Як налагодити безпечне навчання під час війни

Source: Getty images, United24 Media

В умовах війни українські освітяни виборюють у ворога можливість забезпечити дітям повноцінне навчання. Але через постійні повітряні тривоги робити це стає дедалі складніше. Лише за жовтень загальна тривалість тривог у Сумській області сягнула 483,6 год., у Харківській — 336,8 год., у Донецькій — 329,1 год. Під час ракетної небезпеки вчителі вимушені переривати уроки, від чого страждає якість навчання. Чи можна вирішити цю проблему? Так, допоможуть українській освіті технології.

Спікер:

Сергій Мартинчук,
генеральний директор Cisco Україна

Працює в Cisco з 2008 року, з 2019 — генеральний директор Cisco Україна. Під його керівництвом команда Cisco просуває інноваційні технологічні рішення компанії та сприяє цифровій трансформації України. Має  понад 20 років досвіду в IT-бізнесі. Є членом ради стартап-інкубатора для молоді YEP і ментором проєкту n.cubator. 

Боротьба за майбутнє

Пам’ятаєте сумні результати дослідження якості освіти PISA 2022, які обговорювали всі українські медіа? Вони показали, що за чотири роки в українських підлітків значно погіршилися навички читання та знання з природничих дисциплін, а 42% з них не досягли навіть базового рівня грамотності з математики. Міністр освіти і науки Оксен Лісовий тоді назвав результати невтішними, але очікуваними, враховуючи те, в яких умовах вимушені навчатися діти. Спочатку — дистанційне навчання через пандемію Covid-19, тепер — гібридне через повномасштабну війну. За даними Інституту освітньої аналітики, станом на квітень понад 628 тис. дітей в Україні навчалися дистанційно, ще майже 300 тис. — у змішаному форматі: частково в школі, частково онлайн.

Більшість учнів і батьків вважають, що найефективніше навчання — коли всі або переважна більшість занять відбуваються очно. Тож першочергове завдання — забезпечити безперервний і безпечний освітній процес саме в школах. Для цього потрібне комплексне рішення.

Чому в шкільних укриттях має бути Wi-Fi

Цифровізація України не оминула освіту. Школи використовують у роботі майже 70 освітньо-інформаційних систем з навчальними матеріалами. А 5 червня запустили бета-версію державного застосунку «Мрія», до якого з часом планують приєднати всі українські школи. Освітні системи та застосунки дають змогу продовжувати уроки в укритті, де учні та вчителі перебувають під час повітряних тривог. Але за умови: там повинен бути інтернет.

Фото: Запорізька Обласна Державна Адміністрація

Міністерство цифрової трансформації ще влітку 2022 року запустило програму «Wi-Fi в укриттях», щоб спільними зусиллями держави та бізнесу забезпечити інтернетом укриття якомога більшої кількості шкіл. Того ж року проєкт реалізували у 4 000 закладів освіти. За даними Міністерства, наразі до інтернету підключені 5472 укриттів у школах.

Понад рік тому до вирішення завдання доєдналася компанія Cisco Україна. Влітку 2023 року ми уклали з Міністерством цифрової трансформації меморандум про співпрацю у сфері інновацій та цифровізації. Таким чином Україна долучилася до глобальної програми Country Digital Acceleration (CDA), що охоплює 50 країн.

У рамках меморандуму ми безплатно передали обладнання у школи 23 областей. Це 1 600 комплектів маршрутизаторів з точками доступу Wi-Fi Cisco Meraki, які можуть забезпечити інтернет в укриттях, а також 1 000 вебкамер Cisco Webex, за допомогою яких вчителі мають змогу дистанційно проводити уроки. Наше обладнання вже допомагає забезпечити навчання під час тривог у 783 закладах в різних куточках України.

Безпека не лише в укритті, а й в інтернеті

У більшості укриттів немає комп’ютерів та інтерактивних дощок. Часто дітям потрібно використовувати власні пристрої, і це пов’язано з певними ризиками. Школярі відволікаються на соціальні мережі, відеоролики та ігри. Але є й більш серйозні загрози: віруси, дорослий контент, сайти казино, російське ІПСО. Тому разом з обладнанням ми надали школам доступ до п’ятирічної ліцензії на продукт із кіберзахисту Cisco Umbrella.

Cisco Umbrella вміє фільтрувати DNS-запити та блокувати доступ до сайтів і застосунків, які містять кіберзагрози або можуть заважати освітньому процесу. Сервіс використовує велику базу даних небезпечних сайтів, що оновлюється в режимі реального часу. Окрім базового функціоналу школи можуть використовувати додаткові налаштування політик безпеки, тобто визначати, які ресурси заборонені для відвідування. Після підключення до шкільного Wi-Fi учні не побачать у результатах видачі дорослий контент і не зможуть потрапити на сайти домену .ru. І, звісно, система блокує DNS-запити до сайтів і застосунків, які розповсюджують шкідливі програми, віруси, фішингові сторінки та інші загрози.

Фото: warchild.net

Перші результати роботи показові. У підключених школах лише за першу половину вересня система заблокувала понад 370 тис. запитів на ресурси, визначені політиками Cisco Umbrella. Це запити від 68 тис. учнів. Цифри ще раз доводять, що небезпека в інтернеті для дітей є цілком реальною.

Під час війни кіберзахист дітей набуває ще більшого значення, адже школярі вразливіші до інформаційних атак ворога, ніж дорослі. Компанія Cisco прагне захистити якомога більше шкіл. Для цього ми надаємо безплатні п’ятирічні ліцензії Cisco Umbrella або школам напряму за їхніми запитами на електронну пошту [email protected], або ж централізовано відділам освіти громад.

Можливості обладнання Cisco

Для роботи з освітніми ресурсами та застосунками важлива швидкість з’єднання. Оператори зв’язку в регіонах можуть надавати Мінцифри статистику швидкості доступу до інтернету з певною періодичністю, але для швидкого розв’язання проблем ці дані мають оновлюватись автоматично. У школах, де встановлені пристрої Cisco Meraki, стан мережі моніториться в реальному часі за допомогою інтеграції з платформою Cisco ThousandEyes.

Рішення Cisco Meraki має широкий функціонал з використанням даних. Наприклад, можна налаштувати систему моніторингу та аналітики на основі місцеперебування (location based analytics), яка в реальному часі надає дані, де розташовані персональні мобільні пристрої. Із цією технологією можна буде визначати, чи перебуває учень/учениця в укритті, та надсилати батькам сповіщення, що дитина в безпечному місці.

Війна вимагає повсюдної доступності інтернету — як у класах, так і в укриттях. Перші шість місяців проєкту показали, що деякі заклади стикнулися з певними викликами, але зараз половина з них вже активно використовує наше обладнання. Зі свого боку, наша компанія готова надавати школам інструкції та консультації, щоб українські діти мали доступ до освіти незалежно від повітряних тривог.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *