E-стонія: як працюють школи у країні цифрового дива

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

Як навчають у «хмарних» школах під хмарним небом Естонії, країні з найрозвиненішими цифровими сервісами

Естонія — невелика пострадянська країна у північно-східній Європі. Тут мешкає лише 1.4 млн жителів (уявіть-но: майже стільки ж людей живе на самому лівому березі Києва!). Та незважаючи ані на свої скромні розміри, ані на колоніальне минуле, ані на похмуру погоду, сучасна Естонія за деякими показниками випереджає всю планету. За тридцять років незалежності Естонській республіці вдалося побудувати одну з найкращих систем шкільної освіти, а також найрозвинутішу в світі електронну державну систему. Саме про перетин цих двох досягнень — діджиталізацію в естонській школі — ви дізнаєтеся у цій статті. Цього року з естонських шкіл випустилися дівчата і юнаки, які з першого класу користувалися системою eKool (ест. «електронна школа») замість щоденників, журналів, довідок, роздруківок підручників, ксерокопій домашніх завдань і будь-яких інших паперових документів та навчальних матеріалів.

Найякісніша освіта у Європі: першість у PISA

За результатами PISA (програми міжнародного оцінювання учнів), у 2018 році Естонія показала найкращі результати серед європейських країн та увійшла у першу десятку найуспішніших світу. Серед 79 країн, які брали участь у дослідженні, естонські п’ятнадцятирічні школярі посіли четверте місце з природничих наук, п’яте місце з читання та восьме місце з математики. За всіма показниками Естонія випередила інші країни Європи.

Один із факторів, які вирізняють Естонію з-поміж інших європейських країн, є тотальна діджиталізація освітнього середовища.

Е-стонія: найрозвинутіше е-суспільство у світі

Усе онлайн! Перш ніж поглянути на те, як працює діджиталізація в естонській школі, важливо звернути увагу на ширший контекст, адже школа існує в системі суспільства. У Естонії ця система — електронна. Тут онлайн роблять майже все: заповнюють податкові декларації, засновують компанії, голосують на президентських виборах, оскаржують паркувальні штрафи, вступають до університетів, підписують документи, отримують рецепти на ліки… Як зазначає у своїй TED-промові Анна Піперал (естонська експертка з електронної держави та блокчейн технологій), «набагато простіше сказати, які три речі ми ще не можемо робити онлайн. Потрібно особисто прийти, щоби забрати посвідчення особи, щоб одружитися або розлучитися, та щоби продати нерухомість. І це все».

Довіра. На думку Анни, ключова перевага такої системи — довіра: «Досвід Естонії показує, що технології можуть бути засобом для повернення довіри, створюючи ефективну, орієнтовану на користувача систему надання послуг, що відповідає потребам громадян». Доступ до всієї інформації про навчання є однією з таких онлайн-послуг, якою ще з 2008 року користуються школярі, їхні батьки та вчителі.

Два основних принципи тотальної діджиталізації

Онлайн-система естонської шкільної освіти існує за тими ж принципами, що й уся електронна держава. Ось два її основних принципи:

 • Гарантія приватності і конфіденційності даних та інформації. Ніхто не може мати доступ до інформації про учня, окрім самого учня, його батьків і вчителів. Дані надійно захищені, а доступ надається лише за цифровою ідентифікацією особи. У школі це допомагає, наприклад, зберігати конфіденційність оцінювання. Учні не знають оцінок одне одного, якщо тільки самі не забажають поділитися, а вчителі не знають оцінок учнів із інших предметів.
 • «Тільки раз». Держава не може запитувати ті самі дані більш ніж один раз і не може їх зберігати у декількох місцях, лише в одному. Завдяки цьому принципу, абітурієнтові не потрібно подавати документи до університету. Система університету звертається до шкільної бази даних та отримує всі необхідні параметри. Абітурієнту залишається лише авторизуватися та зробити декілька кліків. Жодних сканованих копій, розрахунків середнього балу та фотокарток!
 • Функції eKool

  eKool (ест. «електронна школа») — це діджитальне освітнє середовище, яке працює в кожній естонській школі з 2008 року. Це інформаційна система та інструмент для менеджменту. Тут містяться всі дані, пов’язані з навчанням, та відбувається взаємодія всіх учасників навчального процесу — учнів, батьків, учителів і адміністрації:

  • Учителі вносять оцінки та відвідування, розміщують домашні завдання, оцінюють поведінку учнів, та надсилають повідомлення батькам, учням і цілим класам.
  • Батьки залучаються до навчального процесу своїх дітей. Вони переглядають домашні завдання, оцінки, відвідування та нотатки вчителів, а також спілкуються зі вчителями прямо у системі.
  • Учні переглядають свої оцінки та отримують домашні завдання, а також мають змогу зберігати свої найкращі роботи в електронному портфоліо.
  • Районні адміністратори мають доступ до останніх статистичних звітів, тож легко можуть аналізувати дані шкіл усього району.

  Як це працює

  Цьогорічна випускниця Ксенія Федорова пішла до школи у 2008 році, а наступного тижня вона розпочне навчання в Тартуському університеті.

  • Незмінність. Ксенія згадує: «На початку першого класу в мене ще був паперовий щоденник, але вже навесні його замінила eKool. Вона, до речі, майже не змінилася з того часу. Дещо оновився дизайн, став сучаснішим. А ще з’явився дуже зручний мобільний додаток». На думку Ксенії, це свідчить про те, що система була добре продумана з самого початку та зроблена простою у використанні. Учні легко зорієнтувалися одразу, а от у вчителів, особливо старшого віку, виникали певні труднощі. «Це був чудовий привід вчителям повчитися у нас! Іноді вони просили нас пояснити, як працює якась функція, куди завантажувати файли».

  • Екологічність. Коли я запитала у Ксенії, які, на її думку, переваги електронної системи перед паперовою, дівчина одразу ж сказала про економію паперу. Єдиний паперовий документ, який учень отримує в естонській школі — це випускний диплом. Усі проміжні результати та дані існують лише онлайн.
  • Швидкість. Завдяки мобільному додатку учні слідкують за своїми результатами у реальному часі. «Наприклад, я щойно показала презентацію на уроці. Доки я вертаюся і на своє місце, вчитель виставляє оцінку. Я сідаю за парту, оновлюю мобільний додаток eKool — і бачу свій результат і нотатки вчителя. Ніхто не говорить оцінки вголос, це заборонено. Якщо мене не влаштовує оцінка або залишилися запитання, я можу вирішити це одразу після уроку», — ділиться Ксенія. Це зручно не лише учням: естонські вчителі економлять 45 хвилин на день завдяки відсутності паперової роботи. Це ж цілий урок! Або спокійний обід.

  • Доступність. Уся інформація про навчання доступна онлайн з будь-якого пристрою та в будь-який час, і оновлюється постійно. Якщо учень вимушений пропустити заняття через хворобу, він матиме домашнє завдання одночасно з іншими однокласниками. До того ж, учителі одразу після уроку викладають у спільний доступ свої презентації та інші матеріали. «Коли ти дитина, то досить часто хворієш, — слушно зауважує Ксенія. — У мене ніколи не було через це проблем. А ще під час уроку не боїшся щось пропустити, бо знаєш, що вчитель поділиться всіма матеріалами. Просто слухаєш уважно і нотуєш не все підряд, а записуєш цікаві думки і запитання».

  • Інтерактивність. Хоча у самій системі eKool і немає такого різноманіття інтерактивних функцій, як у Moodle (який, втім, впроваджений в естонських університетах), вчителі активно діляться сторонніми інтернет-ресурсами та створюють інтерактивні завдання на інших платформах. Паперові підручники ще існують, але більшість ресурсів доступні в електронному вигляді. До кінця 2020 року Естонія планує повністю перевести навчальні матеріали в онлайн.

  • Прозорість. Основна перевага електронних систем — створення довіри. Учні не мають жодної можливості «забути», що задали додому, або приховати оцінку. А ще, неможливо прогуляти урок без відома батьків. Завдяки цьому діти стали на 30 % менше пропускати уроки без поважної причини. Таке середовище може здатися дещо жорстким, але насправді це стимулює вирішення навчальних проблем. «Мені зовсім не страшно було отримати погану оцінку, адже її завжди можна було виправити», — з усмішкою говорить Ксенія.

  Источник: www.osvitoria.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *