Репетиторство в умовах війни: як працюють викладачі БУКІ

PR

Попит на навчання під час війни

Війна тягне за собою цілий ряд економічних та соціальних наслідків. Загальна купівельна спроможність населення падає, але справа не тільки в цьому. Невизначене майбутнє, постійний ризик втрати роботи та майна провокують тенденцію до економії та різкого скорочення витрат. Це, у свою чергу, може спричинити відмову від таких послуг, як додаткові приватні уроки, оскільки вони не є базовою потребою в родині.

«На початку війни всі заняття зупинились на 2-3 тижні. Після цього періоду повернувся один учень, потім ще три учні протягом 2-3 тижнів. Навантаженість на даний момент складає 9 годин на тиждень. З них 4 години – робота з одним учнем. До війни завантаженість була приблизно на 50-60 % вище, ніж сьогодні», – ділиться власним досвідом Чехівська Юлія, репетитор з математики та фізики БУКІ.

Що ж з новими заявками – чи вони надходять? Так, але в значно меншій кількості, ніж до війни. У березні-квітні 2022 кількість заявок впала на понад 50% в порівнянні з цим же періодом у 2021 році, та майже на 65% у порівнянні з січнем-лютим 2022 року. Варто однак зазначити, що вже у квітні спостерігалась позитивна динаміка приросту заявок у порівнянні до березня, який становив понад 40%. У травні приріст становив 24,5% в порівнянні до квітня.

Чи впливає війна на вартість навчання?

Як показує статистика зміни вартості найпопулярніших предметів на БУКІ (у тому числі англійської мови, математики, української мови, німецької мови тощо), ціни на заняття помітно впали в березні. Не виключено, що це пов’язано з падінням попиту на приватні уроки.

Однак вже у квітні ціни на заняття знову виросли, деяких предметів – до рекордно високої вартості, а в травні знову дещо впали. Так, наприклад, середня вартість 1 години заняття з англійської мови в січні-лютому 2022 року зросла від 198 грн до 206 грн. У березні середня вартість впала до 181 грн, а в квітні виросла до рекордних 218 грн за 1 годину заняття. Актуальна середня ціна уроку з англійської мови на BUKI становить 194 грн, тоді як вартість 1 уроку в онлайн-школі EasySchool за найвигіднішим тарифом складає 190 грн.

Подібну динаміку можемо спостерігати і з іншими дисциплінами. Детальну інформацію щодо актуальних цін на найбільш затребувані предмети можна перевірити самостійно за посиланням.

Водночас варто підкреслити, що деякі репетитори також пропонують своїм постійним учням, які опинилися у важкому становищі у зв’язку з війною, знижку або ж безкоштовні заняття. Згідно з опитуванням, деякі вчителі готові знизити вартість уроків навіть на 30-50%, в залежності від індивідуальної ситуації учня.

Чи відрізняється «сьогоднішній» учень від учня «два місяці тому»?

Війна вплинула не тільки на економічно-соціальну складову життя кожного з нас, але також на психологічну складову та емоційний стан.

«Для дітей настільки важливим стало «бути почутим», висловити свою позицію. Раніше урок будувався таким чином, що більшу частину заняття вони слухали матеріал (особливо з літератури, думаю, так само, і на уроках з історії), і третю частину уроку вони дискутували, набуваючи статусу активного діяча. Наразі ми здебільшого використовуємо метод «мікрофон», учні хочуть говорити, дискутувати, вдумливо розмірковувати над проблемою. Їм вже не так не вистачає знань, як любові, підтримки, самовираження.

У мене є ціла група дітей з Маріуполя та Донецької області, які не так давно евакуювались, переїхали у більш безпечні міста і продовжують навчатися. Дітям хочеться поділитись своїми переживаннями не тільки з батьками, але й з усіма. Я зараз розпочинаю урок трохи раніше, бо 15 хвилин ми тільки ділимось переживаннями один з одним. Багато хто з них покинув домівки, їм хочеться розповісти про новий досвід, нові локації тощо», – розповідає Марія Реутова, репетитор з української мови та літератури сервісу БУКІ.

Не всі учні, яким довелося переїхати, покину власні домівки, друзів та рідних, готові продовжити повноцінне навчання з репетитором, навіть маючи таку можливість. Так само й репетитори – не всі готові повернутися до роботи, а інші працюють вже на іншому фронті – військовому.

Нова географія репетиторства

Репетиторів на БУКІ шукають учні з усіх куточків України. Лідерами за найбільшою кількістю запитів до війни були такі міста та регіони:

 • місто Київ;
 • Львівська область;
 • Харківська область;
 • Київська область;
 • Одеська область;
 • Дніпропетровська область;
 • Івано-Франківська область;
 • Вінницька область;
 • Донецька область;
 • Запорізька область.

Після початку війни цей рейтинг дещо змінився і тепер виглядає таким чином:

 • Львівська область;
 • місто Київ;
 • Дніпропетровська область;
 • Івано-Франківська область;
 • Одеська область;
 • Закарпатська область;
 • Вінницька область;
 • Черкаська область;
 • Хмельницька область;
 • Рівненська область.

Як бачимо, у рейтингу з’явилися західні регіони, де не було та немає бойових дій, з найбільшою кількістю переселенців (зокрема Закарпатська область), а Львівська область перевищила за кількістю запитів столицю. Така географія заявок є цілком передбачуваною, але навіть викладачі, які знаходяться в інших регіонах, надалі мають можливість проводити заняття в форматі онлайн.

Онлайн чи офлайн – що обирають зараз?

Сучасне репетиторство дозволяє займатися з учнями як віч-на-віч, так і в режимі онлайн, за допомогою новітніх інформаційних технологій. Обидва рішення мають свої переваги та недоліки. Однак у залежності від навколишніх обставин у той чи інший період часу можна відмітити тенденцію до вибору індивідуального формату навчання.

Ще до карантину в 2020 році можна було відмітити поступове зростання зацікавленості заняттями онлайн. До кінця 2019 року відсоток бажаючих навчатися та викладати в такому форматі зріс від 12% до 20%. Карантин та пов’язані з ним обмеження внесли свої корективи таким чином, що популярність онлайн занять до 2022 року вже зросла майже до 60%.

З початком війни кількість бажаючих займатися онлайн очікувано зросла ще більше. Зараз частка тих, хто вибирає онлайн навчання, складає 71%. При цьому у квітні можна відзначити незначний спад зацікавленістю онлайн-уроками. Для порівняння, ще в березні аж 75% учнів обирали онлайн замість очних уроків.

Репетиторство – вдале рішення для додаткового заробітку

Попри всі труднощі, з якими довелося зіткнутися галузі репетиторства, професія приватного вчителя надалі залишається актуальною, навіть в умовах війни. Це ідеальна та чи не єдина можливість заробітку для тих, кому довелося переїхати з тимчасово окупованих територій, а також регіонів, де ведуться бойові дії.

Розпочати займатися з учнями – ніколи не пізно, для цього у вас є безкоштовний та дієвий інструмент – сайт БУКІ, де учні з України шукають викладачів з різних предметів та спеціальностей.

Більше того, ви можете викладати, перебуваючи в найбільш віддаленому куточку України чи навіть за кордоном, – онлайн. Інструменти, які для цього необхідні:

 • навчальні матеріали (бажано в електронному форматі);
 • комп’ютер з доступом до мережі Інтернет;
 • веб-камера та гарнітура;
 • вільний час та бажання.

Источник: osvita.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *