Лайфхаки з дистанційного навчання: Найкращий досвід учителів

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

Вчимося робити цифрові технології нашою новою суперсилою! Адже дистанційне навчання — чи не найдієвіший спосіб для вчителя познайомитись із нестандартними й новаторськими методами роботи. Але як вчителям дізнатись, що учень досягає потрібного результату під час онлайн-навчання? Досвідом та порадами діляться вчителі, яким вдалося подолати основні виклики нової шкільної реальності.

З нуля організувати дистанційне навчання в початковій школі

Кроки для вирішення:

Оксана Хомич, учителька початкових класів Новопечерської школи

Один клас — одна платформа

У початковій школі як базову платформу для зв’язку з учнями зручно використовувати Google Meet. Сервіс простий у використанні. Можна скласти розклад наперед та закріпити єдине посилання до основних предметів, які викладає вчитель. Учні знатимуть: ваші уроки доступні за цим лінком і не потрібно шукати щоразу новий. Вчителі-предметники можуть створювати власні посилання та прикріплювати їх біля назв дисциплін, або ж використовувати вже наявні.

Також у початковій школі можна спробувати платформу Discord — мультифункціональна та зручна. Зверніть увагу: максимальну групу для відеозв’язку можна формувати до 10 осіб. Проте для аудіо — в необмеженій кількості.

В середній та старшій школі зручно використовувати ZOOM.

Важливо, щоб платформа була єдиною для класу — про це слід заздалегідь домовитись із іншими педагогами.

Випрацюйте «Кодекс поведінки» для дистанційних уроків

 • Домовтеся, що кожен учень за кілька хвилин перед уроком перевіряє справність та рівень зарядки гаджета.
 • Проговоріть, коли учні можуть вмикати та вимикати свої мікрофони.
 • Повідомте дітям, який сигнал відповідає за опцію «Підняти руку». У моєму випадку в дитини я помічаю ввімкнений мікрофон.
 • Проговоріть, що можна писати в загальному чаті, а що — ні.
 • Зазначте, що під час уроку мають бути закриті будь-які ресурси, що не мають стосунку до навчання.
 • Домовтеся, щоб під час уроку в дітей стояла на столі склянка чи пляшечка з водою.

Проводьте «Ранкове коло» декілька разів на тиждень

Погодьтеся: чудово, якби навіть через екрани гаджетів учні почувалися б причетними до шкільної спільноти! У цьому допомагають чудові ритуали для всього класу як от вже звичне для всіх «Ранкове коло». Та з появою «дистанційки» багато хто забув про це, дуже шкода. Я проводжу зустріч із дітьми в цьому форматі обов’язково двічі на тиждень. Ми виходимо на зв’язок трохи раніше в ці дні — о 09.15 замість 10.00. Кожен ділиться враженнями від вихідних або ж я пропоную декілька тем для обговорення.

Продумайте уроки з елементами гри для початкових класів

Учні молодшої школи — особлива категорія дітей, яка сприймає навчання через гру. Тож вчителю потрібно буде не лише продумати сценарій онлайн-уроку з ігровими елементами, а й з обов’язковою комунікацією та співпрацею учнів один з одним. Ваш урок пройде намарно, якщо діти просто слухатимуть вас. Комбінуйте невеликі теоретичні блоки з цікавими завданнями.

Та як би дітям цього не хотілося — неможливо постійно використовувати інтерактив і гратись більшу частину часу. Основний навчальний матеріал можна подавати, створюючи презентації в Power Point, Key Note, Сanva та демонструвати коротенькі відео.

Використовуйте інструменти для візуалізації

 • Онлайн-дошка
  Для учнів початкових класів підійде дошка Lino. Учитель має можливість змінювати фони і кольори дошки, робити їх яскравими, аби привернути увагу. На цю дошку педагог може завантажувати власні файли та зображення й виводити їх на екран. Дошка чудово працює для залучення дітей до проведення дискусії. Вчитель пише на дошці запитання в режимі реального часу, а діти на віртуальних стікерах фіксують відповіді. Учні можуть одночасно відстежувати, хто що пише. А педагог розуміє, хто в цей момент активно залучений до уроку, хто друкує дуже повільно, а хто швидко висловлює думку. Також її можна застосовувати для створення ментальних карт, мозкового штурму тощо.

  За допомогою однієї з опцій дошки ваші учні можуть писати коментарі одне одному.

 • Тематичні аватарки
  Змінюйте протягом тижня аватарки разом із дітьми: щотижня обирайте тему чи героїв, у яких кожен із вас буде «перевтілюватись».
 • Знайдіть собі помічника
  Захопити увагу дітей може вигаданий вами супергерой-помічник у ваших презентаціях, який щоуроку вноситиме «родзинку» в подачу тем своїми коментарями та зауваженнями. Або ж виходьте онлайн разом із яскравим іграшковим персонажем — оберіть йому ім’я, розкажіть, хто він та з якою метою буде на ваших заняттях.

Навчіться утримувати увагу дітей навіть крізь екран

Це — чи не найскладніший виклик для вчителя, який запроваджує дистанційне навчання в початковій школі. На практиці будуть помічними такі прийоми:

 • Онлайн-квач

  Діти дуже уважно слухають одне одного, щоб не пропустити свою чергу. Починає вчитель: дає вправу на обчислення будь-кому з класу. Учень озвучує відповідь і далі має «заквачувати» наступним запитанням-прикладом однокласника.
 • Рефлексія за прочитаною книгою

  Вчитель дає завдання дітям прочитати оповідання чи невелику книгу, озвучує дату презентації. В зазначений час учні їх обговорюють. Під час уроку кожному учню для міні-виступу надається регламент до трьох хвилин. За цей час школярі озвучують, які фрагменти їм сподобались і чому рекомендують (чи ні) прочитати цю книжку іншим.
 • Веселі паузи-руханки та «гнучкі» уроки

  Дитина, яка більшу частину дня проводить біля екрана, рухатись має обов’язково. Тож дозвольте учням самостійно обрати плейлист для динамічних пауз-руханок — список композицій ви отримуєте заздалегідь, а потім щодня вмикаєте певний трек.

  У мене діти на уроках час від часу отримували бонуси: якщо вони виконували завдання, що були відведені на урок наперед, для таких учнів урок міг тривати не 40 хвилин, а, до прикладу, 20 чи 25 хвилин. Після чого вони надсилали мені роботи та йшли відпочивати.

Підтримуйте постійний контакт із батьками

Перед початком дистанційного навчання варто хоча б коротко поспілкуватись із кожною родиною й дізнатись, чи мають вони можливість забезпечити дитині цей формат. Якщо є діти, які не зможуть відвідувати онлайн-уроки, треба буде продумати інший формат завдань для них.

Знайдіть спільну мову з «хитрунами» та онлайн-прогульниками

Якщо помічаю, що дитина декілька разів поспіль ухиляється від онлайн-уроків і знаходить різні виправдання, щоб не виконувати завдання, після декількох моїх прохань використовую чарівну фразу: «Цього разу мені доведеться зробити «ало-ало» мамі?» Прикладаю два пальці до вуха, імітуючи телефонну слухавку. Цей «чарівний» метод спрацьовує одразу і того ж дня я отримую всі завдання з пропущених занять.

У мене є правило: ніколи не коментувати факт нездачі робіт чи невчасне виконання завдань тим чи іншим учнем під час онлайн-зв’язку з усім класом. Прошу під кінець заняття, до прикладу, декількох учнів залишитись і вони по черзі мають зі мною кількахвилинну розмову. Ці питання слід вирішувати тет-а-тет.

Як спроєктувати дистанційний урок мрії

6 кроків для вирішення

Щоб правильно побудувати онлайн-урок, зручно спиратись на готову структуру та врахувати всі її етапи.

Оксана Пасічник, вчителька інформатики в Ліцеї «Сихівський», Львів

Підготуйтесь

Готуючи матеріал уроку, запитайте себе: чи активує почуте й побачене пізнавальну діяльність учнів? А ще актуалізуйте отримані раніше школярами знання, щоб мати впевненість: діти готові до нового матеріалу. Для цього створіть у Google-формі опитувальник на два запитання: «Чим ми займалися минулого тижня?» і «Розкажіть, що означає…» (тут ви вписуєте важливе означення, на яке учні мають спиратись під час подальшої роботи).

Так, це всі ті речі, які під час очного навчання вчителі роблять, не замислюючись. Але під час дистанційного навчання не можна пропускати цей етап і одразу пояснювати нову тему.

Продумайте, як подати інформацію

Цей етап було б добре переносити в асинхронне навчання. Тобто, подання інформації не обов’язково має відбуватися в режимі реального часу та синхронної взаємодії з дітьми. Інформація цілком може бути самостійно опрацьована учнями, а ваша присутність важливіша на інших етапах.

Практика. Навчіть дітей справлятись із помилками

На цьому етапі вчителям дуже важливо правильно навчити дітей справлятись із помилками. Отож, учні виконують завдання, а педагог бере на себе діагностичну та корекційну функцію. Так він побачить і переконається, що учень правильно застосовує певні інструменти.

Підсилюйте мотивацію

Можна створити умови, за яких мотивація підтримується чи ні. Але всі ми різні: комусь потрібна підтримка та похвала, комусь — відчуття досягнення та ситуація, для когось — максимально автономність, ще для когось — оцінки.

Не всі учні достатньо мотивовані, щоб виконувати завдання в онлайн-форматі. Це показав приклад першої хвилі «дистанційки». Ще Леонардо да Вінчі влучно підмітив: «Навчання без бажання псує розум, і він нічого не затримує в собі». Якщо ваші учні не розумітимуть, чому вивчають певну тему та й взагалі — навіщо прийшли до школи, висновок сумний: дитина не зможе навчатися якісно ні очно, ні дистанційно. Але цю ситуацію можна змінити, якщо на допомогу прийдуть захопливі цифрові інструменти.

Формувальне оцінювання

На цьому етапі участь вчителя є важливішою, ніж на етапі пояснення матеріалу.

Мета оцінки — не поставити позначку в журналі, вказуючи рівень знань учня. Оцінювання — це про те, щоб показати учневі, де він є на шляху до мети та що йому треба зробити ще, щоб досягнути результату. Оцінка має містити коментар до роботи, бо самі лише «7» чи «9» мало про що говорить. Учень побачить «9» — подумає «Ну й добре!» та більше не повернеться до теми, щоб зрозуміти, як зробити краще. Саме тому вчителям варто спробувати надавати не лише кількісний, але й якісний зворотний зв’язок. А іноді й взагалі відмовлятися від кількісного.

Не намагайтесь бути «гелікоптерними вчителями»

Так-так, не перебирайте на себе функцію гелікоптера та не намагайтесь за мінімальний час «нафарширувати» дитину масивом інформації, вміннями та компетентностями, на вибір яких сам учень не має впливу. Школяр відчуває: навколо стільки всього відбувається. Але… Не з ним.

Зберегти соціальну активність дітей

Катерина Глушенко, корекційний педагог і психологиня

Навчання — насамперед соціальна активність. Перебування у школі допомагає вчитись правильно будувати стосунки з однолітками й дорослими поза межами родини. А ще — практикувати різні види комунікації, формувати ставлення до процесу навчання, друзів і самих себе. Онлайн-навчання звужує можливість навчатись разом і поруч. Але є лайфхаки, як в цьому допоможуть.

3 кроки для вирішення:

 • Peer-групи

  Для учнів-однолітків це можливість об’єднуватись в групи за інтересами. Це можуть бути невеликі проєктні групи по 4–5 осіб. Учні вирішуватимуть різні завдання разом: конспектування, підготовка рефератів, проєктів, презентацій та відео. Це все потребує чималих зусиль, а в групі робота кипітиме цікавіше та буде виконана швидше.

 • Дайте учням голос

  Під час онлайн-занять цінно проговорити й запитати учнів: «Як ти?», «Що вдається?», «Над чим цікаво працювати?», «Є щось незрозуміле для тебе?», «Що викликає сумніви?». Для цього батькам та класному керівникові треба домовитись про конкретну годину, під час якої учні спілкуватимуться саме про процес навчання.

  За результатами таких розмов викладач зможе надати учням необхідну допомогу, без поспіху розібратись із поточними труднощами, а за потреби — залучити до діалогу батьків.

 • «Чат інформування»

  Під час дистанційного та змішаного форматів навчання надважлива якісна комунікація. Ми всі стомились під час першої хвилі карантину від нескінченного потоку скріншотів, повідомлень різного ступеню важливості у різних чатах. Які треба було збирати докупи, аби не пропустити щось важливе. Рішення? Створити «чат інформування».

  Цей чат веде виключно класний керівник або вчитель. Він закритий для коментування. Його мета — донести важливі меседжі до аудиторії, щоб ті не згубились серед великої кількості повідомлень. Там немає флуду, — виключно корисна інформація. Якщо у вас домі немає такого чату, дуже раджу його створити!

  Окремий чат має бути для живого спілкування, реакцій, ідей, мемів, коментарів, запитань і обговорень.

 • Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів цього матеріалу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США

  Источник: www.osvitoria.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *