У 2025 році вводиться чимало новацій, до яких готувалися заздалегідь і які викликають неоднозначні емоції. Діти ВПО не зможуть більше навчатися дистанційно в рідних школах (хоча передбачено винятки). Більшість учнів за кордоном не зможуть продовжувати навчатися дистанційно в тих українських школах, до яких вони досі були зараховані. Сумно це чи перспективно? Які нові формати класів, груп та дошкільних закладів невдовзі з’являться? Зібрали для вас основні нововведення 2025 року.
1
Україна візьме участь у PISA-2025
Це буде третє долучення до грандіозного міжнародного дослідження з оцінювання освітніх досягнень 15-річних підлітків, нагадують в Українському центрі оцінювання якості освіти. Цього разу у фокусі уваги природничо-наукова галузь. Окрім провідної галузі, як завжди, буде й інноваційна. У 2025 це навчання в цифровому світі. Не просто цифрова грамотність, а те, як підліток здатен самостійно переймати знання від цифрового помічника, а не реального вчителя, тренувати нову навичку та застосовувати її на практиці. У дослідженні пропонується навчання нового, відпрацювання та завдання, з яким слід упоратися за допомогою цього нового досвіду.
Але й це не все! Україна стала однією з 22 країн, які пілотуватимуть додаткову галузь: оцінювання з англійської мови. Це шанс отримати повну та правдиву інформацію про те, наскільки молодь володіє іноземною, що дуже важливо виявляти та коригувати, у тому числі заради євроінтеграції. У такий нелегкий час сплатити членські внески за це додаткове випробування вдалося завдяки UNICEF Ukraine.
Дослідження проводитимуть навесні 2025 року.
2
НУШ вже у старшій школі: пілотування
Освітні змінотворці зосереджуються вже на старшій школі. Пілотування триватиме два роки, адже для цієї ланки освіти заплановано найбільше реформ. Насамперед буде створено мережу академічних ліцеїв з різними профілями навчання. У них мають бути тільки 10–12-ті класи.
Після завершення базової школи в ліцеї доведеться вступати. Найімовірніше, вступне випробування буде аналогом ДПА чи НМТ.
Під час пілотування у 100–150 ліцеях з усієї України опановуватимуть новий спосіб навчання (з поділом на обов’язкові предмети, поглиблені, вибіркові), випробовуватимуть нові курси, тестуватимуть навчальні матеріали. До слова, це перші старшокласники, яким випаде навчатися три роки замість звичних двох.
3
Новий предмет у 8–9-х класах
А для тих, хто ще не переходить до старшої школи, планують ввести новий предмет: «Підприємництво та фінансова грамотність». Його викладатимуть у 8–9-х класах. Адже сучасне життя вимагає контактів з банками, вміння вести родинний бюджет тощо. Тож школярів навчатимуть, як дотримуватися платіжної безпеки, сплачувати податки, ефективно зберігати та вкладати кошти.
4
Вводяться вимоги до дистанційних класів
З 1 вересня 2025 року вводиться в дію комплексна політика «Школа офлайн». Нові вимоги до створення та функціонування дистанційних класів прописані в наказі № 1112 «Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні». Відтепер у них має бути не менш ніж 20 учнів, а класи набрані в школі з 1-го по 11-й (або з 5-го по 11-го). Це означає, що на громаду буде одна чи кілька обраних шкіл, де впроваджуватиметься саме така форма навчання.
За обговореннями в соцмережах частина батьків сприймає цю новацію як обмеження. Адже, наприклад, чимало дітей ВПО прагнули потім повернутися до однокласників, мати гарантоване місце у школі, де навчалися раніше, тощо. Для цього вони дивилися стріми з класу, з яких не можна було нічого почути та розгледіти, з неналаштованої техніки. Або ж вислуховували пояснення перевантаженого вчителя, який, можна сказати, як волонтер, в особистий час намагався допомогти. Тобто очікування майбутніх плюсів значно било по якості освіти. Відтепер доведеться жити сьогоднішнім днем. Діти мають навчатися у відповідно організованих дистанційних класах, де достатньо інших учнів для комунікації. До слова, в деяких американських школах класи постійно змінюються, аби діти навчалися спілкуватися з якомога більшою кількістю людей.
5
Діти навчатимуться за місцем перебування
Це ще один наслідок нової політики: якість сьогодні має переважати над надіями та планами на майбутнє. Діти ВПО мали перехідний етап, але у 2025–2026 навчальному році вони вже мають сісти за парти у школі за місцем фактичного перебування. Тобто піти до найближчих шкіл. Усе заради пріоритету очного навчання, яке розвиває soft skills, дає дітям значно більше перспектив завдяки живому спілкуванню з педагогами.
Але є три винятки:
1. Немає сенсу переводитися до нової школи, якщо в громаді всі школи працюють дистанційно, а не очно.
2. Також не потрібно, якщо в громаді немає шкіл (особливо якщо йдеться про початкову освіту).
3. І найпоширеніша із цих трьох ситуацій: коли у школах там, де проживає дитина, немає місць.
6
Для тих, хто за кордоном, лише 6 годин на тиждень
І наслідки для тих українських учнів, які перебувають за кордоном. З 1 вересня 2025 не можна буде паралельно навчатися в місцевій школі та дистанційно в українській. Основну програму діти опановуватимуть у закладах освіти тих країн, де перебувають. А в спеціальних дистанційних класах зможуть 6 годин на тиждень отримувати знання українознавчого компонента — того, що не проходять у місцевих школах. Зокрема, української мови, літератури, історії України, географії України. Це знизить навантаження на учнів.
7
ДПА скасовано, а НМТ дещо змінене
У наступному році ДПА знову скасовано. Тож складатимуть НМТ лише ті випускники шкіл, які прагнуть здобути вищу освіту. Про це можна дізнатися із проєкту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року. Загалом зміниться небагато: перевірятимуть знання з української мови, математики, історії України та ще одного шкільного предмета на вибір. Утім, є нюанси: теми для завдань з історії України розширять. Вони будуть за весь курс — від найдавніших часів до подій початку ХХІ ст.
8
У школах створять спецкласи
З 1 вересня 2025 року набирає чинності наказ МОН № 1182 від 22 серпня 2024 року, яким затверджується Порядок утворення та умов функціонування спеціальних класів у закладах загальної середньої освіти. У ньому йдеться про створення спецкласів для дітей з особливими освітніми потребами. Їх можна створювати у будь-якій школі. Окремо має бути клас для учнів з інтелектуальними труднощами. Якщо школа велика й таких дітей багато, може бути створено три види класів залежно від того, якого рівня підтримки потребують учні.
У класі має бути не більш ніж 8 дітей, а якщо йдеться про труднощі найтяжчого ступеня — не більш ніж 6. Окремо будуть класи для дітей з аутизмом та складнощами соціальної адаптації. Ще різновид — для дітей з функціональними мовленнєвими труднощами. Такий саме розподіл з урахуванням ступеня підтримки може бути для дітей із сенсорними труднощами (вадами зору чи слуху), моторними труднощами, складними порушеннями розвитку.
Зі школярами додатково працюватимуть фахівці, допомоги яких вони потребують (логопеди, дефектологи, сурдологи тощо). У початковій школі та класах для дітей, які потребують 4–5-го рівня підтримки, працюватимуть асистенти вчителя.
9
Мають відкрити інклюзивні групи подовженого дня
Кілька нововведень 2025 року заплановано Національною стратегією розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року. Вона була ухвалена у 2024 році. Зокрема, на березень 2025 року заплановано створення у школах інклюзивних, спеціальних груп подовженого дня, щоби батьки дітей з ООП мали змогу спокійно працювати, займатися своїми справами, доки діти доглянуті. У групах мають працювати асистенти вчителя.
А до кінця року мають взяти до штату фахівців зі спеціальної освіти, перевірити доступність укриттів для маломобільних учнів, запровадити заохочення педагогічних працівників за роботу з дітьми ООП. Також за рік планують розробити з урахуванням найкращих міжнародних практик алгоритми переходу учня з ООП між рівнями освіти. Мається на увазі спадковість між роботою в дитсадку, школі, ліцеї, коледжі, університеті.
10
Можна буде отримувати часткову кваліфікацію та працювати
Та сама Національна стратегія, а також Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій» передбачає ще одну новацію. З 2025 року людям з ООП можна буде набувати не професію, а часткову кваліфікацію. Скажімо, кухар має обробляти сировину, готувати різні страви, варити, смажити, випікати, сервірувати. А людина з огляду на свої можливості навчилася лише варити каші. Вона отримає кваліфікацію не кухаря, а його помічника, який має право виконувати лише ті операції, яких навчився. Також це може бути актуально для ветеранів війни, що отримали різні травми під час боїв та бажають якомога швидше перенавчитися та працювати.
11
Малокомплектні школи закриватимуть
З 1 вересня 2025 року, за рішенням МОН, перестануть працювати ті школи, в яких менш як 45 учнів. Це рішення не стосується початкових шкіл. Дітей зарахують до найближчих опорних шкіл. Це зроблено для полегшення доступу до якісної освіти всіх учнів.
12
Нові види дитсадків та Центри підтримки батьків
З 1 січня 2025 року набрав чинності новий Закон України «Про дошкільну освіту», що передбачає появу нових типів дошкільних закладів: мобільні, сімейні, дитсадки педагогічного партнерства (де діти перебувають пів дня разом з батьками), корпоративні, мінісадки тощо. Передбачано також поновлення та розвиток мережі ясел для найменших. Зовсім нове в Законі — створення в кожній громаді хоча б одного Центру підтримки батьків. Там можна буде отримати консультацію педагога, психолога, пройти спеціалізовані курси та семінари, обмінятися досвідом з іншими батьками.
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media