Коли повернеться ЗНО і що нового в НМТ 2025? Ексклюзивне інтерв’ю Тетяни Вакуленко

Скільки учасників НМТ в Україні і за кордоном вже зареєстровано? Хто, власне, готує питання до НМТ? Чи з’являться нові типи завдань на тестуванні у 2025 році та з чим пов’язане рішення повернути до тесту з історії України всі теми шкільної програми? Що полегшить підготовку до НМТ 2025 учням на тимчасово окупованих територіях? Яким несподіваним видам недоброчесності під час сесій НМТ доводиться давати відсіч? Директорка УЦОЯО Тетяна Вакуленко — про чільні зміни й нововведення в національному мультипредметному тесті в 2025 році.

Спікерка:

Тетяна Вакуленко, директорка УЦОЯО

Етапи НМТ 2025

Реєстрація для участі в основній сесії з 6 березня до 3 квітня
Отримання запрошення (там буде дата, час та місце проведення) з 4 травня
Тестування з 14 травня по 25 червня
Результати відомі до 4 липня
Додатковий період реєстрації 9–14 травня
Зміна реєстраційних даних 9–19 травня
Додаткова сесія 14–25 липня
Результати відомі до 30 липня

Пані Тетяно, 3 квітня завершився основний період реєстрації для участі в національному мультипредметному тесті 2025 року. Які цифри можна озвучити на сьогодні?

До 8 квітня у вступників була змога змінити деякі реєстраційні дані, і після цього знадобиться ще близько 10 днів, щоб завершити всі етапи підготовки даних для УЦОЯО.

Зараз озвучуємо орієнтовні цифри: зареєстровано для участі в тестуванні понад 311 000 вступників і отримано понад 327 000 записів створення електронних кабінетів. Але документи з 7466 кабінетів ще навіть не відправлялися в обробку на момент цієї розмови. Хочу наголосити, що вступникам необхідно відправляти документи на обробку, а не лише створити кабінет і обрати в ньому певні дані.

Скільки учасників попередньо зареєструвалися за кордоном і на ТОТ?

Понад 20 000 учасників отримали повідомлення про успішну реєстрацію за кордоном. Щодо тимчасово окупованих територій — такою інформацією ми не володіли і не володітимемо, адже в реєстраційній формі немає позначки, де саме учасник перебуває/проживає. Натомість учасник обирає місце, де він хотів би пройти тестування.

Чи є дані, скільки триватиме сесія НМТ у 2025 році?

Ще рано про це говорити, адже маємо брати до уваги не лише кількість охочих взяти участь у НМТ, а й ті предмети, які вони обирали й де саме планують пройти оцінювання. Можна припустити, що кількість сесій може бути ідентичною до минулорічної (1 сесія ≈ до 22 000 учасників, — авт.). Основна сесія, скоріш за все, триватиме до 20 днів.

Які нові типи тестових завдань з’являться у 2025 році?

Самі завдання цього року будуть новими, а ось структура тестів аналогічна до минулорічної. Як і складність, і типи тестових завдань. Єдину відмінність побачимо в тестах з історії України, адже тепер питання стосуються всього переліку тем, окреслених у програмі ЗНО з історії України. Натомість минулого року нормативними документами не було передбачено включення до змісту тесту стародавньої історії, відповідно завдань із цієї теми не було.

Також цікаво:

«Математика — це про правильний кредит і вигідний тарифний план», — Тетяна Вакуленко

Із чим пов’язане таке рішення?

Передусім з величезним суспільним запитом на те, щоб тестування з історії України охопило всі теми. Представники Комітету з питань освіти, науки та інновацій (зокрема, Наталія Піпа) неодноразово порушували це питання, як і інші політики та представники небайдужої громадськості. Адже теми зі стародавньої історії України дуже важливі для розуміння, у якій країні ми живемо і чому вона зараз саме така.

Нововведень в інших предметах не очікується?

Ні. Складність, структура і зміст тестів з інших предметів не змінюються. Матеріали для підготовки до тестувань можна знайти на сайті УЦОЯО. Підготовлено демонстраційні версії тестів і навіть створено спеціальний розділ «Підготовка до НМТ». Там можна ознайомитись із програмами і тестами попередніх років, їхньою структурою.

Як готуватися до НМТ підліткам, які перебувають на тимчасово окупованих територіях?

Найперше, що потрібно пам’ятати: підлітки з ТОТ можуть вступати без результатів НМТ. Їм потрібно лише вивчити порядок вступу, щоб зрозуміти, як скористатися цією можливістю.

Щодо проходження НМТ — реєстрація відбуватиметься в основний і додатковий період. І підліток з тимчасово окупованої території може зареєструватись як в основний, так і в додатковий період реєстрації.

Під час реєстрації в додатковий період потрібно буде додати документ, що підтверджує перебування на цих територіях. Документи можуть бути різними, адже ми розуміємо, що вступники можуть мати різні обставини.

Оцінювання також проводимо в межах основної і додаткової сесій. Тож якщо вступник з тимчасово окупованої території пропустить основну сесію НМТ, матиме змогу взяти участь у додатковій сесії тестування. Для цього потрібно подати заяву і додати документ, що підтверджує перебування дитини на ТОТ.

Щодо змісту тестів і підготовки — очевидно, що таким підліткам дуже важко готуватися, тому ми пропонуємо цілу низку онлайнових інструментів, у тому числі приклади тестів, які можна самостійно пропрацьовувати в зручному для дитини форматі (якщо вона може виходити в онлайн). Якщо немає такої можливості — це, звісно, буде складніше. Але варто скористатися шкільними підручниками й посібниками. Зміст тестів не виходить за межі шкільної програми. Якщо в дитини є достатній рівень опанування шкільної програми — цього вистачить для того, щоб виконати тестові завдання. Чудово, якщо буде можливість подивитися відео про те, як працювати з онлайн-тестуванням. Тестувальник дуже простий і дещо схожий на тестувальник ВШО, але попереднє ознайомлення з ним допоможе не розгубитися під час оцінювання.

Яка зараз ситуація із залученістю до НМТ за кордоном?

Проводимо тестування НМТ за кордоном із 2022 року. Щорічно бачимо тенденцію до певного спаду кількості осіб, які проходять тестування. У 2022 році мали 25 000 зареєстрованих, а зараз — трохи більш ніж 20 000 осіб (хоча реєстрація ще не завершена). Варто зазначити: важлива не стільки кількість зареєстрованих осіб, як кількість учасників, що прийдуть на НМТ у тимчасові екзаменаційні центри. До прикладу, минулого року із зареєстрованих 20 тисяч осіб де-факто ми побачили трохи більш ніж 16 000 вступників, які пройшли оцінювання й отримали результат.

Пані Тетяно, а які види недоброчесності проявилися на НМТ за роки війни?

Найчастіше це спроби використати мобільний телефон під час тестування. Для уникнення таких ситуацій ми співпрацюємо з поліцією охорони, фахівці якої використовують металошукачі.

Так само часто вступники намагаються використати шпаргалки. Але в кожній аудиторії працюють два інструктори, які уважно стежать, щоб не було списування. Ще в цьому допомагають камери спостереження, тобто ще й ззовні фахвці можуть спостерігати за тим, щоб учасники не використовували сторонні матеріали й засоби.

А от використання будь-який сторонніх ресурсів і вкладень наразі заблоковано на технічному рівні.

Під час роботи над тестами учасники можуть використовувати чернетки. Доброчесні вступники користуються ними, щоб здійснити розрахунки, зробити позначки для комфортного виконання завдань. Але є і недоброчесні учасники, які на чернетки переписують тексти всіх тестових завдань і потім передають їх своїм викладачам, репетиторам та іншим зацікавленим особам. А вони, своєю чергою, узагальнюють їх і створюють цілі збірки тестових завдань та позначають як власну працю, що зовсім не відповідає дійсності. Тож в останній рік ми ухвалили рішення про те, що чернетки, в яких є тексти чи зміст тестових завдань, видаватись учасникам не будуть. Якщо учаснику потрібно записати свій результат на якусь сторінку (наприклад, тестові бали, щоб зорієнтуватись у своїх шансах) — це можна буде зробити. Але чернетку відтепер забирати із собою не можна. Сподіваємося, це суттєво зменшить кількість ось таких «активістів».

Намагаємося зростати разом з учасниками — на кожні хитрощі теж вигадуємо ефективну протидію.

Також цікаво:

Успіх на НМТ 2025:
які зміни не можна пропустити?

В одному з інтерв’ю ви говорили про те, що банк тестових завдань за останні роки практично спорожнів. Як і ким він поповнюється?

УЦОЯО замовляє тестові завдання у сертифікованих авторів. Це величезна робота, і ми вдячні педагогам і науковцям, які з нами співпрацюють. Усі вони пройшли навчання з тестології і глибоко розуміють процес створення тестових завдань.

Після того як тестове завдання створено, воно має пройти рецензування. Його роблять два незалежні експерти, які аналізують відповідність цього завдання програмі, його коректність, відсутність помилок. Потім завдання апробується, для цього ми пропонуємо його певній вибірці учнів або студентів. Вони виконують добірки таких завдань, а ми маємо змогу визначити їхні характеристики. Це потрібно для того, щоб переконатися: завдання працює правильно і перевіряє саме те і саме в той спосіб, на що першочергово спрямоване.

Ми активно займаємося поповненням банку завдань. Найважче було у 2022 році, коли не було можливості апробації тестових завдань — переважна кількість школярів працювали дистанційно. Але зараз цей цикл відновлено.

Важливо врахувати, що під час паперового тестування ми використовували значно менше тестових завдань, ніж тепер, під час комп’ютерного оцінювання. У межах паперового оцінювання розроблялося три добірки тестових зошитів з кожного навчального предмета, а зараз ми говоримо про 20 добірок.

Ще один факт: у жодній країні світу така невелика група людей не розробляє настільки великого набору тестових матеріалів.

Через широкомасштабну війну НМТ залишається з нами протягом чотирьох років поспіль. Чи можна спрогнозувати зміни у форматі вступного випробування на наступні роки? До прикладу, чи повернеться ЗНО після такої омріяної всіма нами перемоги України?

Потрібно розуміти, що найбільшим недоліком НМТ є те, що в межах чотирьох годин потрібно пройти оцінювання з чотирьох предметів. Це величезне навантаження для вступників. Як і певне обмеження щодо змісту тестів, які ми можемо пропонувати. До прикладу, розгорнуту форму відповіді навіть не розглядаємо — на неї неможливо викроїти час.

Ці обмеження пов’язані виключно з повномасштабною війною в Україні. Адже є учасники, яким потрібно дістатися на НМТ із прифронтових, тимчасово окупованих територій і з територій, де проходять бойові дії. І зробити це не один раз. Є складнощі і для вступників, які перебувають за кордоном і хочуть пройти тестування. Складнощі неуникні.

Але треба розуміти: коли ми здобудемо нашу довгоочікувану перемогу — одразу обмеження не зникнуть. Заклади освіти не одразу відновлять повноцінне функціонування, так само, як і не всі вступники швидко повернуться в Україну. Тому ми хотіли б мати якісніший довгостроковий формат вступних випробувань.

НМТ прекрасно виконує функцію відбору до закладів вищої освіти. Але те, що нас засмучує, — відсутність зворотного зв’язку із закладами освіти і повідомлення про те, що є завдання, надзвичайно важливі для освітнього процесу — завдання на доведення чи завдання з розгорнутою відповіддю чи багатокрокові задачі з математики. Але цей компонент стане можливим тільки за більш-менш стабільної схеми існування суспільства і держави. Ми хочемо до нього повернутися, але коли це станеться — нам скаже поточна ситуація та її динаміка.

Готуйтеся до НМТ 2025 з Освіторією! Щотижня наживо на платформі та YouTube-каналі iLearn проходять вебінари від найкращих учителів країни з української мови, історії України, математики, англійської мови та географії, доступні тренувальні демонстраційні тести на платформі. Усі матеріали ресурсу безоплатні для користувачів.

Поділитися цією статтею

Источник: www.osvitoria.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *