STEAM-навчання вдома: 5 дослідницьких проєктів для дітей під час карантину

Автор тексту: Тетяна Павліченко, журналістка проєкту «Дружня школа»

Кожен маленький дослідник рано чи пізно ставить дорослим запитання: «А навіщо це мені?». Проєкт «Дружня школа» підказує, де шукати відповіді та додаткову мотивацію для школяра. Часто для дітей є проблемою актуалізація навчального матеріалу. Якщо вчасно не пояснити, що наука — це не просто набір фактів, а й дуже цікава та прикладна річ, то інтерес дитини зникне. Щоб не винаходити велосипед — пропонуємо скористатись принципами STEAM-навчання. Ми зібрали варіанти дослідницьких проєктів, які під час карантину можна зробити разом вдома.

Садок на підвіконні

Тут можна піти двома шляхами. Перший — простіший. Вам будуть потрібні горщики (ящики, посуд) для висаджування, ґрунт, насіння або паростки рослин. Знайдіть вдома місце з достатнім освітленням, де дитина зможе спостерігати за ростом вазонів. Разом посадіть насіння. Радимо почати з кухонної зелені — вона швидко виросте і її практичне призначення точно не викличе додаткових питань. Позначте картками, що і де має вирости, складіть графік поливання і догляду. Нехай дитина щодня робить короткі нотатки — на скільки виросли саджанці, що росте швидше, якого догляду потребують. Разом зберіть «врожай», приготуйте салат і обговоріть, що далі садитимете.

Другий варіант — довший. Запропонуйте дитині простежити, як їжа знову стає їжею. Для цього потрібно спершу збирати харчові відходи, зробити з них компост, потім удобрювати ним рослинки, які разом посадите. Так ви зможете не тільки зацікавити дитину ботанікою, а й принципами еко-споживання.

Весела кухня

Часто для нас самих частина процесів приготування є таємницею. Карантин — гарний час разом з дитиною відкрити дрібні, але цікаві моменти приготування страв.

Приклади:

  • чому виростає тісто? Візьміть дріжджі, насипте їх у прозору чашку, додайте трохи теплої води і цукру. Поспостерігайте, як вони харчуються цукром, збільшуються в об’ємі. Так само спостерігайте за опарою/тістом. З’ясуйте, які хімічні процеси допомагають отримати смачні булочки;
  • поспостерігайте, як поводять себе в різних станах сіль і цукор — наскільки швидко вони розчиняються у воді? Що буде, якщо випарувати солодку і солону воду? На їхніх прикладах можна пояснювати агрегатні стани речовин;
  • чому олія і вода погано змішуються? На прикладі домашньої «лавової лампи» показуємо і явище дифузії, і пояснюємо густину та щільність речовин.

«Лавову лампу» зробити просто: у банку наливаємо воду, тоді рослинну олію. Зверху крапаємо піпеткою підфарбовану воду і кидаємо розчинну («шипучу») таблетку-другу аспірину чи вітамінів. Зафарбовані краплини почнуть підійматись вгору разом із бульбашками газу.

Мистецька майстерня

Важливою частиною STEAM-навчання є не тільки дослідження і конструювання, а й мистецтво. Винайдені/зроблені речі мають бути не тільки функціональними, а й гарними. Подумайте, як разом можна прикрасити спільний простір. Один із чудових варіантів, щоб поєднати мистецтво і винахідництво — апсайклінг. Переберіть разом комору, шафи, зберіть непотріб і фантазуйте! Старі футболки — на екоторби, розпаровані шкарпетки — для саше, бляшанки — на підставки для кухонного приладдя, ручок-олівців.

Якщо маєте час і натхнення — познайомтесь із творчістю якогось відомого художника і спробуйте з підручних матеріалів відтворити котрусь із картин. Дитина буде в захваті побути як в ролі творця, так і моделі.

Don’t worry, we didn’t waste the TP #gettymuseumchallenge #gettychallenge pic.twitter.com/bHNEbwQdD0

— Kari Richardson (@QuietHustle) April 13, 2020

Хатинка для пухнастиків

Маєте хатню тваринку — запропонуйте дитині зробити для неї хатинку або облаштувати простір. Нехай дитина сама намалює проєкт, разом пошукайте будматеріали. Подбайте про декор, спальне місце. Як варіант — запропонуйте подумати, як можна зробити хатинку без клею чи цвяхів, щоб вона трималась тільки завдяки конструкції. Тут можемо розібратись, як правильно вимірювати розміри, розраховувати величину деталей.

Таємниці мотлоху

Ще один варіант дослідницького проєкту, в якому потрібно зробити суттєву ревізію комірчини чи антресолей. Там точно знайдеться старий поламаний годинник, непотрібний дверний замок чи ще якісь механізми, які невідомо як і чому не полетіли до сміттярки. Ці речі стануть тепер вашими піддослідними. Розберіть їх разом з дитиною — з’ясуйте, як працюють пружини в замку, яке коліщатко першим починає крутитись у годиннику. Спробуйте розібратись, з якої деталі і в який момент механізм починає працювати, чому він зараз у неробочому стані. Якщо зможете разом полагодити — це стане великим плюсом.

Ярослав Кулик, старший викладач кафедри Автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій Вінницького національного технічного університету, за сумісництвом керівник гуртка роботехніки:

«Тенденція для впровадження STEАM дуже підходить дітям і є ідеальною для них. Головна різниця — вони щось роблять, відразу бачать результат, це всім подобається. Теоретичні предмети потрібно «розмішувати» цікавими історіями, гумором, діалогом, щоб вони були цікаві. Зараз серйозна проблема — відеоігри на телефонах, які завжди будуть цікавіші за шкільний матеріал, бо вони красиві, яскраві, мають цікаву і атмосферну історію. На противагу нудному і повільному світу дорослих. Саме STEАM може конкурувати зі світом відеоігор по цікавості.

Робототехніка цінна залученням до технологій, і якщо по професії небагато учнів складатиму електроніку/розумні будинки, речі, то технічна грамотність корисна всім. Цінність у трансформації свідомості, бо вони починають розуміти, як працює сучасна техніка. Ще робототехніка класна тим, що дуже багато ідей застосування можна придумати, причому особливо цінне те, що придумують їх школярі.

Головне завдання освіти — навчитись думати і вигадувати нові ідеї, нові застосування. Робототехніка в цьому плані дає найширші можливості. Я вважаю, що із часом це треба впровадити у всіх школах, це суттєво змінить освіту. Зокрема зміниться відношення до фізики, яку вважають непрактичною і не завжди цікавою.

Діти люблять схеми, де щось відбувається, чи рухається, світлодіод блимає чи змінює колір або текст на екрані показує температуру. Є діти, які люблять техніку, у них є вроджене бажання розібратись, як щось працює. Є активні діти, але їхню енергію треба спрямовувати в корисне русло, бо коли енергії забагато, вона все руйнує(у моєму випадку буквально). Ще є діти з інтересом, але за цей інтерес треба конкурувати із соцмережами та відеоіграми. Більшість пливе по течії, і роблять «як всі», для них предмет цікавіший за інші, але щоб вони це взнали, потрібно примусити почати працювати. Взагалі чітко видно, з якої дитина сім’ї та скільки їй приділяють уваги, та чи є якісь проблеми.»

Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *