Соцмережі і депресія у підлітків: результати дослідження

Якщо щось привернуло вашу увагу в інтернеті, ці дані про вас будуть зафіксовані й надалі вам пропонуватимуть відповідний контент. Зручно, чи не так? А як щодо підлітків, що хочуть подивитися про самоушкодження, хірургічні операції, почитати поради про анорексію? Алгоритми спрацьовують однаково. А як щодо цікавості маленьких дітей, які видають себе за тінейджерів? Нове дослідження показує, як big data впливає на психіку дітей, та дає підказки, як цьому протистояти.

Cоцмережі для дітей — немов вулиці

Суди США, як повідомляє преса, нині розглядають 147 позовів проти топових платформ соціальних мереж — Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat і YouTube. Батьки дітей, психіка яких постраждала, або які вчинили самогубство, вимагають, щоб кампанії взяли на себе відповідальність за якість продукції та посилили захист неповнолітніх у соцмережах. Навіть Президент Джо Байден звинуватив галузь у проведенні експериментів над «нашими дітьми заради прибутку» та хоче, щоб Конгрес ухвалив закони, що забороняють компаніям збирати особисті дані неповнолітніх користувачів.

У Великій Британії міністри також розглядають можливість внесення поправок до законопроєкту про безпеку в Інтернеті, щоб передбачити кримінальні санкції — включаючи навіть ув’язнення — для керівників соціальних мереж, які не захищають безпеку дітей.

Чи справді соцмережі негативно впливають на підлітків? Експерти зауважують: соцмережі не є корисними чи небезпечними самі по собі, так само як вулиці великих міст. Але якщо не подбати про безпеку та відпускати дітей гуляти без нагляду або без нагляду спілкуватися у соцмережах, це може скінчитися погано.

2 млн

облікових записів дітей до 13 років TikTok видаляє щороку 

Що стає останньою краплею?

Відео не програмує молодь, однак воно може стати останньою краплею. Так, один із покійних хлопчиків мав високі шкільні та спортивні успіхи, друзів, виглядав оптимістичним та задоволеним життям. Лише після його самогубства батьки дізналися, що він переглядав небезпечний контент, зокрема, про самоушкодження, який був би неприйнятним для дорослих, не кажучи вже про вразливу молодь. Останнє, що він дивився перед тим, як накласти на себе руки, — запропоноване йому на основі попередніх виборів відео про нанесення самоушкодження. Звісно, тепер вже нічого не можна стверджувати з впевненістю. Скоріш за все, хлопець страждав на приховану депресію. Але горе батьків посилює думка, що син міг сприйняти похмуре відео як знак долі, що він міг би не переходити до страшних активних дій, а просто поговорити з ними, якби не контент у соцмережах. 

Інша дівчинка у 9-річному віці стала користувачем соцмереж, щойно отримала смартфон. Алгоритм бомбардував дитину шкідливими зображеннями та відео, що пропагують розлади харчової поведінки. Її психічне здоров’я погіршилося, і у 14 років їй довелося лікуватися від анорексії.

Усі експерти одностайні в тому, що психологічне здоров’я підлітків погіршується. Згідно з даними Центру з контролю та профілактики захворювань, кількість самогубств дітей та підлітків від 10 до 19 років у США зросла на 46% з 2010 по 2020 рік. Опитування, проведене минулого місяця тим самим державним агентством, показало, що майже кожна третя дівчина-підліток колись серйозно замислювалася про самогубство. Це дуже багато, якщо порівняти з 2011 роком: тоді такі думки відвідували лише кожну п’яту тинейджерку. 

Рекламісти розвивають у користувачів залежність?

Метадослідження доводять, що проблема глобальніша, ніж здається. Огляд 68 досліджень, пов’язаних із ризиком використання соцмереж серед молоді, опублікований у серпні 2022 року Міжнародним журналом досліджень навколишнього середовища та громадського здоров’я, показав тенденцію: що більше часу підлітки проводять в інтернеті, тим вищий рівень депресії та інших несприятливих наслідків, особливо у найбільш вразливих верств населення. Звіт експертів з психології та неврології з Університету Північної Кароліни містить такі висновки: підлітки, які щодня заходили  в соцмережі, відчули, як стають надчутливими до відгуків однолітків. 

У відділеннях для підлітків психіатричних лікарень серед фахівців також є прихильники цієї версії. Наприклад, у клініці Carrier від Hackensack Meridian Health у Нью-Джерсі кількість консультацій невідкладної допомоги збільшилася на 49% порівняно з попереднім роком. Типові діагнози: депресія, тривожні розлади, суїцидальні думки, розлади харчової поведінки та самоушкодження. Серед причин зростання кількості хворих психіатри клініки наводять такі причини як вплив пандемії, збільшення стресу через екологічні проблеми та загрозу атомної війни, а також постійне покращення діагностування. Але ще одна з причин — саме вплив соцмереж. 

Причини погіршення психічного добробуту неповнолітніх точно не визначені. Багато батьків і законодавців звинувачують соціальні медіакомпанії, які, за їхніми словами, розробляють продукти, що викликають сильну залежність і наражають молодих людей на шкідливий матеріал, що має реальні наслідки. Їхні бізнес-моделі орієнтовані на рекламу, тож компанії не готові втрачати велику й перспективну молоду аудиторію. Тож вони роблять усе, щоб діти заходили до соцмереж якомога частіше, а це може стати початком залежності. Також рекламні алгоритми працюють однаково: пропонують те, чим цікавиться людина. Якщо контент не підпадає під заборону, але балансує на межі, цікавість тинейджерів призводить до того, що їй пропонують все більше контенту, який батьки не вмикали б своїм дітям. 

19%

опитуваних має залежність від YouTube

16%

опитуваних має залежність від TikTok 

15%

опитуваних має залежність від Snapchat 

Акаунти заводять вже восьмирічні 

Батьки-позивачі переконані, що компанії соцмедіа знають, що їхні продукти завдають шкоди психічному здоров’ю дітей, і приховують цю інформацію. Також нібито вони багато в чому запозичили з поведінкових і нейробіологічних методів, які використовуються в тютюновій та азартній індустрії, щоб викликати у дітей залежність. Ці функції включають:

  • алгоритмічно згенеровані нескінченні канали для прокручування;
  • періодичні змінні винагороди, які маніпулюють механізмом доставлення дофаміну в мозок для посилення ефекту;
  • метрики та графіки для соціального порівняння; безперервні сповіщення, які спонукають до повторної перевірки облікового запису;
  • неадекватні протоколи перевірки віку; недостатні інструменти для батьків, які створюють ілюзію контролю. 

Дослідники, які хочуть глибше дослідити вплив соціальних медіа, кажуть, що відповіді можна знайти в ретельно охоронюваних даних на користувачів, які зберігають самі компанії, які використовують їх для вдосконалення своїх алгоритмів.

Представник компаній стверджують, що насправді у них встановлені налаштування за замовчуванням для дітей віком до 16 років, які не дають змоги переглядати «межовий» контент. Батьки ж вважають, що облікові записи в соціальних мережах слід повністю заборонити для осіб молодших 16-ти та запровадити кращі програми для перевірки віку, такі як Clear, для яких потрібен офіційний документ, наприклад паспорт або водійські права. До того ж соцмережі по-різному слідкують за дотриманням вікового цензу. TikTok видаляє щороку до 2 млн облікових записів дітей до 13 років, яким заборонено заводити акаунти, а ось фахівці Snapchat робили це лише 700 раз. У 2022 році дослідження Ofcom показало, що 60% дітей віком від 8 до 11 років мали принаймні один обліковий запис, для створення якого просто вказували фальшиву дату народження.

Алгоритми для неповнолітніх — поза законом 

Тим часом популярність соцмереж серед підлітків зростає. Під час опитування лише 5% тинейджерів вказали, що заходять у соцмережі один раз на тиждень або ще менше. Ті, хто стверджує, що майже постійно перебуває на певних платформах, скоріш за все, вже мають залежність від соцмереж. Щодо YouTube така надмірна прихильність у 19% опитуваних, щодо TikTok у 16%, щодо Snapchat 15%, щодо Instagram 10%, щодо Facebook 2%. 

У США намагаються зробити соцмережі більш безпечними. Штат Юта прийняв закон, який передбачає перевірку віку для всіх користувачів і вимагає згоди батьків на використання соціальних мереж для осіб віком до 18 років з 2024 року. Подібні пропозиції висуваються в штатах, включаючи Техас і Огайо. Законодавці в Міннесоті запропонували законопроєкт, який забороняє компаніям соцмереж орієнтуватися на користувачів віком до 18 років за допомогою алгоритмів, які підбирають контент. За кожне порушення буде накладено штраф у розмірі 1000 доларів.

Інші країни також починають замислюватися над безпекою для неповнолітніх. Є надія, що колись вони стануть універсальними правилами для всіх, включно з Україною. 

У нашій країні також проводять дослідження стосовно інтернету. Майже кожна друга дитина (45%) не поділилася б прикрою ситуацією з дорослими, якщо така з ними трапиться в інтернеті. Ці результати отримані з досить масової вибірки: 4,7 тис. хлопчиків та дівчаток, віком 6-17 років. 

Саме тому діти повинні мати доступ до допомоги теж у самому інтернеті. Громадська організація #stop_sexтинг оновила портал для дітей та підлітків: тут є матеріали про онлайн-ризики та як від них захиститися. Все подано в ігровій формі, питання – у тій формі, як їх формулюють тінейджери. Наприклад: «Що робити, якщо твоя колишня у школі шантажує розповсюдженням приватних відео».  Є історії однолітків,  навіть короткометражний фільм на цю тему, алгоритми дій у небезпечних ситуаціях, квест, а також освітній мультик на цю тему, який варто запропонувати меншим братам та сестрам 5-10 років. 

Контакти допомоги для дитини:

  • Діти можуть звернутись по допомогу за телефоном 1545 (далі обрати “3”) – дзвінки безплатні та анонімні, лінія працює цілодобово.
  • Поговорити з психологом #stop_sexтинг конфіденційно та безплатно у телефонному форматі чи онлайн. Для отримання підтримки потрібно заповни коротку форму.
  • Чат-бот допоможе дізнатися план дій в різних ситуаціях в інтернеті та запропонує варіанти розв’язання питань.
    На порталі повідомлень IWF про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми, можна надіслати посилання на контент такого характеру, який ви виявили в інтернет, аби його видалили спеціалісти.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Підлітки та онлайн-злочинці: як розпізнати загрози в інтернеті

Вберегти дітей від кіберзлочинців: лайфхаки з книги «Діти та батьки в інтернеті»

Підлітки, стосунки, секстинг: що мають знати діти про особисті кордони

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *