Вчительська відпустка: ідеї для відпочинку і маленьких щоденних приємностей

Так, ми чуємо і знаємо: втома українських учителів зашкалює. Але є і добрі новини: за вікном пахощі та енергія літа, якими, наче маленькою чарівною пігулкою, можна трохи підлікувати наші недоспані ночі, зневіру й апатію. Зібрали натхненні ідеї, які не потребують захмарних коштів, аби ви відшукали в літі свої сенси й відновилися психологічно. Де відпочити з користю для душі і тіла, які яскраві заходи відвідати та яке ендорфінове читання обрати? 

🧡 Читання не для роботи, а для власного задоволення 📖 🧡 📚
Читання не для роботи,
а для власного задоволення

«Люди, яких ми зустрічали у відпустці»

Авторка: Емілі Генрі

Видавництво: Artbooks

Ідеальна літня книга, з якою вмощуєшся в гамаку посеред саду, що пахне паперівками і скошеною травою, смакуєш лимонад із лохиною та м’ятою і поринаєш в абсолютний вимір спокою й естетично-книжкової насолоди — бодай на ці кілька годин! Отже, лише ви, двоє найкращих друзів Поппі та Алекс із книги і їхня літня подорож. Останній шанс виправити помилки й закохатися. 

«Тіло веде лік. Як лишити психотравми в минулому»

Автор: Бессел ван дер Колк 

Видавництво: Vivat

Книга гостро актуальна для всіх українців, які проживають війну, працюють і виховують дітей у війні. Беручи за опору 30 років досліджень і клінічної практики, автор радить, як усвідомити причини душевного й тілесного болю, який часто не можуть пояснити лікарі і просто «відправляють за антидепресантами». А ще знайти відповідний спосіб зцілення та взяти під контроль своє тіло та життя.

«Семптем»

Авторки: Анна Софіна, Анна Сурган

Видавництво: Artbooks

Це антиутопія для мрійників і любителів якісної української фантастики. Щойно ви візьмете цю важкеньку й гіпнотично-красиву книгу в руки — гарантовано не захочете ставити на книжкову полицю! Ласкаво просимо читачів до Семптема — футуристичного семирівневого міста, що захищає мешканців від небезпечного зовнішнього світу. Кожен рівень має своє призначення та особливості: що вищий рівень, то краща якість життя. Перейти з нижчого рівня на вищий майже неможливо, але Ірисі це вдалося. Та не встигла дівчина звикнути до нового життя, як почалися жахливі події: містом шириться загадкова смертоносна хвороба, а загарбники скористалися нагодою й намагаються захопити Семптем.

«Як любили і вмирали»

Автор: Лев Скрипник 

Видавництво: «Уроборос»

Ідеальна літня книга, з якою вмощуєшся в гамаку посеред саду, що пахне паперівками і скошеною травою, смакуєш лимонад із лохиною та м’ятою і поринаєш в абсолютний вимір спокою й естетично-книжкової насолоди — бодай на ці кілька годин! Отже, лише ви, двоє найкращих друзів Поппі та Алекс із книги і їхня літня подорож. Останній шанс виправити помилки й закохатися. 

«Вчитель»

Авторка: Фріда Макфадден

Видавництво: Vivat

У 2025 році ця книга вже встигла отримати статус бестселера The New York Times (цікаво, що авторка пише під псевдонімом і справжнє ім’я досі не розголошує). Єва — вчителька математики в місцевій школі. Здається, їй можна тільки позаздрити: щоранку вона прокидається, отримує поцілунок від свого чоловіка Нейта і йде викладати дітям. Але ви, як ніхто, знаєте, які історії можуть траплятися за зачиненими шкільними дверима. У школі спалахує скандал: між однією з учениць і вчителем стався роман. Та Єва знає, що за цими потворними чутками криється набагато більше, ніж здається на перший погляд: у школі є людина, якій не можна довіряти. Вона бреше, кривдить інших, руйнує життя. Ця людина має таємниці, які можуть її знищити, і ладна на все, аби зберегти їх.

«Жінці можна довіряти»

Авторка: Марія Матіос 

Видавництво: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА

Щоб подарувати читачеві новий роман, Марія Матіос довго збирала матеріали і нанизувала на сторінки історії, які довірили їй важливі люди, бо хотіли, щоби про це почув світ. «Жінці можна довіряти» — це я сказала про себе,— зізнається в інтерв’ю письменниця. — Ця книжка зіткана з різних клаптиків, як ковдра: радянський час, 70-80-ті роки я довела аж дотепер, до наших днів і до війни». Авторка підмітила, що це не та книга, яка викликатиме сльози, хоча її читачі звикли до її емоційних книжок: «Але багато хто впізнає свою історію, яку я не знала, але дзеркально відтворила».

«Дивовижні жінки біля води»

Авторка: Моніка Фаґергольм

Видавництво: Книголав

Роман «Дивовижні жінки біля води» створює магічну атмосферу початку шістдесятих, описуючи життя двох молодих американізованих жінок у Фінляндії. Роза та Ізабелла проводять дні, засмагаючи на пляжі, а вечори — на коктейльних вечірках, стежачи за подвигами Джекі Кеннеді та Елізабет Тейлор. Героїні Фаґергольм не можуть уникнути соціальних і політичних потрясінь, які спалахнули у світі влітку 1968 року, вони мріють про краще життя, але їхні долі переплітаються з драмами і таємницями. Книга досліджує чутливі теми дружби, жіночої ідентичності та суспільних очікувань.

«Як казати НІ»

Авторка: Мішель Елман

Видавницвто Старого Лева 

Те, що ви бачите цю книгу серед наших рекомендацій, — маленький знак, що час раз і назавжди навчитися казати ні незручним проханням і людям (навіть родичам!), будь-якому тиску на вас, бодішеймінгу чи залежності від соцмереж. Це посібник для дорослих і підлітків, які хочуть вибудовувати кордони чітко й етично, завше ставлячи себе на перше місце. 

«Кумедна історія»

Авторка: Емілі Генрі

Видавництво: Artbooks

Роман «Кумедна історія» здобув нагороду Goodreads Choice Award у 2024 році за найкращу романтичну історію. Дафна любила слухати, як її наречений Пітер оповідає їхню історію. Про те, як вони зустрілися (вітряного дня), закохалися (за сприяння капелюха-втікача) і переїхали в його рідне містечко над озером, щоб почати сімейне життя. Він справді чудово про це оповідав… доки не усвідомив, що взагалі-то закоханий у найкращу подругу дитинства, Петру. Це історія про любовний трикутник, запакована в захопливий небанальний сюжет і присмачена класним гумором — нудьгувати над сторінками не доведеться! 

🎷 🧡 🎭
Музика для серденька, виставки, театри

Фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного Де:
Київ Коли:4, 5 і 6 липня на галявині Протасу Вхід на подію — вільний, за бажанням — донат на потреби бойових медиків для фонду Leleka Foundation Ukraine

Роман Ратушний міг би святкувати свій день народження 5 липня, але загинув, захищаючи Україну. Цими днями ви можете прийти на Протасів із родиною і маленькими дітьми, вшанувати його пам’ять і провести час на літературних читаннях, майстер-класах і виступах неймовірних етноколективів. Серед подій — вистава-сюрприз від Ірми Вітовської, навчання з домедичної допомоги від Beemed, читання сучасної прози та поезії про Крим, дискусія «Памʼять як спільне зусилля» за участі Вахтанга Кіпіані, поетично-музичні читання пам’яті Василя Ратушного, виступ Vivienne Mort і багато інших виступів та дискусій. На вихідних 5–6 липня діятиме дитяча програма для найменших від Музею Івана Гончара. Детальний розклад подій дивіться ТУТ. 

Найдрайвовіший хор «Гомін» у Львові Де:
Львівський органний зал Коли:
12 і 13 липня;
15 і 27 серпня Вартість квитків: від 100 грн

Харизма соліста хору «Гомін» Вадима Яценка віруситься в соцмережах. Мабуть, ви також чули їхнє філігранне хорове виконання «Цей сон, цей сон» а капела, без супроводу музичних інструментів — відео зібрало понад 7 мільйонів переглядів! До слова, багато років тому Вадим Яценко не потрапив у шоу «Голос країни» — тоді ще частково російськомовне. Але зараз у цьому можна побачити лише позивний знак: разом зі зростанням моди на все українське, зміцнів і збагатився талант самого Вадима й успіх хору, з яким вони творять справжні шедеври. 

 

Тож якщо плануєте кілька літніх відпочинкових днів у Львові — не відмовляйтеся від спокуси завітати на ретропісенний виступ «Гомону». Бонус — зовсім некусючі ціни на квитки, які стартують від 100 грн.

 

ATLAS Festival Де: Львівська національна опера  Коли:Коли: 18-20 липня  Вартість квитків: залежно від обраного абонемента

Колись на Атлас на ВДНГ приїздили зірки світового масштабу, але навіть під час широкомасштабної війни цей фестиваль-старожил (цьогоріч святкує 10-ліття!) збирає тисячі відвідувачів під відкритим небом і десятки найяскравіших імен музичної сцени. У 2025 році світова зірка все ж завітає до нас — не побоялися приїхати рокери The Rasmus. Ціни на суперфест вельми кусючі, проте кожен гурт і виконавець збиратимуть кошти для потреб війська в реальному часі через велетенські QR-коди на сцені, як це було і минулого року. 

 

Вистава з Адою Роговцевою«Будьте, як вдома» Де:
Львівський театр опери та балету Коли:8 липня Вартість квитків: від 590 грн

87-річна Ада Роговцева не так часто гастролює, тож цей шанс побачити її у стінах оперного театру у Львові — унікальний. «Будьте, як вдома» — комедія за мотивами п’єси Жана-Марі Шевре «Squat». Це весела і щемлива історія про те, що любов долає всі перепони, а безкорисна добра справа може змінити світ, зробити його трохи кращим. Виставу присвячено світлій пам’яті Паші Лі.

Фестиваль «Покоління» з вайбом нульових і смаком ностальгії Де:
Де: Львів, !FESTrepublic Коли:
11–13 липня  Вартість квитків: 500 грн

Я не плачу, це просто ностальгія в око потрапила!» — кажуть відвідувачі цього популярного заходу, що об’єднує DJ-сети та живі виступи артистів, чиї пісні звучали в кожному дворі — і досі звучать у серці. Серед артистів, які запалюватимуть цього літа, — Друга Ріка, СКАЙ, ТНМК, а Ігор Кондратюк запрошує 13 липня на оновлене «Караоке на Майдані».

Фестиваль «Файне місто» Де:
Львів Коли: 
1–3 серпня  Вартість квитків залежить від обраного абонемента

Фестиваль-легенда цього літа також проситься на ваші радари відпочинку і цілющої музикотерапії. Девіз фесту у 2025 році — «На зламі епох». Виступатимуть усі: і наш коханий Жадан, і суперзаспокійливі «Один в каное», і O.Torvald, і улюблені індірокери Vivienne Mort, і ексцентрична Карпа та її гурт «Фактично самі». І навіть сороміцькі «Хамерман знищує віруси» та «Курган і Агрегат».

🖋️ 🧡 🧱
Медитативні пазли, каліграфія, ліплення глиною

Ввечері перевертаєтеся з боку на бік і все ніяк не можете заснути? Окрім читання книг помічною стане нестандартна медитативна практика творчості: складання пазлів. Ось ми очей не можемо відвести від розкішного пазлу в українському стилі «Боривітер» від Алли Горської, а ще у вішлісті — пазли «Катерина співає пісню про Україну» за мотивами творів Марії Примаченко. 

 

Чудовими варіантами медитативної практики стануть відвідини майстер-класу з каліграфії, щоб власноруч створювати шедеври з написами, які ваші друзі і близькі захочуть зберігати десятиліттями. 

Також сходіть нарешті на омріяний майстер-клас з ліплення глиною (у великих містах вибір великий, варто лише ввести у пошуку «гончарна студія») та створіть оригінальне горнятко для кавусі , яким хизуватиметеся в Threads під популярним хештегом #кохвеуселі.

🖋️ 🧡 🧱
Круті настільні ігри з українським нервом

«Настолки» — це не лише «Монополія» чи «Вибухові кошенята». Є чимало крутезних ігор для азартного проведення часу з родиною, які вигадали українці для українців: це і гра про Україну «Шевченко питає», і весела забава-вправляння в красномовстві «Гра слів». Зверніть увагу і на нову настільну гру «Лінія часу: Україна» та реготливу гру для великої компанії «Хто я in UA?»

🖋️ 🧡 🧱
Практики відновлення рівноваги

Так, ви багато чули і читали про практики розслаблення і саморефлексії, але чи був час і натхнення практикувати їх у режимі дедлайнів і критичного виснаження? Щоб зважитися на щось нове — теж потрібен ресурс! Здається, літо — ідеальний час для того, щоб виділити один ранок або вечір і без поспіху зануритись у процес взаємодії зі своєю ментальною частиною. 

Що можна спробувати для початку? Психотерапевтка Марія Яцухненко і директорка школи з Харкова Лариса Фесенко в надзвичайно помічному для психіки курикулумі «Сила в мені» радять почати з рефлексивної практики «Турбота про себе». Ми часто стикаємося з рекомендаціями психологів чи близьких людей стосовно турботи про себе. Але про що це насправді?

Турбота про себе — це:

💌 Організовувати відпочинок, коли ви втомилися.

💌 Хвалити себе за успіхи.

💌 Дозволяти собі помилятися і не картати себе за невдачі.

💌 Оточувати себе приємними людьми.

💌 Просити інших про допомогу та підтримку, якщо цього потребуєте.

💌 Захищати свої кордини без сорому та провини перед іншими.

💌 Дозволяти собі обирати власний комфорт.

💌 Відмовляти, якщо вам щось не підходить.

💌 Розуміти власні бажання та потреби і реалізовувати їх.

💌 Припиняти неприємні для вас стосунки.

💌 Робити приємні речі для свого тіла

Що із цього ви давно для себе не робили?

Що можете запланувати для себе на вихідних, а що — зробити просто зараз? 

Який ваш персональний рецепт «піклуватися про себе»?

Віднаходимо контакт зі своїм тілом

Розвиток тілесної чутливості — чудовий спосіб віднайти контакт із собою. Є чудова тілесна вправа, яку психотерапевтка Марія Яцухненко радить виконувати кожен день.

1.

Займіть зручну позицію — краще лежачи або сидячи, щоб тіло було максимально розслабленим.

2.

Прислухайтеся до внутрішніх процесів у тілі — як б’ється серце, пульсують скроні, розширюються легені на вдиху і зменшуються на видиху.

3.

Віднайдіть три різні відчуття в тілі. Назвіть їх, сконцентруйтеся на них певний час.

4.

Знайдіть ті місця в тілі, де відчуваєте дискомфорт, напруження, важкість. Глибоко вдихніть і з видихом спробуйте їх розслабити, звільнити від зайвої напруги.

5.

Віднайдіть у тілі ті зони, які є нечутливими. Доторкніться до них, спробуйте дихати і спостерігати за відчуттями в цих зонах під час дотику. Які вони?

6.

Уявіть своє тіло цілісним, ніжно погладьте себе, щоб відчути кордони тіла та себе в ньому. Завершіть практику відповіддю на питання: «Чого хоче моє тіло і що я можу для нього зробити тут і зараз?»

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *