Російські балістичні ракети: що є у ворога та чим це збивати

Шукаєш правду?

Долучайся до нашого Telegram-каналу!

Російські балістичні ракети: що є у ворога та чим це збивати

Які балістичні ракети є в арсеналі росіян та чим їх насправді можна знищити.

“Загроза застосування балістичного озброєння” – таке повідомлення доволі часто надходить від Повітряних сил ЗС України. УНН поспілкувався з експертами, аби дізнатися, які балістичні ракети є в арсеналі росіян та чим їх насправді можна знищити.  

Як пояснили у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз, балістична ракета здійснює політ без аеродинамічної підйомної сили по траєкторії вільно кинутого тіла, без можливості маневрування в повітрі. Двигун у ній працює лише 10% від загального часу польоту (активна ділянка), а після його вимкнення (пасивна ділянка) рух ракети здійснюється під дією сили тяжіння і сили лобового спротиву повітря.

“З балістичних ракет в них є С-300 – перероблені, зенітні ракети балістичні. У них є “Іскандери”, у них залишилась “Точка-У”. Це можуть бути перероблені ракети з комплексу С-400. Інші ракети вже не можна вважати балістичними у прямому сенсі цього слова, бо “Кинджал” і “Циркон” – це все-таки гіперзвукові ракети, вони умовно балістичні”, – пояснив у коментарі УНН військовий експерт Олексій Гетьман. 

На озброєнні у росіян також є ракетні комплекси, здатні здійснювати пуски міжконтинентальних балістичних ракет: “Сармат”, “Тополь-М”, “РС-24 Ярс” та міжконтинентальна балістична ракета “Булава-30”.  

С-300/400

“Ракети С-300 та С-400 – це недалекобійні ракети, і вони обстрілюють прикордонні та прифронтові території”, – каже Олексій Гетьман. 

С-300 і С-400 для обстрілів українських міст використовують ракети типу 5В55 або 48Н6 різних модифікацій. За інформацією ГО “Український мілітарний центр”, ці ракети мають напівактивну головку самонаведення. Бойова частина ракет начинена готовими уражаючими елементами, у вигляді металевих кубиків. Вони можуть бути ефективними проти нерухомих наземних цілей, наприклад, незахищених складів, особового складу і автотехніки на відкритій місцевості та об’єктів інфраструктури.

Зенітні ракети 5В55К з дальністю пуску по повітряних цілях до 47 км і 5В55Р з дальністю до 75 км мають бойову частину вагою 130 кг і безконтактний радіолокаційний підривник. Таких ракет за часів СРСР було виготовлено тисячі. Частину ракет, термін зберігання яких завершився, росія утилізувала доволі давно. Але обстріли України ракетами цього типу свідчить про наявність певної кількості таких ракет на складах. 

Військовий експерт Дмитро Снєгирьов у коментарі УНН розповів, що у росіян є близько 2,5 тисячі С-300, у яких закінчується термін придатності. 

“Перед ними стоїть питання або їх утилізації коштом держбюджету, або, відповідно, використати. Враховуючи те, що це аеробалістична траєкторія, яку важко збивати, вони вирішили утилізувати їх в моменті нанесення у територію України”, – каже Снєгирьов.

Найбільше від них потерпають Запоріжжя, Херсон та Харків. 

“Точка-У”

Це також розробка ще радянських часів. Саме “Точкою-У” росіяни вдарили по вокзалу у Краматорську у квітні 2022 року. Хоча російські офіційні джерела заявляють, що не використовують це озброєння. Цей тактичний комплекс може завдавати удари на 120 км. 

“Ця зброя вкрай неточна, регулярно не потрапляє в ціль на пів кілометра і більше, і її ніколи не слід використовувати у населених пунктах”, – ідеться в одному зі звітів Amnesty International.

Але при низькій точності ракета має потужну бойову частину, вагою близько 500 кг. “Точка-У” здатна нести касетну боєголовку, яка має величезний радіус ураження – до 7 гектарів. Радіус ураження зі звичайною осколково-фугасною боєголовкою становить до 3 гектарів. 

“Іскандер” 

Оперативно-тактичний комплекс “Іскандер” здатен нести як балістичні, так і крилаті ракети. 

“Іскандер-К” є крилатою ракетою, а “Іскандер-М” – білістичною. Заявлена дальність стрільби балістичної ракети становить до 500 км, висота польоту 6-50 км, а велика частина польоту зазвичай проходить на максимальній висоті.

“Ракета має інерціальну систему навігації та працює за принципом балістичного польоту. Після запуску вона рухається по визначеній траєкторії, яка включає фазу розгону та підйому на значну висоту у верхніх шарах атмосфери, а потім падіння під впливом гравітації без активного керування”, – пояснили в КНДІСЕ.

“Іскандери” здатні нести ядерну боєголовку. 

“Кинджал” 

“Кинджал” – це аеробалістична ракета (деякі експерти зараховують цю ракету до гіперзвукових – ред.), оскільки для розгону цієї ракети використовується літак, і він є першою ступінню цієї ракети. Після розгону ця ракета падає по тій же аеробалістичній траєкторії і, при заході на ціль, падає майже перпендикулярно до землі”, – пояснив у коментарі УНН військовий експерт Валерій Рябих. 

Як підтвердили фахівці КНДІСЕ, “Кинджал” – це результат доробки ракети “Іскандер”. У збитих над Україною “Кинджалах” були виявлені вихідні компонетити “Іскандерів”. 

Зазвичай “Кинджали” запускаються з літаків МіГ-31 та МіГ-35. 

Як пише видання Defense Express, маса вибухівки в бойовій частині “Кинджала” становить 150 кг, це еквівалент 240 кг тротилу. Цікаво, що корпус оболонки БЧ Х-47М2 “Кинджал” має настільки велику товщину, що при падінні збитої ракети бойову частину вибиває, “наче пляшку”.

“Циркон”

“Циркон” також не є суто балістичною ракетою, оскільки насправді вона є гіперзвуковою крилатою ракетою”, – каже експерт Валерій Рябих. 

Ворог не часто використовує цю ракету. Але під час атаки на столицю 25 березня були застосовані саме “Циркони”. 

Речник Повітряних сил ЗС України Ілля Євлаш зазначив, що використання “Цирконів”, імовірно, свідчить про дефіцит зброї у ворога.

“Взагалі цей тип ракет є протикорабельним, і він застосовується лише в окремих випадках, використовують різні пускові установки, типу “Бастіон”, “Бал”. Однак ми можемо сказати про те, що якби в них, наприклад, було достатньо іншого типу ракет – крилатих ракет “Калібрів”, “Іскандерів”, інших ракет – вони б застосовували їх”, – вважає Євлаш.

“Циркон” росіяни використовували для ударів по українських містах і раніше, зокрема, під час атаки 7 лютого цього року. 

Факт використання тоді ракети 3М22 “Циркон” підтвердили експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Тоді ж було встановлено, що ця ракета була зібрана нещодавно. Також експерти встановили, що ракета не відповідає тим характеристикам, що заявлені у відкритих джерелах.

Згідно з відкритими джерелами, 3М22 “Циркон” – протикорабельна гіперзвукова крилата ракета, прийнята на озброєння у січні 2023 року. Має такі заявлені ворогом характеристики: дальність – 600-1500 км, швидкість до 8-9 Мах, маса бойової частини близько 300-400 кг, довжина 8-10 м. Тоді як реальна швидкість, з якою летіла ракета, – не більше ніж 2,5 тисячі кілометрів.

“Уражаючі фактори поки що теж не відповідають заявленим. Збірка російська: у деяких місцях ще лазером написані номери, а десь – видряпані цвяхами. Деякі плати ручної збірки.

Є новітні речі безпосередньо у деяких вузлах. Решта все: стандартні двигуни, якість металу, складові частини нічим особливим не вирізняються, нічого революційного немає”, – розповів тоді директор КНДІСЕ Олександр Рувін.

Військовий експерт: характеристики, які дали росіяни “Циркону” – перебільшені27 березня 2024, 10:30 • 145500 переглядiв

Чим збивати балістику? 

Проти таких ракет, як, наприклад, “Циркон” чи “Кинджал”, як пояснив Валерій Рябих, “може діяти лише система протиракетної оборони, яка у нас є в обмеженій кількості”. Комплекси “Patriot” і франко-італійські комплекси “SAMP/T” – це приклади таких систем. 

Речник командування Повітряних сил ЗС України Ілля Євлаш уточнює: “Але звісно, що балістика – це складний ракетний комплекс, і перехопити його дещо складніше. Однак завдяки нашим партнерам ми маємо засоби ураження, звісно, нам їх потрібно більше, оскільки дуже великий фронт”.

Скільки у ворога є балістичних та умовно балістичних ракет – сказати складно. Оцінки експертів різняться від 10 штук, наприклад, “Цирконів”, до сотень одиниць інших ракет. 

“Україна наразі єдина у світі майже щодня зазнає атак балістикою, Patriot мають бути тут”: Кулеба назвав три результати посилення ППО27 березня 2024, 14:31 • 21976 переглядiв

Источник: www.unn.com.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *