Знакові події в освіті за 29 років незалежності України

За 29 років кілька поколінь учнів та вчителів відчули на собі значущі шкільні трансформації. За цей час змінили один одного 11 міністрів освіти, з’явились сотні приватних шкіл і вишів, перша премія для вчителів міжнародного масштабу, проведено десятки реформ і ухвалено сотні законів. Готові просто зараз пригадати разом з нами, який шлях пройшла українська освіта за роки незалежності?

1991

У нас є перший український Закон «Про освіту»

Перший у незалежній Україні Закон «Про освіту» прийняли 25 травня 1991 року. Разом із Державною національною програмою «Освіта» це стає базою для реформ наступних років. У перший рік незалежності в Україні діє майже 20 900 шкіл. В наші дні — менш як 17 000.

Друкують і редагують перші шкільні підручники

Міністр освіти Петро Таланчук особисто контролює зміст усіх нових підручників. У кабінеті Таланчука стояв стенд, куди напряму з типографії приносили всі нові примірники. Підручники рясніли шовінізмом, тож кількість правок була величезною. Як і проблема настінних карт: нові не друкували, тому кордони України вчителі малювали фломастерами.

З’являються перші приватні школи

Найстарша приватна школа України — ліцей «Гранд», який відкрив двері учням ще за радянських часів, у 1988 році. Одним із найперших приватних закладів стає і Київський ліцей бізнесу, створений весною 1991 року. А станом на 2018 рік в Україні працюють 228 приватних шкіл.

1993–1994

Країні шалено не вистачає вчителів і підручників

Протягом двох років Україна переживає масштабний вчительський кадровий голод — не вистачає 5000 педагогів. Видавництва не встигають вчасно постачати підручники школам: 1 вересня школи залишись без 25 % потрібних підручників. Виключення — Київ.

1997–1998

У вищій освіті вирують реформи

В Україні розпочинають впровадження двоступеневої освіти, вводять новий перелік напрямів і спеціальностей. Відбувається перехід на нові професійні програми підготовки фахівців із вищою освітою.

1998–1999

Ростуть борги держави перед вчителями, а учнів погано годують

Кінець 90-х запам’ятався педагогам середніх закладів освіти тривалими періодами невиплати зарплати. Через недофінансованість критично погіршується харчування в школах-інтернатах і дошкільних навчальних закладах. Школи не укомплектовуються партами відповідно до зросту дітей, що негативно впливає на здоров’я учнів. У класах немає елементарного: крейди, роздаткових матеріалів, електролампочок, дезінфікуючих засобів. Не менша проблема в закладах дошкільної освіти: за рік через брак фінансування закривається понад 700 дитсадочків.

2000

«Сідай, 12» Звикаємо до нової системи оцінювання

Раніше оцінювання навчальних досягнень учнів проводилось за 5-бальною шкалою. А ще в «нульових» навчальні заклади отримали свободу використовувати інші системи оцінювання досягнень учнів.

2002

Школярам подарували додатковий рік у школі: привіт, 12-річка!

Вперше 12-річну систему навчання впроваджують у 2002 році з ініціативи міністра освіти Василя Кременя. Учням обіцяють зниження навантаження та додатковий час на засвоєння складних програм. Оцінювання за 12-бальною системою має починатися лише з 4 класу.

2005

Україна приєднується до Болонської системи освіти

Студент має заробити рейтинговий бал, а йому оголошують вердикт у 7-рівневій системі ECTS. Завдяки Болонській системі ми отримали поділ вищої освіти на бакалаврат і магістратуру. Перший — це загальна вища освіта, яка триває від трьох років. Друга — вища спеціалізована освіта.

2006

Рівні права на вступ до вишів: учні офіційно здають ЗНО

Незалежне оцінювання у школах хотіли запровадити ще в 1993 році — саме тоді зробили першу спробу створити тестування у школах, але невдало. Пілотні тестування проводили в 2002–2005 роках, але на офіційному рівні ЗНО вводять лише у 2006 під патронатом міністра освіти Івана Вакарчука.

Починає працювати Український центр якості освіти.

2010

Повертаємося до 11-річної системи навчання

Цю передвиборна обіцянка Віктора Януковича, яку хутко втілює тодішній міністр освіти Дмитро Табачник. Мотивують тим, що 12-річна система не виправдала себе, а її фінансування надвитратне. На спробу «протиснути» 10-річну систему у МОН кажуть категоричне «ні».

2012

Електронні підручники — офіційні «учасники» освітнього процесу

До цього в Законі України «Про освіту» існувало лише поняття друкованого навчального видання. Цифрова ера диктує свої правила: відтепер навчальним виданням на офіційному рівні вважаються і е-підручники, е-довідники, е-словники.

2014

Рідні школи покидають тисячі дітей з анексованого Криму та окупованих районів Донбасу

Після Революції Гідності та сумнозвісних подій з анексією Криму та окупацією окремих районів Донбасу країна стикається з необхідністю надавати освіту більш ніж 145 тисячам дітей-переселенців. Учнів оперативно включають в навчальний процес.

Реформують вищу освіту

Вперше якість вищої освіти контролює незалежний орган, – Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Виші отримують право впроваджувати власні освітні та наукові програми, мають право відкривати власні рахунки, брати кредити, розпоряджатись майном. А головне – навчальні заклади можуть вільно розпоряджатися власними доходами.

Скасували ступінь спеціаліста. Відтепер в Україні п’ять освітньо-кваліфікаційних рівнів: молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії, доктор наук.

2017

Прийнято новий Закон України «Про освіту»

Він замінює собою однойменний закон 1991 року. Закон суттєво підвищує заробітну плату вчителям, розширює автономію шкіл, змінює правила атестації та підвищення кваліфікації педагогами, декларує надходження освітніх субвенцій до всіх закладів освіти, де учні здобувають повну загальну середню освіту. Визначає, що директор може керувати школою 6 років та не більше двох каденцій поспіль.

Переходимо на 12-річне навчання. Дежавю, але це вже остаточно

Один із найголовніших постулатів нового освітнього закону — 12-річний термін навчання у школах: лише ця друга спроба ввести в Україні 12-річку виявилась вдалою. Середню освіту ділять на три рівні: початкова освіта тривалістю чотири роки. Базова середня освіта тривалістю п’ять років та профільна середня освіта тривалістю три роки.

Народжується Нова українська школа

Школи переходять на новий Державний стандарт початкової освіти, за старт реформи відповідає міністерка освіти Лілія Гриневич.

Без домашніх завдань і оцінок: що таке Нова українська школа

Мета НУШ — створення нового освітнього середовища та змісту освіти. У 2019–2020 навчальному році до Нової української школи прийшло приблизно 426 тисяч першокласників.

В Україні вперше проводять Global Teacher Prize

Премію, якою опікується громадська спілка «Освіторія» та її очільниця Зоя Литвин, ще називають «нобелівкою» для вчителів, освітянським «Оскаром».

Фоторепортаж: як пройшов фінал Global Teacher Prize Ukraine

Цьогоріч Global Teacher Prize відбудеться 3 жовтня, переможець отримає 250 000 гривень.

Ухвалено закон про інклюзивну освіту

Закріплено право на освіту дітей з особливими потребами, це дає їм можливість навчатись в усіх навчальних закладах. Вперше визначено поняття «особа з особливими освітніми потребами», «інклюзивне навчання».

5 найкращих статей про інклюзивну освіту

2018

Україна вперше бере участь у PISA

Це найбільше в світі компетентнісному дослідженні середньої освіти. Тестування пройшли 600 тисяч підлітків з 80 країн, серед них — 6 тисяч 15-річних українців. За результатами Україна опинилася посередині списку. Оскільки PISA-2018 показала проблему із математичною грамотністю в школярів, 2020–2021 навчальний рік оголошено Роком математики в Україні.

Що дала Україні PISA: підсумки та все, що ви могли пропустити

Булінг існує не лише на словах, а й у законі. За нього каратимуть

На законодавчому рівні встановили відповідальність не тільки за вчинення, але й за приховування випадків булінгу.

Антибулінговий закон: чи викорінять штрафи цькування в школах?

2019

Започаткували добровільне ЗНО для вчителів

Відтепер вчителі мають змогу пройти триетапну сертифікацію за власним бажанням. Успішна здача такого ЗНО з оцінкою теоретичних і практичних умінь дає вчителям надбавку 20 % до зарплати.

Як педагоги складали «вчительське ЗНО»

2020

Через пандемію COVID-19 в школах вперше навчають дистанційно

12 березня всі школи України одночасно закрили на карантин. Це стало найбільшим викликом для освітньої системи цьогоріч. Україна не мала ані єдиної онлайн-платформи для навчання, ані методичних рекомендацій щодо проведення дистанційних уроків. Педагоги навчалися тонкощам «дистанційки» з нуля, випробовували освітні платформи, нові методи, проводили уроки в ZOOM.

4 секрети щасливого вчителя дистанційного навчання

Всеукраїнська школа онлайн транслює телеуроки

У квітні стартував перший і досі наймасштабніший національний проєкт із дистанційного навчання в Україні. Понад 100 вчителів взяли участь у фільмуванні телеуроків, які транслювались на ТБ та є у вільному доступі на Youtube. Проєкт отримає продовження і в навчальному році 2020.

Всеукраїнська школа онлайн: Як знімали телеуроки для наймолодших

Діти з тимчасово окупованих територій можуть вступати до вишів без ЗНО

Діти з ОРДЛО й тимчасово окупованого Криму можуть вступати до закладів вищої освіти без складання ЗНО й отримують можливість вступити до всіх вишів України, а не за обмеженим окремим списком, як це було раніше.

Усі школи переходять на державну мову

Школи, де ще викладають предмети російською, румунською чи іншою мовою, із вересня навчатимуть дітей українською. Мову нацменшин викладатимуть на відповідних уроках.

Учні зможуть самостійно обирати предмети й освітню траєкторію

Ці новації ухвалено разом із законом «Про повну загальну середню освіту». Учні та вчителі отримають небувалу свободу. Школярі зможуть за власним бажанням обрати курс чи предмет, діти з інвалідністю — створювати індивідуальний навчальний план. Педагоги нарешті отримають омріяну автономію: самі зможуть створювати програми, власні системи оцінювання.

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *