Щоб не сталося біди: 5 правил користування газом, які має знати кожна дитина

Як пояснити дітям правила безпечного користування газом

1

Діти дошкільного віку газом не користуються

Батьки вирішують самостійно, з якого віку навчати дитину користуванню газовими приладами. Але найкраще, щоб дитині виповнилось 6–7 років, щоб правила запам’ятались надійно та надовго.

«За допомогою газу ми можемо приготувати їжу, спекти тобі смачні булочки у духовці. Але газ може бути небезпечним. Я навчу тебе користуватись ним правильно. Від цього залежить твоє здоров’я і життя. А також наше життя і усіх людей, які живуть у нашому будинку».

Дитина, яка бачить батьків щодня біля газової плити, може сказати — «Та хіба це складно? Я сотні разів бачив, як ви це робите. Повернули ручку в один бік — газ загорівся, в інший — погас». Поясніть, що зі сторони це й справді виглядає просто. «Головне не те, як вмикати газ. Головне — запам’ятати, що робити, якщо виникла проблема під час користування плитою».

Дитина має користуватись газом під наглядом дорослих, — пам’ятайте, будь ласка. А ось газовими колонками та водонагрівачами користуватись дітям категорично заборонено.

2

Спершу — сірник чи електрозапальничка. Тільки потім вмикаєш газ

«Спершу запалюєш сірник (натискаєш на кнопку електрозапальнички), і тільки потім вмикаєш газ. Для цього повертаєш ручку у потрібний бік, а потім підносиш сірник до конфорки. Полум’я має з’явитись одразу».

Якщо у вас вдома плита з автоматичним запалюванням газу через прокручування вмикача, покажіть, як працювати з приладом. Впевніться, що дитина добре засвоїла урок і попросіть через деякий час під вашим наглядом провести вмикання та вимикання газу на плиті.

3

Щоб повністю перекрити газ, закрий вентель

«Мам, а що, як газ не загорівся після того, як я підніс сірник (електрозапальничку)? — «Це поганий знак. Якщо газу витече багато, може статись вибух. А ще газом можна отруїтись. Запам’ятай, якщо при вмиканні газу в тебе щось пішло не так — не увімкнулась конфорка, не загорілось полум’я — одразу маєш закрутити ручку назад і одразу ж після цього вимкнути вентиль на газовому крані перед плитою. Ось вентиль. Зараз він відкритий. Бачиш? Він у вертикальному положенні. А коли ми його закриваємо — він буде в горизонтальному положенні. А ще таке його положення називається «перпендикулярно до труби».

Ви маєте чітко пропрацювати з дитиною процедуру повного перекриття газу в квартирі. Після цього дитина має сама показати, в якому положенні вентиль відкритий, а я в якому ми за його допомогою повністю перекриваємо газ.

4

Газова плита завжди має бути під наглядом. Після користування — одразу вимкнути

Дорогі батьки, залишати дітей зі ввімкненими газовими приладами не можна. Як і залишати їх увімкненими, навіть якщо виходите з дому ненадовго.

Розкажіть дитині, що вона має постійно знаходитись біля плити, якщо щось готує. Після користування газ треба одразу вимикати: «Ти зняв каструлю з вогню, поставив її на підставку на стіл і одразу маєш вимкнути газову конфорку».

5

Відчув запах газу — закрий вентель на крані та відкрий вікна

Якщо дитина знаходиться в квартирі і відчуває запах газу, вона має:

 • Перекрити газовий кран: «Закручуєш у вентиль на крані, який знаходиться перед плитою. Вентиль ставиш перпендикулярно до труби».

 • Відкрити вікна: «Треба вивітрити газ із приміщення»
 • Негайно покинути приміщення
 • «Після того, як опинишся надворі, телефонуй 104» та коротко опиши ситуацію диспетчеру. Вкажи адресу, за якою проживаєш.

Після цього диспетчер чітко проінструктує, що робити — виконуй його вказівки.

Розкажіть дитині: «Якщо ти відчуваєш запах газу, категорично заборонено користуватись відкритим вогнем, стаціонарним телефоном, електроприладами, вмикати і вимикати світло. Все це може спровокувати мінімальну іскру. Саме тому, коли приїжджає служба 104, вона ніколи не дзвонитиме в двері, — буде стукати».

В ТЕМУ

Ось чудові мультики, як допоможуть дитині дізнатись про користування газом та запам’ятати навики безпеки, якщо станеться інцидент, пов’язаний із газовими приладами.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ДОРОСЛИХ

Чи справна ваша газова плита? Негайно викликайте майстра, якщо:

 • Відпускаєте ручку регулятора на плиті, а полум’я пальника одразу зникає

 • Вогонь на плиті горить нерівномірно або язички полум’я різного розміру

 • Полум’я дуже слабке або має помаранчевий колір

 • Вам важко прокрутити ручки регулювання

 • Ручки регулювання жодним чином не змінюють рівень полум’я на плиті

 • Під час горіння газу на плиті спостерігаєте кіптяву

 • Ви відчуваєте чіткий запах газу, коли плита вже вимкнена

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *