Які ідеї освітнього фестивалю у США сподобаються українським вчителям

«На музичному фестивалі на сцені ви побачите чимало голівудських зірок. На освітньому ж — зірки сидять у залі!» — із таким враженням повернулася виконавча директорка «Освіторії» Анна Сидорук після відвідин масштабного освітнього фесту SXSW EDU Conference & Festival в американському місті Остін (Техас). І обіцяє, що під час фестивалю «Вчителі майбутнього», який ГС «Освіторія» проведе влітку у Львові наживо, будуть не менш цікаві формати й теми. Тим часом запрошуємо відчути атмосферу техаського освітнього фестивалю, що славиться сміливими організаторськими рішеннями, глибокими освітніми дискусіями та відлунням  ковбойських співів.

Спікерка:

Анна Сидорук,
виконавча директорка ГС Освіторія

Остін і Техас це не лише про ковбоїв!
Що ми про них знаємо?

Остін — найбільший континентальний штат Америки, тісно пов’язаний із Мексикою. Довгий час був її частиною, а потім здобув незалежність, побув кілька років «на волі», після чого приєднався до Америки. У штаті Техасі досі час від часу спалахують дискусії про необхідність здобуття незалежності, але більше на рівні політичної арени. Прості мешканці цим, здається, не так вже й переймаються.

Який же Остін на вигляд і слух? Це атмосферне, безтурботне, релаксове і порівняно недороге місто, в якому цілодобово з кожного найменшого куточка лунає музика. Цього достатньо, аби стати міжнародною меломанською меккою.

Ось так у Техасі й виникла традиція: кожної весни сюди з’їжджаються щонайменше 300 тисяч людей на музичну подію — видихнути напруження й насолодитись життям. Згодом до музичного фесту організатори додали кіноматографічний із запрошеними акторами, сеансами в вуличних кінотеатрах. А за останні 12 років до назви фестиваль додали ще слово Edu — освітній. Тож захід отримав звання наймасштабнішого освітнього фестивалю Америки.

Щороку SXSW EDU Conference & Festival об’єднує тисячі вчителів. Гості збираються на неозорій мальовничій локації, від масштабності якої мимоволі захоплює дух. То які ж теми журять-бентежать освітянську спільноту Америки? Найгучніше озвучена проблема місцевої системи освіти — подолання освітніх втрат. Може видатись дивним, але, інвестуючи в освіту мільярди доларів, витрачаючи колосальні зусилля та запроваджуючи щоразу нові формати для покращення освіти, американці так і не досягають бажаного результату.

10 WOW-форматів американського освітнього фестивалю

⭐ Спекотна освітня дискусія

Спікер виходить на сцену та підіймає доволі провокаційну тему, після чого відбувається жваве обговорення з аудиторією. Слухачів розбивають на невеликі групи та стимулюють дискусію, наводячи реальні приклади та історії. Цього разу звучала тема браку вчителів у світі і питання сформулювали так: «А що, як учителів достатньо, а є натомість неефективний дизайн освітньої системи?» Такий формат потребує колосальної спікерської харизми, — тут вам і професори зі Стенфорду, й «освітні Леді Гаги», тож захід популярний і відвідуваний.

⭐ Подкаст про освіту у прямому етері — Ed Podcast

У великій залі збирають гостей. Професійна студія, яка виробляє подкасти, веде годинний запис наживо. Трансляція подкасту — в прямому етері, тож аудиторію попередньо «розігрівають» — все, як на телебаченні! Такий освітній захід дещо схожий на звичну нам панельну дискусію або інтерв’ю зі знаним зірковим ведучим, під час якої обговорюється гостра освітня тема. Єдина різниця — це освітнє шоу, яке можуть почути одразу тисячі слухачів зі всього світу. Готовий запис кожної теми з’являється в мобільному застосунку учасників конференції.

Ми потрапили на запис цікавезного подкасту:

Експресивна спікерка-освітянка протидіє нав’язуванню кліше дітям та поділу їх на «математиків» і «гуманітаріїв». Наводить статистику: кожна друга дитина у віці до 7 років чула щось на кшталт: «Математика — це не твоє, тобі в гуманітарії». Ці діти виростають, стають управлінцями, і при цьому можуть і далі бути щиро переконаними, що вони повні нулі в математиці.

⭐ Документальне кіно

Локація, де показують фільми на болючі, актуальні теми, що стосуються освіти чи виховання дітей. Після перегляду стартує обговорення в рамках панельної дискусії. Було приємно, що один із фільмів програми фестивалю — робота 17-річного українського хлопця Тимура, який за підтримки професійної команди зафільмував переживання підлітків під час війни росії проти України.

Цінно те, що фільм створено дітьми для дітей. І ще більш цінно, що американці мають можливість у прямому сенсі розплющити очі на події в Україні, адже чимало людей тут гадки не мають, що таке війна і як вона віддзеркалюється на людях. До прикладу, американці, яких я зустрічала, не знали, що над Україною закрите небо, і що пасажирські літаки у нашій країні не літають.

Документальне кіно — частина освітньої ініціативи. Є сайт із документальними фільмами, і під кожну стрічку прописаний план уроку, щоб учитель цікаво промодерував дискусію з дітьми.

A view of the Paramount Theatre marquee at the ‘Monkey Man’ premiere as part of SXSW 2024 Conference and Festivals held at the Paramount Theatre on March 11, 2024 in Austin, Texas

Michael Buckner for SXSW Conference & Festivals

⭐ Менторські сесії

У центрі уваги — експерт, до якого протягом години можуть записатись чотири людини та отримати фахову консультацію. Обов’язкова умова — чітко сформульований запит із конкретної тематики та дотримання таймінгу консультування. Цікаво, що на таку менторську сесію на фестивалі потрапити практично неможливо: квитки розлітаються миттєво, а запитання до конкретного ментора розписуються детально.

⭐ Розіграші книг і «щасливі години»

Для американських письменників за честь виступити перед освітянами на цьому фестивалі. Вони проводять там літературні читання, автограф-сесії, презентації нових книг, а ще відвідувачів «заманюють» розіграшами й подарунками. Приємні бонуси дають «щасливі години»: коли ти можеш прийти на локації й придбати книгу, настільну гру чи будь-що інше за чесною знижкою – 50%.

⭐ «Розпаковка політики» — Unpacking policy

В Америці запроваджена державна політика з освітніх технологій та ed-tech. І цей формат на фестивалі дотичний до цієї сфери та має цікаву назву: «Розпаковка політики».

Відбувається подія в саду Техаського університету. Перед її стартом відвідувачам покращують настрій піснями у виконанні місцевих ковбой-бендів. Згодом ректор виголошує привітальне слово й запрошує експерта, який «розпаковує» та детально пояснює ті чи інші нововведення в сфері політики чи освітніх технологій, ділиться ключовими концептами.

⭐ Силове тренування та йога з військовими

Американські військові беруть активну участь у освітньому фестивалі. Уявіть-но: на центральному «експо» три головні локації належать американській армії. Військові розповідають про численні преференції, які отримує людина, що обирає вступ до армії: від бонусів в інших навчальних закладах до гнучкої політики перебування у збройних силах та солідної матеріальної винагороди.

Глядачі люблять цей формат зокрема й за те, що в кінці заходу військові проводять суперпрофесійне тренування для всіх охочих — це і силові «воркаути», і йога.

⭐ Воркшопи

Архітектори найсучасніших світових шкіл, які проєктують футуристичні, неймовірні за своїм функціоналом і виглядом, заклади освіти, розповідають про те, як виглядатимуть школи майбутнього. Спікери підтримують інтерактив з аудиторією, пропонуючи сформувати групи по 8 осіб. Кожній групі дають плакат-роздруківку у форматі design-thinking, і її учасники одразу напрацьовують механізм розробки «школи майбутнього» у своєму місті. Далі — півтори години продуктивної роботи, презентації та рефлексія.

⭐ Solo: Промоція місцевих зірок Інстаграму

Харизматичний вчитель Спенсер Рассел популяризує різноманітні методики читання серед дітей і дорослих. І приїжджав цьгоріч на фестиваль як запрошена освітня зірка. У пана Рассела — 1,4 мільйонів підписників в Інстаграмі, а його онлайн-курси коштують від 120 до 300 доларів за авторську навчальну програму.

⭐ Ментальний добробут

Я відмітила, що на фестивалі презентували величезну кількість форматів (теми, обговорення, подкасти) із підтримки ментального здоров’я. Згадаймо численні випадки збройних нападів на школи в США, які вчиняють підлітки. Шкала депресії в учнівської молоді Америки теж вражає високими показниками.

Те, що запам’яталось особливо — захід, який проводився у невеликій затишній кімнаті і де показували, чим помічним і цікавим наповнювати ресурсні кімнати й куточки в освітніх закладах. Там можна було зробити чудові дрібнички своїми руками, побувати у вчительському «Soul SPA» (ванна з уваги), відчути на собі «Ароматерапію порад», «Душ із натхнення», «Сесію підзарядки». Обираєш одну з програм, вмощуєшся та спілкуєшся на обрану тему із професійним психологом.

Більше про найпопулярніший освітній фестиваль Америки ви можете дізнатись ТУТ

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *