Для батьків: 7 особливостей підготовки до ЗНО-2020

Цього року через карантин у наше життя прийшло чимало нового. Але особливо складно випускникам шкіл, у яких такий відповідальний період життя. «Освіторія» вже давала гід по ЗНО-2020, але окрім офіційних новацій, є цьогорічна специфіка, яку варто врахувати батькам. Адже від підтримки родини нині залежить особливо багато, вважає психоаналітик Марія Гончаренко.

1. Додатково замотивуйте свого випускника

Для багатьох учнів ситуація з завершенням школи стандартна: за розум беруться в останній половині останнього класу, а жадібно всмоктують в себе знання за місяць до ЗНО. Втім, цього разу два місяці дистанційного навчання змінили настрої підлітків. Тим, для кого онлайн-уроки були якісними, часом здавалося, що то — якісь віртуальні розваги. А тим, для кого вони означали чимало завдань, які треба розбирати з батьками чи самотужки, часом здавалося, що то — різновид домашнього завдання, яке, як відомо, діти роблять далеко не завжди.

Не додали мотивації й чутки про те, що ЗНО скасують, а оцінки виставлять за шкільними журналами, що його проведуть у вересні або дистанційно. Здавалося б, до чого тут ЗНО та останній дзвінок? Але його відсутність теж розхолодила чимало підлітків. Доки дитина завершить школу, у неї формується певний стереотип. Наприклад, що межею після навчання та ЗНО буде веселий випускний і зустріч світанку. І навіть відсутність підготовки до того шкільного балу дає підсвідому надію, що ще рано ставити крапку, ще не завершилися шкільні роки, ще не час робити ривок у підготовці до тестування.

Все це — зовсім не про те, що дорослі мали якось інакше влаштувати кінець року. Пандемія часом просто не залишає вибору, і то такі життєві обставини, до яких людині, що входить у доросле життя, доведеться звикати. Як і до того, що плани часом змінюються, а певні випробування залишаються. Це про те, що нині переважно батьки налякані і сконцентровані на ЗНО значно більше, ніж випускники.

Що робити: Докори, що дитина лінива, інфантильна чи погано самостійно займалася, лише погіршать ситуацію. Залякування на кшталт «Цього року лише відмінники до університетів потраплять, це спеціально так зробили» не підвищують, а підривають мотивацію.

Тому перше, чим можуть допомогти тати та мами, — спокійно поговорити про те, що чимало випускників втратили орієнтири та запитати підлітка, чим можна допомогти йому мобілізувати сили. Добре своїми силами підвести межу шкільним рокам (незалежно від того, як школа розв’язуватиме питання з привітанням випускників). І йдеться не про застілля, а про, наприклад, обіцянку бажаної подорожі після успішного завершення ЗНО або придбання якоїсь речі для дорослого життя (наприклад, потужніший ноутбук, планшет чи смартфон для нових студентських потреб). Хоча це може виглядати як «підкуп» матеріальними речами, акцент варто робити не на цьому, а на початку нового етапу життя. Є й інші способи зробити це: виділити гроші на приємні пам’ятні подарунки колишнім однокласникам, урочисто позбутися шкільних атрибутів, які не знадобляться надалі, влаштувати прогулянку містом зі стрічкою «Випуск 2020». Розкажіть щось цікаве про ваші студентські роки (незалежно від того, в університеті чи коледжі).

2. Нагадайте, що складати тести все одно доведеться

Деякі старшокласники й досі щиро вважають, що ЗНО — не для них, адже вони не хочуть вступати до університетів. Але ж цього року знання з трьох предметів державної підсумкової атестації (ДПА) будуть перевірені у формі ЗНО. Нагадаємо: українська мова і література, за вибором — математика або історія України (період ХХ — початок ХХІ століття), а також ще один предмет за вибором випускника (математика, історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька, французька мови). До слова, з іноземними мовами є нюанс: якщо їх вивчали на рівні стандарту, оцінку за ДПА виставлять за стандартні завдання. Якщо ж у школі їх вивчали на профільному рівні, тоді треба виконати і завдання рівня стандарту, і профільного рівня. І всі три тестування — обов’язкові без жодних лазівок: і якщо підліток завершує навчання у школі, і якщо у професійно-технічному закладі. Ці новації з’явилися торік, тому не всі взяли їх до уваги. Але через карантин їх точно скасовувати ніхто не збирається.

Що робити: питання до тієї ж самої мотивації. Налаштовуйте підлітка на підготовку і на те, що він має показати все, що вміє та знає. Адже часом і батьки кажуть: «просто сходи та щось напиши, все одно до ПТУ йдеш». І тим паче випускники навмисно не готуються. Мовляв, не соромно, якщо низькі бали, останні місця у рейтингу, адже я навіть не намагався показати себе, нічого не вчив. Втім, ЗНО — це цінний досвід у будь-якому разі. Вміти довести свої знання та вміння, прикласти їх до конкретних завдань, не розгубитися у нових умовах, порівняти з компетентністю однолітків — все це корисно кожній людині. Тож пояснюйте саме це, мотивуйте, незалежно від планів щодо вищої освіти.

3. Підключайтеся більше, ніж зазвичай

Зазвичай на останнє півріччя у школі репетиторів для «підстраховки» наймають навіть ті батьки, які ніколи такого не робили. Нині ж два місяці більшість старшокласників за так би мовити «очною консультацією» могли звернутися лише до батьків. Частина репетиторів продовжували працювати зі своїми юними клієнтами дистанційно.

Що робити: якщо підліток контролював навчальний процес самостійно і впорався з цим, це чудовий досвід, який допоможе на тестуванні. Якщо ж окрім дистанційного навчання, він звертався за роз’ясненнями до батьків чи їм довелося керувати навчанням вдома, нині не варто розривати цей зв’язок, як би не втомилися дорослі, як би їм не було важко. Якщо родина планує якісь інтенсиви щодо ЗНО чи запросити на цей місяць репетитора, не завадить і допомога батьків. Вони вже краще знають, які слабкі місця у тінейджера (мається на увазі не знання, а сам процес навчання), коли він втомлюється. Там, де дистанційне навчання завдяки підтримці тат і мам пройшло найбільш ефективно, вони вже напрактикувалися знаходити зрозумілі слова.

4. Зверніться до віртуальних можливостей

У досвіді самоізоляції є і значні плюси. Скажімо, багатьом підліткам сподобалося проходити тестування, грати у навчальні ігри, шукати або навіть робити тематичне відео, створювати сучасні презентації. Дистанційна освіта привчила батьків і вчителів до думки, що інтернет — друг школяра, а не ворог. Тінейджери відчули, що їх нібито допустили у віртуальне освітнє поле, дозволили проявити свої діджитал-здібності, які раніше дехто міг реалізувати лише у комп’ютерних іграх.

Що робити: чимало старшокласників нині більше налаштовані на підготовку онлайн, ніж на читання підручників по старинці. Тож варто використовувати і надалі інтернет-можливості. Пошукайте, що може стати у пригоді вашим випускникам: короткі курси, навчальне відео, онлайн-тестування або цілі освітні онлайн-платформи. Скажімо, безкоштовна онлайн-платформа iLearn якраз спрямована на те, щоб старшокласник якісно самостійно підготувався до ЗНО. При цьому дає змогу вчитися весело — створити свого супергероя, заробляти віртуальні «Вчибакси» та отримувати призи. Тут зібрано безкоштовні курси з основних предметів ЗНО, тести, подкасти, матеріали для самопідготовки до ЗНО. Цей проєкт неприбуткової організації «Освіторія» є складовою Програми Розвитку Молоді, яка реалізовується в партнерстві з компанією Coca-Cola HBC для підтримки дітей зі шкіл-інтернатів.

5. Зверніть особливу увагу на питання за квітень-травень

Такі питання все одно залишаться, хоча їх відсоток невеличкий. Але вже не залишалося часу видалити їх з тестових зошитів. Адже понад 70 % цих матеріалів на 2020 вже надруковані.

Що робити: звісно, ті знання, що отримували у формі дистанційної освіти, можуть бути не такими глибокими, як інші, хоча б тому, що ця форма була новою і для вчителів, і для учнів. Тому доведеться їх освіжити у пам’яті. Хоча б тому, що учні випускних класів почуваються невпевнено через ці теми, яким навчалися вдома.

Втім, представники Українського центру оцінювання якості освіти заспокоюють учасників ЗНО: йдеться не про абсолютні оцінки, а рейтингові, а всі українські випускники нині «в одному човнику»: у всіх можливі певні прогалини у підготовці через карантин. Тобто конкурувати доведеться з тими, хто так само навчався останні два місяці дистанційно.

6. Потренуйтеся працювати у масці

Це звучить смішно, але краще потренуватися, ніж розгубитися на ЗНО. Адже у приміщенні, де проходитиме тестування, пропускатимуть лише у масках. Ту маску, в якій учень приїде, треба буде викинути й надягти на місці нову. Інструктори стежитимуть, аби їх не знімали, маски повністю закривали рот і ніс. Це — лише один з запобіжних заходів під час пандемії. Наприклад, у кабінеті буде не більше 15 учасників, їх запускатимуть за графіком (кожна маленька група буде заходити до школи у свій час), робитимуть безконтактну термометрію, оброблятимуть руки спиртовмісними антисептиками.

Що робити: учням доведеться на тестуванні працювати у масці три години, скоріше за все, коли буде жарко (у червні чи липні). Це може знизити ефективність. Спробуйте звикати до цього вже нині: запропонуйте пограти у комп’ютерні ігри у масці, а коли підліток звикне, пройти онлайн-тестування чи попрацювати у зошиті. Також можна пошукати та підготувати заздалегідь якісний респіратор, в якому дихати легше. Респіратори можна буде використовувати протягом усього тестування, захисні маски доведеться змінювати кожні 3 години.

7. Підготуйте довідку, якщо є хронічне підвищення температури

Тих учасників ЗНО, у кого температура буде вища за 37,2, на тестування не допустять. Це цілком зрозуміло, але може стати перепоною для хлопців і дівчат з хронічним підвищенням температури. Це трапляється при захворюваннях щитоподібної залози, автоімунних розладах, хворобах крові, онкозахворюваннях, ЛОР-недугах, певних хворобах нирок, органів травлення. Налякані батьки вже радять одне одному у соцмережах просто дати дітям жарознижувальне. А ось медики застерігають: таке «самолікування» може погано завершитися.

Що робити: оформити довідку від лікаря про хронічні захворювання. І краще подбати про це заздалегідь.

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *