«Тебе тут чекають» — із таким мотто цього року працює окрема сторінка сайту МОН для вступників із тимчасово окупованих територій. На початку липня Верховна Рада прийняла закон, що спрощує процедуру вступу школярів із непідконтрольних територій в українські вищі навчальні заклади без складання ЗНО. Нововведення запровадили у розпал ЗНО-кампанії, і це викликало чимало запитань, страхів та спекуляцій, мовляв, нові правила зменшують шанси інших випускників українських шкіл потрапити на бюджет. Ми розібралися у темі і пропонуємо чітку покрокову інструкцію для вступників із Криму та Донбасу, а також спростовуємо 3 найпоширеніші міфи про нові правила зарахування.
Я — випускник із Криму чи Донбасу і хочу вступити до українського вишу.
Що мені робити?
Крок 1: обрати вищий навчальний заклад, у який плануєте вступати. Перелік із 91 закладу вищої освіти можна знайти на сайті МОН.
Крок 2: зареєструватися електронно на прийом до обраного ВНЗ з 1 по 12 серпня. У зв’язку із пандемією переважна більшість університетів приймають лише за попередньої реєстрації, у певні години та із дотриманням дистанції. КПІ, наприклад, має для цього окремий сайт. Інші університети мають подібні сторінки для реєстрації. Під час реєстрації вступник завантажує свої документи: паспорт громадянина України або свідоцтво про народження, документи, що підтверджують, що людина мешкає на окупованій території тощо.
Крок 3: приїхати на територію, підконтрольну Україні, та особисто прийти до обраного ВНЗ. Там подати заяву та заповнити освітню декларацію до 20 серпня (для конкурсу на бюджет), до 23 жовтня (для конкурсу на контрактну форму).
Крок 4: із освітньою декларацією вступник приходить у школу для складання 2 іспитів — з української мови та історії України. Якщо вступник обрав університет у Києві, то ці екзамени він складає у «Школі екстернів». У вищих навчальних закладах України вже працюють освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна». Контакти цих центрів та відповідних шкіл для складання іспитів є на сайті МОН.
Крок 5: скласти іспит з української мови та історії України у відповідній школі. Обидва екзамени письмові, тривають по півтори години із перервою у 30 хвилин. Оцінки за 12-бальною шкалою вступник отримує того ж дня.
Крок 6: прийти до обраного ВНЗ із довідкою зі школи про складання ДПА — вона і є підставою для вступу. Скласти вступне випробування у ВНЗ, відповідно до обраної спеціальності, та отримати свій бал.
Оцінки за всі іспити переводять у 200-бальну шкалу і зараховують як результати ЗНО. Вступник і одна особа, що супроводжує, отримують безкоштовне житло на період складання вступного іспиту у ВНЗ. Очікувати на результати зарахування доведеться за власний кошт.
Крок 7: отримати повідомлення про зарахування.
Я мама цьогорічного вступника і боюся, що:
- діти з тимчасово окупованих територій займуть усі бюджетні місця в університетах.
Це міф.
Вступники із Криму та Донбасу справді вступають за квотою-2 і мають 10 % місць від загальної кількості бюджетних місць на спеціальності. За результатами іспитів з української мови, історії України та вступного випробування у ВНЗ, ці вступники мають окремий конкурс на свої бюджетні місця у межах квоти. Цього року уряд виділив додатково 8 тисяч бюджетних місць для вступників із тимчасово окупованих територій. Тому вони не зменшують шанси інших українських школярів на вступ за державний кошт.
- діти з окупованих територій приїдуть без володіння української мови.
Це маніпуляція.
Усі вступники із тимчасово окупованих територій зобов’язані скласти іспит із української мови та історії України. Справді, він не є аналогічним до ЗНО за рівнем складності. Але це так само тестові запитання та одне завдання відкритого типу з української мови, де вступник має написати власне висловлювання. Кожен іспит триває по півтори години і дає можливість перевірити рівень знань із мови та історії України.
- даючи можливість вступати дітям із окупованих територій в українські ВНЗ, ми тим самим визнаємо шкільні атестати ЛНР та ДНР.
Це неправда.
Для участі у конкурсі на бюджетні місця в український ВНЗ вступник із тимчасово окупованих територій подає або паспорт громадянина України, або свідоцтво про народження. Атестата школи невизнаних республік немає у переліку необхідних документів. У день, коли вступник складає іспит із української мови та історії України, він фактично стає учнем тієї школи, де проходить тестування, і отримує довідку про складання ДПА. Вона і є підставою для вступу в український університет. Протягом трьох місяців цю довідку замінюють на свідоцтво про повну середню загальну освіту державного зразка України. Справді, у освітній декларації, яку заповнює вступник, треба перелічити предмети, які він чи вона вивчали у школі, але ця інформація є довідковою і жодним чином не впливає на зарахування. Понад те, абітурієнт із тимчасово окупованих територій не може створити власний електронний кабінет для вступу саме через те, що він не має українського атестата, а документ зі школи ЛНРДНР не приймають.
Источник: www.osvitoria.media