5 кроків до онлайн-навчання: як ефективно перейти на новий формат

Зображення: Icons 8

Як ефективно організувати онлайн-навчання, радить Микола Антонюк, керівник напряму персональних комп’ютерів Lenovo в Україні. У своєму блозі він розповів, з якими труднощами довелося зіткнутися школам, дітям та батькам під час переходу на освіту онлайн, а також виділив ключові 5 кроків, які допоможуть швидко перейти на новий формат навчання.

Українська освіта поступово проходить процес цифрової трансформації. Дистанційне навчання стає звичним для дітей, а інтерактивні підходи здатні ще більше зацікавити учнів. З’явилось досить багато онлайн-платформ для автоматизації освіти, як, наприклад, Ojowo, що пропонують навчання на різноманітних курсах у дистанційному режимі. Діти, які зараз навчаються в школах і на перших курсах вищих навчальних закладів, мають інакші потреби в отриманні інформації. Вони з дитинства користуються гаджетами, краще сприймають інтерактивний контент та постійно прагнуть мати доступ до «всесвітньої павутини». Тож у час, коли довелося закрити школи, перейти в онлайн-режим і швидко перелаштуватися на «нову норму», освітяни вирішили багато питань: яким чином проводити заняття, що для цього потрібно, який формат буде найбільш результативним і корисним. Літні канікули стали можливістю для батьків та освітян іще раз переосмислити перехід до навчання онлайн та краще до нього підготуватися.

Чи готові школи?

За останні два роки кількість освітніх проєктів, зокрема з комп’ютеризації навчальних закладів, почала активно збільшуватися. За даними опитування серед українських учителів, лише 50% шкіл достатньо оснащені необхідними технічними засобами для організації навчання та роботи. Понад 20% шкіл взагалі не обладнані необхідною комп’ютерною технікою та потребують допомоги. Диджиталізація освітнього процесу поступово відбувається, та багато хто не знає, що для цього потрібно, хтось не готовий, і, звичайно, актуальним залишається питання фінансування. Освіта повинна адаптуватися до сучасних умов та частково переходити в онлайн-режим. Для цього необхідно володіти певними інструментами та бути обладнаними технічно. Ось 5 кроків, які допоможуть підготуватися до нового навчального року і перейти в режим онлайн.

Крок 1: Розробка нових навчальних матеріалів

Для вчителів дистанційна освіта – це новий виклик. Опитування серед викладачів щодо нових умов підготовки показало, що більшість почала значно довше готуватися до уроків. Це логічно, адже необхідно розробляти зовсім інші матеріали, переформатовувати традиційні підходи та готувати інтерактивні заняття. Учительській спільноті необхідно активно взаємодіяти для того, щоб ділитися напрацюваннями, визначати, які методи та методики працюють краще, обмінюватися досвідом, використовувати щось нове та цікаве і давати змогу дітям навчатися за нових умов.

Найскладнішим завданням для переходу на онлайн-освіту – є створення відповідного контенту. Є безліч засобів, за допомогою яких можна транслювати навчальний контент. Це можуть бути відеоуроки, презентації, заняття в середовищах віртуальної та доповненої реальності, навчальні застосунки тощо. У першу чергу вчитель має зрозуміти, як його учням найбільш звично та зручно сприймати інформацію. Якщо учні звикли слухати лекції, найкращим рішенням буде записати відеоуроки. Для цього навіть не потрібні додаткові засоби – лише смартфон і можливість підключення до інтернету. Та не варто нехтувати і більш креативними підходами, наприклад, цікавими презентаціями або різноманітними форматами онлайн-уроків.

Крок 2: Забезпечення комп’ютерною технікою

Щоб освіта стала доступною в онлайн-середовищі, необхідне відповідне технічне забезпечення. Ще багато шкіл не комп’ютеризовано, а обладнання, яке застосовується, – застаріле. Маю надію, що найближчим часом відбудеться повна інформатизація, і комп’ютерна техніка буде використовуватися не лише для навчання, а й адміністративних процесів. Незамінними будуть і периферійні пристрої. Наприклад, комп’ютер без принтера буде неповноцінним, адже для уроків необхідно готувати дидактичні матеріали.

Для ефективного онлайн-навчання всім учасникам освітнього процесу необхідні персональні пристрої – комп’ютери, ноутбуки або ж планшети, безперебійний доступ до інтернету та інтерактивний контент. Навіть за допомогою смартфона вчителі та учні можуть організувати відеозв’язок, переглядати контент і звітувати про виконання домашніх робіт.

Як обрати персональний пристрій?

У першу чергу необхідно визначити, для яких задач ви будете використовувати пристрій та якими програмами користуватися. Звісно, найбільш розповсюдженим технічним помічником є ноутбук: він мобільний, не потребує багато місця і його можна використовувати як для роботи, навчання, так і для розваг.

Далі необхідно звертати увагу на такі параметри, як продуктивність, портативність, екран, зберігання інформації та програмне забезпечення. Щодо продуктивності, варто визначитись із процесором, відеокартою (інтегрована чи дискретна) та об’ємом оперативної пам’яті. Обирайте ноутбук, зручний по вазі та розмірам і з тривалим часом автономної роботи. Під час вибору екрану звертайте увагу на його діагональ й роздільну здатність. Виробники також пропонують ноутбуки з сенсорними екранами. Зверніть на них увагу, якщо вам потрібен універсальний пристрій, який можна використовувати ще й як планшет.

Не варто робити акцент на великому обсязі пам’яті, адже поступово ми прямуємо до збереження інформації у хмарних сховищах. Чому? Зберігаючи інформацію у «хмарі», ви не втратите свої дані, якщо пристрій раптово вийде з ладу. До того ж отримуєте доступ до файлів з будь-якого ноутбука чи планшета.

Користуйтеся лише ліцензійним програмним забезпеченням. Використання піратських версій може погано закінчитися не лише для пристрою, а й для вашої особистої інформації. Зараз є чудова нагода безкоштовно спробувати програмні продукти: від програм із менеджменту проєктів до створення креативного контенту, й без зайвих інвестицій визначитись, чи підходять вони вам для подальшої роботи.

Як обрати пристрій для дитини?

Цифровий світ для сучасних учнів – доволі звичне середовище. Щоб навчання було цікавим та корисним, потрібно правильно підібрати ноутбук, який допоможе зробити освітній процес продуктивним. Заохотити школяра до навчання допоможе лептоп зі стильним дизайном, який надихатиме на роботу. При цьому важливо, щоб пристрій був виконаний зі стійких до падінь матеріалів. Діти ж легко можуть проїхатися з гірки на наплічнику з ноутбуком усередині. Сучасні школярі ведуть доволі активний спосіб життя, вже змалечку вони скрізь носять за собою гаджети та можуть засісти за завдання де завгодно: у шкільній бібліотеці чи кафешці поруч зі школою. Чудовим помічником для активної дитини стане сучасний пристрій, як от ноутбук Lenovo V15, корпус якого можна розкривати на 180 градусів. Створювати та переглядати презентації разом з однокласниками, читати підручник, робити нотатки, переглядати медіаматеріали – все це можна робити будь-де, адже пристрій компактний та важить близько 1,8 кг. Апаратна складова ноутбука також має бути потужною, віддайте перевагу моделям із 8/16 ГБ оперативної пам’яті стандарту DDR4, це забезпечить швидке та плавне перемикання між кількома вкладками та різноманітними завданнями.

Крок 3: Взаємодія

Для успішної організації онлайн-навчання мають взаємодіяти батьки, учні та освітяни. У кожної ланки цього процесу є відповідальність та обов’язки.

Старші діти можуть швидше адаптуватися до змін, з дітьми молодших класів – складніше. У мене двоє дітей, і старший із них навчається в підготовчому класі. Перші тижні дистанційного навчання було дуже складно налаштуватися та організувати сина. Але поступово все можна переналагодити, й батьки повинні сприяти виробленню нових звичок і правил у сім’ї. Та найголовніше – заохочувати дитину, адже може з’явитися відчуття, що вона на канікулах, і навіщо освіта на комп’ютері, на якому зазвичай граються або дивляться кіно.

Задача батьків – налаштувати дитину на правильний ритм і показати, що навчання може бути будь-якого формату: проходити інтерактивно, онлайн, і необов’язково вчитель повинен стояти над головою.

Крок 4: Створення шкільної бази знань

Не варто й забувати про користь хмарних сховищ. Вони допоможуть створити шкільну базу знань із необхідним навчальним контентом та матеріалами для подальшого вивчення. Це дасть змогу підготуватися до майбутніх викликів, швидко перемикатися між онлайн та офлайн форматами. Така база інтерактивного контенту дасть змогу в майбутньому проводити індивідуальні уроки з учнями, які не мали змогу відвідувати заняття разом із класом, не витрачаючи при цьому багато часу вчителя. Тому створення бази знань, інтерактивного навчального контенту, розробка онлайн-кейсів і необхідних дидактичних матеріалів допоможе це реалізувати.

Крок 5: Організація навчання

Під час онлайн-уроків важливо правильно організувати роботу учнів, налагодити взаємодію між ними, залучити до командної роботи, а навчальний час зробити захопливим і цікавим. Учням необхідно давати ініціативу та можливість проявляти себе креативно. Якщо діти пропонують використовувати певний контент або ж програмне забезпечення, це варто підтримати.

Під час онлайн-навчання важливо більш чітко визначати дедлайни для кожної з робіт. Чому? Звісно, це звичайні домашні завдання як для вчителів, так і для учнів, але у дітей з’являється відчуття, ніби вони на канікулах, а отже можна легковажніше ставитися до виконання домашньої роботи. Для цього варто встановити правила, за якими учні надсилатимуть виконані роботи: у вигляді фото та сканкопій, або ж у спеціальному застосунку, якщо це реалізовано школою. Як і за традиційних уроків, необхідно чітко встановлювати правила, обговорювати наслідки невчасного виконання завдань й стимулювати учнів навчатися в одному темпі. Не забувайте збирати відгуки про те, як пройшов урок та чи зрозумілий був матеріал.

Налагоджуйте колективну роботу. Вчитель має бути лідером, згуртовувати колектив і створювати таку атмосферу, щоб діти пам’ятали, що вони залишаються одним класом, хоч і знаходяться далеко один від одного.

Використовуйте ігровий контент під час уроків. Підсвідомо, дитина думатиме, що грається, але насправді буде здобувати знання та зможе зрозуміти, що ноутбук або ж комп’ютер створений не лише для розваг, а й для навчання та роботи.

Заздалегідь оберіть спосіб, яким плануєте передавати матеріали учням та не забувайте спілкуватися з ними «одною мовою». Короткі завдання краще всього надсилати у групу в месенджерах або на пошту, а об’ємні файли – завантажувати в «хмару» й ділитися лише посиланням.

Не забувайте про зворотний зв’язок. Відгуки учнів допоможуть зрозуміти, чи цікаво проходять уроки та чи зрозуміло ви доносите інформацію.

Чи стане школа повністю онлайн? Я думаю, ні. Вчитель все одно залишиться для дітей ментором, направлятиме їх, вчитиме правильно сприймати інформацію, буде наставником і даватиме поради. Проте існує велика ймовірність, що в майбутньому ми матимемо гібридну форму освіти – навчатимемося як офлайн, так і онлайн. Зараз відбувається багато якісних змін, тому ми повинні переглянути своє ставлення до речей навколо та знайти натхнення для нових рішень.

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *