» зведіть до 3–4, щоб заборонені дії можна було легко запам’ятати. Можна запропонувати учням намалювати головні «to do» та «not to do» у форматі інфографіки: такі зображення можна розмістити на стінах класу, щоб вони були постійним візуальним нагадуванням для дітей. Власноруч намальовані учнями правила — customized, як кажуть підлітки, будуть по-справжньому їхніми, менш нав’язаними згори.

Створіть щось на згадку про цей особливий день

Відзначити найбільш незвичне 1 вересня можна через мистецтво — тут у вас, як вчителя і наставника, повна свобода фантазії. Можна створити спільний гігантський малюнок: розстелити на підлозі довгий шматок шпалер або паперу в рулоні, і попросити дітей намалювати свій ранковий шлях до школи, який вони сьогодні здійснили уперше за пів року. Можна скласти мапу суперсил класу: схематично зобразити клас, і хай кожен учень намалює себе і свою суперсилу на тому місці, де тепер сидить. Або може ви захочете написати реп про те, як усі впоралися із дистанційним навчанням. Чи вигадаєте свій тренд для TikTok, запостите його і будете починати свій навчальний тиждень саме із цього танцю. Що б ви не вигадали, робіть це разом із учнями: малюйте, танцюйте, творіть спільно — так діти будуть знати, що ви граєте у одній команді.

Познайомте дітей із техніками майндфулнесу

Безпечним є не лише те місце, де усі поверхні регулярно протирають антисептиком, але й те, де учні та вчителі можуть вільно повідомляти про свої почуття. Уміти розпізнати, що почуває людина у цей момент, описати свій стан і прожити його допомагають техніки майндфулнесу. Саме час підсилити емоційний інтелект ваших учнів такими нескладними прийомами: запропонуйте дітям скласти список того, що вони можуть робити, коли почуваються схвильованими, засмученими, роздратованими? Нагадайте їм, що глибоке дихання — найпростіший спосіб знизити стрес та тривожність. Поставте на видному місці у класі так звану «банку переживань»: у неї діти можуть анонімно кидати записки, розповідаючи, що саме їх турбує, чому вони тривожаться, що їх непокоїть. Регулярно перевіряйте вміст банки і обговорюйте з класом ці почуття. Використовуйте право на тайм-аут більш гнучко: якщо учень потребує усамітнитись на кілька хвилин посеред уроку, або дитина просить про час у тихому спокійному місці, щоб заспокоїтись, дозволяйте це. І пам’ятайте: ви також людина, і маєте право на помилку, слабкість і тайм-аут під час уроку.

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *