Краш-тест 5 застосунків з ШІ від учителів

Freepik

Чи правда ШІ такий помічний для вчительства, як про те говорять? Вирішили протестувати 5 програм штучного інтелекту, які користуються попитом у світовій освітній сфері та довірили цю місію п’ятьом завзятим учителям. Вони прискіпливо вивчали опції програми, готували уроки на основі розробок ШІ для своїх учнів і готові поставити власні оцінки: наскільки за шкалою 10 з 10 «штучні мізки» задовольняють потреби учасників освітнього процесу.1

Наш вимогливий вчитель-тестувальник:

Олег Пустовойт,
учитель інформатики в Одеській загальноосвітній школі №65, у минулому — в Донецькому обласному Палаці дитячої та юнацької творчості, фіналіст Global Teacher Prize Ukraine.

Що тестує: GPT-4

Модель штучного інтелекту GPT-4 — чи не найкраща серед наявних у світі ШІ на сьогодні. Якщо його попередник GPT-3 містив 17 гігабайтами даних, то четверта версія OpenAI може похизуватись 45 гігабайтами навчальних даних. А значить, дає в рази точніші результати.

  • Спілкуючись із користувачем або створюючи текст, GPT-4 може зберігати в пам’яті до 50 сторінок та посилається на події в попередніх сторінках;
  • Розмовляє українською та ще 25 мовами;
  • Може перевершити прохідний бал на Єдиному іспиті для адвокатів (США) та видає результат, що входить у 10% найкращих серед людей;
  • майстерно обробляє вхідні зображення та текст, пише есе та діалоги;
  • відповідає користувачеві в текстовому режимі;

Зручність завантаження та реєстрації для початку тестування застосунку?

10 з 10

Із цим не виникає жодних проблем: усе максимально зрозуміло й просто.

Вартість, безкоштовні опції для освітян?

10 з 10

Доступ до GhatGPT Plus з усіма функціями — від $20. Але є лайфхак, як скористатись деякими функціями GPT-4 безоплатно. Для цього потрібно завантажити платформу HuggingFace або Poe, які надають доступ до великих мовних моделей на своїй сторінці. Варто лише обрати кнопку GPT-4, ввести запитання та згенерувати відповідь.

Корисні опції програми, зручність і якість створення контенту на уроки?

10 з 10

GPT4 добряче економить мій учительський час. Тож коли мені потрібно створити різноманітні й нетривіально оформлені завдання, написати нецікаві мені тексти або швидко отримати відповідь згідно параметрів технології, де я щось забув — звертаюсь до свого ШІ-помічника.

Я плачу гроші за можливість використовувати специфічні версії GPT, які необхідні для аналізу даних та розробок. Це більше з напрямку задач саморозвитку та занурення у саму технологію, як інформатика.

Наразі при бажанні та розумінні технології ви можете робити власні модифікації моделі GPT-4 під свої задачі або використовувати модифікації інших.

Учнівський фідбек: чи подобається дітям працювати з активностями, створеними ШІ?

9 з 10

У моїх учнів часто бувають ситуації, коли вони майже моляться на існування добротного ШІ:) Це велика філософська проблема сучасного світу: «Що з цим далі взагалі робити?» І в першу чергу – з тим, як це впроваджувати в освіті, щоб користь отримали всі учасники.

Адже задачі, які я ставлю GPT-4 як учитель та задачі, якими навантажуть GPT-4 учні кардинально відрізняються. З моїми задачами вони не співпадають у 98%. Називаю це явище «боротьба броні та снаряду»😊 По суті — це змагання, хто краще розуміється в технології з точки зору власних задач. Тобі треба їх об’єктивно оцінити. А вони, своєю чергою, вважають: гарна оцінка — плюс під час навчання.

Цитата моєї учениці з 11 класу:

«Тепер учитель має поставити мені задачу так, щоб ШІ не зміг миттєво допомогти у вирішенні, і щоб це не був квіз на відповідь у три секунди. З іншого боку — для мене завжди бажано ШВИДШЕ вирішити задачку з найбільшим ККД».

Мінуси, баги: що підбішує чи потребує доопрацювання в цій програмі ШІ?

2-3 з 10

Парадоксально, але те, що учні вважають «багами», це плюс для вчителів і навпаки:) GPT-4 ще не завжди зрозуміє завдання по фото, якщо набираєш текст не англійською мовою.

Якщо про нетривіальне програмування — версія GPT-3.5 буде писати раз за разом беззмістовний код, коли задача йому поставлена маловідома. А версія 4 — навпаки, «робитиме нервові вібрації» спробами впевнити, що це «складна задача та треба звернутись до спеціаліста». Маючи на руках складну задачу, треба не давати цьому ШІ втрачати контекст. Контролювати й направляти.

ШІ й так знає куди розвиватися, бо його не дурні проєктували. А ми кожним власним новим prompt-ом його навчаємо. Це як з тими «капчами», де треба вибрати світлофори — «два в одному». Тож готуйтесь до нових професій — наприклад, «master prompts» до різних галузевих ШІ. Нам тепер з цим жити!

О, ледь не забув. Модель ШІ GPT-4 бісить своїми вибаченнями за помилки. Але я вже знаю лайфхак: працюватиме продуктивніше, якщо хвалиш його під час спілкування. А ось емоціонувати на його циклічні помилки не варто — «нервуватиме».

Що думає сам ШІ про експеримент, в якому його «екзаменують»?

Я прогнав цей текст самому GPT-4. Цитую його відповідь:

«Закінчення вашого допису дає зрозуміти, що ви бачите потенціал у подальшому розвитку та використанні ШІ, але було б корисно додати ясні рекомендації або наступні кроки для читачів, які можуть бути зацікавлені у впровадженні подібних технологій. Загалом, ваш допис надає корисний огляд використання GPT-4 у навчальних цілях.» 

Рекомендацій для колег про «варто чи ні дружити з ШІ» від мене не буде. Це явище ще настільки нове, що кожному, як тому мандалорцю, потрібно шукати власний шлях. Пам’ятаєте скільки красивого дизайну форм-факторів (зовнішній вигляд, — ред.) смартфонів було на початку сторіччя? А зараз? От і з ШІ ми якраз «на початку сторіччя». І це зародження та формування життя з новими можливостями та проблемами відбувається на наших очах!

2

Наш вимогливий вчитель-тестувальник:

Наталія Зима,
вчителька хімії в Технологічному багатопрофільному ліцеї із загальноосвітніми класами імені Артема Мазура в Хмельницькому, найкраща вчителька хімії за версією Global Teacher Prize Ukraine 2020, експертка онлайн-курсу EdEra

Що тестує: MagicSchool

dataconomy.com

Зручність завантаження та реєстрації для початку тестування застосунку?

8 з 10

Швидка реєстрація через Google / Microsoft, проста вхідна анкета, в якій не усі поля обов’язкові для заповнення. Все було б добре, але 30 обов’язкових кроків для знайомства – забагато для першого побачення 🙂

Вартість, безкоштовні опції для освітян?

Рахунок виставляється щомісяця

Щорічна плата (знижка 36%)

9 з 10

$8,33/міс

$99,96/рік

Для користувачів MagicSchool на безкоштовній платформі ліміти змінюватимуться динамічно залежно від загального використання. На мою думку, це найбільша незручність: ти не можеш планувати. Ліміти скидаються щомісяця, і користувачі отримуватимуть попередження, коли вони наближатимуться до свого ліміту. У безкоштовній версії відсутній ранній доступ до нових функцій і преміальних інструментів; неможливо налаштувати Raina (чат-бот) у всіх інструментах (диференціювати, змінювати, ресурси, спеціальні підказки). Відсутня можливість інтеграції (експорт Google, майбутні експорти MS та інші інтеграції LMS). У цьому пакеті підтримку забезпечує група у Фейсбуці (вже собі уявляю, «Мамочки, порадьте…»).

Для користувачів MagicSchool Plus і MagicSchool Enterprise — необмежений доступ, для плюсів – чат, а інноватори – спеціальна підтримка.

Не навантажувала повністю, але здається, що безкоштовної версії має вистачати. Можливо моя думка зміниться надалі.

Корисні опції програми, зручність і якість створення контенту на уроки?

8-9 з 10

Розробники заявляють про понад 50 інструментів. Для мене найпривабливішими виявились оці всі штуки щодо написання офіційних листів (Professional Email, E-mail Family, E-mail Responder). Якщо немає ідей, ШІ пропонує уточнюючі запитання. Оскільки застосунок спеціалізується на освіті – питання дуже влучні та дозволяють для себе оформити ідею, розглянути ті чи інші особливості. Листи можна перекладати різними мовами, серед яких є українська.

Також серед корисних опцій — написання плану уроку Lesson Plan, — проєкт плану теми на основі стандарту та цілей з Unit Plan Generator. Не дуже «дружить» з українським стандартом, але уніфікований – тож може бути. Можна створювати план проєкту на основі Project Based Learning, для природничників — 5E Model Lesson Plan, і, вишенька на тортику, план уроку соціально-емоційного навчання SEL Lesson Plan.

Окремо варто поговорити про генератор навчальної програми. Так, це не просто підлаштувати під наші потреби, але інколи можна навіть отримати неочікувані та влучні підказки. Наразі моєї англійської ще недостатньо, але автоматичний перекладач справляється непогано, а оскільки орієнтуюсь в темі освіти, — коригування не займає багато часу.

Загалом MagicSchool — достатньо хороший «колега», з яким можна говорити безкінечно про школу та освіту, але на інші теми — зась. Такий собі 100%-ий вчитель, який живе роботою.

Достатньо багато інструментів для «lazy teacher»: створення тесту за відео роликом з ютуб — найкращий з того, що випробовувала. Rubric Generator плюсую шалено, адже дозволяє створювати критерії оцінювання до кожного виду роботи. Створення тестів, запитань — подібне на цій платформі ШІ до інших застосунків. Тестую активно Clear Directions — розробник чітких інструкцій.

Чи сподобалось самим учням працювати з активностями, в які була залучена дана програма з ШІ?

4 з 10

Можна застосовувати для старшокласників у позакласній роботі: проєктна діяльність, створення завдань за темою та їхня апробація. Для розваги чудово заходять Song Generator, Quote of the Day. Разом із дітьми можна попрактикувати Teacher Jokes. Жарти так собі, але можна створити на будь-яку тему. Наприклад: «What did one mole say to the other mole in the laboratory? «Are you made of Molar Mass? Because you’re Avogadro’s number to me!”». Але потрібно прокачувати англійську, жартує Ші, спираючись на гру слів. Тож формуємо ключову компетентність «володіння іноземною мовою» відповідно до Державного стандарту:)

Мінуси, баги: що підбішує чи потребує доопрацювання в цій програмі ШІ?

3 з 10

Застосунок є реальним асистентом вчителя, дозволяє спростити багато рутинних операцій. Це «робоча конячка». Відсутні візуалізації, спецефекти, щось дуже творче, але MagicSchool, на мою думку, практичний вчительський інструмент. Пропонує багато навчання, постійно оновлюється. Основним недоліком в межах використання є відсутність вибору мови, але у цьому випадку допомагає контекстний переклад. Порадувало, що документ із контекстним перекладом можна завантажити у форматі WORD та легко відредагувати.

3

Наш вимогливий вчитель-тестувальник:

Олександр Черкас, 
учитель української мови та літератури в «Середній загальноосвітній школі № 242» у Києві, фіналіст Global Teacher Prize Ukraine

Що тестує: Copilot

Зручність завантаження та реєстрації для початку тестування застосунку?

8 з 10

В реєстрації немає опції «зареєструватися через Google» — тільки через обліковий запис Microsoft.

Вартість, безкоштовні опції для освітян?

10 з 10

В Copilot надається безкоштовний GPT-4, а різниця в інтелекті тому ж самому Copilot (GPT-4) і ChatGPT (GPT-3.5) дуже сильно відчувається — на користь Copilot. Також Copilot надає спеціальні 4 безкоштовні чати, такі як:

  • Дизайнер, що може згенерувати картинку згідно вашого текстового опису;
  • Планувальник відпустки: чат, який створює маршрути та допомагає бронювати подорожі;
  • Кулінарний помічник: допомагає вам знайти рецепти, скласти плани харчування та отримати кулінарні поради та підказки;
  • Фітнес тренер: допомагає розробити програми вправ і навчати корисностей про харчування, здоров’я та покращення самопочуття. Всі ці чати можуть створити непоганий та креативний контент для навчального процесу.

Корисні опції програми, зручність і якість створення контенту на уроки?

9 із 10

Я помітив, що Copilot перекладає означення та винятки на простіший діалект (не академічний, як у підручниках), але прекрасно справляється зі створенням ребусів, спеціальних вправ, загадок. Дає якісні завдання на логіку, які по-справжньому зацікавили моїх підопічних школярів.

Через спеціальний чат «Дизайнер» я згенерував картинки, пов’язані з завданням до теми заняття, і це також помітно полегшило процес підготовки до уроку. Я зробив висновок, що на цьому етапі ШІ з навчальним процесом справляється добре, але точно не блискуче.

Учнівський фідбек: чи подобається дітям працювати з активностями, створеними ШІ?

8 із 10

Учням сподобалося працювати з Copilot , тому що подача інформації стала більш зрозумілою та «яскравою» з наданням контенту від ШІ.

Мінуси, баги: що підбішує чи потребує доопрацювання в цій програмі ШІ?

3 із 10

Головний мінус — Дизайнер повільно генерує картинки, і іноді вони не сходяться з описом, який я йому надав. А ще Copilot не знає змісту творів з української літератури, а тільки головні ідеї та авторів.

4

Наш вимогливий вчитель-тестувальник:

Олександр Душиминець,
учитель інформатики, розробник, лектор і
автор курсів підвищення кваліфікації

Що тестує: Gemini

Source/ Google

Зручність завантаження та реєстрації для початку тестування застосунку?

9 з 10

Завантаження та реєстрація в Gemini дуже прості. Потрібно створити обліковий запис Google, якщо у вас його ще немає. Потім завантажуєте програму з Google Play або App Store.

Вартість, безкоштовні опції для освітян?

10 з 10

Gemini пропонує безліч безкоштовних опцій, яких буде цілком достатньо для початку роботи, з якими можна:

  • Створити та провести урок з використанням ШІ;
  • Використовувати готові шаблони уроків;
  • Спілкуватися з іншими вчителями;
  • Отримати доступ до бібліотеки ресурсів;

Платні опції дають доступ до:

  • більш досконалих інструментів для створення уроків;
  • розширеної бібліотеки ресурсів;
  • функцій аналітики;

Корисні опції програми, зручність і якість створення контенту на уроки?

9 із 10

Якщо ви потоваришуєте з Gemini — точно буде «де розгулятись», створюючи контент для ваших уроків. Я б порадив колегам не проґавити можливість та використати ці інструменти для створення:

  • інтерактивних діалогів
  • вікторин
  • різних ігор

Мені сподобалось, що Gemini пропонує безліч готових шаблонів уроків. Ще один бонус — спілкування з іншими вчителями. ШІ Gemini дає можливість спілкуватися з вашими колегами, які також використовують цю програму. Можна ділитися своїми ідеями, досвідом та ресурсами. Просто задайте роль мовній моделі, що він у ролі вчителя, і спілкуйтесь або просіть поради.

Учнівський фідбек: чи подобається дітям працювати з активностями, створеними ШІ?

7 із 10

Мої учні дуже зацікавлені в роботі з Gemini. Їм подобається:

  • Взаємодіяти з ШІ;
  • Виконувати інтерактивні завдання;
  • Брати участь у симуляціях;

Мінуси, баги: що підбішує чи потребує доопрацювання в цій програмі ШІ?

8 із 10

Головним мінусом для мене стала якість зображень, що видає цей ШІ: деякі зображення в Gemini не дуже високої якості, деталі «пливуть». Є питання і до якості текстів. Деякі з них можуть бути складними для розуміння учнями.

5

Наш вимогливий вчитель-тестувальник:

Альона Руда,
вчитель інформатики Глухівської ЗОШ №2

Що тестує: Kahoot.it

kahoot.com

Зручність завантаження та реєстрації для початку тестування застосунку?

10 з 10

Швидко, не виникло проблем.

Вартість, безкоштовні опції для освітян?

9 з 10

Безкоштовно надається доступ до можливості створення Кахутів, — ви можете генерувати запитання, завантажити файл .pdf , озвучити ШІ тему вашого уроку.

За додаткові кошти вчитель отримає доступ до можливості розпалювати дискусії зі своїми учнями на платформі, отримувати відгуки, голосувати за ідеї, імпортувати колоду слайдів.

Корисні опції програми, зручність і якість створення контенту на уроки?

10 з 10

Я вчитель інформатики, тож поставила учням завдання створити власні вікторини, опитування та інші пізнавальних активностей в середовищі Kahoot для своїх однокласників. Категорія учнів, яким давала таке завдання — 6, 9, 10, 11 клас. Тематика створених школярами кахутів — найрізноманітніша, згідно з програмою. Ми тільки й встигали їх опробовувати на уроках інформатики.

Особисто мені сподобалась можливість генерувати запитання та відповіді на платформі Kahoot.it з опцією ШІ. Окремий плюс — можливість редагування.

Програма виявилась цінною тим, що дозволяє організовувати різні активності: від залучення до обговорень, групової роботи й використання технологій до контролю рівня складності завдань, урізноманітнення методів навчання, підтримку та позитивне підкріплення.

Учнівський фідбек: чи подобається дітям працювати з активностями, створеними ШІ?

10 з 10

Так, діти дуже зацікавлені. Особливо їм до вподоби можливість створення власних кахутів, що дозволяє не тільки вивчати предмет, але й поглиблювати власні знання з тем уроків.

Мінуси, баги: що підбішує чи потребує доопрацювання в цій програмі ШІ?

6 із 10

Мінусом є англомовне середовище та краща якість запитів англійською мовою. В україномовному варіанті зустрічаються помилки та неточності.

Короткі підсумки краш-тесту: ШІ — «робоча конячка», запрягайте!

Освітянські застосунки зі штучним інтелектом дійсно полегшують рутинну вчительську роботу та економлять дорогоцінний вчительський час: пачками генерують тести, шаблони уроків, створюють небанальні завдання, презентації та квізи. Діти з захопленням взаємодіють із ШІ та вже навчились використовувати його для полегшення рутинної роботи з «домашками» — ось вам і новий виклик для освітніх систем.

Серед багів та «мінусів», які згадувались найчастіше — неідеальна якість зображень в безкоштовних програмах ШІ та повільне генерування картинок, англомовне середовище, що потребує досконалого знання мови, недостатня «навченість» програм для роботи з текстами української шкільної програми. Більшість застосунків безоплатні для вчителів або мають безкоштовний тестовий період. Тож якщо ви досі сумнівались — дружити з ШІ чи ні, брати його собі в помічники чи ні — можете сміливо тиснути Install, обравши оптимальну до ваших запитів програму. 90% зі 100% — не пошкодуєте!

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *