Як правильно називати дітей з інвалідністю: словник інклюзивних термінів

Зображення: Ekaterina Rogova

Нам часто доводиться чути навіть від педагогів: «прикутий до інвалідного візка», «інклюзивні діти», «глухонімі». Ці слова та словосполучення не лише некоректні, а й ображають людей з інвалідністю. Засновниця ГО «Бачити серцем» Олеся Яскевич допомогла «Освіторії» скласти словник термінів про інклюзію. Перевірте свої знання та говоріть правильно.

Хто такі діти «з особливими освітніми потребами»?

Інклюзія (англ. inclusion — включення, залучення) — процес збільшення залученості всіх громадян до активного соціального життя. І йдеться не лише про людей з інвалідністю.

Інклюзивну освіту часто сприймають виключно як навчання дітей з інвалідністю. Але це стереотип: поняття інклюзивної освіти значно ширше. Базова концепція інклюзивної освіти (ІО) — це дотримання прав усіх дітей без винятку на здобуття якісної освіти.

Коли наші вчителі говорять про дітей з особливими освітніми потребами, я часто чую: «інклюзятки». Будь ласка, не припускайтеся цієї помилки. Адже дитина з особливими освітніми потребами — це людина до 18 років, що потребує додаткової підтримки в освітньому процесі. Хто це може бути:

  • діти з інвалідністю;
  • діти-біженці;
  • діти-мігранти;
  • діти, що належать до етнічних, релігійних і мовних меншин;
  • діти з неблагополучних та малозабезпечених сімей;
  • безпритульні діти;
  • діти із захворюваннями ВІЛ/СНІД;
  • діти-сироти.

Навіть дитина, яка на певний час випала з освітнього процесу через хворобу чи інші причини, на якийсь період теж стає дитиною з особливими освітніми потребами. Адже не встигає за навчальним матеріалом і потребує додаткового часу, щоб наздогнати однолітків.

На жаль, багато українських педагогів вживають фразу «інклюзивні діти». Це неправильно. Інклюзія — процес. Тож «інклюзивної дитини» не може бути, як і «інклюзятка».

Так само непокоїть фраза про «особливі потреби» та «особливі умови для дітей з інвалідністю». Шановні, сходи з пандусом — це не «особливі умови», а необхідність і стандарт. Це зручно і потрібно для тих, хто прийшов до закладу з велосипедом, на милицях чи на високих підборах, а, може, з валізою. Усі ці люди залюбки скористаються пандусом.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Як живуть та про що мріють люди із синдромом Дауна

Створити ситуацію успіху: як навчаються діти в найбільш інклюзивній школі України

Інклюзивний словник на всі випадки життя

HI ТАК
Особлива дитина, особятко, інклюзивна дитина, інклюзятко Дитина з особливими освітніми потребами
Страждає від…/хворіє на… Має порушення зору/слуху/опорно-рухового апарату
Хворий на аутизм/синдром Дауна Дитина з аутизмом/із синдромом Дауна
Розумово неповноцінний, інтелектуально неповносправний Дитина з порушенням інтелектуального розвитку
Загальмований, ненормальний, шизофренік Дитина з порушенням психоемоційного розвитку
Заїка, дислексик Дитина з порушенням мовлення
Децепешник, страждає на ДЦП, паралітик Дитина з ДЦП
Колясочник, паралізований, прикутий до візка Дитина, яка користується колісним кріслом, користувач колісного крісла
Сліпий, інвалід по зору Дитина з порушенням зору, незряча дитина
Глухий, глухонімий Дитина з порушенням слуху, дитина, яка спілкується жестовою мовою
Сурдопереклад Жестова мова
Аутист, дитина дощу Дитина з аутизмом, дитина з РАС
Інвалід Людина з інвалідністю, особа з інвалідністю

Важливо! З 2018 року слово «інвалід» вилучене з усіх законів України. Навмисне вживання слова прирівнюється до адміністративного правопорушення.

HI ТАК
Хвороба Дауна, даун, сонячні діти, діти сонця Дитина із синдромом Дауна
Карлик, гном, ліліпут Людина низького зросту, невисока людина
Напад (якоїсь хвороби) Приступ
Спазматичний (спазматик) Людина із церебральним паралічем, з порушенням опорно-рухового апарату

Якщо в класі учень з особливими освітніми потребами: 7 правил вчителя

Правило № 1

Акцент на дитину

Пам’ятайте: перед вами — дитина, а не її особливості. Дитина з інвалідністю — окрема особистість з інтересами й уподобаннями. Нам варто змінити фокус із того, що дитина НЕ МОЖЕ, і сконцентруватися на тому, що вона МОЖЕ.

Вчителям варто сприймати індивідуальні відмінності учнів як корисний ресурс, а не як проблему.

Правило № 2

Знайомство

Ще до того, як до класу прийде учень з особливостями розвитку, в колективі слід створити сприятливу й дружню атмосферу. Для цього вчителю варто організувати окрему зустріч чи мінітренінг для батьків класу, щоб пояснити, у чому полягає особливість розвитку чи поведінки дитини з інвалідністю. Можна переглянути разом ролики про інклюзивне навчання чи конкретно про особливості розвитку або психіки саме цього учня-новачка.

Також вчителю добре було б познайомитися з батьками учня та розповісти, як все влаштовано в школі. А ще — детально поговорити про дитину. Адже побоювання вчительки інклюзивного класу теж можна зрозуміти: а раптом щось піде не за планом?

Буває і так, що батьки, наслухавшись різних історій, можуть навмисне приховати частину інформації, мовляв, «щоб дитину взяли до школи». Тож адміністрація школи має потурбуватись про створення атмосфери під час співбесіди з батьками, щоб ті відчули: вони прийшли в дружнє середовище, де їх готові не тільки слухати, а й чути.

Правило № 3

Розмова з майбутніми однокласниками

Батькам учнів варто поговорити вдома з дітьми: «До вас прийде дівчинка, яка погано бачить. Вона сидітиме за першою партою, а її зошит буде відрізнятись від твого». Або ж: «Разом із тобою у класі навчатиметься хлопчик з аутизмом. Він користуватиметься спеціальними книгами/картками. Буде добре, якщо ти і твої друзі приглядатимете, щоб ці речі завжди були поряд з ним. Або: «Якщо твоя нова однокласниця говоритиме замість слів певні звуки — це не тому, що вона якась невихована чи «не така». Вона просто не може інакше. У когось низький чи високий зріст, волосся — руде чи кучеряве. Ми різні, і в цьому особливість цієї дитини».

Правило № 4

Анкета із секретами

До першого знайомства з учителем батькам учня з інвалідністю варто розробити детальну анкету, яка розповість про всі важливі аспекти в спілкуванні з їхньою дитиною.

Саме так вчитель дізнається, що подобається цій дитині, а що ні. До прикладу, дитина потребує, щоб вчитель сідав поряд з нею, а не навпроти. Або ж не любить гучні звуки, тому треба подумати, як приглушити звук дзвоника в класі, щоб це не стало негативним тригером.

Правило № 5

Визначити суперсилу дитини

Гарний спосіб допомогти влитись у клас дитині з особливостями розвитку — визначити її суперсилу. Наприклад, вона вміє робити щось, чого інші не вміють. Дитина з порушеннями слуху користується жестовою мовою. «Чи знаєте ви хоча б одне слово жестовою мовою? Чи можете прочитати щось за допомогою шрифта Брайля? Тоді можете навчитись у нашого нового однокласника».

Правило № 6

Спокійно реагувати

Буває, що дитина з особливими освітніми потребами поводиться нестандартно: щось викрикує, ховається під стіл, закриває обличчя руками чи навіть падає. Вчителю варто налаштуватись на спокійну реакцію в таких випадках. Якщо дитина потребує допомоги — надати її і спокійним тоном проговорити: «Все нормально, так буває». Або сказати: «Окей, зараз Олесику комфортніше посидіти під столом».

Правило № 7

Командна робота

Дитина з особливими освітніми потребами має бути максимально залучена в процеси, що відбуваються в класі. Якщо це вечірка — дитина може допомогти створити декор, вийти на сцену та проявити будь-який зі своїх талантів.

Якщо це спортивні змагання — дитина з інвалідністю може вболівати за свій клас, тримаючи плакат. Головне — залучати учнів з ООП максимально, не відсторонювати й не ігнорувати.

Терміни для освітян, щоб впевнено комунікувати про інклюзію

1️⃣

Особи з інвалідністю

Особи з такими стійкими фізичними, психічними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями, що вони під час взаємодії з різними бар’єрами (архітектурними, освітніми, соціальними) можуть заважати повній та ефективній участі особи в житті суспільства нарівні з іншими (Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю).

2️⃣

Інтегроване навчання

Навчання та виховання дітей з різними порушеннями психофізичного розвитку в установах загальної системи освіти разом з дітьми, які нормально розвиваються.

3️⃣

Корекційне навчання

Вид навчання, що має на меті часткове або повне подолання вторинних відхилень у розвитку учня, зумовлених порушенням розвитку.

4️⃣

Інклюзивне освітнє середовище

Сукупність умов, способів і засобів їх реалізації для спільного навчання, виховання та розвитку здобувачів освіти з урахуванням їхніх потреб та можливостей.

ТАКОЖ ЦІКАВО:

Інклюзія: чим має озброїтися вчитель

Інклюзія: В Україну прийшла міжнародна діагностика

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *