Без лендлізу в оборонному бюджеті США: експерт пояснив, що це означає для України

Звернутися з питань розміщення реклами

Без лендлізу в оборонному бюджеті США: експерт пояснив, що це означає для України

Палата представників США затвердила оборонний бюджет на 2025 рік без продовження лендлізу для України, виділивши 300 млн доларів допомоги. Експерт пояснює, чому відсутність лендлізу не є критичною проблемою.

Палата представників США cхвалила оборонний бюджет на 2025 рік без продовження лендлізу для України. Голова “Інституту Американістики”, аналітик “Інтерньюз-Україна” Владислав Фарапонов пояснив, що це рішення не є критичним для України. А відновлення лендлізу вимагало б окремого рішення Конгресу, і його відсутність в цьому законопроєкті на нас не впливає. Про це він розповів в коментарі для УНН, розповівши, що означає законопроєкт і яке його значення для України.

Загалом це головний оборонний бюджет США. Раніше до повномасштабного вторгнення він був важливий для нас з точки зору того, що там були прописані санкції проти росії, а також підтримка для України, яка і зараз зберігається. Основна проблема – наші потреби значно зросли. Щодо важливості цього законопроєкту, скажімо так, без нього не можна було б рухатися далі. Він неминуче був би ухвалений. Щодо лендлізу – я, якщо чесно, не зовсім розумію розчарування з цього приводу

– сказав Фарапонов.

За його словами, це був би надзвичайний або фантастичний успіх, якби в ньому було передбачено положення про лендліз для України.

“Тому що закон про лендліз президент Байден підписав 9 травня 2022 року, але він втратив чинність 30 вересня 2023 року. Для його відновлення все одно потрібне окреме рішення Конгресу. Я переконаний, що лише положення в оборонному бюджеті було б недостатньо. Спробую пояснити дуже просто: якби в бюджеті було зазначено, що США можуть надавати Україні допомогу за законом про лендліз, все одно потрібно було б ухвалити окремий закон про лендліз. Тому не трагедія, що його немає в цьому бюджеті. Положення про його наявність не означало б, що, наприклад, з січня адміністрація Байдена, а потім адміністрація Трампа могли б почати надсилати допомогу Україні. Тому я не розумію цього розчарування. Якщо не було політичної волі ухвалити окремий законопроєкт – новий або продовжити існуючий, то не варто було сподіватися, що це питання буде вирішене через оборонний бюджет. Це наївно і нереалістично”, – зауважив голова “Інституту Американістики”.

Фарапонов додав, що нічого дивного в цьому законопроєкті немає – це адекватний розвиток подій. “Можливо, він нам не дуже приємний, але це нормально”, – сказав він.

Зазначимо, що посол України в США Оксана Маркарова повідомила, що цього року законопроєкт NDAA, затверджений Сенатом, містив положення про продовження терміну дії закону про лендліз для захисту демократії в Україні, і посольство активно його підтримувало. Однак законопроєкт, затверджений Палатою представників, не містив такого положення. У консолідованому тексті законопроєкту відповідне положення не включено.

“… в одному з можливих варіантів таке положення було передбачено, але це так само, як в Україні, коли реєструється законопроєкт – це не обов‘язково, що його ухвалять у другому читанні у такому вигляді, як він був запропонований спочатку. Це нормальний законодавчий процес. Якщо не було політичної волі в США ухвалити окремий законопроєкт, не варто було сподіватися, що це питання буде вирішене через оборонний бюджет”, – сказав Фарапонов.

Він додав, що загалом для нас не дуже добре, що передбачена така мала сума для України – 300 млн доларів.

“Якби вдалося збільшити цю суму хоча б до 500 млн чи навіть мільярда, це було б набагато краще. Але 300 млн – це теж краще, ніж нічого”, – зазначив він.

Прогнози щодо допомоги США Україні

“Ми повинні чітко розділяти питання, тому що коли всі кажуть: “Трамп зупинить допомогу для України”, це не зовсім коректна теза. Питання в тому, чи Трамп підтримає новий законопроєкт, який передбачатиме допомогу для України. Навряд чи, але він не буде перешкоджати виділенню вже проголосованих коштів або, якщо адміністрація Байдена не встигне їх оголосити, тому що ці кошти мають йти на визначені напрями. Я не думаю, що Трамп на це піде. Він уже намагався це зробити в 2019 році і отримав процедуру імпічменту. Так само я не думаю, що, поки ми не зрозуміємо, як Трамп планує допомогти завершити війну, він підтримає політично якусь ініціативу щодо продовження допомоги Україні”, – підсумував Фарапонов. А реєстрація нового законопроєкту, про який вже згадували в Конгресі, поки що не виглядає можливою.

Источник: www.unn.com.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *