Пільги та квоти при вступі 2023: хто має право?

Добігла кінця основна сесія НМТ. За кілька днів, 1 липня розпочнеться вступна кампанія 2023. Які пільги та квоти скасовано у 2023? Про які ви не знали? Чи є у вступника право на першочерговий вступ? Зібрали для вас все про пільги, квоти та творчі конкурси. 

Коли розпочнуться творчі конкурси та співбесіди?

Якщо сподіваєтеся на бюджетні місця, реєструватися слід з 3 по 10 липня (не до вечора, а до 13.00). А випробування триватимуть з 7 липня до 18 липня.

Якщо на контракт — реєструватися слід з 3  до 25 липня (18.00), а творчі конкурси та співбесіди відбуватимуться з 7 до 31 липня. 
Коли подається заява (а їх може бути не більше 5 на бюджетні місця і ще до 15 на контрактні), у кожній з них треба відзначати про право на пільги. 

Хто може вступити завдяки одній співбесіді?

«Пільговики», які мали серйозні випробування у житті, отримують таку форму допомоги від держави: їм достатньо успішно пройти співбесіду. Після цього їх зараховують поза конкурсом. Співбесіда може проходити дистанційно (оскільки йдеться про людей, яким може бути важко пересуватися).

А ось для тих, хто закінчив не школу, а вступає на основі освіти молодшого спеціаліста та молодшого бакалавра, співбесіда передбачена тільки при вступі на контракт.

Хто має право на вступ за співбесідою?

Це лише три категорії абітурієнтів:

1. Ті, хто внаслідок війни отримав інвалідність. Перелік категорій можна знайти у ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Йдеться як про тих, хто воював та був поранений або контужений, так і про тих, хто був у теробороні, у добровольчих загонах, брав участь у Революції Гідності й постраждав та інші.

2. Ті люди з інвалідністю, які, за висновками лікарів, неспроможні відвідувати заклади освіти.

3. «Чорнобильці», які мають таке право за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Це можуть бути ліквідатори, які вирішили отримати вищу освіту, інші дорослі особи, які працювали або постійно проживали у забрудненій радіацією зоні відселення. Якщо говорити про випускників шкіл, то на пільги, зокрема, мають право діти людей, які померли через наслідки Чорнобильської катастрофи.

На які спеціальності не можна пройти за співбесідою?

Не можна заміняти співбесідою передбачений творчий конкурс. Його проводять на певні спеціальності, для роботи за якими та успішного навчання потрібні особливі здібності.

 • Малювання та композицію, креслення, вміння робити скетчі перевіряють, якщо абітурієнт хоче навчатися за спеціальностями 022 Дизайн, 023 Образотворче мистецтво, 191 Архітектура та містобудування;
 • Танцювальні або музичні здібності — на 024 Хореографія та 025 Музичне мистецтво;
 • Перевірка фізичної підготовки потрібна для напрямку 017 Фізкультура та спорт;
 • Акторську, режисерську та дотичну до цього обдарованість перевіряють на спеціальності 021 Аудіовізуальне мистецтво та виробництво (Кіно та телебачення) та 026 Сценічне мистецтво.

Проведення і творчого конкурсу, і співбесіди не передбачено. 

Хто має пройти співбесіди за трьома предметами?

Частина абітурієнтів має такі пільги: НМТ можна замінити співбесідами. З кожного предмету доведеться складати окремо. Українська мова та математика — обов’язкові. А третій предмет для співбесіди доведеться обирати так само як це було б на НМТ. За відповіді ставлять бали, переведення їх у конкурсні бали дає змогу брати участь у конкурсному відборі на спеціально виділені бюджетні місця. Але ця пільга може й дещо ускладнити процес, адже результати вступних співбесід враховують лише в тому університеті, де їх проходить абітурієнт. Якщо він подавав заяви в інші заклади вищої освіти, то там співбесіди проводять заново.

Такі пільги передбачено для тих, хто йде за квотою 1 та 2 (3 та 4 цьогоріч не буде).

Квотою 1 можуть скористатися:

 • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (цей пункт діє для тих, комуще не виповнилося 23 роки);
 • ті, хто має особливі фізичні потреби,і через те, що на пункті НМТ немає змоги надати потрібні технічні засоби для проходження тестування (наприклад, при значних вадах зору), їм замінили його на співбесіди. А також люди, які мають захворювання, що є перешкодою для проходження НМТ (наприклад, епілепсія). 
 • постраждалі учасники Революції Гідності та учасники бойових дій. До слова, у 2023-му учасники бойових дій, які навчатимуться у новому університеті чи новій спеціальності за бюджетні кошти, але при цьому мають незавершене попереднє навчання, не мусять відшкодовувати кошти за нього.

На квоту 1 виділяють 10% бюджетних місць, але, навіть якщо набирають менше ніж 10 студентів, залишають під цю потребу не менше одного місця. У тимчасово переміщених університетах — 30%.

Для кого квота 2:

 •  людей з тимчасово окупованих територій (ТОТ);
 • тих, хто проживає на території бойових дій (на особливо небезпечній території), не зареєстровані як ВПО, а також ті, хто переселилися звідти після 1 січня 2024 року. Йдеться про абітурієнтів, місце проживання яких зареєстровано у таких населених пунктах;

Оскільки доїхати до пунктів проведення НМТ для них інколи неможливо, або несе ризик для життя, такі абітурієнти мають змогу подавати заяви дистанційно, так само проходити співбесіду. А приїхати до закладу вищої освіти та укласти угоду мають право протягом 3 місяців. 

Як визначити, чи місто або селище віднесено до території бойових дій? Повний перелік наведено у наказі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф». Цей документ не остаточний, він постійно оновлюється. Нині це практично вся Запорізька, Херсонська, Донецька, Луганська області, Крим, окремі громади Дніпропетровської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Чернігівської областей. Зараз остання редакція — за 7 червня 2023 року. Наприклад, поки що невідомо, чи додадуть територіальні громади, що постраждали від повені після підриву Каховської ГЕС. 

Так само на квоту 2 виділяють 10% місць, але не менше одного місця, а в тимчасово переміщених закладах вищої освіти — 40%. 
Квота-2 не означає, що абітурієнт має проходити виключно співбесіду. Якщо в нього була змога (наприклад, виїхати на підконтрольну територію), та він склав НМТ, його результати розглядають не за загальним конкурсом, а за квотою-2 (якщо він не забув вказати це у заявах). 

За яким пріоритетом заяви надають квоту?

Квотою можна скористатися за найвищим пріоритетом (та спеціальність та той університет, які вступник вказав як найбажаніші) серед наданих рекомендацій.

Заклади вищої освіти можуть надсилати рекомендації й на інші заяви, адже бали та можливості порівнюють із іншими абітурієнтами, а не досліджують індивідуально усі заяви кожної людини. Але сам вступник, який отримав пропозиції за пріоритетом 1 та пріоритетом 3, має усвідомлювати, що реального вибору на цьому етапі вже немає. Він має підтвердити одну рекомендацію з найвищою пріоритетністю (пріоритет 1) та  у зазначені терміни надати документи, укласти угоду.

Вступники, які отримали хоча б одну рекомендацію до зарахування на бюджет і не скористалися нею,  втрачають право на участь у конкурсі на бюджет, включаючи заяви за іншими пріоритетностями та можливість переведення на бюджет у цьому році.

Квоти — це не єдині пільги

Якщо абітурієнт не потрапляє до тих категорій, які мають право вступати за квотами, це не означає, що він не має інших пільг. Можливо, він має право на переведення на вільні бюджетні місця, і для цього не доведеться спочатку вчитися на комерційних умовах. Цього року бюджетні місця мають повністю заповнити, адже на невикористані переведуть «пільговиків». Але для переведення спочатку абітурієнт має пройти на контракт. 
Зверніть увагу: є ті, кого мають перевести без усіляких умов, незалежно від конкурсного балу, а є інші категорії. 

Хто має право на гарантоване переведення на вільні місця?

 • діти загиблих (померлих) осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
 • якщо один із батьків загинув від ушкоджень під час Революції Гідності;
 • якщо один із батьків є учасником бойових дій на території інших держав, який загинув або пропав безвісти;
 • якщо один із батьків (усиновлювачів) був військовослужбовцем, який загинув чи пропав безвісти під час виконання ним обов’язків військової служби;
 • якщо один із батьків (усиновлювачів) був поліцейським, який загинув чи пропав безвісти під час виконання ним службових обов’язків.

А кого переведуть лише за певних умов?

Усіх інших абітурієнтів з пільгами переведуть, якщо їх конкурсний бал — не менший, ніж 130. Це:

 • ті, хто має інвалідність І,ІІ груп та діти з інвалідністю до 18 років;
 • люди з інвалідністю: ліквідатори та потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 • діти постраждалих учасників Революції Гідності, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни; 
 • шахтарі зі стажем понад 3 роки та діти шахтарів зі стажем понад 15 років, або ті, що отримали інвалідність чи загинули внаслідок аварії на виробництві;
 • внутрішньо переміщені особи за Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
 • діти з багатодітних сімей (п’ять та більше дітей);
 • ті, хто мав право на квоти, але йому не вистачило місця за квотою. 

Як подати документи стосовно пільг

У рейтингу спочатку вносять тих, хто успішно пройшов співбесіду та йде поза конкурсом, ті, хто йдуть за квотою 2, ті, хто йдуть за квотою 1, решта абітурієнтів за конкурсним балом. 

Пільговики мають вказати, які документи підтверджують їхнє право на пільги. Вже під час створення кабінету вступника треба перевірити, чи є ці документи у державних реєстрах. Це треба зробити ще до подання першої заяви на вступ.

Що робити, якщо документів немає? Треба звернутися до будь-якого університету з оригіналами документів, які засвідчують право на пільги. Працівники Приймальної комісії цього університету повинні перевірити ці документи, створити в ЄДЕБО картку фізичної особи та завантажать скановані копії документів.

     Поділитися цією статтею

     Источник: www.osvitoria.media

     No votes yet.
     Please wait...

     Залишити відповідь

     Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *