Facebook Watershed
«Мамо, ну чому в нашій школі нічого цікавого не відбувається?» — таку фразу ви ніколи не почуєте від учнів американської школи Watershed. Адже більшу частину часу діти навчаються в польових умовах у пригодницьких експедиціях, а навчальні виїзди тривають від доби до тижня. Лишень уявіть: для вивчення історії руху за громадянські свободи Америки учні на 5 днів виїжджають у штат Алабама. А щоб зустрітись із корпоративними лідерами HP і Google — прямують на кілька днів у Кремнієву долину. Для дослідження майбутнього водних ресурсів США проводять тиждень в Аризоні, спілкуючись із лідерами громад біля греблі Глен-Каньон. Як же організований навчальний процес у «пригодницькій школі»? І чи справді пізнавальні мандрівки можуть замінити підручники?
Сьогодні «Освіторія» знайомить вас із інноваційною приватною незалежною школою Watershed в центрі міста Боулдер, штат Колорадо. Вона спеціалізується на пригодницьких навчальних місіях у найвіддаленіші куточки США і мінімізує протирання учнівських штанців за партами. Тут учителі допомагають учням складати пісні та створювати рок-гурти, разом займаються йогою чи сплавляються на байдарках гірськими річками й спонукають… бавитись у відеоігри, але сценарій гри маєш створити сам!
Системи «7 учнів — 1 вчитель» і постійна участь науковців
Засновники школи — доктори філософії Джейсон Берв та Сумая Абу-Хайдар. Вони перештудіювали сотні досліджень на освітню тематику, і дійшли висновку: більшість із них не враховують, ЯК діти насправді навчаються. А тому в 2004 році створили власний освітній стартап із 16 вихованцями — школу Watershed. Місію для навчального закладу обрали непересічну: «створювати переломні моменти в житті учнів». І хоча територія школи до 2023 року розрослася майже втричі, учнівський склад уже два десятиліття — близько 100 учнів (6 — 11 класи).
У вестибюлі погляд відвідувача неодмінно зачепить строгий з вигляду стенд, що описує 7 рис характеру, які плекають в собі вихованці «школи пригод» Watershed:
- Оптимізм
- Вдячність
- Емпатія
- Допитливість
- Соціальний інтелект
- Самоконтроль
- Витримка
Залученість учителів — колосальна: на одного педагога припадає 7 вихованців. Крім безпосереднього навчального процесу, педагоги залучені до пошуку експертів, які розробляють для студентів дослідження та експерименти в польових умовах.
Учні Watershed не сидять на заняттях, міркуючи «Коли я зможу використати це в реальному житті?» Практика — основа навчання. Тож традиційний «дзвоник», який символізує в інших школах початок уроку, тут повідомляє про збір класу на подвір’ї. Дзинь-дзинь! От-от стартує виїзд за межі кампусу та зустріч із новою групою експертів, які вкажуть на реальні виклики в сфері біології, географії, фізики та запропонують розробити спільні рішення для розв’язання.
Один із найсвіжіших прикладів — проєкт «Відтворюємо модель ґрунтових вод» для уроку географії. Дівчата й хлопці разом із гідрологом побували біля кількох рік та спостерігали, як сила води формує гирла річок. Опісля обговорили ключові питання річкової геоморфології та побудували власну модель рівня ґрунтових вод, змоделювавши динаміку потоку.
Переглянути цей допис в Instagram
Ще один цікавезний кейс практичного виїзного уроку — проєкт «Відремонтуй велосипед»
Учні розділяють робочий день професійного веломеханіка в його майстерні. На вході кожен отримує по «битому» велику. Завдання — протягом дня відремонтувати велосипед до стану, придатного для продажу. Потім дітей запрошують на майстер-клас із безпеки поїздок на велосипеді та механіки цих легких і зручних транспортних засобів. Зрештою учні гасають на власноруч відремонтованих великах на свіжому повітрі. Всі щасливі, а особливо пан механік: от би щодня до коліс брались десятки робочих рук.
Переглянути цей допис в Instagram
Facebook Watershed
40–45 учнівських ночей на рік — за межами школи і дому
Основні курси в Watershed — міждисциплінарні, практичні та проєктні. Природничі науки (включно з лабораторними заняттями з хімії, біології, геології та фізики) викладаються в подорожах, під час експедицій. А викладання іспанської мови включає проживання в сім’ї у Гватемалі.
Замість того, щоб запам’ятовувати відповіді на стандартизовані тести, студенти Watershed вивчають економіку, започатковуючи малий бізнес або опановують алгебру, розв’язуючи інженерні задачі. У кожного уроку — досяжна і відчутна тут і зараз мета.
Лиш познайомтесь зі ще одним реальним кейсом. На хвилі міжнародного шаленства довкола фільму «Барбі» вчителі запропонували вихованцям зануритись у проєкт «Не дай упасти Барбі»
Це спричинило неабиякий фурор на уроках алгебри! Школярі із завзяттям розробляли безпечну та ефективну тарзанку з гумок, щоб Барбі змогла покататися на ній, не бемкнувшись головою об бетон. Далі — складніше. Учні провели для Барбі «пробні запуски» в класі, використовуючи лінійний регресійний аналіз, щоб підрахувати, скільки гумок знадобиться для убезпечення прогулянки найгламурнішої ляльки в світі.
Переглянути цей допис в Instagram
Факультативів у Watershed хоч греблю гати — аби час та натхнення знайшлися. Тут вам і студійне мистецтво, і фотографія, і музика з кіно. А ще дизайн, інженерія, скелелазіння, легка атлетика, танці, підприємництво. І найцікавіше: 40–45 ночей на рік учні проводять за межами міста. Це і гірські походи, і сплави на байдарках, і поїздки до Кремнієвої долини та спільні учительсько-учнівські польоти: до Перу чи Камбоджі, наприклад.
Facebook Watershed
Навчання через дію: «курси навичок» та курси-експедиції
«Людина найкраще вчиться, досліджуючи теми, що мають безпосередній вплив на життя» — вірять засновники Watershed. Праця, за яку береться школяр, має створювати позитивний вплив поза стінами школи. Для втілення такої місії в школі академічні заняття поділені на дві категорії: «курси навичок» та курси-експедиції.
Курси з розвитку навичок допомагають студентам розвинути навички та вміння, необхідні для вирішення великих світових проблем. До них належать:
- дослідницькі навички;
- комунікативні навички;
- навички аналітичного мислення;
- навички опанування ремесел;
- артистизм;
- лідерство.
Ось деякі дисципліни, що входять до «курсу навичок»: математика, робототехніка, журналістика, іспанська мова, текстиль та волокно, «Кераміка крізь віки», психологія.
У соцмережах учні розповідають, що один із улюблених «курсів навичок» — «Кераміка крізь віки». Там не просто ліплять із глини, глазурують та випікають у печах гончарні вироби. Кожен працює над створенням персональної колекції функціональних мистецьких творінь. У процесі юні майстри документують нові техніки та інформацію, беруть участь у конструктивній критиці, рефлексують і ведуть цифрове портфоліо.
Експедиційні курси — трансдисциплінарні й класифікуються як природничі чи гуманітарні, залежно від мети.
В основі кожного — виклики довколишнього світу. Тільки-но уявіть, у Watershed є такі курси-експедиції як «Ракети: Вступ до фізики», «Гендер, медіа та технології», «Соціальне підприємництво», «Енергетика та світова влада у 21 столітті», «Досвід іммігрантів», «Креативна інженерія та дизайн».
Природничі науки учні 11–12 класів диво-школи цьогоріч вивчають в Ісландії в експедиції під назвою «Земля льоду і вогню».
Під час поїздки школярів навчають адаптації та стійкості. Під прицілом дослідження — флора та фауна Ісландії, а ще розуміння, як люди споконвіку виживають у країні вулканів і льодовиків. Студенти занурюються в мікс наук: геологія, вулканологія, біологія, антропологія — і все це ключі до глибшого розуміння Ісландії. Більшість подорожі мине поруч з південним узбережжям, де дослідники отримають доступ до гейзерів, геотермальних джерел, льодовикових лагун, сплячих вулканічних кратерів, пташиних скель, пляжів із чорним піском.
Facebook Watershed
Ще 3 дивовижні проєкти школи, які надихають
«Тіло і душа»
Учні 9–10 класів досліджують, що означає бути людиною та особистістю і розбираються в поняттях свідомості, душі та істини. Школярі досліджують різні види мотивації, що стоять за тією чи іншою поведінкою і розмірковують на конкретних історичних подіях, що спонукає людей творити неосяжне добро чи величезне зло у світі. А ще дівчата й хлопці порівнюють світових філософів від давніх часів до сьогодення та розглядають сучасні досягнення в галузі штучного інтелекту та генетики.
«Вода Заходу»
У 2024 році на курсі «Вода Заходу» учні вивчатимуть питання: «Як ми можемо створити справедливі та сталі відносини з водою? «Кульмінація неймовірної подорожі з ночівлею — 100-мильний сплав на каное по Грін-Рівер. Після цього студенти мають створили журнал з ілюстраціями та письмовими роздумами про використання та збереження води від давніх часів до сьогодення на американському Заході.
«Приготуй смаколик за автентичним рецептом»
Після обговорення важливості їжі для різних світових культур, родин та окремих людей, учасники експедиційного курсу «Життя корінних народів: Минуле та сьогодення» досліджують кілька рецептів хліба, який колись випікали племена. І обирають, що приготувати. Цього разу пощастило рецепту «тако навахо» — саме цей смаколик куштувала педагог Джої в дитинстві в своєму рідному краї.
Переглянути цей допис в Instagram
ТАКОЖ ЦІКАВО
Сільська школа, де вивчають криптовалюту
Найкращі школи світу: як вони навчають та чим дивують?
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media