Навички програмування сьогодні — це перепустка в успішну кар’єру в безлічі професій. Люди вчаться програмувати, щоб покращити свою позицію та заробляти більше на поточному місці роботи. Про це свідчать дані з нещодавнього опитування серед користувачів JavaRush, платформи для вивчення програмування. Згідно з їхніми даними, 30 % користувачів вчаться програмувати на Java, оскільки хочуть отримати корисні знання для нинішньої роботи. Решта 70 % вивчають програмування, щоб змінити кар’єру та перейти в сферу розробки. Якщо ви ще не почали вчитися програмувати, але мрієте про це, цей матеріал для вас. Зібрали 5 способів навчитися програмувати самостійно, переваги та недоліки кожного з них.
Програмування у тренді: чому так?
Базові знання програмування можна застосувати в будь-якій галузі та безлічі професій: наука (привіт, мова R та Python), маркетинг, служба підтримки в ІТ компаніях, та багато інших професій. Топменеджери та засновники стартапів також записуються на навчання програмування, щоб краще розуміти процес створення цифрових продуктів та послуг.
Із кожним роком програмування ставатиме важливою навичкою у дедалі більшій кількості професій. Тож незалежно від того, чи мрієте ви про рестарт кар’єри й перехід в ІТ, чи плануєте займатися тим, чим займаєтеся нині, вам все одно варто спробувати себе в написанні коду та розумінні основ програмування.
Щоб зробити це не потрібно йти до університету та роками здобувати ІТ спеціальність. Є кілька способів зробити це самостійно, в онлайн-режимі та в зручний час. Розгляньмо, які варіанти у вас є, залежно від цілей, які ви ставите перед собою у вивченні програмування.
Спосіб перший: записатися на курси з програмування для «зелених» новачків
Повноцінні курси програмування, з програмою, яка починається з азів, а завершується написанням реальних проєктів — хороший варіант для тих, хто хоче взятися за програмування серйозно і зробити його своєю професією. Згідно з даними дослідження Stackoverflow (найбільшої спільноти програмістів у світі), майже половина (46.6 %) тих, хто вчиться програмування, робить це на онлайн-курсах із сертифікацією.
Причин цьому достатньо:
- Навчання в групі з ментором. Можна відстежувати свій прогрес у порівнянні з іншими, разом долати найскладніші теми в навчанні, отримувати зворотний зв’язок від досвідченого спеціаліста.
- Програма, яка дозволяє зберегти адекватний баланс між життям, навчанням та роботою. Зазвичай курси, на яких студенти вчаться з нуля програмувати будь-якою мовою, тривають 10–12 місяців, із парою онлайн-занять на тиждень та «домашньою роботою», яка також займає час (найчастіше це 10+ годин самостійної роботи на тиждень).
- Можливість напрацювати портфоліо практичних проєктів.
Вартість навчання трохи відрізняється від курсу до курсу, але в середньому такий формат навчання коштуватиме вам до $100 доларів на місяць. Тобто, повний курс навчання з нуля до умовного Junior-розробника обійдеться у $1000–1200. Справедливим буде сказати, що інших серйозних витрат на навчання не буде: такі курси надають теоретичні та практичні матеріали, організовують онлайн-навчання, плюс завжди можна звернутися за консультацією до ментора, якщо щось не зрозуміло.
Для решти запитань є безліч безкоштовних спільнот, як, наприклад, згаданий вище StackOverflow.
Результатом навчання на таких курсах (якщо звісно ви навчалися сумлінно) є повноцінна підготовка студентів до пошуку першої роботи на позицію Junior розробника певною мовою програмування чи певного напрямку (backend-, frontend-, fullstack- чи розробник мобільних застосунків).
Отже, цей спосіб вивчити програмування найкраще підійде тим, хто хоче здобути професію розробника і почати кар’єру в ІТ, проте має обмежений час для регулярного навчання (через роботу чи інші причини).
Спосіб другий: піти на інтенсивне навчання до «буткампів»
Згідно зі статистикою StackOverflow, такий формат навчання обирають 10.8 % тих, хто вчить програмування. У чому суть?
Загалом, за форматом навчання, наповненням програми та цілями цей спосіб максимально наближений до класичних курсів програмування з ментором. Єдина відмінність — це час, який ви маєте приділити навчанню.
Bootcamp, а в нашому випадку — coding bootcamp — це інтенсивна програма навчання, яка обіцяє зробити вас програмістом за значно коротший проміжок часу — від 3 до 6 місяців. Але робиться це шляхом того, що ви навчаєтеся майже щодня, по 6–8 годин. Ясна річ, дотримуватися такого шаленого графіка можна лише тоді, коли у вас немає інших справ, а точніше — роботи.
Дуже часто компанії, які навчають студентів на річних курсах, пропонують як альтернативу і такі інтенсиви. Вартість навчання залишається такою ж, як і в довготривалих курсах, адже кількість годин, яку ментор приділяє вашому навчанню, та сама — просто у «стисненому» форматі.
Спосіб третій: індивідуальні заняття з ментором
Якщо колись у школі або в університеті ви займалися з викладачем сам на сам, щоб підтягнути найважчі теми з певних предметів, ви знаєте, що це — найефективніший спосіб вчитися.
Переваг — безліч: від графіка занять, підлаштованого чітко під ваш стиль життя, до персонального підходу в навчанні. Як стверджують розробники, які займаються приватним менторингом, пів року занять у форматі сам на сам достатньо, щоб навчитися програмувати.
Знайти персонального ментора можна у тематичних тредах українських ІТ-порталів (DOU) або на менторських платформах, яких в Україні, на жаль, не так багато.
Але є нюанс — вартість. Зважайте на те, що незалежно від обраного формату навчання, кількість годин на розбір нової теорії (а це 175–200 годин занять з ментором) та практику з написання коду фактично залишається такою ж. В середньому година занять з ментором з програмування — від $10–15 на годину. Студент старших курсів комп’ютерних наук технічного вишу може навчати дешевше. Проте в будь-якому випадку такий формат занять обійдеться мінімум удвічі, а максимум — у 3–5 разів дорожче за заняття з ментором у груповому форматі на курсах.
Утім, кілька годин приватного менторингу може бути класним доповненням до наступного способу навчитися програмувати.
Спосіб четвертий: комбінування безкоштовних і платних джерел
Мабуть, у самостійному вивченні програмування цей спосіб — один із найпоширеніших. Особливо серед тих студентів, які не обмежені часом у вивченні і не ставлять собі на меті отримати першу роботу програмістом уже за рік.
У тому чи іншому вигляді будь-який спосіб навчання, навіть на менторському курсі, містить частку інших джерел навчання. Що до них належить? Знову поглянемо на статистику від StackOverflow щодо ресурсів, які найчастіше використовують для опанування програмування:
- Безкоштовні онлайн-ресурси: відео на YouTube, тематичні блоги та форуми, туторіали (70.91 %);
- Книжки про програмування (54.5 %);
- Хакатони (7.4 %);
Чи є розробники, які в такий спосіб опанували програмування та знайшли роботу в ІТ? Звісно, є. В українському ІТ працює щонайменше 30–40 % світчерів (без диплома з ІТ спеціальностей). Але переважно в тих, хто навчається в такий спосіб, є принаймні якийсь технічний бекграунд або можливість звернутися по допомогу до колеги чи членів сім’ї, які вже працюють у сфері розробки.
До того ж перед «самостійними студентами» постає кілька серйозних викликів:
- як скласти програму саме того, що треба вчити і не загубитися в космосі навколо програмістських знань?
- як знайти достатню кількість практики, щоб закріпити теоретичні знання?
- як зрозуміти, що ти пишеш хороший код?
- як розпланувати навчання, щоб не втратити мотивацію, не перегоріти, і водночас не розтягувати цю практику на роки?
Тож якщо у вас є бажання вивчити програмування, немає проблем із мотивацією під час самостійного навчання та жорстких дедлайнів, а головне — є з ким порадитися щодо того, яку програму для себе скласти та як відстежувати свій прогрес, цей спосіб може бути саме для вас.
Спосіб п’ятий: навчання за короткими відеокурсами
У постпандемічному світі приблизно 6 із 10 людей використовують навчальні відео та відеокурси для отримання нових навичок. Сприяє цьому і зручність споживання відеоконтенту, і величезний вибір таких курсів з будь-якої спеціальності.
Компанії з найбільшою капіталізацією у сфері онлайн-навчання — це саме такі «маркетплейси» з відеокурсами про що завгодно, як-то Coursera, Udemy та інші. Звісно, обсяг їхнього прибутку не прямо пропорційний успішності та якості знань їхніх користувачів.
Кому підійде вивчення програмування на відеокурсах? Тут є дві прямо протилежні аудиторії:
- Досвідчені розробники, яким потрібно швидко опанувати нову технологію / інструмент: відеокурс допоможе розібратися з нюансами дуже швидко, і закріпити знання на практиці — в реальному робочому проєкті.
- Початківці, які хочуть зрозуміти, чи програмування — це їхнє, або вивчають його як хобі. Загальне уявлення про цю сферу можна скласти і на безкоштовних курсах. Одним із найкращих прикладів є гарвардський курс CS50, який можна знайти в онлайні різними мовами, в тому числі й українською.
Як зрозуміти, який спосіб — для вас, і врешті почати вчитися
Оскільки ви вже знаєте про різні варіанти навчання, залишається визначитися із відповідями на кілька важливих запитань:
- З якою метою ви вчите програмування? Для загального розвитку, як хобі, чи для кар’єрного розвитку або нового кар’єрного старту? Відповідь на це запитання допоможе зрозуміти, наскільки глибокою має бути ваша програма навчання.
- Який ваш стартовий багаж знань та якого рівня ви хотіли б врешті досягнути? Будьте максимально конкретними: подумайте, яку мову програмування хотіли би вивчити, та який напрямок у розробці опанувати? Якщо ви вчитеся, щоб отримати роботу розробника, вам допоможе аналіз ринку праці в ІТ, а також дослідження, які мови програмування та технології є популярними або лише набирають обертів.
- Скільки часу ви готові приділяти навчанню у день, тиждень, місяць? Це допоможе зрозуміти, чи можете ви піти на інтенсиви, чи регулярні заняття, або ж займатися роками самостійно.
- Як би ви оцінили свою мотивацію та навички самоорганізації? Дайте собі чесну відповідь, чи здатні ви вчитися самостійно, чи вам необхідна компанія, а на додаток — і ментор, який чекатиме на вас щотижня на лекціях.
- Який бюджет ви готові виділити на навчання?
Це не всі запитання, з якими ви стикнетеся на старті і під час навчання, але це той базис, з якого варто почати. Успіхів!
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media