Як заощадити на навчання дитини — 9 порад фінансового консультанта

 Як контролювати власні витрати, заощаджувати на «емоційних покупках» та вигідно інвестувати розповів на конференції DEC Weekend Василь Матій, сімейний фінансовий радник. Ось 9 його порад.

1. Ведіть сімейний бюджет

Ведення сімейного бюджету — дуже корисна звичка. Але багато людей починають цю справу і швидко кидають, бо це складно і потребує часу. Щоб зробити ведення бюджету частиною свого повсякденного життя, треба максимально спростити процес і розбити його на кілька зрозумілих кроків:

  • систематично записувати власні витрати;
  • скласти простий баланс: фіксувати, скільки коштів надійшло на рахунок та скільки і куди було витрачено;
  • окрім доходів і витрат, вести облік власних активів: нерухомість, цінні папери та бізнес.

2. Користуйтеся додатками, що автоматично вираховують бюджет

CoinKeeper, Spendee, Finkee, Homemoney

Якщо у вас є банківська картка, то ви підключаєте її до додатка, і ваш бюджет стає автоматизованим — у кінці місяця отримуєте красивий pdf-звіт із графіками, що ілюструють, скільки ви витратили, заробили і заощадили. Слід пам’ятати також про готівкові витрати і вносити їх у додаток самостійно.

3. Виявіть свої «емоційні покупки»

Вести сімейний чи особистий бюджет потрібно для того, щоб побачити грошовий потік і ті речі, на які ми витрачаємо більше грошей, ніж могли би. Інакше кажучи, виявити «емоційні покупки» — зайві пари взуття чи сукні, побутова техніка, яка не є необхідною, тощо. Це перше, на чому ви можете економити без відчутних втрат комфорту і рівня життя.

4. «Заплати спершу собі»

Це правило, яке колись запропонував американський мільярдер та інвестор Воррен Баффет і яким зараз користуються всі мільйонери. Суть правила така: щойно ми отримали дохід на банківський рахунок, перераховуємо фіксовану суму чи відсоток на заощаджувальний рахунок. Таким чином, ще до витрат ми вже гарантуємо собі певну суму заощаджень.

5. Введіть податок на «емоційні покупки»

Як кажуть фінансисти, людина не може уникнути тільки смерті і податків. Тому зовсім відмовитися від «емоційних покупок» ми не зможемо — зрештою, і не треба, адже нераціональні витрати приносять нам задоволення. Ніж постійно боротися із ними, краще їх для себе узаконити — ввести на них податок. Щоразу, коли ви придбали нову, не дуже потрібну вам сумочку, ви сплачуєте собі на неї податок — 10–20 % від вартості речі. Ці кошти ви також перераховуєте собі на заощаджувальний рахунок.

6. Кешбек

Дуже недооцінений нами інструмент приємних грошових надходжень, особливо якщо дивитися на широкий горизонт планування. Перевірте свою банківську картку і скільки відсотків вона генерує у вигляді кешбек-бонусів. На моїй картці це 7 %, тож якщо витрачаю 20–25 тисяч гривень щомісяця і розраховуюся карткою, заощаджую близько півтори тисячі гривень на кешбеках. За рік це вже понад 20 тисяч гривень — погодьтеся, приємний фінансовий бонус.

Так само послуга кешбек діє на багатьох сайтах покупок онлайн — просто введіть «кешбек онлайн» і побачите багато сайтів, що скеровують вас на онлайн магазини великих провайдерів, типу AliExpress, і дають вам кешбек-бонус.

7. «Магічна» фінансова цифра 72

Найефективніший спосіб заощаджувати — це інвестувати. Цифра 72 «магічна» ось чому: якщо ви знаєте відсоток, який ви отримуєте з будь-якого активу — депозиту, оренди нерухомості, інвестицій у цінні папери, то можете порахувати, скільки матимете грошей за 5 чи 10 років. Припустімо, це 10 %, тоді ви 72 ділите на 10, це 7,2: отже, через сім років ваш капітал подвоїться. Це зручна формула для розрахунку потрібної суми заощаджень: якщо плануєте, що дитина поїде на навчання за кордон через 5 років, то можете легко порахувати, за який час відкладете потрібну суму.

8. Зважтеся інвестувати

Депозит у банку не є інвестицією, це радше заощадження. Так само страхування життя не можна розглядати як інвестицію, це більше убезпечення майбутніх непередбачуваних витрат.

Інвестувати можна в ОВДП (облігації внутрішньої державної позики), житлову нерухомість, індексний фонд.

  • ОВДП — цінний папір, який є борговим зобов’язанням: розписка юридичних осіб або держави про те, що вона зобов’язується повернути певні кошти за певний період часу з виплатою відсотків. У 2019 році дохідність цінних паперів становила 30 %.
  • Житлова нерухомість — минулого року її дохідність була 14–22 %. Це дуже популярний інструмент інвестицій в Україні, адже квартира — реальна, її можна побачити, торкнутися. Проте люди недооцінюють можливі ризики такої інвестиції, адже щороку квартира, яку ви здаєте в оренду, втрачає свою вартість, бо стає старішою і зношується.
  • Індекси світових компаній — Vanguard, S&P500. З 2017 року українці можуть щороку перераховувати 100 тисяч євро за кордон у вигляді інвестицій в акції тих компаній, які їм подобаються — Apple, Facebook, Amazon тощо. А можна інвестувати в так званий «біржовий індекс» — одразу вкладати гроші у 500 найбільших компаній США — це і є S&P500. Практика показує, що мінімальний дохід за 10 років становить 7 % річних. У Штатах кожен другий американець інвестує в акції компаній, які працюють на території США.

9. Пам’ятайте про економічний цикл

Економічний цикл — це період, коли світова економіка зростає, і збільшується вартість усіх активів — нерухомості, акцій тощо. Це триває вже понад 10 років, тож зараз економічний цикл завершується, а це означає, що ми знову стоїмо на порозі кризових явищ — страждатиме бізнес, що має низьку ліквідність. У такі періоди багато бізнесів банкрутують і закриваються. Тому інвестуючи для того, щоб закумулювати гроші на навчання дитини за кордоном, враховуйте цей фактор.

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *