Нарешті літо! Час, щоб добре відпочити від школи й поринути в нові світи. Школярі отримали свій список літератури на літо, проте це зовсім не означає, що ним варто обмежуватися. Пропонуємо добірку захопливих підліткових книжок. Ці книжки не тільки розважають дітей, а й транслюють глибинні смисли та людські цінності.
Настя Музиченко «Загублені в таборі» (вік — 8+, пригоди)
Пригоди Матвія і Мії розкривають перед читачем таємницю містичного випадку в літньому таборі. Проте через призму розповіді головного героя (він же оповідач) ми дізнаємося й про інші, не менш важливі речі: далекі від ідеальних стосунки батьків Матвія, внутрішні переживання дитини через їхнє розлучення, про друзів і захоплення хлопця. Стиль повісті заслуговує на окрему відзнаку: увага до деталей, типові ситуації, жива мова, підлітковий сленг — найсильніші аспекти книги. Читаючи «Загублених у таборі», дитина вчиться емпатії: бачити в інших таких самих людей зі своїми травмами, проблемами, болем, людей, що потребують підтримки й розуміння. Наприклад, бешкетлива Мія: на перший погляд — вередливе дівчисько. Але герої разом проходять випробування, і Мія показує себе як надійна подруга.
Анджела Нанетті «Мій дідусь був черешнею» (вік — 10+)
Повість Анджели Нанетті — надзвичайно зворушлива та глибока. Вона порушує найважливіші питання, що їх ставлять і діти, і дорослі. Ми бачимо стосунки маленького Тоніно з батьками, бабусями та дідусями через призму сприйняття ним світу. З одного боку, неповторний час дитинства: чудеса й таємниці ще навколо нас, тут є персоніфікована черешня Фелічія, дружба дідуся Отавіано й Тоніно. З другого — сімейні історії, непрості стосунки батьків, розлучення, переживання дідуся і навіть смерть родичів. Анджела Нанетті говорить із читачем про найскладніші речі простою мовою. І хоча книга має визначення «Для середнього шкільного віку», твір, безумовно, принесе насолоду й пізнання не лише дітям, а й дорослим.
Джеральд Даррелл «Моя сім’я та інші звірі» (вік — 10+)
Це автобіографічний твір, присвячений перебуванню автора та його родини на грецькому острові Корфу. Назва книги вже свідчить про її дотепний зміст.
Оповідачу Джеррі 10 років. Він захоплюється флорою та фауною Корфу, досліджує природу, яку бачить навколо. Окрім хобі, Джеррі знайомить читача зі своєю сім’єю: вдовою-мамою, братами й сестрою. Попри те, що як такого сюжету в повісті нема, історія може похизуватися надзвичайно дотепним стилем, тонким гумором, із яким Даррелл описує кумедні ситуації. Дивовижно, що автору при цьому вдається створити справжні психологічні портрети кожного персонажа й по-доброму посміятися над певними рисами, які притаманні всім нам.
Діана Мельникова. «Розбишацький детектив. Справа брата-незнайомця» (10+)
Які діти чи то дорослі не люблять детективи — історії, що швидко затягують у вир приголомшливих подій? Адже саме цей жанр найбільше може похизуватися інтригою, таємницями, несподіваними сюжетними поворотами й динамічністю розвитку! Усе це можна сказати про другу частину серії «Розбишацький детектив». Тут читачі знову зустрінуть добре знайомих героїв із першої книги — Лесю та Сера. Тепер вони мають дізнатися, чи брат їхнього приятеля Тарас, що зник на кілька років у горах, а тепер знайшовся, — справді його брат? Бо новоспечений родич аж ніяк не нагадує Кирилові їхнього Тараса. Твір має дотепні, гуморні діалоги, подеколи кумедні, подеколи страшні ситуації, впізнавані цільовою аудиторією: конфлікти з батьками, проблеми в школі, дружба й перша закоханість. Але найголовніше тут навіть не стрімкий захопливий сюжет, а справді глибокий зміст. Це історія про відповідальність, власний вибір, визнання помилок, співчуття й допомогу, важливість діалогу з дітьми.
Тетяна Стрижевська «Химерний Київ» (вік — 12+, нон-фікшн)
Чи знаєте ви, де в Києві телепорт? А де була найстаріша бібліотека? Де в Києві колись жив Змій Горинич? І чому так багато надзвичайних столичних архітектурних пам’яток пов’язано з містикою чи навіть справжніми чудесами?
За сучасними забудовами ми майже припинили помічати чудові київські споруди, які не лише тішать око, а й мають свою цікаву історію. «Химерний Київ» — симпатичний підлітковий нон-фікшн, що знайомить читачів з таємницями столиці, допомагає побачити місто під новим кутом і відкрити його таємниці. Допитливі туристи чи мешканці Києва можуть скористатися «Химерним Києвом» як путівником, який допоможе під час подорожі відчути ауру кожної локації.
Книга буде до вподоби прихильникам Києва, тим, хто цікавиться архітектурою, легендами та історією.
Кейтлін Аліфіренка, Мартін Ґанда, Ліз Велч «Я завжди писатиму у відповідь» (вік — 12+)
Американська дівчинка Кейтлін починає листуватися з Мартіном із Зімбабве: вона отримала завдання в школі — вибрати друга за листуванням. Кейтлін приваблює екзотична африканська країна, хоча більшість її однокласників вирішують листуватися з європейцями. Ця незначна, на перший погляд, подія змінює життя підлітків. Насамперед дає можливість хлопчику з бідної країни здобути майбутнє, мати його завдяки підтримці Кейтлін та її родини. А для дівчини — відкриває світ труднощів: Кейтлін зовсім по-іншому тепер дивиться на своє життя, самостійно обирає цінності та усвідомлює важливість якісної освіти для людини. Ця зворушлива історія показує читачеві, що звичні для нас речі є справжнім подарунком долі й найголовнішою метою для інших.
Володимир Арєнєв. «Бісова душа, або заклятий скарб» (вік — 12+, фентезі)
Пам’ятаєте історії про скарби? Хто не мріяв знайти їх у дитинстві! Але в цьому творі козаку Андрієві Ярчуку, навпаки, скарб треба сховати, та ще й так, аби ніхто не знайшов. Інтрига в тому, що головний герой і сам не знає, що саме має прибрати від людських очей і бажань.
Повість-фантазія (за визначенням автора) «Бісова душа, або заклятий скарб» має захопливий сюжет. На початку твору читач знайомиться із цим химерним світом, намагається зрозуміти, що до чого, бо історія має досі заплутаний вигляд. І чим далі ми подорожуємо із головним героєм Андрієм, тим більш моторошною та непередбачуваною стає ця мандрівка. Потужності тексту надає саме жанровий мікс, історія (козаки-характерники), фольклор (народні уявлення і казковість), майстерно прописані незвичні образи, а також… жахи.
Одне слово, «Бісова душа, або заклятий скарб» — захопливе фентезі, що цілком занурить читача у свій світ на кілька годин.
ТАКОЖ ЦІКАВО:
«Як не збожеволіти від батьківства»: 5 порад та одне табу
З’їсти смішинку: 15 книг для веселого читання з дітьми
Поділитися цією статтею
Источник: www.osvitoria.media