Андреас Шляйхер про освіту та навички майбутнього

Підлітки почуваються нещасливими, тоді як кожен учитель у змозі це змінити. Про психологічний комфорт учнів говорити зарано, допоки вчителі не почуваються захищеними. Так вважає освітня суперзірка (директор директорату освіти та навичок ОЕСD, засновник PISA і ДоСЕН) Андреас Шляйхер, який особисто приїхав на Національний EdCamp ВОЛЯ і привітався українською. Що ж він радить нашим учителям? Ми записали найцікавіші тези з його виступу.

У пенал не покласти Всесвіт

— Творці та творчині майбутнього України, сьогодні з подивом весь світ спостерігає, як українські солдати захищають Батьківщину та майбутнє Європи, а освітяни захищають майбутнє, — з такими словами звернувся Андреас Шляйхер. — Коли заговорили про реформу НУШ, тоді усі з очікуванням та надією дивилися на українську освіту, хоча усвідомлювали, що на такі зміни потрібен час. І ось вже чимало зроблено. Дитиноцентрична школа, з українською ідентичністю, базована на компетенціях — все це є вже зараз. Майбутнє завжди нас дивуватиме. Війна чи природні катаклізми, економічні кризи змінюють наші плани. Дорослим легше буде порадіти перемозі, залишити все позаду та рухатися далі, а ось дітям, які мають досвід війни, буде значно важче перелаштуватися. Задача вчителів у 21 столітті не захищати дітей від реальності, а навчити їх давати собі раду в цій реальності. Скажімо, якщо у школі — випадки булінгу, можна когось покарати, посилити дисципліну, заборонити. Але значно ефективніше  навчити дітей розв’язувати конфлікти, протидіяти булінгу, усвідомлювати, як їхні дії впливають на інших учнів.

За образною метафорою експерта, шкільна програма — це маленький пенал, у який освітяни намагаються запакувати все, що ми знаємо про цей світ, цілий Всесвіт. Але, оскільки місця не вистачає, прекрасні речі часто стають схемами або тінями самих себе. Приміром, природничі науки — це про пізнання світу. Але вже у 5-6 класі учні кажуть, що природничі науки — це нудно, бо треба вивчити купу формул та незрозумілих назв. Якщо у початковій школі ще є місце для експериментів, для самостійного відкриття, у середніх та старших класах дітей вчать немов у церковній школі. Тобто підлітку треба завчити наукові постулати, прийняти їх на віру, а потім відтворювати. Ми чекаємо від них правильних відповідей замість того, щоб дати простір, в якому вони можуть бути так само допитливими, як у дошкільні роки. Тому учні не розвивають творчі здібності у шкільні роки, а поступово втрачають їх. І через це за креативністю підлітки поступаються 10-річним учням, згідно з дослідженнями. 

Ті, хто цікавиться більше спортом та мистецтвом, мають вищі показники креативності. Тож ці заняття мають допомогти розвивати творчі здібності та емоційну сферу. Фізкультура — не лише для того, щоб учень був у кращій фізичній формі. Це саме той предмет, де можна навчити ризикувати, довіряти іншим, вибудовувати соціальні взаємини. Так само важливо навчати не співати та малювати, а взаємодіяти з іншими, пізнавати себе, виявляти через образи свої почуття.

Але краще це перенести на всі шкільні предмети. Фізика, математика, біологія — це не формули, а шанс навчитися мислити як науковець, експериментувати, ставити правильні запитання. 

Успішність можна закласти за 10 уроків

Відтак головне питання сучасної освіти — як навчити дітей «м’яких навичкок». Чимало батьків та вчителів досі вважають, що коли ми приділяємо цьому час, ми обділяємо учнів знаннями з науки, мови. Але когнітивні та соціально-емоційні навички — це не щось протилежне, вони доволі близькі. Дані наших досліджень доводять, що тим, хто розвинув допитливість та комунікабельність, легше йде математика. Ті, хто має розвинену креативність, краще пишуть есеї та проявляють себе на заняттях з мистецтва.

Такі тенденції дійсні й на рівні країн, доводять показники PISA. Наприклад, важливий для життя параметр: так зване мислення зростання або внутрішній локус контролю. Це коли людина вважає, що саме вона відповідальна за свою долю, а її успіхи залежать від докладених зусиль, що вже життя можна виходити за попередні рамки, навчатися. Вони значно частіше досягають мети, ніж ті, хто переконані, що їхня доля залежить від обставин, а розвиток — від закладених від природи здібностей. І ось що демонструють опитування та результати PISA: якщо, скажімо, Естонія має високі показники щодо «мислення зростання», то й академічні успіхи їхніх школярів — одні з найкращих у світі. Такі діти також мають вище почуття власної ефективності, здатність виходити за «зону комфорту» та беруться за складніші завдання, менше бояться помилятися та експериментувати. І таких значних покращень досягнути досить легко. Адже мислення зростання — не особиста риса, а навичка, яку легко розвинути у школярів. Достатньо 10-12 уроків, щоб дати поштовх дітям дивитися на світ інакше.

Які навички у школі погіршуються? 

Якщо ви почуєте, що діти знали математику краще першачками, ніж коли стали 15-річними, ви дуже здивуєтеся. Це неприродно. Але з психологічним добробутом все саме так. Після завершення початкової школи душевний комфорт стрімко знижується, підлітки відчувають себе нещасними.

Які ж чинники визначають те, наскільки щасливою почувається дитина? Стресостійкість, оптимізм, енергійність учнів. Залишається їх розвинути у школярів.

Вплинути на ці якості… дивовижно просто, як доводять дослідження. Виявляється, вони сильно залежать від стосунків із учителями та батьками.

— Щастя ваших учнів залежить не від того, що їм скажуть шкільні психологи, а від того, що відбувається у вашому класі, — підкреслив Андреас Шляйхер. 

Ті, хто впевнені, що вчитель добре знає їх, їхні інтереси, вірять в них, більш стійкі у житті, у них вища допитливість, креативність, емпатія. Уявіть собі, як багато залежить від підтримки дорослих, уваги, від наявності людей, яким не байдуже до них, які виявляють емоції!

Особливо гостра ситуація з психологічним комфортом у дівчат. З усіх соціально-емоційних навичок у 15-річних учениць значно гірші показники, ніж у 10-річних. До слова, стосовно гендерних особливостей. Освітяни здатні подолати значно більші виклики. Скажімо, донедавна у дівчат були значно гірші показники з математики. Але з того часу, як на це звернули увагу і намагалися вирівняти дітей, гендерна різниця майже зникла. Але це стосовно наук, проте цього не скажеш стосовно соціально-емоційних навичок, адже дівчата значно краще дають раду з емоціями, мають ліпші комунікативні навички (навіть коли вони погіршуються у підлітковому віці). 

Що відрізняє учнів від роботів

Школи звикли готувати учнів, які відтворюють те, що їм дають. Але на це здатні й роботи. У наш час треба плекати в дітях все, що відрізняє їх від роботів та штучного інтелекту. Креативність, співпереживання, товариськість, уміння жити в мирі з собою та людьми довкола, здатність переносити невизначеність, емоційна стійкість — це те, що хочеться бачити в школярах. Знання людини, що забарвлені почуттями, відрізняється від знань штучного інтелекту. І майбутнє — саме за цими людськими якостями.

Люди не так давно усвідомили, що це не особистісні риси, а навички. «М’які» навички 20 століття стали «твердими» навичками 21 століття». Це хороші прогностичні показники, чи досягне людина успіху в житті, як підтверджують дослідження OECD. Коли ми говоримо про те, наскільки у людей розвинені навички 21 століття, ми говоримо не лише про їхні долі, а й про якість демократії, про майбутнє життя в країні.

Пан Шляйхер побував у школах понад 100 країн і всюди бачив одне й те саме: освіта залежить від стосунків. Інколи вчителька має два уроки на тиждень у класі, але ближча дітям, ніж ті, що щоденно викладають. Усе, що ми вивчаємо, пов’язане зі стосунками, бо, наприклад, у більшості учнів якийсь предмет улюблений не через те, що вивчали, а через учителя, який викладав. Більшість спогадів про школу стосується ситуацій, взаємин, а не знань чи навичок.

У більшості країн усвідомлюють, що розвиток soft skills важливий. Але зазвичай за цим немає конкретники. Скажімо, коли пан Шляйхер запитує вчителів, чи важливі академічні показники, майже всі кажуть: звичайно, ми за цим слідкуємо. А коли йдеться про соціально-емоційні навички, заклади освіти їх ніяк не вимірюють, не перевіряють результат. Потрібно дати вчительству інструменти для цього, переконаний експерт, і це особливо важливо в умовах війни та в повоєнні роки.

Освіта — це стосунки

Гарний вчитель майбутнього — не той, хто вміє добре навчати, а той, хто здатен бути ментором, коучем, давати приклад та заохочувати. Важливо не стільки те, що вчитель розповідає учням, скільки те, як він це робить. Кращі школи майбутнього — вибудовування містків до інших шкіл, країн, бізнесу.

У багатьох країнах вже прийшли до того, що вчитель має будувати стосунки з кожним учнем. Приміром, в Естонії третину часу учні з учителями проводять поза стінами шкіл. Педагоги мають цей час, аби краще пізнати дітей, дати їм підтримку, більше поспілкуватися.

У Китаї відвідав школу, де двічі на тиждень вчителька телефонує батькам кожного учня. І не для того, щоб щось швидко повідомити, а поспілкуватися, дізнатися про життя родини, розповісти про ситуації, що пов’язані не з навчанням, а зі стосунками в класі, життєвим досвідом за цей тиждень. Вчителька здивувалася, коли їй сказали, що це величезне додаткове навантаження. Вона вважає, що це частина її роботи, без якої вона не встигне зрозуміти кожну дитину.

Але перш ніж чогось очікувати від учителя, про нього слід подбати. Важко говорити про благополуччя учнівства, якщо в нас немає добробуту та захищеності вчительства.

Майбутнє за тими системами освіти, де більше цінуються не гаджети та приміщення, а люди та процеси. Що найбільше впливало на відчуття задоволеності вчителів від роботи? Дивно, але це не заробітна плата. Один із найбільших чинників — колектив, колеги, з якими працюють, а також бажання бути частиною школи, де цінуються інновації, де вчитель має чимало свободи створювати те, що хоче. Ці умови можна створити вже зараз, не потрібні великі кошти або час. Найкращі ідеї народжуються в класах, у конкретних вчителів, поширюються спільнотою, а не спускаються згори. Тож кожен може спробувати взяти цю відповідальність, долучитися до створення такої школи, яка буде гідною базою для дітей, яким жити у майбутньому.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Зарплата вчителя — 40 тисяч гривень: коли очікувати таких змін?

12 м’яких навичок, важливих для щасливого життя, та як їх розвинути

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *