10 ознак, які вказують, що перед вами — «золотий вчитель»

Global Teacher Prize Ukraine на фінішній прямій! Десятеро вчителів-фіналістів премії зустрілись у Дніпрі, щоб обговорити успіхи й болі, розділити досвід із такими ж заповзятими колегами. А ще запасти в душу членам журі, вдихнути повітря змін і відчути, що вони починають їх втілювати просто зараз. «Освіторія» під час асесмент-сесії уважно слухала розповіді натхненних викладачів з ТОП-10 і точно знає, що бути «золотим вчителем» — це коли…

… Не боїшся змін, помилок і падінь

Моя спеціальність — аналітична хімія, а в дипломі написано: «Хімік-викладач». Я могла працювати в будь-які лабораторії! — розповідає Наталія Зима. — Але життєва дорога привела до школи. Там через труднощі, помилки й падіння таки вдалось осідлати свою хвилю. Не без болісних моментів, та я довела маленьку теорему: якщо тобі важко — не журись. Саме це трохи згодом допоможе зрозуміти, яка сила живе в тобі. Навіть звичайний вчитель може стати «крихіткою на мільйон» — в переносному та прямому значенні. Це демонструють переможці світового етапу Global Teacher Prize, отримуючи за професійні мудрощі свій перший мільйон доларів.

… Намагаєшся відчути кожну дитину, навіть якщо ти вчитель-предметник

Коли вперше заходиш у клас, може здатись, що діти плюс-мінус однакові, і можна застосувати універсальний підхід у викладанні. А от ні, це так не працює! Почне працювати, лиш коли спробуєш відчути кожну дитину. Навіть якщо ти вчитель-предметник і маєш 45 хвилин уроку.

Мені й самій це не вдалось в перші роки педагогічної кар’єри — я не відкрила і не побачила багато дітей. Часто педагог намагається всіх втиснути в рамки. Що він отримує? Спротив і нелюбов. Але тепер я точно знаю: для того, щоб навчання в школі було успішним, надзвичайно важливо працювати в команді однодумців. Один вчитель — в полі освіти воїн. Він самотужки нічого не зробить. Тож пишайтесь, якщо біля вас команда, яка підтримує ваші навіть божевільні з першого погляду, ідеї. Якщо ви можете зібратись разом і організувати позакласний простір, в якому можна збиратись і крок за кроком змінювати методи проведення уроків. А ще з такою командою ви можете перетворити хаотичне бачення процесів на чітку стратегію та розрахувати кілька наступних кроків уперед, як у шаховій партії. Збирайте однодумців навколо себе! Цей нетворкінг ще не раз прийде на виручку.

… Ламаєш стереотипи та вчиш дітей чинити так само

В житті я зустрівся та поборов цілу гору недолугих стереотипів, — ділиться досвідом Олександр Чучаєв.

Спортсмен? Навряд «гора м’язів» може похизуватись потужним інтелектом.

Йому 23 роки? Це не той вік, щоб претендувати на посаду директора школи.

Йому ще немає 30? І як це він виграє в педагогічних конкурсах? Досвіду малувато.

Працює в школі та розвиває одночасно дві громадські організації? Ну ні, жодна справа не буде доведена до пуття.

У всіх починаннях чоловіка підтримує дружина? Та ну, ховається в його тіні.

Знаєте, бути тим, хто ламає стереотипи, не так і просто. Але вчителям таким супергероєм доводиться бути щодня. Головна річ — не давати втокмачувати в голову стереотипні твердження, як і не слід боятися швидко й назавжди їх позбуватись. Адже все, про що я написав вище, стосується мене. Я зміг довести собі й іншим, що бути таким, який ти є в цей момент і показувати результат — ось що насправді вартісне.

… Цінуєш смак життя і говориш про це дітям

Часто у вчительській професії існує стереотип, що маєш працювати 24/7 та не демонструвати іншого життя, аніж те, що напряму пов’язане із навчанням і освітою. Але якщо ми, вчителі, нарешті дозволимо собі відчувати смак життя і говорити про це дітям, — нам буде легше працювати з молоддю. Крім того — не варто «вчити життю» дітей. Вони все одно будуть схожими на батьків і на вас — рольові моделі, які довгі роки перед очима.

А ще… Заплющіть очі та прислухайтесь просто зараз до себе. Чи відчуваєте ви, що маєте в собі таку чарівну мушлю, в якій живе ваша «внутрішня дитина»? Не забувайте про неї та бережіть.

… Виходиш з учнями за межі класу

Серед моїх учнів — діти з особливими освітніми потребами й вимушені переселенці зі Сходу. Ми разом не просто вивчаємо англійську, а практикуємо мову, реалізовуючи соціальні проєкти, — розповідає Людмила Тоцина. — Наприклад, учні проводили онлайн-тренінги для людей 60+ під час карантину. Діти настільки захопились, що почали навчати англійської та своїх бабусь та дідусів. А ще викладали основи медіаграмотності.

… Ділишся з колегами методиками й напрацюваннями

Круто дотримуватись девізу «Sharing is caring». Дивно, якщо вчитель приховує свої напрацювання та методики від колег, оберігаючи їх від… До речі, від кого? Варто ділитися інтелектуальною власністю задля спільної мети та реформувати нашу освіту ось такими невеличкими власними зусиллями.

… Поєднуєш в уроках користь і цікавинки. Діти бачать в тобі наставника

Вчитель-мрія — коли діти вважають тебе наставником, шкільним татом. Моя щоденна мета — навіть нудні теми робити для дітей цікавими, — каже Микола Тарасюк, який ще називає себе «Mitrich, crazy teacher from Ukraine». — Для цього вам варто лише подумати: чим ця тема корисна? Як мої учні застосують її в житті?

Наприклад, ми з дітьми проходимо тему кодування. З першого погляду — ну як цю тему діти можуть в житті застосувати? Це технічний урок. Але я використав систему QR-кодів, розробив тест і… перевернув школу з ніг на голову. Не бійтесь так «бешкетувати»! Діти бігали поверхами, ділились враженнями, фідбек із теми був стопроцентний.

Або ж дайте дітям велику кількість деталей LEGO та запропонуйте створити з деталей проєкт. Який саме — діти не мають знати заздалегідь. До того ж під час такої командної роботи діти з різних груп будуть ходити в гості до конкурентів, щоб помінятись деталями. А надалі — захистити виконану роботу та подумати разом із дітьми, за якими критеріями будете визначати переможця. Саме за допомогою цих практичних активностей ви зможете побачити, хто з учнів найбільше зацікавлений предметом. Саме з такими натхненними підопічними ми створюємо концепт клавіатури для дітей з особливими освітніми потребами та плануємо розробити окремий модуль із логопедії.

… Помічаєш, що учні хочуть бути схожі на тебе

Я вчитель початкових класів, для когось це незвично виглядає, та я вже звик до здивованих поглядів матусь, — розводить руками Андрій Олійник. — Але як тільки вони чують від мене — «Я любитиму ваших дітей!» — контакт налагоджується. А для мене як для чоловіка теж досі дивно отримувати в школі квіти. Щиро переконаний: якщо учням комфортно й затишно поряд зі вчителем — це одразу читається на їхніх обличчях. Щоб нам не було сумно під час занять, виконуємо вправи, де залучені одночасно міміка, спеціальне дихання та яскраві прояви емоцій. А ще я придумав особливий формат «фізкультхвилинок» — «анімаційні хвилинки». Коли погода сприятлива, виходимо на вулицю й танцюємо разом з учнями. Вигадую різні прикольні рухи.

Одного разу мій учень Даня під час уроку відвернувся убік і почав щось малювати на обличчі чорним маркером. Я думав, це він так бешкетує і зовсім закляк, коли побачив, що це брови хлопчик так старанно вимальовував чорним кольором. Сказав: «Андрію Вікторовичу, хочу бути схожим на вас. Тепер у нас схожі брови». Я радію, мов дитина, коли чую від учнів, що вони хочуть стати вчителями. Звісно, вони зростатимуть і мрії теж змінюватимуться, та кожна фраза «Хочу, як і ви, бути вчителем», дарує мені щось більше, аніж просто відчуття радості.

… Розвиваєш власний вчительський бренд у соцмережах

Дозвольте світу нарешті дізнатись про вас! Адже ваше найближче освітянське оточення і так вас чудово знає та, переконана, цінує. — усміхається Вікторія Ломака. — Знайдіть у собі натхнення та настрій вийти зі своєї комфортної впізнаваної «робочої бульбашки». Уявіть: соцмережа — ваше власне ЗМІ. Скористайтесь унікальною нагодою стати видавцем та знайти вдячну авдиторію, яка методом «сарафанного радіо» нашепче про вас на вушко все більшій і більшій кількості людей. В мене у Facebook зараз 17 000 підписників, і я виокремила згідно з їхніми запитами тему, яку потрібно глибоко пропрацювати, щоб створити формат пізнавального блога. Я вестиму його в прямому ефірі та паралельно відповідатиму на запитання. Розповім, як вчителю найкраще поводити себе на уроках згідно з правилами етикету. До прикладу, як виглядати розслаблено та впевнено, коли пояснюєш матеріал стоячи? А як щодо того, коли вчитель сидить? Коли доречно працювати з класом, сидячи? Поговоримо про те, як підтримувати фізичну форму як під час дистанційного, так і під час очного навчання.

… Перетворюєш слабкості дітей на навчальні крутелики

Сучасні діти та гаджети — це система, яку важко уявити нарізно. Саме тому під час навчання я обираю метод перетворення слабкостей учнів на захопливий елемент навчання. Поєдную все, що так до душі сучасній молоді: гаджети, віртуальну та доповнену реальність, гейміфікацію та командну роботу, — ділиться досвідом Іван Верещака. — Наприклад, ви бачили учнів, які позіхатимуть, коли я попрошу потримати по черзі на долоні віртуальну Сонячну систему? Досі таких не зустрічав! А потім вони можуть створити разом програму, яка зробить можливою таку магію.

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *