Як оформити нянею бабусю?

Мамам у декретній відпустці інколи так бракує хоча б кількох годин без малюка — сходити до подруги, у кіно, до лікаря. Мамам-фрілансерам теж непросто потрапити на важливу робочу зустріч чи на нараду, яку несподівано перенесли. Тож отримати від держави 11 годин послуг няні безплатно — знахідка. Про ці та інші можливості «Освіторії» розповіла очільниця благодійного фонду «Зернятко Київ» Христина Цюк.

Вигідно чи ні?

Державна програма «Муніципальна няня», якій вже понад рік, спочатку викликала ажіотаж. Батькам малюків до 3 років компенсуватимуть витрати на няню! Звісно, не всі, адже ця допомога рівнозначна прожитковому мінімуму для дитини до 6 років. Торік це було 1 626 грн, а днями Міністерство соцполітики України нагадало, що на 2020 рік це вже 1779 грн. У родині двоє чи троє малюків до 3 років? Тоді допомога сплачується на кожного.

А ще можна оформити нянею бабусю, дідуся чи племінницю-студентку, якщо вони дбатимуть про малюка.

Проте, дізнавшись про всі тонкощі, чимало батьків назвали програму нереальною. Адже угоду можна укладати лише з тією домашньою помічницею, яка офіційно працює — на юридичну особу або є підприємцем (ФОП). А чи багато ви таких знаєте? А якщо няня «не легалізована», як вмовити її оформитися? Адже їй доведеться платити податки, наймати бухгалтера для ведення звітності, а закрити ФОП не так легко. Звісно, можна говорити про трудовий стаж, про майбутню пенсію… Але досвід доводить, що ці аргументи спрацьовують поки що не часто. Зареєструвавшись фізичною особою — підприємцем 3-ої групи, няня сплачуватиме щомісяця податки загалом на 1319 грн. Залишається 460 грн — така компенсація покриває лише 3–5 годин роботи на місяць.

Чому батькам відмовляють

Батьків дещо лякає кількість необхідних документів: заяву, копію угоди, свідоцтво про народження дитини, копії сторінок паспорта мами, підтверджувальні документи про оплату послуги няні (виписка з банківського рахунка, розрахункова квитанція тощо). Останній пункт не можна обійти: спочатку треба заплатити, а лише потім буде грошова компенсація. І ще нюанс: документи треба подавати в соцзахист згідно з місцем реєстрації. А люди далеко не завжди живуть там, де прописані.

Торік органи соцзахисту відмовляли приблизно половині охочих: або документи складені неправильно чи не в повному обсязі, або потенційна няня не працює офіційно.

Тож поки що послугою скористалися лише 8 тисяч українців.

Аналогічна програма існує і в деяких країнах Європи, зокрема, у Франції. Але там нянь батьки не мають шукати самостійно. Їх можна обрати з державної бази, де кожна няня пройшла перевірку аж до психологічного тестування, підготовку, тож якість їхньої роботи гарантована. Саме тому це дуже популярно.

З’ясувалося, що в Україні теж є очолювана пані Христиною програма, яка працює у Львові вже рік, а в Києві з листопада. Організація допомагає знайняти няню в рамках програми «Муніципальна няня», розв’язати організаційні питання, правильно оформити документи. При цьому не треба оформлювати ФОП, а податки сплачує не няня, не родина, а фірма — юридична особа, у штаті якої працює персонал для дому.

Зарплата рідним або безкоштовні години

У батьків є два варіанти:

  • Вони можуть оформити на роботу до організації (юридичної особи) бабусю, дідуся, сестру чи іншу рідну людину, яка доглядає за малюком. За свою допомогу з дитиною вони ще й отримуватимуть зарплату 900 грн. У цьому разі родина сама несе відповідальність за людину, якій довіряє дитину. Оформити все можна дистанційно — по всій Україні, крім тимчасово окупованих територій.
  • Батьки укладають угоду з однією з нянь, яка працює в цій фірмі. Це перевірений штат персоналу. Няні мають переважно педагогічну чи медичну освіту, досвід роботи. Організація перевіряє їхню кваліфікацію, документацію, медичну книжку. Також няні проходять тренінги щодо роботи в родині, виховання дітей. Фахівці приїжджають за зручною батькам адресою у зручний їм час. Обов’язки персоналу чітко визначені угодою. Варто усвідомлювати: няні не прибирають, не готують, займаються саме дітьми. Якщо раптом няня не знайшла контакт з дитиною, батьки мають право замінити її іншою.
  • Спочатку ідея «Муніципальної няні» стосувалася лише мам, які хочуть з декрету вийти на роботу. Тож нині далеко не всі знають, що право на щомісячну компенсацію на няню мама має незалежно від того, чи працює вона, чи залишається в декретній відпустці, чи є підприємцем.

    Організація супроводжує під час оформлення компенсації. Завдяки цьому київська родина має 11 безкоштовних годин послуг няні на місяць (львівська — 18). Це може бути неабиякою підтримкою для мами в декреті або яка працює вдома. Якщо ж жінка працює в офісі, вона за решту годин роботи сплачує, як зазвичай.

    Фінансування збільшено вдвічі

    За словами пані Христини, і перший, і другий варіанти користуються однаковою популярністю. Оформляти офіційно рідних, які вже й так доглядають за малечею, вигідно. А ті, хто хоча б раз спробував послуги няні і звільнив трохи часу, не хоче відмовлятися від цього. Клієнтки нерідко кажуть, що й не пам’ятають, як жили раніше, коли зовсім не мали перепочинку.

    Чимало цікавих нюансів молоді родини поки що не знають. Наприклад, про те, що компенсація на няню не враховується в сукупний місячний дохід родини під час нарахування субсидії. Або про те, що документи можна подавати не лише за місцем реєстрації, а й онлайн, за допомогою сервісу e-nanny. Також тут підкажуть, як отримати для цього електронний цифровий підпис. Ще цікаво, що компенсацію можуть отримати іноземці, особи без громадянства, які проживають в Україні.

    Обсяг фінансування порівняно з 2019 роком збільшили вдвічі, а це означає, що ще 63 тисячі сімей зможуть скористатися можливостями програми «Муніципальна няня» у 2020 році. Але коштів не так багато, як може здатися. Родини, які оформили цю допомогу від держави, коли в них нещодавно з’явилося немовля, отримуватимуть її майже три роки (до виповнення малюку трирічного віку). Тож є вже, так би мовити, постійні клієнти. А торік, наприклад, у країні народилося 310 тисяч немовлят.

    Источник: www.osvitoria.media

    No votes yet.
    Please wait...

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *